Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 

Casa P+1+M

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
wasexx

wasexx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 06.03.2008

 craiuVerde, on 26th October 2010, 18:28, said:

30x30

am citit acest topic si ma pus pe ganduri un pic... ( referitor la constructia casei din BCA P+1)

http://www.misiuneac...c...asc&start=0

#56
craiuVerde

craiuVerde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 07.08.2003
merci de link. m-ai facut curios si l-am citit si eu. ce sa zic? pentru mine e prea tarziu sa mai schimb ceva.
ma consolez insa cu faptul ca macar o tencuiesc inainte de aplicarea termosistemului. in rest, personal, mi se pare ca am facut o armare sanatoasa dar cine sunt eu sa-mi dau cu parerea :)

#57
wasexx

wasexx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 06.03.2008

 craiuVerde, on 27th October 2010, 11:08, said:

merci de link. m-ai facut curios si l-am citit si eu. ce sa zic? pentru mine e prea tarziu sa mai schimb ceva.
ma consolez insa cu faptul ca macar o tencuiesc inainte de aplicarea termosistemului. in rest, personal, mi se pare ca am facut o armare sanatoasa dar cine sunt eu sa-mi dau cu parerea :)

totusi P+ 1 etaj pe structura din cadre bine armate nu cred ca sunt "CAVOURI" ( cum sunt numite acolo ) . In Iasi este construit recent un bloc de 10 etaje !! pe cadre din  BCA .... ciudat nu ? :)

#58
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 30.03.2009

 wasexx, on 27th October 2010, 09:25, said:

am citit acest topic si ma pus pe ganduri un pic... ( referitor la constructia casei din BCA P+1)

http://www.misiuneac...c...asc&start=0

din ce punct de vedere te-a pus pe ganduri?

structura este facuta in asa fel incat sa compenseze diferenta de portanta intre cele 2 tipuri de zidarii : BCA si caramida. pentru un structurist este important sa afle ce tip de material va fi folosit la zidarie pentru a face calculele dpdv al incarcarilor(greutatilor), astfel sa poata dimensiona corect fundatia,stalpii si grinzile(evident si armarea).

ca fapt divers, in afara de o rezistenta la compresiune ceva mai mare, caramida este inferioara BCA-ului la celelalte capitole : termo si fonoizolatie, la absorbtie si eliminare apa, lucrabilitate, costuri etc.

cei care construiesc pe structura portanta(caramida) vor fi foarte limitati in cazul unor recompartimentari. adica vor avea nevoie de aprobarea proiectantului de rezistenta pentru introducerea de noi goluri in pereti(usi, ferestre, etc) pe cand cei care folosesc cadre nu au acest stres. pot opta oricand pentru noi goluri fara un impediment major.

in ceea ce priveste eliminarea BCA din constructii : SA FIM SERIOSI - XELLA(cea mai mare firma  producatoare de BCA din lume) nu ar face investitiile din Romania(avand deja baze de productie in Bulgaria) daca ar plana cea mai mica indoiala in ceea ce priveste acest tip de material. eventual ar face modificari de compozitie si structura, dar materialul nu ar disparea.

http://www.xella.ro/...rta_moderna.pdf

Edited by Alxdava, 27 October 2010 - 11:46.


#59
wasexx

wasexx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 06.03.2008

 Alxdava, on 27th October 2010, 11:20, said:

din ce punct de vedere te-a pus pe ganduri?

structura este facuta in asa fel incat sa compenseze diferenta de portanta intre cele 2 tipuri de zidarii : BCA si caramida. pentru un structurist este important sa afle ce tip de material va fi folosit la zidarie pentru a face calculele dpdv al incarcarilor(greutatilor), astfel sa poata dimensiona corect fundatia,stalpii si grinzile(evident si armarea).

ca fapt divers, in afara de o rezistenta la compresiune ceva mai mare, caramida este inferioara BCA-ului la celelalte capitole : termo si fonoizolatie, la absorbtie si eliminare apa, lucrabilitate, costuri etc.

cei care construiesc pe structura portanta(caramida) vor fi foarte limitati in cazul unor recompartimentari. adica vor avea nevoie de aprobarea proiectantului de rezistenta pentru introducerea de noi goluri in pereti(usi, ferestre, etc) pe cand cei care folosesc cadre nu au acest stres. pot opta oricand pentru noi goluri fara un impediment major.

in ceea ce priveste eliminarea BCA din constructii : SA FIM SERIOSI - XELLA(cea mai mare firma  producatoare de BCA din lume) nu ar face investitiile din Romania(avand deja baze de productie in Bulgaria) daca ar plana cea mai mica indoiala in ceea ce priveste acest tip de material. eventual ar face modificari de compozitie si structura, dar materialul nu ar disparea.

http://www.xella.ro/...rta_moderna.pdf


BCA are mai multe avantaje fata de caramida ( de la pret pana la rapiditatea constructiei realizate etc ) insa are si acest mare dezavantaj - compresiunea foarte mica ... iar in acel topic cel care a raspuns unor intrebari era arhitect  si zice clar acolo ca in zonele cu RISC seismic indiferent cate cadre ai pune tot nu se construieste din BCA casa ( doar cu parter ) pentru ca BCA din Romania are rezistenta la compresiune maxim 3.5 .

Oricum cred ca pentru P+1 cu centuri de 30x30 nu vad de ce nu ar fi la fel de rezistenta precum o casa din caramida .

Edited by wasexx, 27 October 2010 - 18:46.


#60
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 30.03.2009

 wasexx, on 27th October 2010, 19:43, said:

cel care a raspuns unor intrebari era arhitect  si zice clar acolo ca in zonele cu RISC seismic indiferent cate cadre ai pune tot nu se construieste din BCA casa ( doar cu parter )

hai c-am auzit-o si pe asta!!! dar de ce? daca structura este calculata pentru a rezista la seism si pentru incarcarile date de BCA, care-i baiul? cade BCA-ul mai repede decat caramida?!!! nu se zidesc la fel?

dle wasexx, tineti minte un lucru : la noi in tara se poate construi orice structura doresti cu orice tip de zidarie. dpdv al rezistentei obtii aceleasi valori. problema sta in oportunitatea (respectiv banii) folosirii unei anumite solutii. cu alte cuvinte, daca vreau structura cadre care sa-mi permita sa am pereti din sticla cortina asa imi va face arhitectul. datoria arhitectului si a structuristului este sa-mi aduca la cunostinta doar cat imi este limitat aspectul exterior si interior al cladirii, si eventual,daca ma intereseaza, ce costuri am in acest caz.

#61
johnpescar

johnpescar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 22.12.2009
Eu i-mi doresc sa construiesc o casa (numai parter) din BCA.Am incercat tot feluri de variante sa le inghit (caramida,cofraje termoizolante etc.) dar nu mm sau dus deloc din gat.Nu sunt eu mare constructor dar daca [,] caramida este asa sigura la seisme de ce toate constructiile folosesc stalpi si centuri din beton armat?.La fel vad si pentru BCA stalpi si centuri din beton armat.Pe urma m-am uitat la constructiile pe cadre si numarand stalpii si comparand numarul acestora cu stalpii unor case cu stalpi si centuri tunati intre zidarie de mai multe ori acestia din urma sunt mai multi si de multe ori comparabili ca grosime. Si atunci de unde atata interzicere?.

#62
craiuVerde

craiuVerde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 07.08.2003
Am promis acum ceva vreme imagini cu ce s-a mai facut intre timp...

IULIE
santuri pentru canalizare si alimentare cu apa
Attached File  IMG_8985.JPG   2.85MB   96 downloads
Attached File  IMG_8991.JPG   2.45MB   61 downloads
montare invelitoare
Attached File  IMG_9005.JPG   2.12MB   95 downloads
...
(aici cam lipsesc imagini ale fazelor desfasurate. oricum, lucrarile au stagnat in aceasta perioada pana la inceputul lui octombrie)

OCTOMBRIE
termoizolare
Attached File  IMG_9399.JPG   2.38MB   80 downloads
Attached File  IMG_9400.JPG   2.01MB   57 downloads
Attached File  IMG_9403.JPG   1.88MB   55 downloads
Attached File  IMG_9404.JPG   2.21MB   42 downloads

Attached Files



#63
craiuVerde

craiuVerde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 07.08.2003
Noiembrie
Termosistem (continuare)
Attached File  IMG_9405.JPG   2.07MB   64 downloads
Attached File  IMG_9406.JPG   1.95MB   45 downloads
Attached File  IMG_9407.JPG   2.06MB   41 downloads
Attached File  IMG_9408.JPG   1.65MB   36 downloads
Attached File  IMG_9409.JPG   2.24MB   32 downloads
Attached File  IMG_9410.JPG   2.16MB   66 downloads

#64
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

 wasexx, on 27th October 2010, 10:53, said:

In Iasi este construit recent un bloc de 10 etaje !! pe cadre din  BCA .... ciudat nu ? :)
Unde-i blocul ala, sunt curios.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate