Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Minimum 40% de muzica romaneasca la radio

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
ghiooo

ghiooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.10.2010

View Postchatnoir401, on 9th November 2010, 22:59, said:

Oare se va respecta?

e o imbecilitate, cum sa respecti asa ceva? sa impuna difuzarea a 40% filme romanesti la tv. v-ar conveni? multe sunt cu si despre tovarasul nicolae ceausescu!

cred ca senatul va vota impotriva idioteniei. :)

later: ati votat pentru UNICAMERAL? BRAVO, CEL MAI DEMOCRATIC SISTEM!!! :) ACUM AR FI FOST DEJA ACTIVA MIZERIA ASTA, cat si alte mizerii pe care le-ar fi adoptat tacit!

Edited by ghiooo, 09 November 2010 - 22:22.


#20
Whiteboy2010

Whiteboy2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 27.05.2010
Sper sa nu fie valabila legea asta si pentru "Radio Romantic", pot difuza ce vor ei la radio-ul public(Romania Actualitati,Cultural&other shits), din partea mea sa difuzeze pe AM numai romaneasca, dar FM-ul sa-l lase in pace.
De unde stupizenia asta?Au castigat ultranationalistii alegerile?! De ce nu 40% muzica tibetana sau mai stiu ce alta aberatie?Nu exista muzica romaneasca, ruseasca, chineza, ci doar muzica!

#21
ghiooo

ghiooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.10.2010

View PostWhiteboy2010, on 10th November 2010, 01:08, said:

Sper sa nu fie valabila legea asta si pentru "Radio Romantic", pot difuza ce vor ei la radio-ul public(Romania Actualitati,Cultural&other shits), din partea mea sa difuzeze pe AM numai romaneasca, dar FM-ul sa-l lase in pace.
De unde stupizenia asta?Au castigat ultranationalistii alegerile?! De ce nu 40% muzica tibetana sau mai stiu ce alta aberatie?Nu exista muzica romaneasca, ruseasca, chineza, ci doar muzica!

Speri deeaba, daca se aplica, vor suferi posturile de nisa si localele, cel mai mult. Toate private!

#22
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,398
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcmgeorge, on 9th November 2010, 15:20, said:

Mi-i mila de Rock FM....
Aia ma gandeam si eu ... imi place mult Iris, Pheonix, Timpuri noi, etc (Zdob si Zdub nu sunt romani, ups) dar totusi 40% ar fi mult prea mult. Mai mult de 10-15 trupe rock romanesti care sa merite date la un radio gen Rock FM nu prea strangi (poate cel mult ceva melodii izolate de pe la unele trupe).

#23
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008
Legea asta este o cale de a obliga posturile de radio existente sa promoveze muzica romaneasca. Pana acum acest lucru o facea Radio Romania "abonament" ; de curios am ascultat si eu intr-o zi si se repetau melodiile(cele 90% romanesti pe care le dadeau), ulterior m-am plictisit si am schimbat pe alt post. De asemenea si alte posturi de radio mai dadeau muzica romaneasca, dar nu erau obligati sa dea 40%. Mie mila de cifrele de rating ale Radio Romania (exceptie ar putea fi intr-un fel grupajele de stiri) ma mir cum mai exista...dar stai e ceva ce cu toti platim.

Halal conducatori are tara, halal legi concep :thumbdown:

Edited by creatura85, 10 November 2010 - 14:07.


#24
Whiteboy2010

Whiteboy2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 27.05.2010
Cum ar fi fost daca legislatia germana il obliga pe Dieter Bohlen sa cante 40% din piesele celor de la Modern Talking, in germana?! Ce inseamna "muzica romaneasca"?! Muzica cantata in limba romana, sau cantata de formatie compusa din cetateni romani?! Daca isi fac niste pusti din Pantelimon o formatie, si canta in engleza, nu e muzica romaneasca?!

#25
stefano_nc

stefano_nc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 27.03.2008
un sistem idiot  :deadtongue:

#26
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 21.04.2004
sistemul - precum tara. oricum mie nu mi se pare ca nu se dadea muzica "romaneasca" pina acum, se dadea o gramada. problema este ca multi nu mai cinta in romana, se scalambaie in engleza sau mai rau si atunci care e rostul promovarii muzicii romanesti? :lol:

SAU, doamne fereste isuse cristoase din ceruri nu lasa sa se intimple asta, poate vor sa oblige difuzarea lu cotabita, angela similea, marius tzeiku si ceilalti maestri

FUUUUUUUUUUUUCK, MI-AM AMINTIT DE DIDA DRAGAN SI VIATA MEA E APROAPE DE SFIRSIT. ADIOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO :crybaby:

#27
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Pai doar n-o sa dea Mafia si Parazitii, si tu acum! Si Dida Dragan, Mirabela Dauer ce au? Inainte nu se dadeau mereu la radio? Sau Iris, Holograf, Stefan Banica, etc. Sunt destui, vointa sa fie sa le dea. Mi-aduc aminte ca la Romania Tineret pana in 1999 era sambata seara o emisiune cu topul melodiilor din acea perioada, si straine si romanesti si era in parteneriat cu revista Popcorn.

#28
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008

View Postduculeana, on 10th November 2010, 17:45, said:

Pai doar n-o sa dea Mafia si Parazitii, si tu acum!
...
Fie ca le place sau nu si aia este muzica romaneasca(hip-hop); paradoxal folosesc si limba romana spre deosebire de alte formatii/cantaciosi care exista :naughty:

#29
vally_p

vally_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 02.10.2010
Salutare tuturor!

Acum aud prima oara de initiativa Senatului. Personal consider ca e laudabila si nicidecum exagerata. Sa fim seriosi, stim cu totii de masurile aberante din Franta unde iti este interzis prin lege sa folosesti englezisme... asta ca o paranteza. Nu poate decat sa duca la un echilibru intre creatia autohtona si cea straina.
In alta ordine de idei ma amuza (ar fi prea mult spus scandalizeaza) parerile unora cum ca vom fi obligati sa ascultam melodii dintr-o anumita epoca istorica si vin cu lista acelor artisti. Stiti ce-i interesant? Ca de vreme ce nu i-ati uitat voi, contestatarii, ei au totusi o valoare. Banuiesc ca sunteti de acord cu mine ca un cantec valoros se aude si peste ani, nu numai intr-un anotimp. Si de ce sa nu acceptam ideea ca s-ar putea asculta un slagar romanesc al anilor 80 urmat de un hit american al momentului?
Parerea mea!

#30
sorinqk

sorinqk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,026
  • Înscris: 08.02.2006
@creatura85:   Sa vedem topul audientelor pentru vara care a trecut.

Audienta medie zilnica la nivel urban - total populatie 11+ / public comercial

    * Kiss FM - 1.432.400 - 1.076.300
    * Romania Actualitati - 1.126.900 - 374.500
    * Radio ZU - 1.115.600 - 811.700
    * Europa FM - 1.104.300 - 778.400
    * Romania Regional - 660.400 - 270.100
    * Radio 21 - 471.500 - 341.200
    * Pro FM 429.500 - 275.000
    * Magic FM - 244.900 - 198.100
    * Antena Satelor - 191.200 - 50.200
    * InfoPro - 189.500 - 134.400
    * One FM - 143.300 - 129.100


Bucuresti:

    * Radio ZU - 233.400 - 178.400
    * Romania Actualitati - 220.600 - 41.600
    * Kiss FM - 212.200 - 161.900
    * Radio 21 - 106.500 - 73.900
    * Magic FM - 91.400 - 75.200
    * Europa FM - 88.900 -58.700
    * Vibe FM - 76.200 - 65.800
    * Romantic FM - 75.700 - 31.200
    * Pro FM - 69.500 - 41.900
    * One FM - 45.500 - 41.400
    * Realitatea FM - 39.400 - 17.000
    * Radio Guerrilla - 36.000 - 26.900
    * Antena Satelor - 35.500 - 6.200
    * National FM - 27.500 - 17.100
    * Gold FM - 23.800 - 11.300
    * Radio InfoPro - 16.000 - 10.500
    * Romania Cultural - 13.600 - 4.300
    * City FM  -7.800 - 6.000

Studiului de Audienta Radio a fost realizat in perioada 10 mai - 15 august de catre IMAS-Marketing si Sondaje si Mercury Research, la nivel urban si in orasul Bucurest

Pe locul doi cine este?   Romania Actualitati
Eu nu prea ascult radio dar cand se mai intampla aleg Romania Actualitati pentru ca mai dai si peste muzica buna, oameni care nu behaie si nu sunt de toata jena ( marca zu )

Cand cineva se lauda ca este locul doi pe bucuresti se mentioneaza ca "dintre posturile private" si asa lumea nu stie de Romania Actualitati ca este in top. In alti ani a fost si pr primul loc.

Este normal ca unele persoane sa nu asculte radioul X sau Y dar ..........   google si vezi datele de audienta generale nu doar pt statiile "private"

#31
vally_p

vally_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 02.10.2010
Fenomen observat la contestatarii Radio Romania si TVR: cei mai mari critici ai calitatii programelor posturilor publice sunt tocmai cei care declara ca nu urmaresc aceste programe. E un paradox!

#32
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008
sorinqk: poate ca da, poate ca nu. Dar Romania Actualitati numai este ce era in trecut ;)
"Eu nu prea ascult radio dar cand se mai intampla aleg Romania Actualitati pentru ca mai dai si peste muzica buna, oameni care nu behaie si nu sunt de toata jena ( marca zu ) " - de acord cu tine, eu nici macar nu ascult acest post de radio; oscilez cel mai mult intre Europa FM si Magic FM.
http://www.ziare.com...te toamna radio

vally_p: nu vorbesc in necunostiinta de cauza, se mai intampla sa ascult si eu dar nici cat sa ma consider fan al postului; asa cum am zis grupajul de stiri este ceva mai elaborat ca la alte posturi de radio.

La general vorbind trebuie acceptat faptul ca gusturile nu se discuta.

Edited by creatura85, 10 November 2010 - 20:15.


#33
xsol

xsol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 16.07.2008
Din cate stiu Ungaria are o lege similara de la o vreme incoace, poate altcineva stie mai bine, cred ca in Ungaria sunt obligati sa difuzeze vreo 20% muzica maghiara daca retin bine (nu cred ca exista un interval anume ca la noi).

La fel in Chile s-a aprobat recent o lege in sensul asta din cauza ca se difuza prea multa muzica straina (in engleza) in detrimentul celei autohtone.

Edited by xsol, 10 November 2010 - 21:52.


#34
AlxMAX

AlxMAX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 04.10.2007
Tot e ceva! Am să dau exemplul unei țări de la capătul celălalt al Europei: la francezi procentul de melodii franțuzești pe care posturile de radio trebuie să le difuzeze cred că e mai mare. Eu personal apreciez, cu toate că nici Senatul nici Derutații n-au avut nici un aport! Cât privește verificarea, le-au dat de lucru ălora de la CNA!

#35
Neaceasca85

Neaceasca85

    Jos Ursula!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,635
  • Înscris: 14.10.2008
Francezii sufera de un nationalism bolnav, ei sunt cu Mishel Jacsoonn sau neaparat Cafe au lait si nu milkshake sau alte chestii. Daca te duci in Franta si nu le stii limba ai pus-o de mamaliga, pe cand la noi oricine se poate intelege in engleza, asa ca nu se merita sa ne raportam la ei.

Nu prea sunt de acord cu asa ceva, suna a nationalism gen Vadim, dar realitatea nu e deloc diferita de aceasta lege cretinuta, posturile CHR de la noi cred ca dau mai mult de 60% muzica romaneasca, numai ca nu e cantata in romana, ci scalambaita in engleza, unii cu accent de balta (de exemplu chiar cei de la Akcent), de asemenea toate numele de trupe sunt niste romglezisme pocite, gen sintagma deejays.

#36
xsol

xsol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 16.07.2008
Totusi procentul e cam mare daca se aplica pe tot intervalul orar 24h , statiile de latino, muzica clasica, blues si alte genuri mai putin populare ca lounge-downtempo (daca exista) vor fi afectate grav. O astfel de lege trebuie gandita bine pentru ca ar putea falimenta anumite afaceri sau bloca din start unele proiecte, tocmai acele statii care sunt sau se vor diferite de cele pe care le stim, si aplicata negandit ar putea duce la o mega uniformizare a pietei.

Revin cu un link spre un articol din presa chiliana din 2 septembrie 2010 despre legea similara de care vorbeam:

Quote

Esta semana los diputados aprobaron un proyecto de ley que obligaría a las radioemisoras del país a dedicar un 20% de su programación a la música chilena. La Asociación de Radiodifusores de Chile (Archi) se opone, mientras que los artistas nacionales la aplauden.

http://www.cnnchile....stan-contentas/

Edited by xsol, 11 November 2010 - 22:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate