Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...
 Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...
 Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A
 Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 

Help!

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
parislondon

parislondon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.07.2010
Totusi,poate primesc niste raspunsuri.
Sunt niste dificultati pe care le-am intalnit(mai mult sau mai putin),niste exercitii extrase dintr-o lista f mare(cam 10%);deci nu reprezinta tema(doar suntem in vacanta!).
Am preferat sa scriu o "molima",decat sa ma desfasor pe o perioada f lunga.
La cat m-am straduit sa scriu,e pacat sa ma ignorati.Si poate am reusit sa provoc pe cineva la niste raspunsuri,asa cum am fost si eu.
Multumesc!Si putina intelegere,va rog!

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,588
  • Înscris: 10.08.2005
scuza-ma! in ce limba este cuvantul help?

#3
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007
În primul rând, bine ai venit pe forum!
În al doilea rând, pe această arie dezbatem o problemă concretă, nu încercuim răspunsuri la grile.
Dacă ai vreo nelămurire legată de gramatică, poți scrie de exemplu un mesaj aici, dar nu sub forma "Încercuiți răspunsul...". Uite-te și tu la subiectele deschise aici ca să-ți faci o idee despre secțiunea "Limba Română".

Edited by mircea21, 10 July 2010 - 14:40.


#4
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postparislondon, on 10th July 2010, 16:43, said:

Sunt niste dificultati pe care le-am intalnit(mai mult sau mai putin),niste exercitii extrase dintr-o lista f mare(cam 10%);deci nu reprezinta tema(doar suntem in vacanta!).
După cum le-ați formulat nu arată nicicum a subiecte de discuție, ci în mod clar a întrebări de test. Dacă chiar vă interesează vreuna din problemele de limbă cuprinse acolo ați putea s-o prezentați explicit.

De exemplu întrebați așa: „Cum e corect, diseară sau deseară?” (am ales prima chestiune din test). Iar noi o să spunem: „Amîndouă”. Apoi probabil o să mai comentăm că totuși dicționarele dau prioritate formei deseară, deși nici diseară nu e tocmai de aruncat, pentru că de exemplu Octav Pancu-Iași și-a intitulat o carte așa: Mai e mult pînă diseară?. Și așa mai departe. Asta se cheamă discuție. Întrebări cu răspunsuri la alegere și cu instrucțiuni de tipul „Identificați varianta corectă” puteți face pentru elevii dumneavoastră, cînd veți avea, pentru a ascunde diverse probleme de limbă și a-i lăsa pe ei să le descopere singuri. Noi nu vă sîntem elevi.

Și poate n-ar strica să scrieți cu diacritice, dacă tot vorbim de corectitudine.

(Am răspuns în același timp cu Mircea și s-au cam suprapus răspunsurile.)

#5
marelecanion

marelecanion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.07.2010
Nu va inteleg........Asa ca o sa sparg eu gheata.
1.b
2.d
3.c
4.b
Astept,eventual,sa ma contraziceti.
Lasati prejudecatile!S-au rezolvat si teme,s-au facut si traduceri pe acest forum.
Sau lenea intelectuala lasa reptilele din voi linistite cu burta la soare?

Multumesc pt "observatii"!Cel mai adesea ne rupem gatul in cate un ciot de amanunt.


Va astept si pe voi.......

#6
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postmarelecanion, on 11th July 2010, 00:00, said:

Nu va inteleg...
Ce-o fi așa greu de înțeles?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate