Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Minimum 40% de muzica romaneasca la radio

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 21.04.2004
Stire bruta:

Revoluție în radio: 40% din muzica difuzată trebuie să fie românească. Lege adoptată tacit
astăzi 9 nov. 2010, 12:28 Autor: Alina Novaceanu - Mediafax


Camera Deputaților a adoptat tacit, marți, o propunere legislativă care prevede obligația radiodifuzorilor din România de a rezerva operelor muzicale românești 40% din timpul de difuzare.

Această propunere legislativă modifică Legea audiovizualului și a fost inițiată de parlamentarii Raluca Turcan, Brândușa Novac (PDL), Victor Socaciu, Mădălin Voicu (PSD) și Cristian Țopescu (PNL).

Proiectul stipulează că radifuzorii aflați sub jurisdicția României au obligația să rezerve operelor muzicale românești de cel puțin 40% din timpul de difuzare, cu excepția timpului consacrat informațiilor, manifestărilor sportive, jocurilor, publicității, precum și serviciilor de teletext și teleshopping.

Acest lucru se aplică și în intervalul orar de 18.00 - 22.00 în cazul serviciilor programelor de televiziune și în intervalul orar 6.00 - 14.00 în cazul serviciilor programelor de radiodifuziune sonoră.

#2
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
De parca avem si ce asculta in industria muzicala romaneasca...

#3
AndutzU_DarKRage

AndutzU_DarKRage

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 20.10.2005
Si sta cineva sa cronometreze cat ruleaza pt fiecare ?

#4
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009
Ar fi o lege foarte buna daca am avea muzica romaneasca de calitate. Prevad ca acest 40% din timp va fi tot in engleza: David Deejay, Inna si nu poate lipsi Mr Saxobeat :lol:

#5
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
E foarte bine, domnule. Decît să auzi Alejandro de 10 ori pe zi pe un post (asta înseamnă cam în fiecare oră, că nu iau în calcul și nopțile), poate n-ar fi rău să caute și melodii românești, nu doar alea pentru care plătesc casele de discuri).

E absolut enervant să tot auzi aceleași melodii, în heavy-rotation. Eu unul, am ajuns să ascult Europa FM deși mă enervează și acolo, vocile prezentatorilor și gingle-urile.

Sper să treacă și de Senat și să fie promulgată.

#6
DoubleV

DoubleV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.09.2009
Salut aceasta initiativa. Mult noroc in aplicarea ei

#7
AndutzU_DarKRage

AndutzU_DarKRage

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 20.10.2005
Romaneasca sau straina, oricum la radio se da numai muzica proasta, cel putin asa cred eu

#8
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,275
  • Înscris: 10.04.2006
Romaneasca eventual si in limba romana, nu ca Inna sau altii care o ard in engleza desi la un interviu, engleza lor e....:coolspeak:

#9
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Eu cred ca si "lautarii" ar trebui limitati. Mai nou, tot al doilea trompetist e mare muzician!

#10
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
O perioada destul de lunga din ultimii ani, nu prea m-am uitat pe canalele de muzica decat sporadic.
Totusi, in ultimele luni m-am uitat mai mult la aceste canale, ocazie cu care am constatat ca multe din piesele pe care le stiam de la radio (pentru ca stau mult timp in masina) spre placuta mea surprindere, sunt cantate de artisti romani!
Pe de alta parte, vara asta, in timp ce ma aflam intr-un mall din Istanbul, am auzit in engleza o piesa romaneasca.
De curiozitate am ascultat in continuare (oricum nu aveam ce face) muzica din difuzoare si am constatat ca din 9 piese, 7 erau romanesti.
Poate ca a fost si o nimereala, dar la ora respectiva m-am intrebat daca nu cumva cel care punea muzica este roman!  :D
Deci, o astfel de initiativa legislativa nu poate fi decat buna si bine primita!

#11
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Procentul este urias pt P-ta muzicala romaneasca!
Desi ascult adesea melodii romanesti, totusi nu mi-as dori sa ascult atat de multe HIT-uri ale "Epoci de aur".

Per total chestia asta e o imbecilitate.
De ce sa nu bagam si un 10-15% teatru radiofonic ?

P.S. Parca exista o astfel de reglementare si pt TV, de ceva vreme, nu?

#12
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Haide ma nene, de cand n-am mai auzit un Vasile Seicaru, Gheorghe Gheorghiu, Stefan Hrusca, Pittis, Phoenix etc.? E o lege buna, poate asa mai scapam de Rihanna si Lady Gaga peste tot cu aceleasi melodii de asta-vara!

#13
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu poti asculta acesti autori decat pe anumite posturi, pentru ca ei canta un anumit gen de muzica!

#14
cmgeorge

cmgeorge

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,720
  • Înscris: 23.12.2006
Mi-i mila de Rock FM....

Edited by cmgeorge, 09 November 2010 - 15:20.


#15
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003
O chestie nu inteleg. Aceasta lege este pentru a proteja limba romana sau pentru a ne lepada de engleji, franceji si alte rase inferioare?
Ca nu vad cu ce e mai romaneasca muzica cantata de Inna decat Lady Gaga in afara de accentul rusesc prezent in engleza starletei locale.

Deci 40% din muzica o sa fie in limba romana sau e vorba de artisti romani?

Edited by MasterC, 09 November 2010 - 16:32.


#16
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008
Sunt de acord cu unele lucruri spuse de cativa dintre voi, m-am saturat sa aud anumite melodii de n ori pe ora. Pe de alta parte si eu ma gandesc.. ce "mostenire" muzicala avem noi de pe vremea lu` raposatu` ? Posturi precum MagicFM(asta imi place mie sa ascult la ora actuala) am vazut ca mai baga si melodii romanesti deci pe ei nu prea i-ar "afecta" legea asta. Si eu ma gandesc la Rock FM, nu prea stiu sa existe asa de multa muzica rock din vremurile comuniste cat sa acopere acei 40% doriti de lege.

Totusi, prevad cum buzunarele CNA se vor dilata cand vor incepe sa dea cu amenzi :naughty:

Edited by creatura85, 09 November 2010 - 18:40.


#17
ghiooo

ghiooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.10.2010
ganditi-va cum va fi ca din 10 melodii, 4 sa fie romanesti si 6 straine, mai ales la magic fm :) posibil ca tot ce inseamna socaciu sa nu difuzeze nimeni, in ambitie :)

later: si mai imi vine un gand cum ca radiourile locale VOR FALIMENTA foarte usor! buna lege!

Edited by ghiooo, 09 November 2010 - 21:59.


#18
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Oare se va respecta?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate