Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4415 replies to this topic

#3889
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 20.09.2007

 gushpi, on 01 iulie 2021 - 10:57, said:


da.
ți-au făcut „cimentare” între pânzele freatice?
dacă nu, atunci apa din toate pânzele freatice se adună-n puțul tău și niciodată nu mai vezi apă bună de băut... Posted Image

Da, e facuta cimentare intre straturi.

#3890
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,387
  • Înscris: 17.01.2012
în postare #3870 (pag 215), colegul puse un link
citindu-i paginile, am fost speriat de afirmația: dacă-n vecinătate s-au efectuat foraje și nu s-a cimentuit între straturi, există posibilitatea ca straturile să comunice p-acolo, și-i în van ce făcură alții: apa va fi mereu mai mult sau mai puțin infestată..., după noroc :(

io acum lucrez la limpezirea apei din puț (60 metri), iar după fo' lună voi duce și io o probă la analiză... tremur... :(

#3891
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,690
  • Înscris: 23.01.2010
Tremuri...ca te-ai udat cu apa din put....
Treci la soare!!!

#3892
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,387
  • Înscris: 17.01.2012
care soare, frate? :o
mai degrabă: „treci la fulger!” :P

#3893
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 24.01.2006

 gushpi, on 02 iulie 2021 - 08:23, said:

în postare #3870 (pag 215), colegul puse un link
citindu-i paginile, am fost speriat de afirmația: dacă-n vecinătate s-au efectuat foraje și nu s-a cimentuit între straturi, există posibilitatea ca straturile să comunice p-acolo, și-i în van ce făcură alții: apa va fi mereu mai mult sau mai puțin infestată..., după noroc Posted Image

io acum lucrez la limpezirea apei din puț (60 metri), iar după fo' lună voi duce și io o probă la analiză... tremur... Posted Image

Nu e dracu chiar asa de negru. Conteaza la ce distanta de forajul tau sunt cele prost facute (neizolate acviferele intre ele) , conteaza pe ce directie te aflii fata de ele (si acviferele CURG intr-o anumita directie permanent)  , RAZA de influenta a unei astfel de contaminari (e de fapt o elipsa pe directia de curgere) nu e in general f mare  ....zeci, max max sute de metri. Sa nu credeti ca un foraj prost facut strica intreg acviferul de calitae ..... Contaminarea / apa de calitate proasta e 99% in forajul respectiv .  Din pacate chestiunea asta e folosita de multi executanti sa justifice buletine de analiza proaste la diversi beneficiari. Ca doar ati vazut ca au pus cuart 2 saci de la Dedeman, au turnat o roaba de ciment , inseaman ca problema nu e de la forajul asta, e de la vecini unde nu sa facut asa ceva "profesionist" ...

#3894
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,387
  • Înscris: 17.01.2012
treptat am ajuns cu pompa submersibilă la 44 metri adâncime (puțul are 60 m, iar filtrul se află între 45 și 55 m)
îmi puteți spune dacă e bine să cobor cu pompa în zona filtrului?

#3895
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,690
  • Înscris: 23.01.2010
Pompa o lasi cu 2m mai jos decit nivelul dinamic al apei din put.
Daca dinamic , dupa 1h de tras apa , luciul este la - 27m(exmxemplu), pompa o montezi la -29m, nu trebuie sa complici treaba cu teava si fir si sufa cit tot forajul.

#3896
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,387
  • Înscris: 17.01.2012
chestia e că țeava este de dn140, dar scăzând grosimea peretelui țevii ajung la 128,8
considerând: țeava 1”, șufa și cablul electric, nu mai am pe unde băga bidonul de juma de litru cu care „sondez” nivelul apei
(mi-e frică să nu rămână agățat pe drumul spre suprafață :) )
...și nici sondă de-aia miștoacă nu am...

deci nivelul static e la 14 metri, despre cel dinamic nu știu nimic...nimic...

știu că după o oră de pompare scade debitul la jumate (am calculat prin metoda găleata/timp), moment în care apa scoasă este deosebit de încărcată cu argilă din puț (eu încă sunt la capitolul curățare)

#3897
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,690
  • Înscris: 23.01.2010
Ce este asa greu..
Bagi pompa la -20 m si tragi apa.
Daca dupa 1h nu trage aer, este ok.
Trage aer, mai cobori 3m, lasi inca 1h si incet incet rezolvi.



#3898
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 24.01.2006

 gushpi, on 05 iulie 2021 - 09:23, said:

treptat am ajuns cu pompa submersibilă la 44 metri adâncime (puțul are 60 m, iar filtrul se află între 45 și 55 m)
îmi puteți spune dacă e bine să cobor cu pompa în zona filtrului?

NU e deloc bine sa functioneze pompa submersibila in dreptul filtrelor forajului pt ca va crea local o curgere turbulenta / fortata care va duce la antrenare de nisip fan / mal etc

Mai bine SUB filtre , desi acolo nu are racire motorul (apa vine de sus in jos la pompa si nu de jos in sus cum ar fi normal) - pt cazul asta recomand  FUSTITA  de racire

#3899
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,387
  • Înscris: 17.01.2012
1.problema e că sub filtre mai am doar 5 metri de puț, deci dacă-mi permite nivelul hidrodinamic o țin la 5 metri deasupra filtrelor (astfel va avea 20 metri sub ea!)
1.1. acum o las la 1 metru peste filtre (la 16 metri de fundul puțului), astfel încât vortexul absorbției să tragă apa cu nămol decantat din fundul puțului.
1.2.am început „extracția” nămolului de data de 02.07.; și azi dimineață scotea apă murdară...

2.cine a stabilit prețul acelor fustițe, nu s-a gândit că de banii ăia mai luăm 2..3 pompe? (de rezervă, să fie acolo)
2.1.dacă pompa nu funcționează în suprasarcină, atunci energie termică degajată poate fi absorbită lejer de volumul de apă care trece pe lângă/și prin pompă (chiar considerând doar 1mc/h = 17 litri/minut, la temperatura de 12...14*C)

Edited by gushpi, 06 July 2021 - 07:49.


#3900
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.10.2015
aveti vreo recomandare de puțar care sa execute un put de 60-70ml ca la carte in zona CT? baietii de pe %lx nu stiu de cimentare.

Edited by p0rtalu, 06 July 2021 - 13:12.


#3901
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,658
  • Înscris: 18.01.2010
Câte unii mai au și noroc!😁
Pentru mine a fost imposibil sa corelez debitul puțului cu cel al pompei. Puțul are cam 0,15 mch.
În schimb, norocul meu am nimerit pompa ca și debit și presiune.
Dacă deschid maxim robinetul în curte, presiunea în instalație se stabilizează la 2,5 bari, pompa merge continuu până la epuizarea apei. Pmax setata pe presostat este 4bari.
În schimb, dacă pun 1 singur aspersor, încă ajunge la 4 bari și declanșează.
Deci, mă duc să mai cumpăr un aspersor...


#3902
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 24.01.2006

 gushpi, on 06 iulie 2021 - 07:49, said:


2.cine a stabilit prețul acelor fustițe, nu s-a gândit că de banii ăia mai luăm 2..3 pompe? (de rezervă, să fie acolo)
2.1.dacă pompa nu funcționează în suprasarcină, atunci energie termică degajată poate fi absorbită lejer de volumul de apă care trece pe lângă/și prin pompă (chiar considerând doar 1mc/h = 17 litri/minut, la temperatura de 12...14*C)

- fustitele sunt importate, pretul nu il comentez ca nu suntem producatori noi.  Potiu sa cumperi 20 pompe se vor arde rapid si pe rand daca ai pompa montata in decantor.  

Mi-e clar ca iti scapa un detaliu IMPORTANT. Pompele submersibile sunt formate din 2 COMPONENTE  .  Motorul JOS , sorbul la mijloc si partea HIDRAULICA = pompa SUS  .  Pomap (partea de SUS) are racire daca trece apa prin ea sau pe langa ea , deci indiferent unde e montata pompa daca nu ramane fara apa , racirea e ok ( nu intru acum in detalii despre invertere, debite si turatii mici etc)  , in schimb MOTORUL electric are cea mai mare nevoie de RACIRE , el se poate raci DOAR PE EXTERIORUL lui prin curgerea apei . Daca motorul e in DECANTOR , toata apa vine de SUS din filtrele forajului , trece pe langa POMPA intra in sorb si iese din foraj., Apa de langa motor STA , nu circula permanent , si astfel motorul se va arde. Daca cineva o sa-i puna si inverter se va arde in max 2..3 zile GARANTAT .

Solutia : NU mai sunt de min 10 ani adeptul forajelor cu multe filtre . Si daca exista un acvifer de 30 m grosime e suficient sa pui 5m plin 5m filtru de 3 ori si vei avea acelasi debit de apa si ai 3 intervale de montat pompa submersibila.

#3903
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,387
  • Înscris: 17.01.2012
păi, la mine pompa este deasupra filtrului :)

#3904
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 24.01.2006
la 44 m e pompa si filtrele incep de la 45m in jos ?  La mustata ! Daca ai noroc si nivelul hidrodinamic sa stabilizat deasupra pompei (minim 12 ore pompare continua) e ok. daca incepe sa scoata si aer (vezi asta bagand furtunul pe fundul unei galeti) e nasol ca in jos nu mai ai variante decaiit in decantor.

#3905
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,387
  • Înscris: 17.01.2012
minim 12 ore de pompare continuu - cu ce debit?

#3906
noxes

noxes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.06.2006
Imi poate explica cineva cum se face corect izolarea/cimentarea straturilor? In timpul forajului dupa ce au trecut de prima panza m-au anuntat ca au cimentat si ca schimba prajinile, dar la final dupa ce au bagat tubulatura albastra prin teava metalica de protectie au pus pietris de jos pana sus la suprafata.

Ma gandesc ca in cazul ideal au facut un drop cand au terminat de tubat teava de protectia si prin el au facut alta gaura prin care au forat iar, au tubat cu albastru si apoi au pus pietris, dar nu inteleg cum s-a intamplat totul atat de repede si eficient .... cand/cum s-a uscat dopul cu toata apa care intra si de sus si de jos si cu vibratiile de la foraj? cum de a facut priza asa de buna de poate izola? Problema e cu nisipul evident, initial au spus ca se limpezeste in cateva ore, dar dupa cateva zile e la fel si meseriasii ma cam duc cu vorba dupa ce s-au vazut cu sacii in caruta.

Ma gandesc ca in mod normal ar fi trebuit faca izolarea cumva dupa ce au pus pietrisul si au trecut de filtre, dar asa e pietris de sus pana jos

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate