Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incurajarea, stimularea si sustin...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...
 C Embedded

DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt
 Cum setez sa trimit sms de pe dig...

Microciment in bucatarie

La mulți ani @nick5roo!

DDNS Digi
 Marantz MM7025 vs Rotel RB1552 mkii

Recomandare bicicleta electrica

Venom - The Last Dance

Demolarea blocurilor prea vechi s...
 

curs bun la cumparare euro

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
dorians

dorians

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.07.2005
Salut,

Un prieten vrea sa cumpere vreo 14 - 15 000 euro. Banii acum ii are la ing in lei. Ce banci au cursul cel mai bun ? E mai convenabil sa incerce sa negociezi un curs bun cu cei de la ING sau sa incerce la alte banci? Ce banci au comisionul de deschidere de cont + comisioanele de transfer mai mici si au si un curs bun? Care e cea mai bune metoda de a cumpara euro?

Multumesc!

#2
serbanica

serbanica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 21.09.2004

View Postdorians, on 12th September 2010, 23:29, said:

Salut,

Un prieten vrea sa cumpere vreo 14 - 15 000 euro. Banii acum ii are la ing in lei. Ce banci au cursul cel mai bun ? E mai convenabil sa incerce sa negociezi un curs bun cu cei de la ING sau sa incerce la alte banci? Ce banci au comisionul de deschidere de cont + comisioanele de transfer mai mici si au si un curs bun? Care e cea mai bune metoda de a cumpara euro?

Multumesc!

sa negocieze la ING.
oricum daca va transfera banii in alta banca va pierde prin comisioanele de transfer.
de obicei casele de schimb au curs mai bun decat bancile insa nu cred au atatia bani cash. si la banca te programezi daca vrei sa scoti asa de mult cash.

Edited by serbanica, 12 September 2010 - 22:47.


#3
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postserbanica, on 12th September 2010, 23:46, said:

sa negocieze la ING.
oricum daca va transfera banii in alta banca va pierde prin comisioanele de transfer.
de obicei casele de schimb au curs mai bun decat bancile insa nu cred au atatia bani cash. si la banca te programezi daca vrei sa scoti asa de mult cash.

Depinde si de localitate. In Bucuresti casele de schimb de pe artere importante ruleaza sume imense pe si sub tejghea B) Cunosc pe cineva care lucra pt. un cetatean arab care avea o casa de schimb pe Calea Victoriei unde se rulau zecile de mii de valuta ca "painea calda"

Din pacate scoaterea din banca a banilor, tranferuri etc. costa foarte mult in Romania, din ce sa-si faca si bancherii banetul  :finger:

#4
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007
in primul rand, ca sa scapi de comision de retragere...

1. faci 3 depozite de 1 sapt sau 1 luna, in functie de banca...de cate 5000 euro(ca sa nu bati la ochi), in lei bineinteles.

2. la multe banci nu exista comision de retragere la scadenta depozitului. de ex. garanti sau crediteurope, libra...etc.

- ing este cea mai proasta alegere de a tine banii din start. ing, brd, bcr sunt de fapt cea mai proasta alegere in general. dar la cata prostie exista in romania, nu ma mira ca aceste banci prospera la noi ca ciupercile.

3. schimbi printr-o cunostinta, ruda etc. care lucreaza la banca. ei au alt curs, mult mai bun, de fapt, cursul bnr. sau negociezi de ex. la www.roib.ro, au cursuri bune si negociaza f. mult cursul.

poti salva chiar si 1000 de euro in acest mod.

#5
gigimafia

gigimafia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 09.07.2010
Din ce am vazut acum cateva zile mai bune cursuri au multe banci decat casele de schimb valutar.
De ce prietenul tau nu retrage banii la scadenta de la ing si sa-i schimb avand 2 variante: la momentul scadentei sa caute cel mai bun curs pe net (www.banknews.ro) (insa sa nu se astepte ca cel mai bun curs la cumparare euro sa fie si tranzactionabil...deoarece nu va fi 99% si se va duce la un curs cu x,x1 ron sau x,x2 ron mai putin) sau sa mai astepte o perioada de timp dupa retragere daca spera la un curs mai bun in viitorul foarte apropiat si nu are momentan nevoie de bani.

#6
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Posttaxishop, on 13th September 2010, 01:04, said:

poti salva chiar si 1000 de euro in acest mod.
La un echivalent in lei a 14.000-15.000 de euro in nici un caz nu sunt comisioane/diferente de curs care sa duca la o pierdere de 1.000 de euro.

El oricum are deja banii la ING, deci sfatul cu depozitele la alte banci nu prea ii este util.

Eu as zice ca in primul rand sa se intereseze ce curs ar obtine la licitatie la ING.

#7
dragos_s

dragos_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 26.07.2010
Chiar vineri am schimbat niste dolari in lei la ING. Cursul BNR era 3.36 si la ING am primit 3.31. Eu zic ca este destul de bine. Mai ales ca astazi este deja 3.32 cursul BNR, deci practic am schimbat la aproape cursul BNR de azi :)
Acum, chiar si cea mai tare casa de schimb valutar probabil ca nu mi-ar fi oferit mai mult de 3.33-3.34, asa ca nu stiu daca are rost sa-i scoti din banca, sa platesti 0,5% comision de retragere si sa te duci la Casa de schimb. Si inca ceva. Am vrut sa schimb acum vreo 2 luni niste dolari la ING dar pe piata interbancara. Nu au acceptat pentru ca trebuia sa schimb minim 15000. Deci prietenul tau s-ar putea sa se incadreze. Spune-i sa sune la ING si sa zica ca vrea sa schimbe 15000Euro dar pe piata interbancara.

Edited by dragos_s, 13 September 2010 - 13:49.


#8
dorians

dorians

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.07.2005
Mersi de raspunsuri.
Se va duce zilele urmatoare sa se intereseze si la ING si la alte banci cu cursuri mai bune apoi se va hotari.

#9
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Doriane: Banca Carpatica!

#10
CristiNistor

CristiNistor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 19.06.2009
sau ROIB, au un curs bun

#11
serbanica

serbanica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 21.09.2004

View Posttaxishop, on 13th September 2010, 01:04, said:

in primul rand, ca sa scapi de comision de retragere...

1. faci 3 depozite de 1 sapt sau 1 luna, in functie de banca...de cate 5000 euro(ca sa nu bati la ochi), in lei bineinteles.

2. la multe banci nu exista comision de retragere la scadenta depozitului. de ex. garanti sau crediteurope, libra...etc.

- ing este cea mai proasta alegere de a tine banii din start. ing, brd, bcr sunt de fapt cea mai proasta alegere in general. dar la cata prostie exista in romania, nu ma mira ca aceste banci prospera la noi ca ciupercile.

3. schimbi printr-o cunostinta, ruda etc. care lucreaza la banca. ei au alt curs, mult mai bun, de fapt, cursul bnr. sau negociezi de ex. la www.roib.ro, au cursuri bune si negociaza f. mult cursul.

poti salva chiar si 1000 de euro in acest mod.

ca sa faca depozitele alea trebuie sa scoata banii ceea ce inseamna comision, la 5000 de euro ai o dobanda nesemnificativa pentru toata suma.
ca sa-ti faci o idee, cand dobanzile la depozite erau bune, adic 8-9%, la 40.000 euro transformati in lei aveai cam 1000-1200 ron pe luna. asa ca, mai verifica-ti cunostintele bancare ;-)

#12
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007

View Postdorians, on 12th September 2010, 21:29, said:

Salut,

Un prieten vrea sa cumpere vreo 14 - 15 000 euro. Banii acum ii are la ing in lei. Ce banci au cursul cel mai bun ? E mai convenabil sa incerce sa negociezi un curs bun cu cei de la ING sau sa incerce la alte banci? Ce banci au comisionul de deschidere de cont + comisioanele de transfer mai mici si au si un curs bun? Care e cea mai bune metoda de a cumpara euro?

Multumesc!
Eu tot in ING tin banii, schimb de 2 ori/luna bani in Euro si au curs bun. EI nu au casa de schimb ,e valabil doar pt. clientii ING. Daca scoate banii plateste comision,etc.

Acum 18:16 INg vinde euro cu 4.3367 insa la peste 10.000 te poti duce sa negociezi putin.  
Brd cu 43.500  INSA cel putin asa arata pe site la ora 18:17 BCR 4,2950

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate