Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 

jurnal de casa in Medgidia

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010
D-le Pivnitarul, suntem cam pe aceeasi lungime de unda, doar ca eu nu as micsora livingul, prin simplu fapt ca iti cam petreci mult timp acolo, fata de restul casei, si e cam nevoie de spatiul pentru respiro! :OK:
Dar baia de la parter are nevoie sa aiba si dus?Ca ma gandeam, cine se va spala acolo? :w00t: Asa ca lejer poate sa aiba baia undeva 4 m.

#20
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

View Postcasa_din_vis, on 29th October 2010, 11:37, said:

doar ca eu nu as micsora livingul, prin simplu fapt ca iti cam petreci mult timp acolo, fata de restul casei
cumetriile pot avea loc si la un restaurant ...acolo banuiesc ca au loc de dans ssau alte chestii ..nu intr un spatiu mai intim/restrans , componenta a unei case de oameni normali  :peacefingers:
in alta ordine de idei , sunt adeptul livingurilor marite , doar daca se diferentiaza de nota de simplitate pe care ti o da ...un dreptunghi /patrat  :OK:

#21
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010

View Postpivnitarul, on 29th October 2010, 11:31, said:

cumetriile pot avea loc si la un restaurant ...acolo banuiesc ca au loc de dans ssau alte chestii ..nu intr un spatiu mai intim/restrans , componenta a unei case de oameni normali  :peacefingers:
in alta ordine de idei , sunt adeptul livingurilor marite , doar daca se diferentiaza de nota de simplitate pe care ti o da ...un dreptunghi /patrat  :OK:


Doar daca il lasati gol si fara imaginatie(dreptunghiul acela), poate da, ai dreptate! :OK:

Cam inghesuita "cumetria" ar iesi daca s-ar tine in 50m(daca te referi la casa mea)....

Edited by casa_din_vis, 29 October 2010 - 11:49.


#22
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007

View Postpivnitarul, on 29th October 2010, 13:03, said:


salut,

datele de modificare propuse m-au pus si mai mult pe ginduri;in timpul lucrului cu arhitectul am trecut cel putin de 2 ori prin dimensiunile propuse de tine ( am voie sa ma exprim asa?).
ar rezulta o reducere de aprozimativ 20 metri patrati per total si 60 metri cubi ca volum al casei ( aproximativ 10%); tot acelasi procent il regasesc si in economia cu caldura necesara incalzirii suprafetei rezultate din modificari.
la inceputul colaborarii cu arhitectul, i am cerut o suprafata utila de 180-200 metri patrati pe care el a tot extinso....eu am fost cel care a tras spre micsorarea dimensiunilor de fiecare data.
problema este ca eu nu stiu sa estimez cit ar costa constructia casei la final in ambele variante si as vrea sa stiu asta inaintea zilei de luni cind merg sa negociez contractul cu arhitectul si echipa lui. informativ,pretul pentru PAC,PT,DD este de 13 euro/metru patrat exceptind autorizatiile. pretul este final,rezultat in urma negocierilor anterioare.
astept comentariile voastre si sugestiile ....

o seara buna in continuare,

laurentiu

#23
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
problema trebuie abordata din mai multe puncte de vedere;
1) nu vreau sa insinuez ca intentia (dar cine stie) de a majora dimensiunile pentru a ava un onorarariu mai maricel cu 15-20%, pentru ca arhitectul este doar un artist; el creeaza, face  opera, hirtia sau HDD permit orice dimeniune; constructia cade in sarcina ta (dpdv finaniar) si daca faci mp x aprox.350 euro afli efortul (la cheie);
2) sa zicem ca ai 250mp construiti, la 350 euro pret la cheie; daca mai pui mobila, electrocasnice acte samd este posbil sa fie mai rentabil sa stai cu chirie in buricul orasului (este mai mult de 250euro/luna chiria ?);
3) arhitectul locuieste intr-un apartamnet comunist, inghesuit?
3a) daca da atunci dorinta de spatiu, dimensiune mega etc este o   defulare;
3b) daca locuieste intr-o vila asemanatoare cu (ca dimen xyz) cu cea desenata/proiectata, fa-i o vizita si la iarna sa vezi cite camere sunt incalzite  :naughty: ;
4) vezi care este puterea ta dpdv financiar de a intretine casa pe timpul iernii, ca vara mai deschizi un geam, mai stai pe terasa, daca iti mai ramin finante si pentru o excursie sau un Mos Craciun mai bogat, altfel taie din proiect. Am un vecin, care-l intreb tot timpu' cind vreau sa rid de el: cu mintea de acum, cum ai face casa; si el da cu sapca de pamint i zice; mult mai mica, dar ine stia ca vin vremurile astea.

mergi pe mina lu Pivnitarul (alias A....) ca zice bine. Si (din partea mea) mai scade din nr de incaperi; poate ca nici garajul nu trebuie obligatoriu (depinde ce masina ai).

Edited by Ca Castelul Bran, 29 October 2010 - 23:08.


#24
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

View Postlaurentiu_florin, on 29th October 2010, 23:27, said:

informativ,pretul pentru PAC,PT,DD este de 13 euro/metru patrat exceptind autorizatiile. pretul este final,rezultat in urma negocierilor anterioare.
astept comentariile voastre si sugestiile ....
bun ..atunci la pretul asta pune cat mai multe planse ca sa le comentam
dar...la restul am sa zic doar ce nu e in regula si sa modifice ...fara a  mai primi si explicatii/ mura -n gura
sa si strofoace creieru ...nu doar cand cere banu

apropo sa ne arati cum va face acoperisul ...la ala sa l pui sa l modifice de cateva ori ...te faci ca nu ti place si sa i dai de lucru
ca sa i iasa pe urechi ...si sa munceasca de mony ceruti
hai ca ma sucarit de dimineata ..eu fac la jumate de pret si nu ma ajuta nimeni ...si .. daca ar arata macar la jumate de cum arata ale mele ..atunci poate nu a si mai zice nimic  :confuzzled:

auzi la el ..proiect de 3k si ceva !
sa fiu eu beneficiar ..mama ce frecush le as da la astia de cer sume din astea ...pe criza asta !
in fine ...

#25
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,786
  • Înscris: 16.12.2006
1. Casa e mare, ar trebui redusa cu cel putin 10 si chiar 20%, in functie de utilitatea incaperilor respective + perioada petrecuta acolo...
2. 13 euro/mp proiectul de arhitectura, chiar DDE, e un pret mare, cu atat mai mult cu cat traversam o perioada de criza atroce. Eu am platit 8 euro/mp (inclusiv DDE) in plin boom imobiliar...
3. Casa te va costa aprox 350 euro/mp (finisaje medii) si/sau aprox 400 euro/mp (finisaje ok, de ex. gresie de 70-80 lei/mp)
4. Cheltuielile cu incalzirea/apa calda pe timp de iarna, la 250 mp utili, iti vor scoate din buzunare in jur de 1000 lei (factura de gaze) si chiar peste, daca se supara 1Q Vanea...

#26
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 30.03.2009
Rocknroll are mare dreptate. Peste 110mp amprenta la sol, deja casa este foarte mare. Costurile sunt cele espuse in postul anterior atat pentru constructie cat si pentru cheltuielile cu incalzirea. Pretul pentru arhitectura este variabil : am gasit si cu 6euro/mp care include tot(arhitectura,rezistenta, instalatii sanitare si electrice). Nu spun ca rezulttul este cel mai bun, dar se poate obtine sub sau 10euro/mp si vei avea un proiect destul de bun.

In locul tau as renunta urgent:

- la acel garaj : 5-6000euro investiti pentru o masina(la altii sta 20 de ani in fata blocului si nu pateste mare lucru). Nu spun ca nu este bine sa ai garaj, dar sa investesti acesti bani in ,,cu..l'' masinii si nu ai familiei(incalzire performanta, finisaje superioare, termoizolare sau ferestre de foarte buna calitate) mi se pare aiurea.

- birou - mareste livingul, fa un perete mai deosebit, pune rafturi pt carti in zone care raman goale si vei scapa de construit si amenajat o camera in care vei sta din ce in ce mai putin (doar daca nu cumva lucrezi f mult acasa, si atunci se justifica investitia)

- dusul la parter - inutil. am primit vizite vara (locuiesc  la mare), si indiferent cat de aglomerata a fost baia, tot nu am avut motive de plangere.

- mai renunta la peretii interiori. la noi se construieste la fel cum de faceau bordeiele(camere izolate sa nu se piarda caldura). lumea uita ca printr-o dispunere cat mai aerisita si fluida poti obtine un confort maxim chiar pentru case de dimensiuni mici.

uitate pe acest site(probabbil ca vei gasi sute altele) si vei vedea lucruri excelente dupa care te poti inspira : http://archinspire.com/

si daca vrei sa te ,,joci'' putin poti face urmatorul lucru(o chestie furata de la un arhitect ffff scump):

1. stabileste cam care sunt dimensiunile camerelor pe care ti le doresti pe baza experientei actuale - vrei dormitor mai mare cu X mp pt ca vei avea mai mult spatiu pentru Y motiv(sa pui un pat mai mare, sa ai mai mult spatiu de mers, sa iti incapa nu stiu ce tip de mobila necesara tie si/sau sotiei etc). la fel la baie, living, bucatarie etc.

2. dupa stabilirea dimensiunilor, deseneaza pe o hartie(milimetrica ar fi cel mai bine pt a aprecia exact dimensiunile camerelor prin comparatie) aceste camere, dar separat( ex: dormitor de 4/4m, baia de 3/3m etc). nu uita se prevezi : dormitoarele, bucataria, livingul, biroul(daca tii sa-l ai), spatiu de depozitare(centrala) baia de jos si cea de sus, si toare camerele pe care ti le doresti, la dimensiunile pe care ti le doresti.

3. decupeaza aceste ,,camere'', dupa care aseaza-le separat pe cele pentru parter si cele pentru etaj. apoi incepe sa te joci. aranjeaza-le in cate moduri doresti : bucataria langa intrare si livingul mai departe, intrarea langa living, bucataria langa baie etc. la fel sa faci si pentru etaj, dar nu ignora punctele cardinale si modul in care vrei sa fie iluminate camerele(unele le vei vrea spre Est, altele mai putin importante spre Nord), dupa care incearca sa le suprapui.

in functie de modul dispunerii tale, incearca sa creezi holurile si scara(acestea vor influenta probabil putin dimensiunile sau forma altor camere in cele din urma)

in felul asta vei reusi sa-ti ,,vezi'' casa in multe moduri, unele neimaginate macar.

#27
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
Attached File  File0025.PDF   444.28K   96 downloadssalut,

sper sa nu sar din lac in put....
atasez cum m-am gindit sa reduc din suprafata casei-desene de mina....si prin renuntarea la garaj.
va rog comentariile sa pot lua o decizie pina luni.


multumesc,
laurentiu

Attached Files


Edited by laurentiu_florin, 30 October 2010 - 21:58.


#28
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,786
  • Înscris: 16.12.2006
Ai redus cam 10% + garajul. Nu e rau...

#29
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 30.03.2009

View Postlaurentiu_florin, on 30th October 2010, 22:57, said:

Attachment File0025.PDFsalut,

sper sa nu sar din lac in put....
atasez cum m-am gindit sa reduc din suprafata casei-desene de mina....si prin renuntarea la garaj.
va rog comentariile sa pot lua o decizie pina luni.


multumesc,
laurentiu

este ok, cu o simpla remarca : ar fi bine totusi ca bucataria sa fie langa living

p.s. noi incercam sa te indrumam dupa cum stim si putem. nu lua punctul nostru de vedere ca unul de referinta. TU vei locui in acea casa si nu noi. inspirate, compara, analizeaza tot ce-ti cade in mana, dupa care intreaba-ti nevasta ce parere are si da-i drumul. fa totul cu pixul si creionul in mana.

#30
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postlaurentiu_florin, on 30th October 2010, 21:57, said:

Attachment File0025.PDFsalut,

sper sa nu sar din lac in put....
atasez cum m-am gindit sa reduc din suprafata casei-desene de mina....si prin renuntarea la garaj.
va rog comentariile sa pot lua o decizie pina intr-o luni.


multumesc,
laurentiu


Nu te grabi cu deciziile; peste ani (citeva luni) vor fi ...tardive.
Dar ,da ca ai nevoie de o parere, doua:
1) pe Nord pune spatiile tehnice, bai samd; astfel la parter as muta dormitorul/birou in locul cameri tehnice;
2) bucataria pe Nord te va incurca f mult pe timp de iarna cel putin cind v fi si intuneric si frig; daca pui si o poza cu N C poti sa-i aduci aminte de copilarie (poate);
3)  spatiiile parca sunt mai umane(eu as merge pe un 15.5--15.8  maX)

#31
jda

jda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 02.03.2008
Ca o metoda de control suplimentara foloseste faptul ca o centrala pe gaz cu puterea de 24 Kw poate incalzi eficient un volum de 400-450 mc ...
Pt aceasta centrala consumul estimat de gaz la o casa bine izolata e undeva la 10mc/zi in lunile grele ... de iarna ... deci 300-400mc / luna ...
La pretul DE ACUM al gazului de 1.3 Ron ... ajungi la 400-600 Ron /luna grea ...
Cu datele astea in mintea si cu regula de 3 simpla .. :) vezi cit te poti intinde ... pina unde este limita ta de suportabilitate ...

Verifica unde te incadrezi cu volumul de incalzit pt ca de aici o sa derive costurile pt instalatii si apoi de exploatare ...
Daca te uiti doar la suprafata utila in mp s-ar putea sa fii pacalit ... in special daca ai camere cu inaltimi mari ...

Personal cred ca o casa pt locuit nu ar trebui sa aiba nevoie de centrala mai mare de 30Kw pt incalzire ... altfel costurile cu instalatiile + incalzire + ACM trec de limita rezonabila ..
Gindeste-te cum ar fi sa platesti incalzirea din pensie ... nu din salariu ... si atunci o sa ai o perspectiva mai realista ... :)
In plus costul combustibililor o va lua de acum incolo numai in sus ... in niciun caz in jos ...

E un subtopic pe Lucrari practice ... despre consumuri inregistrate de forumisti pe iarna precedenta ... daca o sa ai curiozitatea sa il citesti o sa remarci costuri rezonabile pentru suprafete de pina/in jur de 200mp ... constructii de regula din caramida 30cm + polistiren 10cm ...

Lucrul pe care l-am urit cel mai mult la o casa a fost sa vad ca iarna are 1-2 camere incalzite iar in restul e aproape ca afara ... doar ca nu bate vintul ...:)
E unul din riscurile la care te expui daca o faci prea mare ... :)

Acum vorba lui Alxdava tu iti cunosti posibilitatile financiare ... tu stii cit vei cistiga in viitor ...
Cel putin ai fost avertizat ... :) .. sa nu pici in sindromul lipsei de spatiu ...specific celor care fug de la bloc ... :)
Deciziile referitoare la volum de acum sint definitive .. dupa ce ai intrat in fundatie mai poti schimba doar compartimentarile ... dar volumetria prea putin ...

De asemenea e bine sa te gindesti la casa ta ca si la o investitie ...
Gindeste-te ipotetic ca vei fi pus in situatia sa o vinzi  ... nu discutam motivul ...
Ce crezi ca vei vinde mai repede :  o casa de pina in 200-250mp  sau o casa de 400mp ?

In capcana asta au cazut in trecut bancile din Romania ... care pina prin 2004 si-au facut sedii cit mai fastuoase si mai mari ... pt ca aveau bani ...
Dupa 2004 aunci cind au vrut sa vinda sa isi dezvolte retelele nationale au constat ca nimeni nu era interesat de sediile lor de milioane de euro ...
In consecinta in ultimii ani au inchiriat apartamente .. cel mult case si le-au amenajat... platesc insa in continuare amortizari usturatoare pt mamutii din trecut ...

Fii mai smart decit ele ... :)


View PostAlxdava, on 31st October 2010, 16:03, said:

este ok, cu o simpla remarca : ar fi bine totusi ca bucataria sa fie langa living

p.s. noi incercam sa te indrumam dupa cum stim si putem. nu lua punctul nostru de vedere ca unul de referinta. TU vei locui in acea casa si nu noi. inspirate, compara, analizeaza tot ce-ti cade in mana, dupa care intreaba-ti nevasta ce parere are si da-i drumul. fa totul cu pixul si creionul in mana.


#32
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
E un subtopic pe Lucrari practice ... despre consumuri inregistrate de forumisti pe iarna precedenta ... daca o sa ai curiozitatea sa il citesti o sa remarci costuri rezonabile pentru suprafete de pina/in jur de 200mp ... constructii de regula din caramida 30cm + polistiren 10cm ...

Care este acest subtopic despre consumuri?
Tot am cautat dar nu am gasit nimic dedicat pe acest sutopic.

#33
jda

jda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 02.03.2008

View Postflp014, on 31st October 2010, 22:27, said:

E un subtopic pe Lucrari practice ... despre consumuri inregistrate de forumisti pe iarna precedenta ... daca o sa ai curiozitatea sa il citesti o sa remarci costuri rezonabile pentru suprafete de pina/in jur de 200mp ... constructii de regula din caramida 30cm + polistiren 10cm ...

Care este acest subtopic despre consumuri?
Tot am cautat dar nu am gasit nimic dedicat pe acest sutopic.

Vezi aici ...

#34
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
salut,

revin cu varianta finala......miine voi da OK ul.


o zi buna,

laurentiu

Attached Files



#35
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010
e mai acceptabila
scara aia a cam ametit o ...atat ca sens de urcare , cat si ca forma (in zona podestului)

#36
jda

jda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 02.03.2008
De acord cu @pivnitarul ... e o varianta mai realista ...

Concentreaza-te acum pe structura ... la ce ai tu probabil ca solutia va fi structura pe grinzi portante ...
Aici trebuie sa il "convingi" pe structuristul desemnat sa nu sara calul ... sa nu iti proiecteze un buncar si sa te umple de beton, stilpi si grinzi ... pe unde vrei si pe unde nu vrei ... sa pastreze o masura si sa arunce un ochi la estetica ...
Din faza asta integreaza-ti instalatiile sanitare/termice/scurgeri/electrice ... pe unde treci cu ele printre camere si nivele ...
Cu un structurist priceput aceste probleme pot fi rezolvate foarte elegant ... si iti va veni mai usor spre final ... va fi probabil si mai estetic ...

Spor in continuare si nu ezita sa prezinti proiectul in continuare ... inainte de AC ... macar pe tine te putem ajuta sa nu repeti greselile noastre ... :)


View Postlaurentiu_florin, on 3rd November 2010, 18:46, said:

salut,

revin cu varianta finala......miine voi da OK ul.


o zi buna,

laurentiu


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate