Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.
 Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...
 Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 

Probleme cu vecini-chiriasi galagiosi

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#55
2kappa

2kappa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 02.09.2014
Izolatie de circa 33 db dupa spusele inginerilor de la Rigips, Exact pt asta au si lucrat baietii, pt zgomotul de impact, iti dai seama ca nu bagam aiurea niste bani.
Nu prea inteleg ce inseamna contre pt tine? Adica eu sa nu fac galagie dar ei sa faca cand vor tie iti par contre?

Edited by 2kappa, 24 November 2014 - 23:12.


#56
Cozzmy13

Cozzmy13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 15.04.2014

 spare-me, on 24 noiembrie 2014 - 23:01, said:

Nu ai bani sa faci rocade dar ai 10.000 de euro pentru "izolatie fonica".
Sunt curios ce intelegi prin izolatie fonica. Mai ales de 44.500 de lei. rigips si vata minerala?

Izolatie fonica inseamna sa previi sunetul sa iasa. Nu sa intre. Deci din start ai o problema.

Doi, nu cred ca infarctul sau problema cu parintii sunt relevante la speta. Dar, chiar si asa, pari a depune foarte mari eforturi cand mult mai simplu ar fi sa te muti daca chiar tii la linistea ta.
In schimb pari mult mai preocupat de contre cu ei.

Stiu ca ti-ai spus of-ul...si eu vorbesc pe marginea lui, si-asa nu am cum sa te ajut, Nici eu nici nimeni...

p.s = in punctul in care ajungi sa spui "Asta numai viata nu e" e cazul sa fi facut ceva de foarte mult timp...si totusi...
Tu n-ai priceput, el a izolat apartamentul vecinilor.  =))


#57
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 2kappa, on 24 noiembrie 2014 - 23:10, said:

Izolatie de circa 33 db dupa spusele inginerilor de la Rigips, Exact pt asta au si lucrat baietii, pt zgomotul de impact, iti dai seama ca nu bagam aiurea niste bani.
Nu prea inteleg ce inseamna contre pt tine? Adica eu sa nu fac galagie dar ei sa faca cand vor tie iti par contre?
Ba poti sa faci ce vrei, doamne fereste.
Eu spun doar ca daca eu as fi avut un infarct si probleme cu parintii si s-ajung sa-mi blestem zilele, decat sa ma contrez cu ei mai bine plec eu si traiesc fericit cate zile mai am.
Tu poti sa faci ce vrei...dar nu inteleg unde e o problema.

a) ii dai in judecata
Posted Image pleci

altceva nu poti face. si daca nu faci nimic inseaman ca te complaci.
si daca te complaci, de ce te vaieti?

e neplacut? sigur, sunt de acord...dar daca nu faci nimic...

ps eu nu cred ca ai dat 44.500 de lei pe aceasta procedura
ps1 nu cred c-ai obtinut 33 de db
ps2 oricum e degeaba...

Edited by spare-me, 24 November 2014 - 23:15.


#58
2kappa

2kappa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 02.09.2014
Izolatia a constat in 10 cm vata fonica + 2 placi de 1,25 fonice. Banuiesc ca iese undeva la 33 db.
http://www.simplifyr...o/rigips_fonic/
Acum nu stiu ce e de luat la misto?

Edited by 2kappa, 24 November 2014 - 23:21.


#59
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
da' cine te-a luat la misto?
singurele variante reale de actiune le ai mai sus. altele nu exista.

in rest daca ti-ai spus of-ul, vorbim si noi pe marginea lui, nu?...

cred ca ai timp de contre, ai facut o operatiune inutila, etc...sau daca ti-ai spus of-ul eu nu am voie sa cred nimic?

#60
2kappa

2kappa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 02.09.2014
Nu e asa usor sa te muti.
Lucrarea am facut-o in speranta ca o sa pot sa traiesc in continuare decent dar cand un pui de om cu chef de joaca se arunca de la un metru, nu prea poti sa inventezi ceva sa retina zgomotul sau vibratiile, nici chiar doapele 3M.
Acum am vazut, sa nu zici ca ma contrez cu de toate in viata...fa o roata pe net si vezi cat costa o foaaie de rigips fonic, calculeaz cat este necesar la un ap de 3 camere, dubleaza suma pt ca ti-am zis ca sunt foi duble, adauga vata si restul, folie cu bule si aluminiu, talpici si toate smecheriile fonice, manopera pe metru si dupa mai incearca sa mai afirmi ceva de care nu ai habar sau ai aruncat la misto.
Sa incep eu. O placa de rigips costa 31,68 lei si are dimensiunea 1,2 x 2,6 m, 23 de cm liniari ii arunci cand tapetezi peretii laterali. Mai pe scurt, un perete lateral de 5 m costa in jur 250 lei numa placile.
Sa iti zic cat costa izolatia fonica a pardoselei?

Edited by 2kappa, 24 November 2014 - 23:37.


#61
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ah, deci tu ai o problema cu copilul, clasic.
asta e, copilul se arunca cum vrea...daca nu suporti copiii, muta-te!

#62
Cozzmy13

Cozzmy13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 15.04.2014
Am eu o batista cu cloroform si niste bombonele, in caz ca ai nevoie de ajutor.


#63
2kappa

2kappa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 02.09.2014
Foarte misto incercare dar sunt satul de chestiile astea de pe net, cand nu poti sa aduci argumente gasesti ba ca nu scrie individul gramatical, ba ca ca are fesul stramb, ba ca nu stiu ce.
Asta arata nivelul slab de pregatire la nivelul unei conversatii.

Buna asta cu bombonelele, o folosesti des? Aia cu cloroformul e cam ciudata, sa imi fac griji? O practici in serie sau doar ocazional?

O noapte buna sa aveti!

Edited by 2kappa, 24 November 2014 - 23:45.


#64
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Nenea, tu ti-ai scris oful, nu te-a pus nimeni.
De asemenea nu vad unde ti-a scris cineva ceva de gramatica sau de fes.

Ideea e ca tu ti-ai expus o problema si noi restul vorbim cu tine despre ea.
Deci solutii NU ai in afara de cele mentionate, in rest te vaieti ca stai prost cu sanatatea si cu nervii dar NU vrei sa te muti, deci ce-astepti?
ce pregatire? ce conversatie visezi?

#65
Cozzmy13

Cozzmy13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 15.04.2014
Ocazional, numa' cate un copil pe zi. Pana la urma ii greu sa-l diseci si sa gasesti si doritor la organe. =))

#66
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,268
  • Înscris: 24.01.2008
Io am totusi o nedumerie... va spune cel care-a redeschis topicul ca ne luam de el, dar habar n-am ce inseamna "craonete", cuvant pe care l-a folosit de mai multe ori.  Eu nu l-am mai intalnit niciodata, si Google, nici DEX-ul nu m-au ajutat.

#67
2kappa

2kappa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 02.09.2014
Mai incearca dragule, sper sa iti functioneze goagal, pt. nedumerirea ta se numeste colocvial. Ca idee provine de la cra cra adica cioara si este folosit la greu. Bine, nu in cercurile inalte pe care le frecventezi tu.
Tu erai presup[un ala cu gramatica, urmatorul dupa vanzatorul de organe.
Mai sunteti multi? Dar va rog...veniti cu ceva concret.
O zi buna va doresc!

Ps, sunt f constient ca am de furca cu ,,greii" forumului...de la 15 k de postari in sus...multa pierdere de timp...pt mine.
Cineva care posteaza de cel putin 13 ori pe zi inseamna ca are multe de zis.

Edited by 2kappa, 25 November 2014 - 10:41.


#68
Cozzmy13

Cozzmy13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 15.04.2014

 2kappa, on 25 noiembrie 2014 - 10:25, said:

Mai incearca dragule, sper sa iti functioneze goagal, pt. nedumerirea ta se numeste colocvial. Ca idee provine de la cra cra adica cioara si este folosit la greu. Bine, nu in cercurile inalte pe care le frecventezi tu.
Tu erai presup[un ala cu gramatica, urmatorul dupa vanzatorul de organe.
Mai sunteti multi? Dar va rog...veniti cu ceva concret.
O zi buna va doresc!

Ps, sunt f constient ca am de furca cu ,,greii" forumului...de la 15 k de postari in sus...multa pierdere de timp...pt mine.
Cineva care posteaza de cel putin 13 ori pe zi inseamna ca are multe de zis.
Ma mir ca ai stat sa faci calculele.
Si, soluții ti-a dat si spare-me, nu sunt alte solutii, inafara de a de muta sau a-i linșa.
Poti sa-i dai si in judecata, dar martoti canci.
Si, da, vorbesti cu greii forumului.


#69
2kappa

2kappa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 02.09.2014
Eram si eu curios in cat timp se aduna atatea posturi.
De linsat sau bombonele/cloroform nici vorba, nu sunt chiar asa ciudat si nu cred ca o bataie rezolva ceva.
De dat in judecata nci atat pt ca sunt multe alte dovezi de adus in afara de o simpla contraventie pt tulburarea linistii.
Sa imi mut cortul este cel mai plauzibil.
Credeam ca s-a gasit o alta solutie.
In orice caz, bunul simt al unora lipseste cu desavarsire mai ales in campingul de corturi in care traim.
O zi buna sa aveti!

#70
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,268
  • Înscris: 24.01.2008

 2kappa, on 25 noiembrie 2014 - 10:25, said:

Mai incearca dragule, sper sa iti functioneze goagal, pt. nedumerirea ta se numeste colocvial. Ca idee provine de la cra cra adica cioara si este folosit la greu.
Mda, la tine pe scara blocului o fi folosit.
Google functioneaza, da' nu gaseste nimic.  Pt "craonete" imi sugereaza "craiete" , pt "(a) craoni" imi sugereaza "(a) racni", dar respectivele cuvinte, in limba romana, nu mi le gaseste.  E drept, doar pe prima pagina de rezultate, mai departe n-am trecut.  
Si da, Google indexeaza si formele colocviale, daca le intalneste.  De unde deduc eu ca, din moment ce nu l-a gasit, daca zici totusi ca "e folosit la greu", e folosit intr-un anumit mediu, unu' in care scrisul si cititul sunt niste mari necunoscute, avand cam acelasi nivel de dificultate ca si fizica atomica.

#71
2kappa

2kappa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 02.09.2014
Nu stau sa caut ce si cum, doar doresc sa iti arat ca este folosit de cel putin o persoana in afara de mine si believe me, nu sunt eu ala care a scris bancul sau urmatoarele.
http://www.bancuri-b...uri-tari/ciori/
http://www.mami.ro/f...st-2008/page463
http://www.pescuitul.../topforum/null/
http://www.macuser.r...iewthread/5456/
Probabil e setat goagalul tau gresit Al meu vad ca gaseste in scarba
Eeee? Vezi ca scara mea este mai mare si se intinde cam cat este tarisoara asta. Daca stai in spatele monitorului si nu cutreieri meleagurile noastre nu ai cum sa auzi un limbaj mai de la tara. Mie nu imi este rusine sa dau mana si sa vorbesc cu ei.


cand ii e foame, sete, somn sau a facut kk, craone ca o cioara si tipa
Daca nu esti multumit, ma duc la biblioteca si iti scanez si altele asemenea...glumeam
Un lucru e clar...nu afirm vreodata ceva si sa nu am baza. Conteaza esenta si nu cantitatea.
O zi buna!

Edited by 2kappa, 25 November 2014 - 14:11.


#72
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Io zâc că ar şi fain să să şî zâcă undie anumie să folosăşte craonete ăla.

Cioara nu craone(şte). Cioara croncăne(şte).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate