Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 

Casa noastra P+1+m

- - - - -
  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#145
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003
ok, asa voi face, fund betonat.
ca si hidroizolatie, multi imi spun sa nu mai fac. ce solutie imi recomandati sau ce tip de hidroizolatie?

#146
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003
in sfarsit, dupa mai mult de 2 ani de demersuri, am reusit sa am contor la poarta.
insa cand a venit cel care mi-a facut instalatia in casa, pentru a conecta in tabloul de sigurante, s-au ars becurile. mi-a zis ca vine sa rezolve problema azi, cum ca ar fi conectat invers niste cabluri, ia cam 5 minute, din spusele lui. este corecta afirmatia? mi-e teama sa nu fi facut alte tampenii pe acolo.

Attached Files



#147
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,340
  • Înscris: 17.03.2009

 mihaic99, on 24th May 2012, 14:47, said:

in sfarsit, dupa mai mult de 2 ani de demersuri, am reusit sa am contor la poarta.
insa cand a venit cel care mi-a facut instalatia in casa, pentru a conecta in tabloul de sigurante, s-au ars becurile. mi-a zis ca vine sa rezolve problema azi, cum ca ar fi conectat invers niste cabluri, ia cam 5 minute, din spusele lui. este corecta afirmatia? mi-e teama sa nu fi facut alte tampenii pe acolo.
Invers?Nu prea cred,pune o poza cu tabloul.

#148
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003
intre timp, a rezolvat. exact 5 min i-a luat sa puna corect firele respective.

#149
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003
salut!
am ajuns la punctul in care ne gandim sa instalam o centrala pe curent. trecand peste parerile pro-contra, mi s-a spus ca daca iau una de 21 kw, atunci ar trebui in primul rand sa am trifazat (am) si ca puterea pe care Electrica sa mi-o furnizeze ar trebui sa fie cel putin de cat e centrala. eu am solicitat prin ATR 9.5 kw, dar cablurile trase subteran din cate mi s-a zis suporta fara problema un cartier intreg. in aceste conditii, trebuie sa merg la Electrica sa fac cerere, sau ceva de genul asta, pentru a-mi furniza putere mai mare sau e de ajuns sa o cumpar si sa o leg din tabloul de sigurante?
un sfat, va rog...?

#150
gabiwilhelm

gabiwilhelm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 23.05.2009

 mihaic99, on 7th June 2012, 13:01, said:

salut!
am ajuns la punctul in care ne gandim sa instalam o centrala pe curent. trecand peste parerile pro-contra, mi s-a spus ca daca iau una de 21 kw, atunci ar trebui in primul rand sa am trifazat (am) si ca puterea pe care Electrica sa mi-o furnizeze ar trebui sa fie cel putin de cat e centrala. eu am solicitat prin ATR 9.5 kw, dar cablurile trase subteran din cate mi s-a zis suporta fara problema un cartier intreg. in aceste conditii, trebuie sa merg la Electrica sa fac cerere, sau ceva de genul asta, pentru a-mi furniza putere mai mare sau e de ajuns sa o cumpar si sa o leg din tabloul de sigurante?
un sfat, va rog...?

Daca vrei un sfat despre exploatarea unei centrale electrice la casa ( nu stiu de instalare ) iti pot da ( pe privat ) un numar de telefon al unui prieten care mai avea putin sa bage o soba in camera , pe hol etc ( acum se gandeste la un semineu la parter care sa incalzeasca prin cos si putin din etaj).
Sfatul meu este : gandeste-te de doua ori referitor la centrala electrica , cauta alternative tot pe curent ( pardoseala , panouri , folie radianta in tavan ).

Mult succes  !

#151
bububest20

bububest20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 09.01.2011
Spune mi si mie te rog ce lungime si latime are terasa din spate si daca e suficient.ms!

#152
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003

 bububest20, on 9th June 2012, 11:24, said:

Spune mi si mie te rog ce lungime si latime are terasa din spate si daca e suficient.ms!

salut, fara legatura, presupun, cu instalatia electrica :) - lungime 11.5m, latime 2.80m, este suficienta, este o placere sa stau acolo, la umbra, atunc cand este soare afara.

#153
bububest20

bububest20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 09.01.2011
salut, fara legatura, presupun, cu instalatia electrica :) - lungime 11.5m, latime 2.80m, este suficienta, este o placere sa stau acolo, la umbra, atunc cand este soare afara.

Da cu siguranta fara legatura cu instalatia. :coolspeak: ..ma interesa pentru ca eram nehotarat daca sa fac terasa sau un foisor separat...Multumesc!

#154
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003
revin cu intrebarea de mai sus referitoare la centrala electrica - vreo sugestie, ceva?

alta intrebare: pe 12.07.2012 imi expira autorizatia de constructie - e specificata casa propriu-zisa, o magazie, un garaj, gardul. din astea am facut casa (are finisaje, e acoperita, tamplarie, polistiren expandat, etc.) si gardul de beton - inteleg de la doamna de la Primarie ca daca vreau sa-mi extind AC va trebui sa platesc 30% din cat am dat initial pe prima, eu am inteles ca nu ma costa nimic, in sfarsit, poate confirma cineva?

doi la mana, daca nu o extind, pt. ca constructia e gata, mai am sa fac etajul, mansarda, astea nu am nevoie de AC pt. finisaje) iar magazia, garaj, nu le fac cu fundatie, ci pe o structura de lemn, sa spunem, deci nu am AC, ce inseamna daca nu o extind? trebuie sa fac proces verbal de receptie, chiar daca nu locuiesc momentan acolo sau cum? la ce ma obliga treaba asta?

#155
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003
dupa 2 ani de constructie, finisaje, si dupa carat de mobila, plase, pungi, cutii, etc., ieri am facut pasul cel mare, si anume mutarea de la apartament, la curte, in noua noastra casuta.
pot spune ca ambii copii sunt super fericiti ca se pot plimba/juca/tipa, intra in casa cand vor, iar noi ca nu mai trebuie sa urcam si coboram 4 nivele pt a-i scoate afara.
mai avem de facut: diverse prin curte (alei, flori, poate si de-un rasad de rosii), iar prin casa, de pus centrala electrica, apoi etajul I (instalatia electrica, lavabila, parchet, baia, usi), scarile (trepte, balustrade, mana curenta).
deocamdata, atat, urmeaza o, sper, scurta, refacere cu banii, apoi continuam, ca doar nu ne-am mutat doar pt. parter.

#156
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003
Salut, sper ca am postat unde trebuia. Am cateva intrebari la care n-am reusit sa gasesc raspuns, inca, asa ca poate primesc ceva indrumari, pentru care multumesc anticipat!
1. Am primit autorizatie de constructie de la Primaria din localitate in iulie 2010, pe baza careia am inceput constructia casei. M-a costat, conform devizului dat de proiectant, 915 lei (0.5% din valoarea impozabila data de acel deviz, aprox. 182000 lei). Proiectul a fost facut pentru constructie P+1, imprejmuire, anexa si gospodarie. Valoare impozabila se refera la toate acestea. Taxa pentru ISC am platit tot atunci, 0.1%. Pana aici, pare corect.
2. In 2012 am venit la Primarie cu gand sa inchid autorizatia pentru ca terminasem parterul si deja ma mutasem, dar mi-a spus ca nu am proiect si pentru mansarda, asa ca am facut proiect pentru modificare solutie din P+1 in P+1+M. Am fost obligat sa prelungesc AC in 2012, si sa platesc 30% din 915 lei. Este corect?
3. Am vrut sa ma duc in noiembrie cu modificarea de solutie, tipa de acolo mi-a spus ca e ocupata cu alegerile, deci nu poate, si sa vin prin ianuarie. Am facut asta. Dar.. surpriza, m-a pus sa platesc conform nu stiu carui HCL (a zis ca inca nu e publicat) o suma diferita de valoarea din deviz. In deviz valoarea impozabila pentru mansarda era de 49.000 lei, conform calculei tipei a iesit ca trebuie sa platesc suprafata x lei/mp x coeficient zonal, cu care n-am fost de acord. De ce? In decembrie 2012, valoarea per mp era de 478 lei, iar prin ace HCL s-a modificat la 555 lei/mp (probabil acei 16% care inteleg ca nu sunt inca aprobati)?!? Deci practic a trebuit sa platesc vreo 360 lei. Ma poate lamuri cineva daca s-a procedat corect?
4. In plus, coeficientul de zona este pentru o anume strada, dar eu nu am deschidere la strada respectiva, nu am utilitati, iluminat public, canalizare, nimic. A trebuit sa imi trag eu toate. Deci, nu as avea de ce sa inmultesc cu acel 1.05.
5. Intrucat am nevoie de PV de receptie, tipa mi-a zis ca trebuie sa declar ca nu mai fac constructiile anexa (anexa si magazie). Nu am de ce sa dau aceasta declaratie (fara ea zice ca nu imi poate da PV receptie). Pot primi PVR doar pe parter, astfel incat sa imi intabulez doar parterul?
6. Daca nu am facut anexa si magazia, si tre'sa dau declaratie, pot cere restituirea banilor inapoi? Daca n-am construit, vreau regularizare, platesc doar ce construiesc, nu?
7. Pot face comodat, chiar daca nu am PV de receptie? Mentionez ca am un PFA si vreau sa mai trec ceva cheltuieli.
Inca o data, sper ca voi primi ceva raspunsuri pentru care voi fi recunoscator!

#157
XsiO

XsiO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.11.2012
2. Foarte corect. Ai un perete lateral peste limita admisa ceea ce transforma acel spatiu ca fiind mansardabil. Deci logic ca e suprafata construibila si automat impozabila.
3. Daca acea modificare sau adaugare la proiect nu s-a facut in perioada cand exista acea taxa, adica nu a fost inregistrata la urbanism pe anul trecut , e logic ca nici taxa nu are cum sa fie facuta la valoarea din trecut. Deci , ai pus anul acesta , automat se calculeaza pe anul acesta.
Valoarea si formula de calcul pentru impozit e cea corecta . Singurul aspect pe care il poti contesta ar fi coeficientul zonal ce se stabileste in functie de imbunatarile ce s-au putut face de catre primarie in acea zona , in ultimul an. Dar si aici te vei bate cu morile de vant pentru ca primariile au libertatea de a stabili cum doresc acesti coeficienti. In sensul ca orice cale juridica va fi sortita esecului , ba chiar mai mult risti ca pe fondul primirii unui raspuns pozitiv pe cale juridica , sa-ti faci dusmani pe viitor si te trezesti cu sume incarcate la impozit sau mai stiu eu ce mijloc de razbunare din partea celor de la primarie. Astfel ca mai bine te consolezi cu faptul ca ai platit o taxa pe care sa o consideri ca ai aruncat o , decat sa te apuci sa-ti faci dreptate prin tribunale.
5. In stadiul in care sunt lucrarile poti cere PV pentru P+1 , urmand ca dupa ce primesti autorizarea si pentru mansarda sa revii la primarie. Pentru anexa si magazie nu poti primi daca nu le ai finalizate macar in stadiul la rosu.
6. Exclus sa primesti bani inapoi. Eventual , daca renunti la anexa si magazie , sa le mai construiesti , ai putea cere sa-ti converteasca valoarea platita la autorizarea pentru acestea , platind valoarea de autorizarea pentru mansarda. Insa trebuie sa ai foarta de convingerea pentru a reusi acest demers.
7. Daca nu ai intabulat si nu primesti chitante de plata pe un nume in care sa apara acea adresa , nu prea e posiibil .

Edited by XsiO, 14 January 2013 - 09:44.


#158
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003
am inteles explicatiile date, multumesc frumos!
ai dreptate, ma lupt cu morile de vant in primarie, mai ales ca e o tanti acolo care face greutati mai multor vecini, nu doar mie.

#159
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003
salut,
intre timp, am rezolvat cu acea dovada de finalizare partiala a lucrarilor, pe baza acesteia imi pot deduce cheltuieli.
cu celelalte, mda, complicat, desi tanti de la primarie a zis ca se va face recalculare. i-am explicat si de coeficientul de zona, voi merge si la primar in zilele urmatoare, ea "nu se baga". astia sunt functionarii publici. cand e sa iti bage bete in roate, o fac, dar cand ti-au bagat deja si le explici ca au gresit, se retrag si nu mai stiu ce sa mai faca.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate