Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...
 Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...
 Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 

Casã P + 1E Constanța

- - - - -
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#91
viorel_cta

viorel_cta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.05.2010
Gata casuta o sa invat din experienta lui Catalin si a voastra si promit ca o sa scriu cu 2-3 zile inainte ce o sa fac.
Dar nu mi-a zis nimeni ce hidroizolatie sa folosesc pentru elevatie si de sa tin cont cand o sa imi zideasca zidurile.

#92
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Postcasuta_papusilor, on 22nd September 2010, 23:25, said:

daca n-o fi deja gata uzat si terminat!  :roflmao:
am in permanent o rezerva pentru a bea o bere si o vorba cu prietenii !!!

la vara papam gratar si seminte pe tarlaua mea ...casuto te bagi ? !  :rolleyes:

View Postviorel_cta, on 22nd September 2010, 23:29, said:

Dar nu mi-a zis nimeni ce hidroizolatie sa folosesc pentru elevatie si de sa tin cont cand o sa imi zideasca zidurile.
mai ai un pic pana la hidroizolatie.....
eu am dat 2 straturi de amorsa bituminoasa si am pus expandat de 2 pentru termo ....

pe placa, sub caramida mortar hidroizolant dat in 2 straturi

#93
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
daca om fi sanatosi si cu chef de viata, ne bagam!  :punk:

#94
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Postcasuta_papusilor, on 22nd September 2010, 23:39, said:

......, ne bagam!  :punk:
si dupa aia mergem la viorel sa stingem cu bere si sa radem de ispravile noastre de mari constructori !  ;)

#95
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
sunt unii care ridica case, zici ca n-au fost toata viata decat brancardieri si paznici de noapte.
si se mai si lauda ca au facut si au dres in toata tara si ca au muncit pe santierele patriei.
si nu sunt in stare sa respecte niste amarate de ciocuri sau cofreaza ca naiba.
e pacat de atata munca si bani, iar ei nu dau atentie la mici amanunte care ar schimba complet problemele.
unii nu stiu, altii sunt complet nesimtiti!

#96
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 10.05.2007
Daca aveam chef mai relatam o poveste a unei case, dar sunt cam ocupat.
Uite un mic instructaj pentru placa:
1. decofrezi cofrajele interioare, speri sa nu gasesti segregari
2. montezi tevile pentru instalatii de scurgere si canalizare, faci proba de presiune. cumperi un racord si un dop, bagi apa in tevi si vezi daca apa ramane la acelasi nivel, inseamna ca au fost facute bine
3. pe cofragul exterior, tragi un nivel cu sfoara, al placii.
4. tragi niste sfori care sa-ti taie toate ochiurile dintre grinzi.
5. calculezi in fiecare ochi, cat necesar de pamant e nevoie si cat de piatra si asta foarte simplu
- de la sfoara scazi grosimea placii + grosimea polistirenului si iti da valoarea X
- bagi niste cupoane in pamant pe care le scoti exact la nivelul X sub sfoara, ca sa sti exact unde trebuie sa te opresti cu piatra
- stii ce grosime trebuie sa aiba stratul de piatra sub placa, e dat in proiect, minim 20-30 cm. Masori grosimea asta pe cupon si afli nivelul de umplere cu pamant compactat
6. te apuci sa umpli cu pamant pana la nivelul de pe cupon, tasezi, compactezi
7. torni piatra pana la nivelul de sus al cuponului si o imprastii uniform, nu are rost sa mai compactezi pentru ca pietrisul nu e deformabil
8. pui polistiren extrudat, ce grosime ti s-a recomandat, in niciun caz expandat, le prinzi intre ele sa nu fuga cu niste sarme in forma de U, se fasoneaza din sarma de dulgher de 3
9. pui folie intre ochiuri, avand grija sa nu treaca peste grinzi, betonul de placa trebuie sa faca priza cu betonul din grinzile de fundare
10. montezi prima plasa, avand grija sa petreci ochiurile 15-20 cm, si sa fie petrecute prin grinzi, se decupeaza.
11. pui distantieri sub plasa, sunt unii speciali, cu talpa mare care nu penetreaza folia si polistirenul, cheia e sa fie cat mai multi
12. montezi tevile pentru sifoane de pardoseala, tevi pentru bucatarie, masina de spalat, etc....
13. montezi a doua plasa, daca e cazul, petrecand-o peste grinzile de fundare si legand-o de acestea.
14. intre cele 2 plase trebuie montate niste capre, doreii stiu ce-s alea, trebuie sa nu se lipeasca cele 2 plase, caci sunt degeaba
15. avand nivelul la placa, se trag sarme intinse foarte bine, din 2m in 2m, pentru a vedea dorel cum e cu placa fata de aceste repere
16. la turnare se foloseste vibratorul, betonul se intinde bine, aproape ca nu mai ai nevoie de dreptar, trebuie insistat in zona stalpilor in mod special sa nu apara segregari ascunse

Extras din cartea lu' Astrul

17. dai berea la dorei ca au facut treaba buna, si mai tii si una la rece pentru mine vara viitoare
18. daca vrei si poze, pui 2 beri

Si pentru curiosii care vor intreba ce-i cu paralelipipedul ala de beton din mijlocul ochiului....cica ar fi pentru a nu se lasa placa in living. E prima data cand aud si vad asa ceva. Structuristul vroia sa adauge in fiecare camera vreo 2-3 ploturi d-astea, insa intra beton cat jumatate din grinzi si s-a renuntat la idee.

Attached Files


Edited by Astrul, 23 September 2010 - 02:20.


#97
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View PostAstrul, on 23rd September 2010, 03:05, said:

Uite un mic instructaj pentru placa:
...........
...........

Extras din cartea lu' Astrul
...........
n-ar fi rau sa te gandesti sa scrii o carte in stilul asta.....
o varianta de titlu : cum sa-ti faci singur casa.....
sunt convins ca s-ar vinde !!!
poze ai, de sfaturi practice ti-e tolba plina, poze nu mai spun..........

Edited by alibabu, 23 September 2010 - 08:17.


#98
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 10.05.2007
Printre picaturi mai lucrez la ea.
Sunt multe subiecte de acoperit, inainte de a trece la urmatorul capitol, imi aduc aminte cate ceva, mai aflu altceva si ma intorc la ce-am scris. Asa o termin la 70 de ani :D, cand va avea valoarea unei cepe degerate.

#99
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

View PostAstrul, on 23rd September 2010, 03:05, said:

Si pentru curiosii care vor intreba ce-i cu paralelipipedul ala de beton din mijlocul ochiului....cica ar fi pentru a nu se lasa placa in living.
mai tata , da ala e livingoi de vreo 50 mp ...asa e ?
oricum cam aerisita casa asta ...structuristul a fost cam zgarcit la numar de stalpi ... asa ca au rezultat niste grindoae de mai marea frumusetea

#100
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postpivnitarul, on 23rd September 2010, 19:51, said:

oricum cam aerisita casa asta ...structuristul a fost cam zgarcit la numar de stalpi ...
iara livinguri de 50 mp si stalpi ca grisinele si desi ca parul lui cogeac?
parca mai era cineva care avea astfel de probleme, dar nu mai stiu cine era...
nene, tu toarna stalpii, grinzile si planseele asa cum sunt in proiect si la acoperis reverifica proiectul de rezistenta si vezi ce ti-a dat!  :naughty:
ai intrebat structuristul daca si-a facut asigurare de malpraxis?
sa-si faca repede, ca poate ia dat cu virgula dupa 2 zecimale in plus (sau in minus).
love hurts, love scars
love wounds, it marks...


#101
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 10.05.2007
In privinta stalpilor fii fara grija. Sunt 17 la numar, la o amprenta de 80 mp.
Dintre care vreo 10 sau 12 sunt diafragme de la 55 cm la 1,2m.
Daca ai mai auzit de casa de 160 mp cu 16 tone de armatura.....
Dar hai ca-i stricam omului topicul.

Attached Files



#102
viorel_cta

viorel_cta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.05.2010
S-a notat tot ce ai zis Astra :thumbup: . La placa o sa folosesc polistiren extrudat de 5 cm si o sa am un singur rand de plasa de 8 cu ochiuri de 10 x 10 cm.
Ce nu am inteles eu : care este ordinea intai folie si apoi polistiren si plasa, sau invers : polistiren, folie si plasa?

#103
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 10.05.2007
A doua varianta. Ideea este sa nu se scurga laptele de beton.
Am mai zis asta de nenumarate ori, e valabil cam in toate domeniile de aplicare: intai iei cojocul pe tine, apoi pui pelerina de ploaie, nu invers.
Daca ai un singur rand de plasa, trebuie sa tragi tevile de scurgere la sifoane pe sub polistiren si sa aiba grija sa nu le sparga.
Inseamna ca ai placa de 10 cm. Masori 10 placa+5 polistirenul=15 cm de la nivelul de turnare=nivelul pietrisului.

Edited by Astrul, 23 September 2010 - 19:53.


#104
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

View PostAstrul, on 23rd September 2010, 20:14, said:

la o amprenta de 80 mp.
las o in durerea noastra cu gogosica asta .... din analiza pozelor , e cel putin o amprenta de 120 mp

#105
viorel_cta

viorel_cta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.05.2010
Berea cu cea mai mare placere o sa curga in pahare cand o sa veniti pe santier.
Si Astra pun doua beri ca vreau si poze :cheers:

#106
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

View Postviorel_cta, on 23rd September 2010, 20:49, said:

Ce nu am inteles eu : care este ordinea intai folie si apoi polistiren si plasa, sau invers : polistiren, folie si plasa?

View PostAstrul, on 23rd September 2010, 20:52, said:

A doua varianta.......intai iei cojocul pe tine, apoi pui pelerina de ploaie, nu invers.
:scratchchin:

Edited by pivnitarul, 23 September 2010 - 19:59.


#107
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Postpivnitarul, on 23rd September 2010, 20:57, said:

:scratchchin:
pai cum altfel ?

#108
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 10.05.2007

View Postpivnitarul, on 23rd September 2010, 20:53, said:

las o in durerea noastra cu gogosica asta .... din analiza pozelor , e cel putin o amprenta de 120 mp

Amprenta e mult mai mare, daca scazi garajul, si cele 2 terase ramai cu 80 mp de casa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate