Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre Japonia - tara pe care nu ...

ICSee din sursa sigura sau echiva...

Acumulator 3.7v

Andaluzia sau Tara Bascilor
 Alternativa la Ruse din Bucuresti...

Pragurile minime de raportare pen...

Anevrism de aorta ascendenta

Dovada adresei de resedinta
 Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...

Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...
 Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov

Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024
 

Abonamente cu fibra optica tip Business cu banda garantata sau share

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
johnalex09

johnalex09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 17.09.2006
As dori sa stiu daca stiie cineva ce se mai ofera pe pachetele business, daca au oferte de retention

Eu am un pachet de 2 ani de zile 30 euro  fara tva, 20mbps down/up share, dar tot timpul a mers constant cam cu 18mbps

in aceiasi bani acum o oferta mai buna cred ca s-ar putea, stie cineva care ar fi aceasta?

#2
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 19.09.2008
Nu exista la RCS o oferta mai buna pt. firme ca astea trebuie "mulse" de bani acum in perioada de criza. Cat despre garantare... sa fim seriosi. Oricum sunt in aceiasi situatie ca si tine si daca gasesti o alternativa te rog sa postezi.

#3
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Negocierea/renegocierea contractelor cu furnizorii de servicii de Internet/telefonie pe sectorul companiilor se face de obicei anual de catre IT Manager.
Prin renegociere se intelege:
- preturi
- latime de banda garantata (Internet)
- tarife pentru anumite destinatii sau flat rate (telefonie)
- clauze contractuale (ex. SLA)

Cei care folosesc simultan serviciile de la mai multi furnizori (ex. BGP + clasa proprie de IP-uri) au o mobilitate tehnica mult mai buna in a schimba furnizorii. (ex. nu mai sunt nevoiti sa schimbe inregistrarile DNS, adresele de IP din clasa proprie, ACL la VPN-uri sau alte servicii).

Bineinteles ca la noi fiind multi care ocupa functii de conducere in domeniul IT daca care sunt paraleli cu evolutia pietei de date/telefonie si fara cunostiite minime juridice vis-a-vis de clauze contractuale, nu prea stiu cu ce se mananca :)

#4
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 19.09.2008
Lasa-ne cu fazele astea ca sunt valabile la firma mari. Noi vorbim aici de firme mici.

#5
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Oferta RDS Business exact asa cum a fost trimisa pe mail, am sters decat datele de contact.
Neingrijita si fara aspect comercial. Cu toate acestea vom alege RDS pentru o alta activitate care se va desfasura in aceeasi locatie si vom pastra si serviciile RTC.

Attached Files



#6
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 19.09.2008

Quote

si vom pastra si serviciile RTC

Daca vrei sa primesti toate fax-urile categoric trebuie sa pastrezi si RTC. Pe RDS este cam nasol cu faxul :(.

Edited by macette, 17 September 2010 - 12:29.


#7
johnalex09

johnalex09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 17.09.2006

View Postdanutz1, on 17th September 2010, 13:05, said:

Oferta RDS Business exact asa cum a fost trimisa pe mail, am sters decat datele de contact.
Neingrijita si fara aspect comercial. Cu toate acestea vom alege RDS pentru o alta activitate care se va desfasura in aceeasi locatie si vom pastra si serviciile RTC.

acum cat timp ai primit oferta? este recenta ultimele 2 luni?

#8
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Este primita pe mail in data de 15 septembrie la cerere dupa ce au verificat disponibilitatea infrastructurii de fibra optica.

#9
ndanl

ndanl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 01.11.2006
ofertele "bijnitz" ar pute fi si/sau sunt negociabile, cel mai bine iei legatra cu un reprezentant comercial si mergi la o negociere, eu am vazut alta oferta, asa ca nu cred ca are rost sa postati oferte individualizate ...

#10
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,577
  • Înscris: 16.12.2006
exact, ofertele de la bussines se negociaza cu reprezentatul comercial ;)

la persoane fizice e aceeasi oferta pentru toata lumea, la bussines e alta mancare de peste !

#11
tonex

tonex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 05.04.2007

View Postdanutz1, on 17th September 2010, 12:05, said:

Oferta RDS Business exact asa cum a fost trimisa pe mail, am sters decat datele de contact.
Neingrijita si fara aspect comercial. Cu toate acestea vom alege RDS pentru o alta activitate care se va desfasura in aceeasi locatie si vom pastra si serviciile RTC.
Slaba oferta frate,de exemplu la Tg-Ms abonament business pe FO cu MC am primit asa : minim garantat 4 mbps in internet , maxim 40 mbps in internet si 100 mbps MAN + 5 telefoane digi + 3 stickuri si totul cu tot cu TVA iese pe la 37 de euro. Negociaza cu ei,nu ai de pierdut.

#12
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,577
  • Înscris: 16.12.2006
pai aia e oferta generala (standard) la bussines, oferta respectiva permite ajustari in urma negocierii :)

#13
johnalex09

johnalex09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 17.09.2006

View Postcatalinman, on 20th November 2010, 13:21, said:

pai aia e oferta generala (standard) la bussines, oferta respectiva permite ajustari in urma negocierii :)

eu am avut o oferta de 2 ani veche, 20mbps share internet si metro, exact pentru 30 de euro fara tva adica vreo 37 cu totul
m-am chinuit 3 luni sa imi renegociez contractul cu ei, vroiam macar 100 mbps metro, nu au prezentat interesul, de nici un fel
aflasem eu de o oferta la 35 euro cu 1mpbs garnatat maxim 10 si metro 100 mbps. Am cerut de 3 ori anexa ca sa o semnez si nu s-a intamplat nimic.
Asa ca luni o sa reziliez. (conteaza foarte mult cum esti tratat de consultant, probabil daca avea interes si el era de mult treaba rezolvata)

detalii despre rezilere cum e ? cu cat timp inainte se cere? se poate face telefonica sau doar in scris?

PS. mi-am tras intre timp abonament persoana fizica de 39 de ron, nu merge excelent in international dar am 100 mb metro si undeva la 3-4 mpbs internet. Pe cel de 20 mbps mergea cu 16-19 mbps international.

#14
tonex

tonex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 05.04.2007

View Postjohnalex09, on 21st November 2010, 14:40, said:

eu am avut o oferta de 2 ani veche, 20mbps share internet si metro, exact pentru 30 de euro fara tva adica vreo 37 cu totul
m-am chinuit 3 luni sa imi renegociez contractul cu ei, vroiam macar 100 mbps metro, nu au prezentat interesul, de nici un fel
aflasem eu de o oferta la 35 euro cu 1mpbs garnatat maxim 10 si metro 100 mbps. Am cerut de 3 ori anexa ca sa o semnez si nu s-a intamplat nimic.
Asa ca luni o sa reziliez. (conteaza foarte mult cum esti tratat de consultant, probabil daca avea interes si el era de mult treaba rezolvata)

detalii despre rezilere cum e ? cu cat timp inainte se cere? se poate face telefonica sau doar in scris?

PS. mi-am tras intre timp abonament persoana fizica de 39 de ron, nu merge excelent in international dar am 100 mb metro si undeva la 3-4 mpbs internet. Pe cel de 20 mbps mergea cu 16-19 mbps international.
SI ce viteze prinzi pe torrentele din romania?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate