Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 

noua casa din Draganesti

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
iontoma

iontoma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.09.2010
Nu face nimeni nici un comentariu

#38
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010
Buna seara,

Dupa ce m-am uitat putin pe planurile dvs. am sezisat cateva aspecte la care va puteti gandi:
1.Geamurile de la mansarda incercati sa le faceti normale. Incercati sa va ganditi cum veti monta o perdea, jaluzea, etc. Plus ca strica aspectul casei. Dau senzatia de: "hai sa punem un geam si acolo, dar sa nu fie prea mare"
2.Terasele de la parter faceti-le cu 15 cm mai jos decat placa casei. In felul acesta evitati sa intre apa in casa. Am vazut multe cazuri in care au facut terasele la acelasi nivel cu placa din casa si pe urma au cheltuit sume mari cu hidroizolatiile.
3.Scara e prea ingusta la 90cm. Banuiesc ca la etaj va trebuie si mobila. Si la o latime de 90cm va fi foarte dificil de urcat. Incercati sa faceti scara la 1m.
4.Spatiul de sub scara nu pare sa fie folosit. Eu, ca si dvs. am tot scara balansata. Ideea e ca de la jumatatea scarii, aveti cam 1,8m sub scara. Puteti mari baia sub scara cu usurinta. Puneti o intrebare arhitectului.
5.Dormitorul cu numarul 2 il puteti mari cu suprafata holului din dreptul lui iar iesirea pe terasa se poate face foarte bine din living. Un hol de 16mp si un dormitor de 9mp...ceva nu e in regula. Nu credeti?

Sper ca nu va deranjeaza observatiile mele.

#39
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Nu vad sa existe un plan mansarda, ceea ce inseamna ca al treilea nivel de fapt este pod, iar mansarda asa cum apare in planuri este de fapt un etaj mansardat.
Terasele sunt acoperite, asa ca nu vad de ce sa aiba probleme cu apa.
Cu scara, sunt si eu de acord, ar trebui marita la 1 m si eu personal as renunta la treptele balansate care sunt greu practicabile, greu de executat si urate dupa mine. Inaltimea sub scara nu are cum sa fie 1.80. Dupa un calcul simplu, 280/2 = +1,40 cota de deasupra, - 15-20 de cm inseamna 1,20 maxim ;)

Ceea ce nimeni nu a observat este ca artihectul a prevazut placa din beton deasupra mansardei, ceea ce mie personal mi se pare o mare risipa de bani, ca sa nu mai spun ca este total fara rost. Dupa mine ar trebui coborat acoperisul si facute pantele mai mici, maxim 35 de grade, dar eu as merge chiar pe 30, cadre din beton armat in axele perpendiculare pe coama casei si termoizolatie in planul capriorilor. Podul este mult prea inalt, ceea ce dupa mine este o mare risipa de bani. 
Si un ultim sfat: Impuscati arhitectul.  :gunsmilie:

Edited by Inginerul_bv, 14 November 2010 - 20:29.


#40
iontoma

iontoma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.09.2010
Buna seara,

Dupa ce m-am uitat putin pe planurile dvs. am sezisat cateva aspecte la care va puteti gandi:
                    
              
            
     1 Geamurile acelea nu sunt la mansarda,spatiulala o sa ramana ca pod
    
     2 Terasa din spate o sa o las cu o treapta mai jos

     3 Scara o sa vorbesc sa o mareasca la un meteu daca se poate

     4 Spatiul de sub scara eu i-am zis sa i-mi faca un sifonier pentru dormitorul de la parter

     5 Cu dormitorul o sa studiez bine problema

Edited by iontoma, 14 November 2010 - 21:14.


#41
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010

 Inginerul_bv, on 14th November 2010, 20:26, said:

Terasele sunt acoperite, asa ca nu vad de ce sa aiba probleme cu apa.

Discutam dupa primul viscol. Ghici unde are obiceiul sa se adune zapada? Si apoi acea mica treapta nu presupune costuri suplimentare, eventual o mica economie (foarte mica raportat la costul total al casei).

 Inginerul_bv, on 14th November 2010, 20:26, said:

Cu scara, sunt si eu de acord, ar trebui marita la 1 m si eu personal as renunta la treptele balansate care sunt greu practicabile, greu de executat si urate dupa mine. Inaltimea sub scara nu are cum sa fie 1.80. Dupa un calcul simplu, 280/2 = +1,40 cota de deasupra, - 15-20 de cm inseamna 1,20 maxim ;)

Ok recunosc m-am exprimat gresit. Nu e la jumatate. Daca te uiti la desenul de la mine vei observa ca sunt 7 caramizi de 25cm care inseamna 1,75m. Cat despre usurinta in utilizare, eu le-am testat pe ale mele si nu a fost nici o problema. Si sotiei mele care este insarcinata i s-au parut usor de urcat. Greu de executat sunt pentru cei care nici macar nu au asistat macar odata la realizarea uneia. Dar asta e doar parerea mea.

Attached Files



#42
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
1) Cite persoane vor locui in casa (in mod normal)?
2) As face inaltimea camerelor mai mare (un minim 2.8 parter si 2.65 etaj). Parere personala.
3) Grosimea zidurilor 25 +10  este calculata si dpdv termic, sau este numai minimul cerut dpdv al rezistentei (aici ma refer la cei 25) si in contextul "economiei" se merge pe solutia aceasta

#43
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010

 iontoma, on 14th November 2010, 20:44, said:

4 Spatiul de sub scara eu i-am zis sa i-mi faca un sifonier pentru dormitorul de la parter

Daca vreti sa il faca sifonier/spatiu de depozitare pentru dormitorul de la parter, spuneti arhitectului sa aiba in vedere ca scara sa plece de pe partea cu baia. Si sa il intrebati daca nu poate realiza scara doar cu 4 trepte balansate. E mai comod de urcat si se apropie foarte mult de varianta cu loc de odihna. In poza puteti vedea ce a iesit la mine.

Attached Files



#44
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

 Iftime, on 14th November 2010, 22:07, said:

Si sa il intrebati daca nu poate realiza scara doar cu 4 trepte balansate. ...  ce a iesit la mine.
si sa l roage sa incastreze rampa inclinata de sub treptele alea balansate ...nu cum au facut constructorii la tine ..cu o fenta de scobitura de 3 cm
aia e apa de ploaie si practic scara in zona schimbarii directii se reazema/sprijina de zid ...ca o baba cand sta in carja ...iar ca daca o hatzani un pic ...sa vezi atunci distractie
se accepta fara incastrare doar in anumite conditii cand exista o distanta acceptata intre plecare ...intoarcere si coborare ...dar nu e cazul scarii tale

#45
iontoma

iontoma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.09.2010
Nu stiu cum sa pun citatele pentru a raspunde la fiecare in parte ca nu sunt copiipe langa mine

Am sa raspund foarte greu pentru ca nu manuiesc bine calculatorul.
    
     Sa incep cu inginerul bv eu nuvreu placa peste mansarda si nici nu am observat acest lucru dar o sa refaca proiectul ,am sa trimet un email  caci cu telefoanele de luna trecuta ma omorat 180euro la factura

#46
__Toshiba__

__Toshiba__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 23.04.2007

 iontoma, on 14th November 2010, 21:36, said:

Nu stiu cum sa pun citatele pentru a raspunde la fiecare in parte ca nu sunt copiipe langa mine

Am sa raspund foarte greu pentru ca nu manuiesc bine calculatorul.
    
     Sa incep cu inginerul bv eu nuvreu placa peste mansarda si nici nu am observat acest lucru dar o sa refaca proiectul ,am sa trimet un email  caci cu telefoanele de luna trecuta ma omorat 180euro la factura


Apesi pe tab-ul de sub postul respectivului; pe acel tab pe care scrie 'citat', acesta se inroseste, iar apoi apesi pe tab-ul 'raspunde'.

Sper ca am fost destul de clar

#47
iontoma

iontoma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.09.2010
IN legatura cu panta acoperisului si mie mi sa parut cam mare dar credeam ca nu poate sa o faca mai mica

Pentru castelul bran
    
     In casa vom locui 4 persone

     grosimea zidului de 25 nu este dpdv ci pentru faptul ca am vazut pe forum referiri la 25+10 polistiren ajung la acelasi coieficient termic ca si la 30+5 iar dpvd al rezistentei cred ca este suficient

Inaltimea eu am ceruto de 2,8 dar nu stiu de ce a modificato am sa cer sa o modifice

 __Toshiba__, on 14th November 2010, 21:39, said:

Apesi pe tab-ul de sub postul respectivului; pe acel tab pe care scrie 'citat', acesta se inroseste, iar apoi apesi pe tab-ul 'raspunde'.

Sper ca am fost destul de clar


    da multumesc

 pivnitarul, on 14th November 2010, 21:23, said:

si sa l roage sa incastreze rampa inclinata de sub treptele alea balansate ...nu cum au facut constructorii la tine ..cu o fenta de scobitura de 3 cm
aia e apa de ploaie si practic scara in zona schimbarii directii se reazema/sprijina de zid ...ca o baba cand sta in carja ...iar ca daca o hatzani un pic ...sa vezi atunci distractie
se accepta fara incastrare doar in anumite conditii cand exista o distanta acceptata intre plecare ...intoarcere si coborare ...dar nu e cazul scarii tale


         Sa inteleg ca trebuie grinda in zid si lasate mustati de legatura ca la scara cu odihnitor

Edited by iontoma, 14 November 2010 - 21:56.


#48
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

 Iftime, on 14th November 2010, 21:07, said:

Daca vreti sa il faca sifonier/spatiu de depozitare pentru dormitorul de la parter, spuneti arhitectului sa aiba in vedere ca scara sa plece de pe partea cu baia. Si sa il intrebati daca nu poate realiza scara doar cu 4 trepte balansate. E mai comod de urcat si se apropie foarte mult de varianta cu loc de odihna. In poza puteti vedea ce a iesit la mine.
Cred ca am mai spus odata nu stiu daca dvs. sau altcuiva ca scara aceea este gresit proiectata si/sau executata avand latimi diferite de treapta pe linia pasului. De asemenea, latimea minima a unei trepte catre centrul razei de dispunere a treptelor este de minim 12 cm, ceea ce la dvs. nu este cazul, din ce vad in poza e vorba de 2-4 cm.   :nonobad:

Probabil acum cand o urcati absolut ocazional inca, casa nefiind gata vi se pare usor practicabila. Eu nu va doresc sa va schimbati opinia dar sa-mi spuneti ce parere aveti de ea si dupa ce ati fi locuit deja in casa de 1 an.  :naughty:  

LE. Iata ca am gasit si o imagine care atesta spusele mele.

[ http://www.scritube.com/files/arhitectura%20constructii/223_poze/image049.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]





[ http://www.scritube.com/files/arhitectura%20constructii/223_poze/image011.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In general, daca cineva doreste sa se informeze despre scari:


http://www.scritube....LE242722223.php

Edited by Inginerul_bv, 14 November 2010 - 22:21.


#49
iontoma

iontoma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.09.2010

 Inginerul_bv, on 14th November 2010, 22:13, said:

Cred ca am mai spus odata nu stiu daca dvs. sau altcuiva ca scara aceea este gresit proiectata si/sau executata avand latimi diferite de treapta pe linia pasului. De asemenea, latimea minima a unei trepte catre centrul razei de dispunere a treptelor este de minim 12 cm, ceea ce la dvs. nu este cazul, din ce vad in poza e vorba de 2-4 cm.   :nonobad:

Probabil acum cand o urcati absolut ocazional inca, casa nefiind gata vi se pare usor practicabila. Eu nu va doresc sa va schimbati opinia dar sa-mi spuneti ce parere aveti de ea si dupa ce ati fi locuit deja in casa de 1 an.  :naughty:  

LE. Iata ca am gasit si o imagine care atesta spusele mele.

[ http://www.scritube.com/files/arhitectura%20constructii/223_poze/image049.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]





[ http://www.scritube.com/files/arhitectura%20constructii/223_poze/image011.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In general, daca cineva doreste sa se informeze despre scari:


http://www.scritube....LE242722223.php
     da mie mi-ati  trimes desenu dar nu l-am trimes  am vorbit pe telefon si a iesit ce a iesit, maine am sa trimet desenul dumneavoastra

#50
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010

 Inginerul_bv, on 14th November 2010, 22:13, said:

Cred ca am mai spus odata nu stiu daca dvs. sau altcuiva ca scara aceea este gresit proiectata si/sau executata avand latimi diferite de treapta pe linia pasului. De asemenea, latimea minima a unei trepte catre centrul razei de dispunere a treptelor este de minim 12 cm, ceea ce la dvs. nu este cazul, din ce vad in poza e vorba de 2-4 cm.   :nonobad:

Probabil acum cand o urcati absolut ocazional inca, casa nefiind gata vi se pare usor practicabila. Eu nu va doresc sa va schimbati opinia dar sa-mi spuneti ce parere aveti de ea si dupa ce ati fi locuit deja in casa de 1 an.  :naughty:  

Scara este executata conform proiectului. Recunosc ca nu este proiectata conform standardelor dar in final a fost alegerea mea sa fie facuta asa. Am avut ocazia si timp sa modific proiectul multumita dvs. Dar totusi am ales sa merg pe varianta asta.

#51
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

 iontoma, on 14th November 2010, 22:27, said:

da mie mi-ati  trimes desenu dar nu l-am trimes  am vorbit pe telefon si a iesit ce a iesit, maine am sa trimet desenul dumneavoastra
Raspunsul meu se adresa colegului Iftime. Scara dvs. o puteti face cu trepte balansate daca doriti dar respectand normele de proiectare a unei astfel de scari. Daca doriti s-o executati asa cum v-am recomandat eu, cu atat mai bine, va asigur ca in final nu veti regreta.

 Iftime, on 14th November 2010, 22:34, said:

Scara este executata conform proiectului. Recunosc ca nu este proiectata conform standardelor dar in final a fost alegerea mea sa fie facuta asa. Am avut ocazia si timp sa modific proiectul multumita dvs. Dar totusi am ales sa merg pe varianta asta.

Probabil ca ati executat-o conform proiectului, mi-aduc acum aminte ca asa era prevazuta si in proiect si v-am atras atentia la vremea respectiva asupra acestor reguli de proiectare a unei scari cu trepte balansate dar ati ales sa ignorati sfaturile mele.  :peacefingers:

#52
iontoma

iontoma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.09.2010

 Iftime, on 14th November 2010, 22:34, said:

Scara este executata conform proiectului. Recunosc ca nu este proiectata conform standardelor dar in final a fost alegerea mea sa fie facuta asa. Am avut ocazia si timp sa modific proiectul multumita dvs. Dar totusi am ales sa merg pe varianta asta.


        Cred ca am sa merg pe varianta cu odihnitor pentru ca nu vad mare diferenta intre scara dumneavoastra si una cu odihnitor

#53
iontoma

iontoma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.09.2010
Am analizat bine tot ce a-ti comentat pe proiectul meu si ma ramas la urmatoarele modificari:
      
           1 Terasele le voi cobora sub cota 0. Cea  mare cu o treapta iar cea mica cu 5 cm.

           2 Scara o voi mari la un metru si va fi cu odihnitor.

           3 Inaltimea parterului va fi de 1,8 iar mansarda 1,6.

           4 Panta acoperisului va fii de maxim 30 grade

#54
iontoma

iontoma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.09.2010
Astept comentarii si sugestii in continuare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate