Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 

Casa P+1 C-ta Beneficiar fiul meu

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
petrica_vlad

petrica_vlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.12.2009
am fost la un arhitect si am cazut de acord la un pret pe metru patrat desfasurat cand am fost a doua oara mi-a adus la cunostinta ca trebuie sa platesc separat documentatia pt certificatul de urbanism .
Va rog sa imi spuneti si mie daca asa se procedeaza si daca mai sunt mini "capcane "ca sa stiu la ce sa ma astept ?.(eventual sa renegociez daca vine cu "codite")
va multumesc pt amabilitate.

#38
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009
pentru certificatul de urbanism eu am folosit acelasi plan de situatie folosit in dosarul pentru autorizatie....adica tot il face....acum ...cum va intelegeti si voi....
in rest....documentatia o detii deja....
planul cadastral (il ai anexat la contractul v/c)
o poza din satelit (eu am luat-o cu google earth) cu marcarea terenului (paint)
nu mai tin minte...dar parca extrasul de carte funciara
si cererea (o descarci de pe site-ul primariei cta) plus o taxa de 7 ron .....si vezi ca s-a mutat sediul de pe ecaterina varga, la city mall

daca mergi la ocpi fa rost si de ortofotoplan ....vei avea nevoie de el

Edited by alibabu, 03 December 2010 - 21:10.


#39
petrica_vlad

petrica_vlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.12.2009

 alibabu, on 3rd December 2010, 21:09, said:

daca mergi la ocpi fa rost si de ortofotoplan ....vei avea nevoie de el

iti multumesc tare mult domnule catalin am sa ma ghidez dupa sfaturile tale

#40
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

 petrica_vlad, on 3rd December 2010, 22:05, said:

iti multumesc tare mult domnule catalin am sa ma ghidez dupa sfaturile tale

sper sa fie si cele mai bune :)
vezi ca pe site-ul primariei ai lista detaliata a documentelor necesare  :peacefingers:

#41
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

 petrica_vlad, on 3rd December 2010, 20:58, said:

am fost la un arhitect si am cazut de acord la un pret pe metru patrat desfasurat cand am fost a doua oara mi-a adus la cunostinta ca trebuie sa platesc separat documentatia pt certificatul de urbanism .
Va rog sa imi spuneti si mie daca asa se procedeaza si daca mai sunt mini "capcane "ca sa stiu la ce sa ma astept ?.(eventual sa renegociez daca vine cu "codite")
va multumesc pt amabilitate.

V-am intrebat pe pagina anterioara daca v-ati inteles cu el si pentru obtinerea avizelor si a CU si ati zis ca nu, deci poate fi o smecherie sau nu. Colegul alibabu are dreptate, poate fi folosit acelasi plan de situatie si la CU si la AC, dar, acel plan, cel putin la Brasov trebuie facut pe suport topografic. Aveti ridicarea topo facuta ? S-ar putea sa mearga la C-ta facut si peste un plan cadastral, o dezmembrare, etc., dar oricum trebuie ca artihectu' sa-si aplice in coltul din dreapta jos un indicator din acela cu Sef proiect, proiectat, desenat, pr. nr..........Mai aveti nevoie de un plan de incadrare in zona care merge facut cu un print screen de pe google earth si facut un cerculet rosu si scris Amplasament studiat.

De principiu pentru CU aveti nevoie de urmatoarele:

1. Cerere care o gasiti asa cum spune colegul Alibabu si pe site-ul primariei.

2. Copie dupa actul de identitate al beneficiarului

3. Planul de situatie

4. Plan de incadrare in zona

5. Extras CF in copie din care sa reiasa ca dvs. sau cel pe numele caruia se intocmeste proiectul este proprietar.

6. Dovada achitarii (copie dupa chitanta) a taxei pentru CU la administratia fiscala.

Eu va sfatuiesc urmatoarele. Negociati cu artihectu' si intocmirea documentatiilor pentru CU, avize, alte avize.........pana la AC, eventual dvs. sa mergeti doar sa le depuneti si sa le urmariti, pentru ca dupa CU vor urma niste avize de amplasament de la furnizorii de utilitati. La gaz e nevoie de memoriu de arhitectura, la furnizorul de apa-canal e nevoie de un breviar de calcul facut de un inginer in instalatii...........In mod sigur o sa va ceara aviz de Mediu care s-ar putea sa va ceara Sanepid, etc. etc. Pentru mediu trebuie intocmit memoriul de arhitectura intr-un alt format, samd.

Vreau sa spun ca va scutiti pe dvs. de foarte multi nervi si drumuri in plus daca va intocmeste el documentatiile. E foarte dificil pentru dvs. sa intocmiti documentatiile si pana la urma tot la mana lui ajungeti. Sunt si firme care se ocupa special doar cu obtinerea avizelor dar la fel, au nevoie de anumite planse si memorii intocmite tot de catre artihect, dar va usuca de bani si pana la urma tot la mana artihectului ajungeti.  :naughty:

Off-topic: Am observat ca asta este capcana din ce in ce mai des intinsa de proiectanti, si-anume practica asta de a spune: stiti, avizele va mai costa sa le obtin eu xxxx lei, dar initial cer un pret pentru proiectare foarte mic.    :peacefingers:

Edited by Inginerul_bv, 04 December 2010 - 08:10.


#42
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009
Cu exceptia regiei de apa totul a mers brici la mine....
in principiu, toate regiile iti cer CU , cu planul de situatie si cel de amplasament...
cererile le-am completatat pe loc....memoriile de la arhitect au fost maculatura.....nu am avut nevoie de memoriu pentru nici un aviz....
altfel....am mers personal si am depus documentatiile la fiecare regie, am platit taxele si am lasat numarul de telefon. toate m-au sunat cand avizul respectiv, a fost gata.
- ce-a mai greoaie Electrica (40 zile)
- ce-a mai scumpa SC Compet SA ....5 mil. urmata de Congaz 250 ron.
- coada ce-a mai mare (timp pierdut) Electrica - 30 min.


Nota: A nu se confunda avizul consultativ necesar pentru AC, cu avizul pentru bransament dat de fiecare regie in parte .

Edited by alibabu, 04 December 2010 - 09:17.


#43
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
"cea"  :peacefingers:

#44
novigelu

novigelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 20.11.2010

 alibabu, on 12th November 2010, 09:25, said:

de ce nu dai tu o fuga pe santier la mine sa vezi live cum este compatimentata casa si sa stricam niste vorbe pe o compartimentare reala?
Salut,
Pe unde ai locatia in Constanta sa discutam despre un proiect de casa? Esti constructor?

#45
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

 novigelu, on 4th December 2010, 09:58, said:

Esti constructor?
:lol:  oare ce l a dat de gol ?!

ps . ali, nu i rau sa te faci consultant in ale constructiilor ...castigi si tu un ban gramada  :peacefingers:
iar de nu vei castiga nimic ..sa te gandesti la noi    :roflmaofast:

Edited by pivnitarul, 04 December 2010 - 10:30.


#46
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

 Inginerul_bv, on 4th December 2010, 09:28, said:

"cea"  :peacefingers:
ai dreptate.....
chiar daca cine se scuza, se acuza ;) intentia mea a fost sa folosesc a in loc de cea si uite ce a iesit !
offside clar ! bravo !

 novigelu, on 4th December 2010, 09:58, said:

Esti constructor?
nope....sunt un beneficiar mai nebun, asa.... :naughty:

 pivnitarul, on 4th December 2010, 10:23, said:

:lol:  oare ce l a dat de gol ?!
cred ca pamantul de sub unghia aia lovita ;)

 pivnitarul, on 4th December 2010, 10:23, said:

ali, nu i rau sa te faci consultant in ale constructiilor ...
consultatiile le dau moka (mor dupa cuvantul asta) , asa cum le-am primit si eu  :peacefingers:


@novigelu :in km 5....fantanele

#47
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

 alibabu, on 4th December 2010, 18:28, said:

consultatiile le dau moka (mor dupa cuvantul asta) , asa cum le-am primit si eu  :peacefingers:
:peacefingers:
ce m-as bucura sa stea lumea la rand, la poarta la tine ...pentru consultatii "moka"   :thumbup:

Edited by pivnitarul, 04 December 2010 - 20:06.


#48
petrica_vlad

petrica_vlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.12.2009

 alibabu, on 3rd December 2010, 22:13, said:

sper sa fie si cele mai bune :)
vezi ca pe site-ul primariei ai lista detaliata a documentelor necesare  :peacefingers:


am sunat ieri dimineata la arhitect si arhitecta pt ca sunt doi, lucreaza in echipa nu ma intrebati de ce pt ca nu stiu cica unu -i sef si cealalta subalterna.
Le-am spus ca la prima intalnire pe care am avuto cu ei au spus ca atat ..ma costa MP iar acum vin cu defalcari si cu costuri suplimentare (eu le-am dat pe data de 3-
si un avans)  i-am spus ca renunt la serviciile lor.au spus ca a fost o exprimare gresita din partea lor si ca certificatul de urbanism intra in aceiasi bani.Am sa ma duc luni sa pun totul pe hartie cu date si obligatii din partea fiecaruia si dupa aceia sa -i dam drumu la treaba  (am sa va spun si cat m-am inteles pe MP)

#49
petrica_vlad

petrica_vlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.12.2009
[quote name='Inginerul_bv' date='4th December 2010, 08:03' post='9136750']
Aveti ridicarea topo facuta ?


Nu am ridicare topo facuta de cineva anume   am luat eu un furtun de nivel si am luat cota 0 a strazi adica de pe capacul de canalizare care este putin mai inalt decat strada, am dus aceasta cota pana la locul unde ar veni casa si am terenul cu vreo 15 cm mai inalt decat strada. Ori cum cota 0 a casei vreau sa fie cu vreo 75 cm mai
sus decat cota 0 a strazi.          
Am sa negociez sa imi dea tot ce este necesar pt toate avizele   De depus am sa le depun eu. multumesc si te astept in continuare

#50
petrica_vlad

petrica_vlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.12.2009

 alibabu, on 4th December 2010, 09:15, said:

..am mers personal si am depus documentatiile la fiecare regie, am platit taxele si am lasat numarul de telefon. toate m-au sunat cand avizul respectiv, a fost gata.
- ce-a mai greoaie Electrica (40 zile)
- ce-a mai scumpa SC Compet SA ....5 mil. urmata de Congaz 250 ron.
- coada ce-a mai mare (timp pierdut) Electrica - 30 min.


Nota: A nu se confunda avizul consultativ necesar pentru AC, cu avizul pentru bransament dat de fiecare regie in parte .
  

asa am sa fac si eu am sa merg la fiecare regie pt depus si ridicat avize.
"compet" ? nu cred ca mie miar trebui avizul lor mi-am adus aminte ca pe jurnalul tau ai scris canva ca prin apropiere de tine trece o conducta de titei (benzina)
nu pot sa fac o cerere de bransare la apa canal ?, pt ca exista posibilitatea  sa toarne astia asfalt si daca o fac probabil ca o sa ma coste mai mult
multumesc

#51
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

 petrica_vlad, on 5th December 2010, 01:46, said:

.......au spus ca a fost o exprimare gresita din partea lor si ca certificatul de urbanism intra in aceiasi bani.
:naughty: :rolleyes: :peacefingers:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate