Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?
 Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma
 Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...
 OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?

contract de inchiriere obligatii ...
 

Inundatii la Vadul Rosca

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
awareness

awareness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 12.11.2004
excelente, stefan. "prin apa" si "icoane la uscat" imi plac cel mai mult. sunt numa' bune de ziar.  ;)

#20
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

Rigid Aurel, on Jul 24 2005, 21:30, said:

Am fost si eu. Ce a vazut senzorul camerei mele gasiti AICI

<{POST_SNAPBACK}>

si mie imi plac. pastreaza realitatea si imi place ca nu ai saturat culorile...sau daca ai saturat nu ai exagerat.

nanesti 2 imi aminteste de afisul de la "De ce fierbe copilul in mamaliga"

#21
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Avand in vedere ca sunt aproape gata cu prelucrarile, mai am si eu una.

Frica si credinta
Attached File  IMG_3282.jpg   103.91K   121 downloads

Comentariile mi se par de prisos... Cu toate astea nu am putut sa nu remarc frica vizibila in ochii animalelor. Se vede si in poza asta.

Edited by big_ipaq, 24 July 2005 - 21:19.


#22
Elena2k

Elena2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 25.06.2005
pozele sunt reusite Raduste  :coolspeak:  pacat ca subiectul e trist dar ipostazele sunt bune :P

P.S. lucrezi cumva la ziar?

#23
raduste

raduste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 15.01.2004
Multumiri pt cuvintele frumoase.
Si nu, nu lucrez la vreun ziar.

#24
romescu

romescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 19.03.2005

noname, on Jul 24 2005, 19:31, said:

sunt mai lenes din fire si mai okupat.
postez 1 ca sa imi fac simtita prezenta.
restul cand/daca o fi sa fie.

<{POST_SNAPBACK}>


exceptionala fotografie noname.
asa cum zice raduste, realitate dura, cruda... :clapping:  :coolspeak:

nu putem insa spune ca george nu a surprins durerea sau mizeria de acolo, numai ca a facut-o intr-un mod putin mai elaborat, mai atent, incercand poate sa aduca o urma de speranta, parca, in unele fotografii, ceea ce imi place foarte mult.

#25
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Textul complet, in curand pe blog.
Seria de completa de imagini in galeria mea.

#26
awareness

awareness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 12.11.2004
gud uork, biggy, imi place ce a iesit. ;)

#27
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Ati vazut catelul panicat de ape din ultima mea poza de mai sus?

#28
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Imi place ce a iesit din sesiunea asta. Am o idee... de ce nu va uniti fortele si faceti un pdf, un fel de e-zine cu cele mai bune poze de'ale voastre din sesiuni... ceva care sa circule din mana in mana, din link in link, etc :)

http://romulus.modem...=566&fullsize=1

#29
nimicnou

nimicnou

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.07.2005
eu as vrea sa contrazic, asa, putin, pe toti. In primul rand, pozele astea (ale tuturor) nu sunt nici pe departe niste opere artistice. Nu au personalitate, ca sa nu mai vorbim de compozitie si culoare. Nu au personalitatea fotografului, ori din cate stiu eu, la fel ca in orice lucrare de arta plastica sau decorativa, (fotografia facand oarecum parte din zona artelor plastice) ar trebui sa recunosti autorul.Ori aici toate pozele sunt neidentificabile dupa autor.Sunt identice si repetitive. Ca sa nu mai spun de subiecte. Nu sunt altceva decat niste capturi de imagine asupra carora autorul nu a intevenit in nici un fel. Fotografia artistica, pentru ca mai nou fotografia de reportaj se considera a fi parte din ea, presupune un act de creatie. Aici lipseste cu desavarsire, fotograful bazandu-se exclusiv pe ceea ce ii ofera spatiul inconjurator, ca subiect si ca mesaj. Faptul ca i-ati ajutat pe oamenii aia, e mai putin important. La urmatoarea inundatie la care o sa "trageti" poze, acestea vor fi la fel, in cazul tuturor.
Hai pa!

#30
AlexR

AlexR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 07.04.2005

nimicnou, on Jul 25 2005, 02:56, said:

eu as vrea sa contrazic, asa, putin, pe toti. In primul rand, pozele astea (ale tuturor) nu sunt nici pe departe niste opere artistice. Nu au personalitate, ca sa nu mai vorbim de compozitie si culoare. Nu au personalitatea fotografului, ori din cate stiu eu, la fel ca in orice lucrare de arta plastica sau decorativa, (fotografia facand oarecum parte din zona artelor plastice) ar trebui sa recunosti autorul.Ori aici toate pozele sunt neidentificabile dupa autor.Sunt identice si repetitive. Ca sa nu mai spun de subiecte. Nu sunt altceva decat niste capturi de imagine asupra carora autorul nu a intevenit in nici un fel. Fotografia artistica, pentru ca mai nou fotografia de reportaj se considera a fi parte din ea, presupune un act de creatie. Aici lipseste cu desavarsire, fotograful bazandu-se exclusiv pe ceea ce ii ofera spatiul inconjurator, ca subiect si ca mesaj. Faptul ca i-ati ajutat pe oamenii aia, e mai putin important. La urmatoarea inundatie la care o sa "trageti" poze, acestea vor fi la fel, in cazul tuturor.
Hai pa!

<{POST_SNAPBACK}>



In mod normal ar fi trebuit sa-ti argumentezi postul cu cateva fotografii beton (sa arati la toti ce inseamna compozitie, culoare, personalitate, etc.) dar cum  asta nu a fost sa fie imi dau seama ca ce ai scris tu sunt doar aberatiile unui om care intre doua pagini XXX mai da un ochi si pe forumul foto ca sa-si dea cu parerea.
Pa.

#31
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

nimicnou, on Jul 25 2005, 03:56, said:

Fotografia artistica, pentru ca mai nou fotografia de reportaj se considera a fi parte din ea, presupune un act de creatie. Aici lipseste cu desavarsire, fotograful bazandu-se exclusiv pe ceea ce ii ofera spatiul inconjurator, ca subiect si ca mesaj. Faptul ca i-ati ajutat pe oamenii aia, e mai putin important.
adica dupa tine:
- baietii astia trebuia sa se duca acolo si sa inceapa sa compuna cadre, eventual daca nu iesea destul de impresionant, sa mai fi tarat un cadavru de animal in cadru sa iasa mai emotionant? huh? sau sa-i roage pe oameni sa planga putin, ca nu-i poza destul de miscatoare?
- faptul ca ei i-au ajutat pe oamenii aia e mai putin important DOAR PENTRU TINE. Mi te si imaginez lucrand pentru Crucea Rosie prin Somalia sau Irak...

Esti sick, omule, get help! Quick!

#32
nimicnou

nimicnou

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.07.2005
din pacate nu faci altceva decat sa arati ca nu ai habar ce inseamna compozitia, la fel si alex, si tot din pacate pentru voi, asta se invata in scoala( de arta ) si nici nu exista carti pentru asta . Dar voi invatind fotografia pe internet...nu stiu de ce ma mir.
Si ca o paranteza, da! nu-mi pasa de oamenii aia.

#33
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
nici nu am pretentia ca stiu ce inseamna compozitia, dar macar am respect pentru munca altor colegi forumisti.

chiar daca tu esti geniul fotograf (lucru care ramane de dovedit...  :rolleyes: ), ar trebui macar sa-i respecti pe ceilalti. Vorba aia, ai trecut prin scoala de arta... ceea ce nu inseamna ca s-a si prins ceva (iarasi, trebuie dovedit...)

cat despre cat de mult iti pasa de altii, enough said...
/offtopic

Edited by glumetu, 25 July 2005 - 08:44.


#34
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Daca cineva isi inchipuie ca te duci in razboi sa vii cu fotografii artistice pe care sa le inramezi si cu care sa-ti decorezi biroul se inseala amarnica. E o simpla relatare a unei situatii de fapt fara a avea pretentii la vreun pulitzer.


Reclamagiu e o sintagma f. potrivita pentru personajul ce sta in spatele nick-ului. Astea sunt imaginile mele. Asa am vazut eu lucrurile iar faptul ca unora le vine sa cante sau sa danseze la vederea culorilor de prin astfel de imagini nu poate decat sa ma faca sa consider o astfel de atitudine patologica.


nimicnou e iar un personaj care pare a fi intrerupt tratamentul cu prozac. la fel ca in orice lucrare de arta plastica sau decorativa,[..] sau Faptul ca i-ati ajutat pe oamenii aia, e mai putin important. denota un cinism dus la extrem. Oamenii aia plangeau in fata curtii si unii isi jeleau mortii iar noi trebuia sa facem fotografii artistice. Nu vreau sa comentez mai mult. Vreau doar sa spun ca deja unii au pierdut legatura cu realitatea.

Va spun eu daca probabil nici unul din participanti, din modestie, nu a vrut sa o spuna: fotografiile nu sunt artistice, nu s-au vrut si nici nu se vor; sunt snap shoot-uri ce au documentat deplasarea; cand avem fotografii artistice va anuntam noi ca alea sunt.

#35
BLiTz_G

BLiTz_G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 02.02.2005
Toata lumea stie sa critice, sa taie...este usor sa vorbesti...insa cand multi de aici sunt pusi in situatia de a face ceva nu reusesc decat sa demonstreze ca nu sunt buni de nimic. Domnii care au comentat atat de mult fotografiile facute si mai ales gestul de a ajuta cu cat au putut si cum au putut nu sunt in stare sa faca nici 1% din ce au facut mr fred, radustefan,noname si restul...adik echipa prime, din cate am inteles. Ma mira ca exista atatia oameni lipsiti de inima, pe care nu-i misca aceste imagini si povestirea lui big_ipaq si tot ce pot sa face este sa atace fara pic de dreptate.
As vrea tare mult sa vad imagini ale acestui dezastru din partea celor ce critica si se cred mari artisti. Sunt curioasa si ce inseamna arta pt ei.
Eu pot sa spun ca am fost miscata de aceste imagini si m-a cuprins regretul ca eu nu am facut nimic...ba chiar la inceputul acestor inundatii eu nici nu stiam ce se intampla in tara.
Tot respectul meu pt acesti domni ce au aratat ca se poate, ca au inima si ca nu intotdeauna fotografia este pe primul loc. Si imaginile mi se par reusite, pt ca arata ce a vazut fiecare...sunt imaginile dezastrului prin ochii fiecaruia. Va felicit pt initiativa! Foarte bine lucrat domnilor!

#36
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>cand o sa avem fotografii artistice va anuntam noi ca alea sunt

fraza asta mergea de minune si cand artistii radeau pe alt topicde calitatea estetica si compozitia unor poze facute pe la nunti :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate