Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Planuri de viitor

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
penciuc

penciuc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 09.08.2010
Eu vreau un Zenit.
Cand eram junior tanjeam dupa unul, dar n-am avut bani ca eram sarac.
Si mi-am luat o Smena. Pacat ca nu a avut cine sa ma indrume in tainele fotografiei.

#56
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Ia un zenit, treci pe film și îți promit că te învăț tot ce știu.

Da chiar, hai să continuăm topicul cu planuri de viitor.

Eu îmi voi lua o Mamiya C330 și un exponometru spot.

Vreau să îmi construiesc un aparat de fotografiat (nu pinhole) și să fac experimente cu emulsia foto fără a folosi o cameră.

Alte planuri... hmm... vreau să cer o mărire :)

#57
penciuc

penciuc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 09.08.2010

View Postvladimirchira, on 13th November 2010, 21:54, said:

Vreau să îmi construiesc un aparat de fotografiat (nu pinhole) și să fac experimente cu emulsia foto fără a folosi o cameră.

Eu cunosc pe cineva care a pus intr-o cutie de pantofi o bucata de film bine intinsa. A facut la un capat o gaura cu un ac si a pus-o intr-un loc o perioada mai mare de timp.
A pus peste cutie o greutate ca sa nu se miste. Dupa care a developat filmul. A iesit o imagine foarte interesanta.
Nu am vazut-o pe a lui, dar am vazut ceva similar pe internet.

Planuri de viitor: eu vreau sa invat despre fotografie astfel incat sa fiu in stare pana la finalul anului viitor sa am cel putin doua cadre care sa poata fi afisate intr-o expozitie foto (un peisaj si un portret).

#58
Puidediavoll

Puidediavoll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 09.03.2010

View Postsydneyaus2005, on 13th November 2010, 16:19, said:

Topicul asta era doar pentru tine sau pentru toti?
Eu vreau 645D. Nu ma intereseaza ce vrei tu.
Si nici eu n-as lua nimic de la Canikon, (mai ales de la Canon), sau poate o imprimanta sau un scanner!


calm, calm! mi-am spus doar punctul de vedere :)

View Postvladimirchira, on 13th November 2010, 17:54, said:

Eu îmi voi lua o Mamiya C330 și un exponometru spot.
Vreau să îmi construiesc un aparat de fotografiat (nu pinhole) și să fac experimente cu emulsia foto fără a folosi o cameră.

m-ai facut curios, de ce acest aparat are 2 obiective? care e principiul de functionare pe scurt? si inca ceva (stiu ca tu ma poti lamuri) care sunt avantjele unui aparat pe film? (cine baga la dezavantaje ca nu se pot vizualiza fotografiile fara sa fie scoase pe hartie se inseala, un scander bun cu adaptor de transparenta 48 biti poate scana filmele si vedeti fotografiile pe pc, nu stiu insa ce rezolutie, banuiesc ca rezolutia scanerului (reala, nu interpolara) dar se poate)

intreb cat se poate de serios, nu rad de aparatele pe film, doar ca nu inteleg cum functioneaza acel aparat pe care ti-l doresti, si care sunt avantajele filmului in era digitala atat de raspandita...cand ne gandim de hasselblad digital sau superioare.

#59
Puidediavoll

Puidediavoll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 09.03.2010
scaner, scuzati greseala, eram la serviciu foarte obosit. am cautat pe f64 si am gasit ceva asemanator dar de la Seagull. aparent ieftine, Seagull TLR 6x6 4A-109 - aparat foto format mediu tip TLR 922,00 lei
aici spune ca un obiectiv este folosit pentru vizare si celalalt pentru fotografiere in sine. ciudat daca stau si ma gandesc ca majoritatea fac ambele lucruri cu prin acelasi obiectiv. care e avantajul acestuia? stiu ca ai spus ca nu-mi mai raspunzi dar m-ai facut curios cu aparatul tau :P (si uitasem, OMG ce forma are...nu e incomod de tinut in maini? o cutie patratoasa...)

Edited by Puidediavoll, 14 November 2010 - 07:14.


#60
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,033
  • Înscris: 09.05.2009

View PostPuidediavoll, on 14th November 2010, 07:13, said:

aici spune ca un obiectiv este folosit pentru vizare si celalalt pentru fotografiere in sine. ciudat daca stau si ma gandesc ca majoritatea fac ambele lucruri cu prin acelasi obiectiv. care e avantajul acestuia? stiu ca ai spus ca nu-mi mai raspunzi dar m-ai facut curios cu aparatul tau :P (si uitasem, OMG ce forma are...nu e incomod de tinut in maini? o cutie patratoasa...)
Categoria asta de aparate (twin lens reflex) este destul de veche si avantajul era ca oferea o solutie tehnica mai putin complicata decat la SLR. Nu mai este nevoie de prisma de vizare ,nu mai exista mecanismul de basculare a oglinzii, obiectivele nu mai au nevoie de sistemul de inchidere automata a diafragmei in momentul declansarii. Obturatoarele sunt mai simple si se pot sincroniza cu blitzurile la viteze mai mari decat cele de pe SLR-uri. Imaginea ramine vizibila in vizor in timpul expunerii (avantaj la expunerile lungi).
Exista si dezavantaje desigur: vizarea se face de la nivelul pieptului, imaginea de pe ecranul mat este rasturnata si inversata stanga-dreapta deci este nevoie de ceva preactica pentru utilizare eficienta. Ar mai fi faptul ca cele doua obiective acopera un camp de imagine usor diferit si la imaginile luate de aproape apar erori de paralaxa (unele modele ofera corectie).

Edited by DannyMC, 14 November 2010 - 09:26.


#61
Puidediavoll

Puidediavoll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 09.03.2010
DannyMC: multumesc pentru informatii. mi-ai zis tot ce am vrut sa stiu despre genul asta de aparate. cu alte cuvinte nu e un aparat pentru fotografia zilnica, e doar pentru pasionatii in domeniu. este clar. pasiunile lui vladimir ma depasesc enorm pe mine :) nu intru in detalii ca sunt pe langa subiect. am intrebat pentru cultura generala.

#62
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
penciuc: amicul tău a făcut un pinhole, eu am alte planuri

Da, eroarea de paralaxa este un minus imens. Ceea ce vezi tu pe geamul poate fi ceva mult diferit de ceea ce ai tu în vizor, chestia asta începe să se întâmple la distanțe mici.

Vizarea de la piept, nu cred că poate fi trecută la dezavantaje.

Adică, să fie astaun dezavantaj ? Poate o chestie de gust ... :)

Puidediavoll: dacă vrei să îți explic avantajele-dezanvantajele filmului, o fac pe privat. Din două motive, off-topic și posibilitatea unui flame. În esență este o tot o chestie de gust.

Edited by vladimirchira, 14 November 2010 - 12:30.


#63
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View Postvladimirchira, on 14th November 2010, 11:28, said:

(...)
Vizarea de la piept, nu cred că poate fi trecută la dezavantaje.
(...)
Uneori e un avantaj pentru ca poti face poze fara sa atragi in mod evident atentia :)

#64
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
Si un dezavantaj pentru ca strica pozitia corecta a corpului.

Planul meu de viitor este un FF.

#65
Puidediavoll

Puidediavoll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 09.03.2010
vladimirchira: atunci astept un PM... multumesc. despre aparate digitale, respectiv fotografia digitala stiu ceea ce stiu pentru ca m-am nascut cu ele in jurul meu practic (nu chiar, dar cand incepusem sa realizez una alta aparusera, insa foarte scumpe)...despre film stiu doar din auzite, internetul e plin de informatii, dar, nimic concret pe scurt pentru o cultura generala. poti sa-mi spui inclusiv costuri, un aparat bun pe film cu accesorii nu sare de 2000 ron, daca cumva as putea trece pe PC fotografiile prin scanarea filmului (la o calitate mai buna decat un aparat digital, pentru ca pe hartie e clar ca filmul e net-superior) m-ar tenta sa iau pentru fotografiile cu persoane, portrete, etc, unde am nevoie de calitate si fotografiez rar (un eveniment etc etc, 3-4 filme la anumite ocazii n-ar fi foc, problema e cu developarea ca sunt pe dinafara si nu stiu daca se mai ocupa cineva de chestia asta, poate in orasele mari...)

#66
twins1

twins1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 24.01.2007
Am si eu un plan de viitor(realizabil acum cam ca si cele ale initiatorului topicului ;) ) - sa prind 6 numere la 6 din 49. Apoi imi pot face alte planuri :D.
Altfel as vrea sa mai am vreo 2 obiective si in rest timp si bani sa pot umbla prin lume ;).

#67
odinro

odinro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 09.06.2010
Pui de diavoll, ia zi asa :)
"pun mirii pe scaun la 4 m, 2 reflectoare, zenitul pus pe 1/30 s expunerea, vad directorul lampii 32, 32 impart la 4 care e distanta si iese cifra 8, care e diafragma...ii pozez numai alb negru" :)

Edited by odinro, 15 November 2010 - 23:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate