Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Recomandare service BMW Bucuresti
 Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5
 Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu
 Recomandare WYSIWYG HTML Editors

Alegere aspersoare

Despre Japonia - tara pe care nu ...

ICSee din sursa sigura sau echiva...
 

plan de economisire vs depozit

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
ervin8571

ervin8571

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 15.06.2007
M-am hotarat sa economisesc niste bani pentru copii si, dupa ce am cautat pe net ofertele, s-a ivit o dilema: de ce sa aleg un plan de economisire pentru copii, cand as putea alege un depozit la termen sau o  investitie in titluri de stat sau ceva asemantor la diverse banci.Dobanda oferita la planurile de economisire pentru copii este mai mica decat in orice alte instrumente de economisire; deci, care-i treaba cu aceste planuri?
Mersi

#2
moneylord13

moneylord13

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 427
  • Înscris: 09.05.2010

 ervin8571, on 27th October 2010, 13:52, said:

M-am hotarat sa economisesc niste bani pentru copii si, dupa ce am cautat pe net ofertele, s-a ivit o dilema: de ce sa aleg un plan de economisire pentru copii, cand as putea alege un depozit la termen sau o  investitie in titluri de stat sau ceva asemantor la diverse banci.Dobanda oferita la planurile de economisire pentru copii este mai mica decat in orice alte instrumente de economisire; deci, care-i treaba cu aceste planuri?
Mersi


sfatul meu cat se poate de realist si amical ....

lasa drequ bancile si fondurile de investitii etc ....   cel putin, in Romania!

de ce ?

deoarece dobanzile la banci sunt foarte mici, iar conditiile de depozit f restrictive
si daca retragi fie si 1 ron inainte de termen,....e BYE-BYE dobanda!


depune la banca / economisire doar daca ai sume plecand de la 10.000 EUR in sus!
pentru orice sub, eu iti recomand sa tii la saltea si sa ai nitica vointa, ca in afara cazurile absolut necesare, sa nu intri in ei !


de ce am zis baremul de 10.000 EUR ?

deoarece mai toate bancile la cam orice plan de economisire sau orice depozit au dobanzi PANA in 10 % !!!   iar multe banci le vor scadea inca !!!
de aceea, sub 10.000 EUR nici nu vei simti ca faci vreun ban ...


alternativ, invata sa speculezi pietele financiare (pietele de echitati sau debt etc....)  dar si aici, asta NU e imbogatire rapida, cum fals prezinta atatea reclame!

#3
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Avand in vedere ca dobanzile oferite atat de titluri de stat, cat si de depozite sunt real negative acum, iar pe termen mediu inflatia prb va creste in continuare, recomand sa achizitionezi aur de 24 de carate.

Pe termen mediu/lung trebuie sa te gandesti la pastrarea valorii banior, nu la castig din dobanzi.
Cu alte cuvinte trebuie sa fii atent sa nu pierzi...

#4
ervin8571

ervin8571

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 15.06.2007
Scopul meu nu este sa ma imbogatesc, ci sa pun niste bani la loc sigur in asa fel incat peste vreo 15 de ani sa-i pot plati facultatea lu' fi-miu fara a ma gandi: de unde dracu' sa scot bani? Am observat ca planurile de economii au dobanzi cam pe la 3% in timp ce depozitele sau conturile curente pleaca de la 7% in sus, iar dilema mea este legata de aceasta diferenta; ce sa aleg totusi, avand in vedere ca ma gandesc la un termen destul de lung si ma gandesc sa depun lunar intre 300-500 ron. Exista oare vreo posibilitate de a depune acesti bani intr-o banca din strainatate cu avantaje mai mari?
Mersi

#5
moneylord13

moneylord13

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 427
  • Înscris: 09.05.2010
nici in aur nu iti recomand sa bagi banii   ....sau cel putin, nu in atat de mult!


eu analizez si pietele financiare, iar acum Au formeaza o bula

de ce ?

in genere, relatia Au - $  e invers proportionala


acum Dolarul american e in jos mult si o mare parte din traderi (cei mari si tari) sunt bearish  (adica scapa de Dolar) ....

dar vezi tu,  ,,frumusetea'' pietelor financiare are 2 aspecte majore  (printre altele):

  1) niciodata nu merg intr-o singura directie!
  

  2) cu cat mai mult si puternic merg intr-o singura directie  ( MAI ALES in privinta echitatilor si comoditatilor!), cu atat mai dur e si reboundul  (corectia)

de ce ? ...vei intreba tu

deoarece  cand ceva (dolarul in acest caz) e vandut atat de mult pt atat de mult timp, cine mai ramane sa cumpere ?!
si uite asa....trendul se inverseaza f puternic!


deja in ultimele zile, dolarul a avut niste zvacniri puternice  (cca 100 PIPs min !)  contra valutelor care pana acu  il tineau la pamant!

  cand dolarul va incepe sa mearga bullish   (in sus),  Au o va lua mult in jos ....

   pe grafice, probabil caderea Au va fi o liniuta mica ....  dar pt un investitor retail  (ca tine, daca cumperi)  va fi o cadere foarte mare si foarte probabil cu mult sub pretul de achizitie, deci risti mult sa pierzi bani multi


cursul bullish al Dolarului va incepe curand, avand in vedere zvacnirile tot mai dese si slabirile bearilor dolarului   (evident, si masurile economice, situatia geopolitica etc etc )


  legea aia din fizica, a actiunii si reactiunii e foarte reala si pe pietele de echitati si comoditati !!!


My advice ..... lasa Au ...


sincer, eu personal as investi in ETF  (exchange trade-fund) de petrol si gaze naturale

e adevarat ca si petrolul va suferi o scadere de pret la ,,barilul umed'', similara Aurului,  dar spre deosebire de Au  (care in multe domenii poate fi usor substituit cu argint), petrolul nu are substitut  in multe industrii vitale, iar cererea creste mult anual  (vezi economia CHinei etc)

deci, desi si petrolul va suferi o cadere de pret, nivelul cererii va amortiza mult caderea



  desi..parca tot sfatul meu initial era mai bun

da, depune cca 300 - 500 RON lunar,  dar mai bine, tine tu banii ,,la saltea''
  sunt sume mult prea mici sa fie vreo diferenta la cam orice banca, inclusiv in afara

si daca ajungi eventual la 10.000 EUR, ok...poti sa te interesezi pe la banci ce si cum

Edited by moneylord13, 27 October 2010 - 13:34.


#6
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
In situatia descrisa (nu ai acum o suma mare de bani, ci vrei sa ii aduni treptat), eu as merge pe varianta depozitelor le termen (pe termen de circa 3 luni, cu capitalizare si prelungire automata). Dobanzile la termen de un an nu sunt semnificativ mai mari. Cand se aduna o suma mai serioasa, te poti reorienta usor (sa cumperi aur 999,9/24k de exemplu - fiind vorba de pastrarea valorii pe termen lung). Nu as baga la bursa banii economisiti pentru copii.

#7
Schneider

Schneider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 11.06.2006

 Seb, on 27th October 2010, 14:34, said:

In situatia descrisa (nu ai acum o suma mare de bani, ci vrei sa ii aduni treptat), eu as merge pe varianta depozitelor le termen (pe termen de circa 3 luni, cu capitalizare si prelungire automata). Dobanzile la termen de un an nu sunt semnificativ mai mari. Cand se aduna o suma mai serioasa, te poti reorienta usor (sa cumperi aur 999,9/24k de exemplu - fiind vorba de pastrarea valorii pe termen lung). Nu as baga la bursa banii economisiti pentru copii.

Nu prea inteleg eu cum e treaba asta cu aurul...Cumperi aur de la banca? SI la final vinzi aurul tot la banca ca iei banii de care ai nevoie pe baza cotatiei aurului?
Daca imi puteti da un link cu info..sa ma documentz ar fi benefic.

Si eu ma gandeam sa deschid un depozit...cel putin inflatia as recupera-o.
Aveti idee este depozitul Alpha Tax protect cel mai ok de pe piata? Ar fi dobanda 7,5-8 fara plata a 16% pe dobanda.
Si pe mine m-ar interesa sa economisesc..dar sa fie si o cale de mijloc in asa fel incat puterea de cumparare sa ramana cat de cat OK peste ani. Stiu ca e greu de estimat in ce e mai bine de economisit lei/euro/aur..etc

Edited by Schneider, 27 October 2010 - 13:54.


#8
moneylord13

moneylord13

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 427
  • Înscris: 09.05.2010

 Seb, on 27th October 2010, 14:34, said:

In situatia descrisa (nu ai acum o suma mare de bani, ci vrei sa ii aduni treptat), eu as merge pe varianta depozitelor le termen (pe termen de circa 3 luni, cu capitalizare si prelungire automata). Dobanzile la termen de un an nu sunt semnificativ mai mari. Cand se aduna o suma mai serioasa, te poti reorienta usor (sa cumperi aur 999,9/24k de exemplu - fiind vorba de pastrarea valorii pe termen lung). Nu as baga la bursa banii economisiti pentru copii.



banuiesc ca nu ai citit recomandarea de ce sa NU cumpere aur acum !

mai ales, avand in vedere ca omul dispune de fonduri foarte limitate am inteles eu   (cca 300 - 500 RON pe luna)


in afacerile cu au, se intra de pe la 15 EUR in sus !!!  ....altfel, cat poti sa cumoeri, ca sa stii ca ai investit ceva ?!?!


cu banii de care omul a zis ca dispune, abia daca s-ar simti ceva .....  

si cand ipoteza descrisa de mine in analiza technica si fundamentala de mai sus se va realiza  (si se va realiza in max 4 luni), omul va zice bye bye  la ce a investit pana atunci in Au

iar dupa aia, va sta tremurand un interval de cca 3 - 5 luni, ca Au sa revina la cotatia de dinaintea inversarii trendului dolarului


istoria ne arata ca cu cat mai puternice sunt caderile, cu atat mai mari sunt revenirile...si vice versa


piata aurului poate sta lichida pe o pozitie anume  (Au la cotatii joase)  mult mai mult decat poate omul sa isi permita sa astepta sa revina sus iarasi !




credeti ca bat campii ?!

deschideti orice aplicatie forex si deschide graficele XAU / USD ....  o sa vedeti clar cum de la 15 Oct inainte, Au a cazut mult!!!  atunci era la 1.3875 !!!!

si asta, in conditiile in care Dolarul nici nu si-a revenit bine, ci doar are zvacniri !


pai cand Dolarul isi restabileste trendul de echilibrare, Au va scadea mult sub 1.332 - 1.331   (nivelul de acum)


50 de pipsi pe piata aurului e enorm pt un om simplu, cum e amicul nostru

#9
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,135
  • Înscris: 16.10.2007
Hmmm! eu nu as merge, cel putin pt inceput pe depozite la termen. Ar trebui facut in fiecare luna cate un depozit de 300-500 lei.
Tinand cont ca peste 15 ani pe meleagurile noastre se va plati cu euro, as schimba lunar in euro suma respectiva si cand as strange o suma rezonabila as face un nou depozit la o alta banca.
Sau un cont de economii la care adaug lunar suma respectiva. Dar la final banii sa fie depusi in vreo 3 banci.
Si bineinteles o stricta evidenta a conturilor (cu extrase de cont, etc.) si urmarirea pietei.
Si fara speculatii ca vremurile....e tulburi!!!

#10
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Din ce am inteles eu, nici nu are cu ce sa cumpere aur acum. Vrea ca de acum sa inceapa sa economiseasca 300-500 de lei lunar.

Am omis sa precizez in postul precedent: depozitele sa fie in euro, nu in lei.

Nu prea merge sa schimbi des banca deoarece pierzi prin comisionul de retragere numerar. In general trebuie sa pastrezi banii minim 3 luni pentru ca dobanda sa depaseasca valoarea comisionului de retragere numerar.

Problema cu tinutul banilor la saltea: chiar si in euro sa fie, in 15 ani se devalorizeaza puternic.

Pentru modalitati de cumparare a aurului exista topic dedicat.

#11
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
@moneylord
ce tot o dai cu graficele si ce a facut ieri sau acum o sapt eur/usd, cand initiatorul topicului vorbeste de investitii pe 15 ani ?

 moneylord13, on 27th October 2010, 15:02, said:

50 de pipsi pe piata aurului e enorm pt un om simplu, cum e amicul nostru
50pipsi in 15 ani e ca o picatura de apa intr-o fantana.

eu personal nu m-as baga cu banii copiilor nici pe bursa, nici pe aur, pe nimic. keep it simple, fa depozit la banca, unde vezi dobanda mai mare si comisioane mai mici.

#12
moneylord13

moneylord13

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 427
  • Înscris: 09.05.2010

 GubyIQ, on 27th October 2010, 16:28, said:

@moneylord
ce tot o dai cu graficele si ce a facut ieri sau acum o sapt eur/usd, cand initiatorul topicului vorbeste de investitii pe 15 ani ?

50pipsi in 15 ani e ca o picatura de apa intr-o fantana.

eu personal nu m-as baga cu banii copiilor nici pe bursa, nici pe aur, pe nimic. keep it simple, fa depozit la banca, unde vezi dobanda mai mare si comisioane mai mici.


nu vorbeam de 50 pipsi in 15 ani....cu de 50 pipsi intr o perioada gen 3- 5 luni   (pana se realizeaza trendul)  vezi mai sus

intr o perioada de cateva luni, 50 pipsi la Au in sens negativ, pot omora usor un investitor retail, pt ca ei nu au buzunarele atat de adanci sa ii tina la variatii

#13
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
Un plan dedicat scopului urmarit; beneficii: banii nu se impoziteaza, stii foarte clar cati bani investesti si cati primesti (cu conditia sa belesti bine ochii la contract), anuitatea se situeaza la un nivel foarte acceptabil (in afara cazului in care strangi pentru Harvard), nu esti tentat sa intri in bani; parti proaste: trebuie gandit/analizat/ales inca de la inceput un fond/asigurator foarte bine pozitionat in piata (care sa fie detinut, reasigurat de elvetieni, nemti sau britanici), poti pierde daca te retragi inainte de termen (repet, ochii mari la conditiile contractuale), ai nevoie de un venit sigur (sau de un domeniu de lucru macar cu aceeasi cautare si peste 10 ani) ca sa fii sigur ca acest plan pe 15-18 ani este cel mai potrivit (se poate discuta cu partenerul insa cifrele se schimba).
Daca alegi depozite in lei platesti inflatia, impozit pe dobanda, comisioane diverse (care in 2-5 ani o sa dispara si de la noi); euro: dobanzi mici (in afara Romaniei si mai mici), ai nevoie de un capital initial suficient de mare care sa genereze randamentul dorit la sfarsitul perioadei de economisire.

#14
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 ervin8571, on 27th October 2010, 14:16, said:

Scopul meu nu este sa ma imbogatesc, ci sa pun niste bani la loc sigur in asa fel incat peste vreo 15 de ani sa-i pot plati facultatea lu' fi-miu fara a ma gandi: de unde dracu' sa scot bani? Am observat ca planurile de economii au dobanzi cam pe la 3% in timp ce depozitele sau conturile curente pleaca de la 7% in sus, iar dilema mea este legata de aceasta diferenta; ce sa aleg totusi, avand in vedere ca ma gandesc la un termen destul de lung
Nu exista un "termen destul de lung", in nici un caz 15 ani.

Dobanda ti se va schimba si tie cand se schimba oferta bancii. Nu ramane cum e in contract decat pana la scadenta depozitului (3 luni, 6 luni etc).

#15
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,135
  • Înscris: 16.10.2007

 lmk, on 27th October 2010, 23:12, said:

Un plan dedicat scopului urmarit; beneficii: banii nu se impoziteaza, stii foarte clar cati bani investesti si cati primesti (cu conditia sa belesti bine ochii la contract)........................................ poti pierde daca te retragi inainte de termen (repet, ochii mari la conditiile contractuale), ai nevoie de un venit sigur (sau de un domeniu de lucru macar cu aceeasi cautare si peste 10 ani) ca sa fii sigur ca acest plan pe 15-18 ani este cel mai potrivit
In vremurile astea eu mi-as gestiona singur banii. Dai banul altuia si tu dormi linistit ca peste 15 ani va mai vedea el.
Cine stie ce va mai fi peste 15 ani? Noi nu stim ce va fi maine. Daca nu o sa mai ai venit peste cativa ani?
Contractul e contract. Sunt unii care stau la birou si inventeaza tot felul de instrumente financiare sa iti ia banii, te atrag cu tot felul de reclame....pe care tot tu le platesti.

Apoi, nu se stie cand vei avea o nevoie stringenta de bani...doamne fereste, o operatie, etc.
Asa ca 2-3 depozite par mai potrivite.
Daca castigi suficient de mult si nu ai ce face cu banii, atunci se schimba discutia, bagi banii in tot ce se poate, in final vei mai ramane cu ceva......

#16
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Economisire in titluri de stat? In Romania? Glumesti? Romania e datoare pe 100 de ani de-acum incolo.

E ca si cum ai imprumuta cu bani un drogat la coltul strazii.

Pune frumusel banii la saltea, IN VALUTA, si cand se strange ceva mai mult faci un transfer bancar catre un cont deschis anterior intr-un paradis fiscal. In felul asta te protejezi de inflatie.

Eventual deschide contul in tara in care speri sa faca copilul facultatea.

Edited by Dragon Warrior, 28 October 2010 - 07:00.


#17
tery-cane

tery-cane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 06.10.2010

 ervin8571, on 27th October 2010, 12:52, said:

M-am hotarat sa economisesc niste bani pentru copii si, dupa ce am cautat pe net ofertele, s-a ivit o dilema: de ce sa aleg un plan de economisire pentru copii, cand as putea alege un depozit la termen sau o  investitie in titluri de stat sau ceva asemantor la diverse banci.Dobanda oferita la planurile de economisire pentru copii este mai mica decat in orice alte instrumente de economisire; deci, care-i treaba cu aceste planuri?
Mersi


Din postarea Dv inteleg ca aveti in vedere o modalitate de economisire pe termen lung.
O minima educatie financiara ar trebui , de altfel, sa avem toti... Din pacate NU avem...suntem educati sa "facem bani " pentru altii  si Nu pentru noi !  O solutie ar fi sa invatam sa "facem"bani pentru noi si sa invatam sa-i pastram tot pentru noi. Prin autoeducatie ... Dar nu vreau sa deviez prea mult de la subiect. Va pot recomanda o carte pe care am avut norocul sa o citesc acum 2 ani si..care mi-a mai deschis ochii asupra posibilitatilor pe care le putem avea, noi oamenii obisnuiti , cand e vorba de a pastra sau multiplica economiile noastre versus depozite la banci sau alte variante existente pe piata.
Cartea se intituleza " Regula Nr 1 Cum sa investiti la bursa" autor Phil Town publicata si in limba romana la editura Meteor Bussiness  in 2008.
Referitor la aspectul speculativ al tranzactiilor bursiere, autorul Nu indeamna la specutatii pe termen scurt sau mediu recomandand doar investiti pe termen lung ! Mai multe amanunte veti gasi in carte...
Voi cita doar un paragraf in care aminteste de aspectul inflationist :
" O companie care se incadreaza in Regula nr.1 va reusi sa supravietuiasca intotdeauna unui val inflationist.Acesta este scopul crearii unui Mijloc de Aparare : protectia fata de inflatie si de concurenta . Afacerile cu Mijloce de Aparare nu sunt afectate de inflatie pentru ca pot sa creasca preturile in momentul in care costurile lor se maresc.Companiile  cu  Mijloce de Aparare solide - cele care se incadreaza in Regula nr.- pot face acest lucru deoarece detin o pozitie monopolista pe piata.Caracteristica esentiala a unui monopol este capacitatea de a creste preturile la discretie"
In speranta ca v-am trezit interesul va doresc lectura placuta.

#18
Daniela1980

Daniela1980

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.11.2010
Eu am banii la Carpatica, la Moisilor, si din cate stiu eu au cea mai buna dobanda, 8% . m-am intersat inainte si am preferat sa aleg o banca mai mica, dar care sa aiba grija de client si sa il informeze… in fiecare luna depun si se prelungeste automat depozitul….iar astia de la Carpatica au deschis acum si in Militari, langa casa…

Citeam , azi pe intrenet ca mai nou exista posibilitatea sa si investesti o parte din bani. Merg sa vad exact despre ce este vorba, ca nu stiu foarte multe, doar ca poti castiga si mai bine…

Revin cu detalii..:)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate