Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...
 Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

Nu merge microfonul la PC... S.O.S.

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009
ok... se preaintampla ca maine seara sa am nevoie de un microfon prin care sa comunic cu niste anumiti oameni prin intermediul internetului...

ok, lasa ca iau castile alea cu microfon si totul e ok... le iau, le bag si surpriza nu merge microfonu  :confuzzled:
ok... lasa ca m-am dus azi in carrefour si mi-am luat casti cu microfon si totul e ok. ajung acasa, le bag si surpriza... nu merge microfonu  :confuzzled:  ba dao-n **** ma duc la vecinu' sa-l testez si la el merge foarte bine...
ok... lasa ca mi-a imprumutat vecinu' microfonu lui  :console:  ajung acasa, il bag si cum era de asteptat nu merge nici ala  :deadtongue:

astfel am ajuns sa apelez la domniile voastre in speranta rezolvarii acestei probleme existentiale cu care ma confrunt(printre altele)

precizez ca la toate 3 daca dau sa inregistrez microfonul cu vreun program se aude un zumzait puternic si neuniform

iata componentele systemului meu de vis:
Windows XP sp 2
Cumputer: Intel Celeron? CPU 2.40GHz
1.25 GB RAM

si am pus si 2 poze sa vedeti setarile pentru microfon.

HELP PLEASE

Attached Files


Edited by iloveshaorma, 07 October 2010 - 16:57.


#2
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
eu zic sa vezi din setarile placii tale audio. posibil sa fie setata pe 5=1, adica toate cele 3 mufe sa fie folosite ca mufe de iesire.

#3
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009

 korsar, on 7th October 2010, 18:10, said:

eu zic sa vezi din setarile placii tale audio. posibil sa fie setata pe 5=1, adica toate cele 3 mufe sa fie folosite ca mufe de iesire.
cum fac asta? unde umblu si dupa ce ma uit ?

#4
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
in setarile placii audio. cum n-am de unde stii ce placa ai, zic sa cauti in softul primit cu acea placa, la setari. eventual, daca ai mai multe placi audio, (adica una onboard, alta pe slot), vezi care e cea activa si baga microfonul in mufa aferenta.

Edited by korsar, 07 October 2010 - 22:43.


#5
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009
la hardware sunt bata... deci nu stiu ce placa audio am :D am doar una oricum, iar microfonu e bagat unde trebuie.
cum aflu ce placa audio am ? :lol:  pe la setarile audio la care umblu incercand sa-i dau de cap la microfon tot se pomeneste de "default device: Intel® Integrated Audio" . banuiesc ca asta ar fi... la playback si recording hardware tot pe asta mi-o arata
alte motive pentru care microfonul nu ar merge ar mai fi ?

Edited by iloveshaorma, 08 October 2010 - 14:08.


#6
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
in control panel, cauta ceva legat de audio, sound etc. (in afara de sound and audio devices, la care ai dat printscreenul) acolo, ai putea avea optiunea de a folosi mufa de microfon pt microfon, sau ca iesire audio. dar, posibil si ca mufa sa fie defecta, sau neconectata.
cel mai simplu, baga castile sau cablul de la statie in mufa aia, da drumul la muzica si vezi daca se aude ceva,sau nu. daca se aude, clar ca e pus pe iesire, nu intrare microfon.

#7
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009
am incercat si nu se aude... doar in slotul pentru boxe se aud boxele...

are 3 mufe dinalea pcul... 1 pentru boxe 1 pentru casti si 1 pentru microfon... iar ala pentru microfon nu-si face treaba

am cautat in control pannel si nu gasesc nimic altceva despre audio

alte sugestii ? :D

#8
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009
deci... ?

#9
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Folosesti iesirile directe din placa de baza sau iesirile de pe panoul frontal ( de pe fata carcasei ) ?
Ai incercat sa pui bife ( pe rand ) la 1 sau 2 asa cum se vede in poza ?

Attached Files


Edited by Mos_Ilie, 10 October 2010 - 12:06.


#10
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009

 Mos_Ilie, on 10th October 2010, 13:00, said:

Salut,

Folosesti iesirile directe din placa de baza sau iesirile de pe panoul frontal ( de pe fata carcasei ) ?
Ai incercat sa pui bife ( pe rand ) la 1 sau 2 asa cum se vede in poza ?

da am incercat combinatiile alea si nici un rezultat.

folosesc iesirile de pe panou... adica prin carcasa

#11
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009
hai ma va rog ajutati-ma ca bat pasul pe loc

#12
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Daca folosesti iesirile audio de pe panoul frontal, vezi Installing-Frontal-Audio-Plugs .
De folos se va dovedi si documentatia placii de baza.

Edited by Mos_Ilie, 12 October 2010 - 20:19.


#13
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009

 Mos_Ilie, on 12th October 2010, 21:18, said:

Salut,

Daca folosesti iesirile audio de pe panoul frontal, vezi Installing-Frontal-Audio-Plugs .
De folos se va dovedi si documentatia placii de baza.

nu inteleg la ce te referi prin panou frontal... bag microfonu la locul lui acolo in spatele unitatii sub alea pentru mouse si tastatura.
din curiozitate am citit cateceva prin helpul de la windows si imi zice ca nu am "speech recognition" ... are vreo legatura? vad ca din cauza ca duc lipsa de ala nu am niste panouri din care sa aleg optiuni de input. inafara de ala cu microhpone boost/alternate microphone.

#14
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
Panou frontal se referă la mufele din fața unității, iar Speech Recognition nu influențează nimic. Verifică în softul plăcii de sunet dacă placa este configurată pe ieșire stereo, adică 2.0, să nu fie pe 4.1/5.1, etc. Apoi verifică în panoul de volum dacă slider-ul de volum pentru mic. este setat la maximum.

#15
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009

 TimeWriter, on 13th October 2010, 17:17, said:

Panou frontal se referă la mufele din fața unității, iar Speech Recognition nu influențează nimic. Verifică în softul plăcii de sunet dacă placa este configurată pe ieșire stereo, adică 2.0, să nu fie pe 4.1/5.1, etc. Apoi verifică în panoul de volum dacă slider-ul de volum pentru mic. este setat la maximum.

sliderul de volum pentru mic este setat la maxim

dar cum fac sa verific in softul placi pe ce iesire e setata? unde ma duc?

#16
acadea_wireless

acadea_wireless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 04.09.2008

 iloveshaorma, on 8th October 2010, 18:42, said:

are 3 mufe dinalea pcul... 1 pentru boxe 1 pentru casti si 1 pentru microfon... iar ala pentru microfon nu-si face treaba
Corectie la ce ai zis: mufele acelea sunt, in mod obisnuit, boxe, line in si microfon, iar conventia de culori e cea din imaginea atasata (fa abstractie de faptul ca e o placa separata, asta n-are importanta).

Attached Files



#17
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009

 acadea_wireless, on 14th October 2010, 15:07, said:

Corectie la ce ai zis: mufele acelea sunt, in mod obisnuit, boxe, line in si microfon, iar conventia de culori e cea din imaginea atasata (fa abstractie de faptul ca e o placa separata, asta n-are importanta).

mai e bagat bine microfonu, am mai avut la pcu asta microfon si stiu bine unde era bagat si ca mergea... asta acum 1 an

explicati-mi va rog cum fac sa verific in softul placi pe ce iesire e setata? unde ma duc sa vad si eu setarile driverului audio ?

#18
r3mteam

r3mteam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 17.01.2010
daca nu cer prea multe... imi potzi spune ce placa de baza ai? (ca din cate observ in acele screenshot-uri ai o placa de sunet intel)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate