Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 

casa noua - hipppaul

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010
salut din nou,

nu vreau sa te dezamagesc, dar UNA E CE SCRIE IN MEMORII SI ALTE CE SE EXECUTA
in tara noastra "a tuturor posibilitatilor"
in fiecare topic din aceasta sectiune vei gasi argumente care sa-mi sustina
punctul de vedere ( din pacate )
daca traiam in alte meleaguri poate legea era lege, respectul era respect s.a.m.d

Numai bine

P.S daca te muti dai party cu toti membrii forumului  :cheers:  :dj:  :punk:

#20
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
sa faci niste poze mai de detaliu la stalpi, grinzi, zidarie, soclul din beton al casei, plafonului de peste parter, dosul scarii de interior.
si mai ales la ce ti se pare mai prost realizat, segregari la beton, fier-beton neacoperit la turnare la stalpi, grinzi, plafon, scara.
sa faci poze si la zidarie.

Edited by casuta_papusilor, 09 September 2010 - 18:13.


#21
hipppaul

hipppaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 13.01.2005
sunt convins ca la noi e distanta mare intre scris si realitate. o sa incerc sa fac niste fotografii mai de detaliu cand ajung iar acolo. cel care o construieste mi-a spus ca nu e nicio problema sa vin cu cineva sa verifice orice dorim (indiferent ca tine de materiale, rezistenta etc).

#22
azi_e_maine

azi_e_maine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.07.2010

 forumeanu, on 9th September 2010, 16:08, said:

Banii aia poti sa ii investesti intr-o afacere, si sa scoti profit foarte mare si sa te muti in Bahamas.

enumera-mi si mie cateva afaceri in care se pot investi ceva lovele
da afacere in care sa nu se mearga pe pierdere(sau cu morcov) si sa iasa ceva mai mult(profit) decat ai sta cu mony la banca (dobanda)

ps. sunt doar curios , nu ca as avea eu ceva cascaval de investit ...doar curiozitatea ma macina  :rolleyes:

Edited by azi_e_maine, 09 September 2010 - 18:49.


#23
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
eu as face un teste de rezistenta a cladirii
costa in jur de 1000-1500 ron ,altfel nu as cumpara o casa ( in romania ) care nu am vazut-o de la sapatura in sus
este un test de rezonanta sau cam asa ceva ---azi e maine---cum se numeste testul ala ?

#24
azi_e_maine

azi_e_maine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.07.2010

 petre69, on 9th September 2010, 20:07, said:

cum se numeste testul ala ?
expertiza tehnica

Edited by azi_e_maine, 09 September 2010 - 19:24.


#25
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004

 azi_e_maine, on 9th September 2010, 19:48, said:

enumera-mi si mie cateva afaceri in care se pot investi ceva lovele
da afacere in care sa nu se mearga pe pierdere(sau cu morcov) si sa iasa ceva mai mult(profit) decat ai sta cu mony la banca (dobanda)

ps. sunt doar curios , nu ca as avea eu ceva cascaval de investit ...doar curiozitatea ma macina  :rolleyes:

SOV e indisponibil, asa ca ma ofer eu sa strang banii. Va ofer un profit extraordinar.

#26
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 10.05.2007
190 mp  = maxim, dar maxim 45000 euro casa in stadiul actual.
Acum se realizeaza case mult mai ieftin. Am pus ca fiind construita in boom-ul imobiliar, desi nu e treaba ta sa platesti un produs executat mai scump, cand acum e mult mai ieftin.
Terenul are 350 mp in banii rezultati pana la 100000, daca bati palma pe pretul respectiv, reiese ca platesti 55000 pentru 350 mp de teren.
Adica aproape 160 de euro/mp, intr-o comuna vecina cu groapa de gunoi, unde au fost gropi de gunoi si s-a turnat pamant peste si apoi s-au construit case, si langa PROTAN.
Marfa afacere, la 160 de euro/mp acum iti cumperi teren in cele mai smechere cartiere, fara sa ai infectiile alea pe langa tine.
Sfatul meu: nu merita, nu merita nici casa, care e lipsita de imaginatie, nu merita nici banii ceruti.
Acum cu 100000 iti iei teren, iti faci casa, gard, fosa, apa, racorduri si mai cumperi si o masinuta pentru sotie sau copii.
Si cred ca stiu cam cu ce se mananca constructiile astea.

#27
hipppaul

hipppaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 13.01.2005

 Astrul, on 10th September 2010, 01:31, said:

190 mp  = maxim, dar maxim 45000 euro casa in stadiul actual.
Acum se realizeaza case mult mai ieftin. Am pus ca fiind construita in boom-ul imobiliar, desi nu e treaba ta sa platesti un produs executat mai scump, cand acum e mult mai ieftin.
Terenul are 350 mp in banii rezultati pana la 100000, daca bati palma pe pretul respectiv, reiese ca platesti 55000 pentru 350 mp de teren.
Adica aproape 160 de euro/mp, intr-o comuna vecina cu groapa de gunoi, unde au fost gropi de gunoi si s-a turnat pamant peste si apoi s-au construit case, si langa PROTAN.
Marfa afacere, la 160 de euro/mp acum iti cumperi teren in cele mai smechere cartiere, fara sa ai infectiile alea pe langa tine.
Sfatul meu: nu merita, nu merita nici casa, care e lipsita de imaginatie, nu merita nici banii ceruti.
Acum cu 100000 iti iei teren, iti faci casa, gard, fosa, apa, racorduri si mai cumperi si o masinuta pentru sotie sau copii.
Si cred ca stiu cam cu ce se mananca constructiile astea.
casa nu o voi lua la stadiul actual, deci premisa de la care pleaca rationamentul tau (si calculele ce-l urmeaza) e eronata. cat despre 100.000 pentru teren, casa, gard, utilitati si masina, ma indoiesc. cel putin in conditiile in care imi doresc eu lucrurile astea (4 camere, spatiu, curticica rezonabila, sa nu fie casa in cartier de blocuri etc). la ce cartiere "smechere" te referi?

#28
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 10.05.2007
Cartiere "smechere" = nu zona de sud si vest. Intre Tartasesti si Branesti, unde, apropo gaesti terenuri la 50-70 euro/mp o groaza. Si mai e si la cativa km de Bucuresti.
Restul, unde nu sunt gropi de gunoi, si miros de oase. In Popesti, daca mi-ar da cineva teren gratis, n-as face casa.
Am construit intre Popesti si Oltenita ani de zile, in plus praful care vine dinspre desert, este de nepretuit. Pentru prima data in viata am aflat ce-s alea picaturi de ochi.
Iar daca tu numesti curticica rezonabila 250 mp liber, dintre care, daca scazi trotuare, limitele fata de vecini, ramai cu fix 50-100 mp unde poti sa-ti pui un leagan si-o cusca de caine.
In plus, casele facute pentru vanzare de catre samsari sunt sinucidere curata.
Betonul nu sti ce clasa are, poate fi si B150, armatura nici atat, si cate alte vicii ascunse.
Am vazut cartiere rezidentiale, unde exista controale permanente, la care se lucra dupa ureche si dupa materialele existente "nu mai e sefu de 16, bagam de 14 ca d-asta avem destul?"
Parerea mea e ca dispuneti de un buget frumusel, probabil multi va invidiaza. Acum sunt oferte de case la cheie pe la 70-90.000 de euro, gata finisate, cu toate utilitatile trase.
Cat despre casa:
- balconul e oribil, probabil sarpanta nu-l acopera. probleme la ploi
- caramida, nevorbind de cum este tesuta e de proasta calitate, probabil eurotherm sau termonustiucum
- spatii mari intre blocurile de zidarie, => punti termice
- izolare cu polistiren de 5 => uite sefule, bine ca este acolo ceva sa imbrace casa => randament termic scazut
- cosoroabele si penele par jucarii, mai ales pentru un acoperis iesit in consola => roaga-te sa ninga cat mai putin si sa nu bata prea tare vantul
- tabla pe casa...la banii aia meritai o tigla frumoasa, diferenta de pret era pe la 1000-1500 de euro maxim.
Per ansamblu, casa aia + terenul nu fac mai mult de 60-65.000 in conditiile actiale.
Cu materiale de proasta calitate, fara a exista siguranta ca nu sunt vicii ascunse (fier, beton, segregari) mi se pare un risc ca dai atatia bani unor samsari. Am spus mult 200 euro/mp.
Stiu, casa era pentru o batranica, matusa sotiei care intre timp a decedat si nu mai au ce face cu casa, sau au facut-o pentru ei dar nu le mai ajung banii si trebuie s-o vanda sa-si plateasca ratele.
La 120.000 cat cerea tipul initial, nici nu ma oboseam sa mai vizitez casa.
Pune-l sa-ti arate facturile de fier, certificatele de conformitate exact pe extrasele de armare din proiect, avizele de beton, cerfificatele de la betoane, cu cantitatile reiesite din calculele proiectantului, de la caramida, procesele verbale intocmite de catre diriginte si nu in ultimul rand, poze facute de-a lungul executiei.
Pentru ca un samsar care se respecta ar trebui sa fie bine pus la punct cu toate astea.
Si la o masina SH de 5000 de euro, tot te duci la un service sa-ti faca un diagnostic, daca masina nu are probleme, dar la o casa?
De utilitati n-ai spus nimic, sunt trase, sunt pe strada, sunt in plan?

#29
hipppaul

hipppaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 13.01.2005
spuneam ca nu vreau sa depind de masina, prin urmare tartasesti, branesti etc nu sunt fezabile. curticica aia de 250 mp e in interiorul gardurilor (care sunt deja trase pe toate laturile), deci nu ar mai fi nimic de scazut. e drept insa ca e destul de putin fata de ceea ce aveam in plan (adica ceva la 400-500 mp, dar nu mai mult). casele la cheie la 70.000 - 90.000 sunta prea bine. cum spuneam, nu ma ajuta cu nimic daca sunt nu stiu cat in afara bucurestiului (din pct asta de vedere popestiul are avantajul de a fi chiar la capatul tramvaielor).d aca imi arati o casa la 70-90.000 intr-o zona decenta, care sa imi convina din pct de vedere al transportului in/spre bucuresti, dau de baut :)

voi cere detaliile despre care vorbesti (facturile, certificatele etc) si iti multumesc pentru chestiunile astea. sunt fix lucrurile la care nu ma pricep.

cat despre utilitati, toate sunt la teren (curent, canalizare, apa, gaze) deci aici problema nu ar fi. costul de racordare si cam atat.

multumesc din nou

#30
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Curentul chiar daca il ai langa casa nu este obligatoriu sa obtii si aviz de racordare, daca trafo din zona este la capacitatea maxima.
Parerea mea este ca daca te muti la casa te muti pentru teren.

LE. La chestia cu curentul sunt multi patiti...

Edited by vimp, 15 September 2010 - 19:03.


#31
Sir_Mario

Sir_Mario

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.08.2010
Buna,

Are dreptate Astrul in analiza lui.

Cel mai bine iti cauti teren, pentru ca se gaseste mai peste tot si la toate preturile.

Gasesti de exemplu in Otopeni teren intravilan, cu toate utilitatile la poarta cu 100 e maxim, inclusiv asfalt.

Mai sunt si alte zone care s-au scuturat de preturile de dinainte de criza.

#32
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 10.05.2007
Apropo, din Popesti tot microbuz trebuie sa iei, tramvaiul ajunge doar pana la intersectia cu Oltenita.
Asa ca daca tot trebuie sa astepti microbuz, te poti muta pe toata raza judetului Ilfov.

#33
a_man_ro

a_man_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.06.2007
hipppaul nu te supara. oamenii vor sa te ajute. gandeste-te ca dai o suma destul de mare pe o casa a carei calitate nu ai cum sa o stii. asta inseamna ca persoanele implicate in constructia ei, constructorul, dirigintele de santier etc trebuie sa fie persoane pe care sa pui baza. daca dirigintele de santier care si-a pus stampila pe avizele casei e de incredere atunci poti sta linistit din punctul asta de vedere. daca nu mai bine treci mai departe.
si chiar daca partea cu rezistenta/calitatea cladirii e ok pretul oricum e urias.
terenul acolo nu ar trebui sa fie mai mult de 40-50 de euro acum pe timp de criza, iar casa in stadiul asta poate costa maxim 45000 (asta e preluata de la astrul care se pricepe). deci nu prea ai cum sa ajungi la 100000 pe orice parte ai lua-o.
crezi ca cei care iti scriu aici au vre un interes? pentru cei de aici o sa dispari la fel cum ai aparut, intr-un an doi, 3 ,10 nu o sa mai stie nimeni de tine si nici tu de nimeni de pe forum, in schimb tu o sa locuiesti in casa aia zeci de ani.
faci cum crezi, banii tai, viata ta, greselile tale!

bafta

#34
hipppaul

hipppaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 13.01.2005

 Astrul, on 15th September 2010, 21:35, said:

Apropo, din Popesti tot microbuz trebuie sa iei, tramvaiul ajunge doar pana la intersectia cu Oltenita.
@Astrul: nu e nevoie de microbuz. casa este plasata in capatul dinspre bucuresti. de la ea pana la capatul tramvaiului fac cam 15 min pe jos (mers normal) asa ca nu e nevoie de alt mijloc de transport.

@Sir_Mario: varianta cu terenul este cumva cu dus si intors, pentru ca e foarte probabil sa nu avem timp sa stam pe santier cu muncitorii, iar cu dirigintii... cat timp nu este un om pe care il cunosti, increderea e relativa. si cum nu cunosc pe nimeni in zona asta, e foarte dificil sa capat incredere rapid in cineva. practic ar fi ca si cum am lua o casa deja ridicata, cu exceptia faptului ca din cand in cand mai aruncam cate o privire in timpul constructiei. initial la teren ne-am gandit insa stiu ca este foarte mare bataie de cap cu timpul si cu supravegherea lucrarilor, si nu stiu cat ne putem permite asta.

@a_man_ro: cat despre suparare, nici vorba de asa ceva. dimpotriva, ma bucur ca am primit parerile voastre - de-aia am si facut topicul de fata. multumesc :)

@vimp: nu cred ca ar fi probleme cu curentul, zona este in constructie si nu-s f multe case ridicate. dar intr-adevar, ar trebui verifica tinainte pt orice eventualitate. altfel, daca ar fi sa judec mutarea doar din pct de vedere al terenului, nu as mai face miscarea asta. cum spuneam, unul din lucrurile care nu m-au convins este terenul cam prea mic fata de ceea ce imi doresc.

#35
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,340
  • Înscris: 17.03.2009

 hipppaul, on 16th September 2010, 15:30, said:

@ nu cred ca ar fi probleme cu curentul, zona este in constructie si nu-s f multe case ridicate. dar intr-adevar, ar trebui verifica tinainte pt orice eventualitate. altfel, daca ar fi sa judec mutarea doar din pct de vedere al terenului, nu as mai face miscarea asta. cum spuneam, unul din lucrurile care nu m-au convins este terenul cam prea mic fata de ceea ce imi doresc.
Daca ai toate utilitatile la poarta este bine!

#36
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 hipppaul, on 16th September 2010, 16:30, said:

[...] pana la capatul tramvaiului fac cam 15 min pe jos (mers normal) asa ca nu e nevoie de alt mijloc de transport. [...]
Știu și eu...  :confuzzled:
Ia gîndește-te că te bate soarele în cap, în aer sînt 35-40oC, la sol (asfalt) vreo 50-60oC... sau bate un crivăț de-ți îngheță ochii în cap... sau plouă torențial... sau ai sacoșele pline cu cumpărături... sau plouă torențial ȘI ai ȘI sacoșele pline cu cumpărături... sau că este vorba de un copil care trebuie să mearga la școală... sau... sau... sau lasă.  :peacefingers:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate