Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...
 RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...
 

VINTAGE

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
aedoh

aedoh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.10.2010
"Ma simt atins" de curentul vintage...As vrea sa postam aici despre "aparatele noastre" foto vechi si foarte vechi..
Va multumesc...
P.S.   Voi reveni cu exemple din colectia mea...

#2
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Care e curentul vintage si cum te "simti atras" de el ?

"Aparatele noastre" foto vechi si foarte vechi, la ce vrea sa se refere ?

Vrei un fel de topic al colectionarilor de echipament foto ?

Edited by vladimirchira, 22 October 2010 - 14:45.


#3
aedoh

aedoh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.10.2010

View Postvladimirchira, on 22nd October 2010, 15:45, said:

Care e curentul vintage si cum te "simti atras" de el ?

"Aparatele noastre" foto vechi si foarte vechi, la ce vrea sa se refere ?

Vrei un fel de topic al colectionarilor de echipament foto ?
am sa-ti raspund la intrebari pe rand:
-despre curentul vintage as putea spune ca a aparut in moda... dar s-a extins si in alte domenii precum utilizarea de obiecte "retro"- bijuterii-ceasuri, aparate foto, motociclete, etc.; daca vrei eu l-am extrapolat si pentru colectionare, sperând sa nu deranjez pe nimeni;
-ma simt atras in mod placut;
-unii dintre noi se mai uita cu nostalgie spre aparatul vechi de fotografiat, care zace uitat printr-un dulap, altii chiar au mai incercat sa scoata o imagine de pe pelicula;
-da, vreau un topic care sa contina si suportul colectionarilor de echipamente foto vechi functionale sau nefunctionale.



cu stima,
@edoh

Edited by aedoh, 22 October 2010 - 15:55.


#4
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Stiu ce este curentul vintage, dar nu il inteleg in fotografie.

Consider ca termenii din moda nu au ce cauta aici.

Numarul celor care inca trag pe film este imens. Daca pe Softpedia suntem 4-5, in alte parti proportia se inverseaza. Totusi nu vad de ce ar fi retro cat timp aparate pe film, substante si filme inca se produc si apar altele noi. Adica inteleg sa fie retro filmele cu baza nitrati/acetati dar cele pe poliester...

Sau anumite aparate foto (si nu, nu cele format mare, care inca raman standardul pentru lucrari de reproducere)

Numarul colectionarilor este mult mai mic, evident. Colectionarea aparatelor foto nu este neaparat corelata cu pasiunea pentru fotografie iar resursele materiale necesare sunt mult mai mari.

Exista un numar crescator de oameni care se intorc/trec la fotografia argentica. Pot fi multe motive pentru ei, atat financiare (costul initial fiind mult mai mic), dorinta de a invata mai multe si de a intelege mai profund anumite lucruri, anumite calitati ale peliculei in raport cu senzorul, etc. Corect, pentru unii este si moda sau dorinta de a parea mai 'cool'. Desi trebuie sa fii putin retardat sa stai cu mainile in revelator, sa umpli frigiderul de filme, sa stai ca idiotu pe intuneric in timp ce te chinui sa bagi filmu in tank fara sa-l ating, sa pierzi cadre peste cadre si multi bani doar pentru a parea mai 'cool'. La ei, din cate am observat, nu tine prea mult. Se lovesc de primul film voalat si primele 2-3 esecuri si renunta.

Cum nici digitalul nu tine pentru altii.

Edited by vladimirchira, 22 October 2010 - 16:29.


#5
aedoh

aedoh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.10.2010
..mi se pare foarte frustrant sa pierzi un film intreg prin voalare,un film in care ai pus suflet;
..cred ca as vrea sa determin si colectionarii sa intre pe acest topic, deoarece in ultima vreme m-am intalnit destul de des cu situatii in care multe persoane efectiv isi bat joc de vechile lor aparate foto care , candva le-au fost dragi; eu unul am ajuns sa tin la cateva din ele; voi pune spre exemplificare doua din cele dragi mie, mai ales ca nu cred sa deranjez pe nimeni deoarece sunt la "generalitati/arhiva":

[ http://thumb4.webshots.net/t/83/83/5/78/48/2408578480105092824erfEVm_th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://thumb4.webshots.net/t/82/182/3/51/59/2110351590105092824AdlcBF_th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://thumb4.webshots.net/t/71/171/6/90/31/2050690310105092824vEyWfq_th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://thumb4.webshots.net/t/82/182/2/26/66/2121226660105092824xTTaMc_th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://thumb4.webshots.net/t/83/83/4/57/41/2637457410105092824xFENky_th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

este un   Welta Pentii din fosta RDG produs intre 1061-1977    http://www.camerapedia.org/wiki/Penti


ma gandesc ca in curand cei care "trag" pe pelicula daca e cum zici..in curand vor disparea, cred ca pasiunea se poate cultiva si aici.

Edited by aedoh, 22 October 2010 - 17:18.


#6
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Totuși nu mi-ai răspuns la întrebare, iar eu nu te-am întrebat cu rea intenție.

Părerea mea este că fotografia pe film nu este vintage, am enumerat din motive mai sus.

Da, un topic al colecționarilor de aparate foto este ok, dar nu poți spune că este ceva 'vintage'.

Dacă sunt colecționari de mașini (nu mașini de epocă care nu se mai fabrică) nu înseamnă că mașinile sunt vintage.

Eu am un FE2, nu am fotografii cu el dar nu este de colecție, este aparatul principal în mod curent. Cel secundar de joacă este un Holga :) și va urma un al treilea MF cât de curând sper din suflet. Dar nu pentru colecție, pentru folosință.

Edited by vladimirchira, 22 October 2010 - 19:44.


#7
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
@Vladimirchira:
1) Vintage nu are sens legat de moda...ci de vinuri.
2)Doua din sensurile lui vintage sunt:

Quote

2. Characterized by excellence, maturity, and enduring appeal; classic.
3. Old or outmoded.

Deci, cata vreme nu folosesti un F6 sau un FM10 sau cinestie ce aparat pe film ce inca se produce/gaseste de cumparat nou in magazinele de specialitate ci alergi dupa FE-uri sau Holgi de prin 1960-1970, te incadrezi la "vintage"(comform ambelor sensuri).

Cum numarul persoanelor care le-am vazut in ultimii doi ani cu aparate pe film noi noute este fix 1....
In alta ordine de idei, colectionari de aparate vintage mai rar. Majoritatea colectioneaza aparate noi cu tehnologie de varf ;)

Edited by Rapier, 22 October 2010 - 20:02.


#8
aedoh

aedoh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.10.2010
...da ..merge sa servesti un pahar de vin vechi...admirând un aparat foto vechi de colectie..


..sper ca fed 2-urile sa ajunga in curand considerate de colectie..

raman dator pe maine cu imagini de la al doilea aparat al meu..un Liubitel2 de prin anii 1954(pe film lat)..pe care l-am de la proprietarul lui care a ajuns un alcoolic intr-un bazar din orasul meu.Sunt convins ca aducand imagini cu aceste aparate nu produc surprize cunoscatorilor...dar nu se stie niciodata, e posibil

..stiu ca e mai greu ca cei care fac poze pe film...sa posteze aici...atunci macar din cand in cand sa facem cate o referire la cate o imagine de pe net ..facute cu acele aparate Rangefinder....sunt superbe astea de aici de la Holga  http://www.lomograph...-1/holga-black#

Edited by aedoh, 22 October 2010 - 21:05.


#9
bogdan95

bogdan95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 12.07.2009
niste poze "de pe pelicula" scanate se poate? Sunt chiar interesat de subiect...

#10
aedoh

aedoh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.10.2010

View Postbogdan95, on 22nd October 2010, 22:07, said:

niste poze "de pe pelicula" scanate se poate? Sunt chiar interesat de subiect...


eu zic sa incercam...gasim noi o solutie...nu doar cei "de afara" sunt priceputi(pacat ca suntem prost condusi..dar nu o sa fac politica aici)...
..cred ca un scaner performant poate fi o solutie..daca nu fotografiate cu un digital...

..eu unul as fi interesat(si sa cumpar) niste fotografii vechi in care se surprind cateva activitati traditional romanesti(culesul viei, oierit, etc); spre exemplu am sa aduc 2 imagini surprinse de mine pe peretii undei camere din Cricova-Chisinau..imagini cu caracter profund romanesc..(a treia aratand spatiul in care sunt expuse)

[ http://thumb4.webshots.net/t/82/82/2/25/12/2872225120105092824YaCmNX_th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://thumb4.webshots.net/t/80/80/4/51/88/2854451880105092824qmDzJC_th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://thumb4.webshots.net/t/85/85/9/57/96/2355957960105092824WDQvFg_th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by aedoh, 22 October 2010 - 21:30.


#11
repp4radu

repp4radu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 14.01.2010
E o regula care spune ca pozele se incarca direct pe forum ....

#12
aedoh

aedoh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.10.2010

View Postrepp4radu, on 22nd October 2010, 23:07, said:

E o regula care spune ca pozele se incarca direct pe forum ....


nu am auzit astfel de reguli...daca vor fi anumite reguli..ne atentioneaza moderatorii..

#13
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
@aedoh:
sa nu zici ca ai fost avertizat:
http://forum.softped...howtopic=237621

#14
aedoh

aedoh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.10.2010

View Postrepp4radu, on 22nd October 2010, 23:07, said:

E o regula care spune ca pozele se incarca direct pe forum ....
..ala era un mic tutorial..de ajutor...sa nu facem exces de zel inutil...ca ne dam arama pe fata de romani ce suntem..

#15
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 28.04.2004
va atasez eu o imagine facuta saptamana trecuta, cu un aparat vintage. imaginea e doar cropata/resize-uita din scan (cu epson perfection 4870)

aparatul a fost un agfa isolar de acum 80 de ani. formatul original al imaginii este 9x12 motiv pt care, planfilmele respective se gasesc destul de greu pe la noi (doar pe comanda la foma mures). din pacate am fost nevoit sa-i fac crop din cauza unui mic "accident" la fixare (fixator insuficient in  tanc) :)

Attached Files



#16
aedoh

aedoh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.10.2010

View PostClayman, on 23rd October 2010, 09:44, said:

va atasez eu o imagine facuta saptamana trecuta, cu un aparat vintage. imaginea e doar cropata/resize-uita din scan (cu epson perfection 4870)

aparatul a fost un agfa isolar de acum 80 de ani. formatul original al imaginii este 9x12 motiv pt care, planfilmele respective se gasesc destul de greu pe la noi (doar pe comanda la foma mures). din pacate am fost nevoit sa-i fac crop din cauza unui mic "accident" la fixare (fixator insuficient in  tanc) :)
  banuiesc ca ti-a adus destule energii..imaginea asta(ma refer la tot ce tine de ea...inclusiv "accidentul" dar si savoarea finalului)

#17
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
@Rapier:
Concluziile conform celor spuse de tine:

1. Nikon D40 este vintage
2. Dacă eu conduc o Dacia 1310 (nu am alt exemplu), înseamnă că automobilismul este vintage ?

Mă înclud la vintage pentru că folosesc un aparat de fotografiat vechi, este de ajuns ?

Adică Wagner e vintage ?


@aedoh: Holga se fabrică, mult și bine. Nu este vintage, este o jucărie.

@bogdan95: caută la critică foto, topicul film.

@Clayman: tu tragi planfilm ? :D  :dribbledrool:

#18
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
@vladimirchira:
1) Peste vreo 10-15 ani da.
2) Vezi 1. Dacia 1300 deja a ajuns la statulul de masina clasica.

In rest, invata sa citesti ;)

Edited by Rapier, 23 October 2010 - 11:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate