Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

Mi se blocheaza calculatorul si se restarteaza

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
deci iau coolerul, radiatorul sterg procesorul  pun pasta noua si  gata??

#20
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
vladutz eu fac asa: deschid carcasa , scot sursa , scot cablurile scot memoriile scot placa video
curat sursa de praf , curat inauntru de praf , curat pinii la memorii cu o foaie de hartie , apoi:
dai cooleru jos de pe proc il cureti exemplar de praf..stergi procu de pasta veche..ai grija cum umbli pe acolo sa nu stici ceva
apoi in ordine inversa:
pui pasta cat un bob de orez montezi cooleru montezi placa video , memorii , sursa , conectezi cablele, incerci sa aduni firele cat mai strans sa fie aer, si apesi  START
daca nu mai se aprinde e gata::))
spor la treba si daca nu intelegi ceva...posteaza

#21
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
Deci se incalzesc componentele?? de aceea se blocheaza???daca il curat o sa mearga?? gasesc un tutorial(video,poze,scris) undeva cum se face?? este de vina pasta?? la cabluri nu am umblat, sunt asa de cand l-am luat.. imi puteti raspunde la toate intrebarile???

#22
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
hello, mai raspunde cineva???

#23
pityu_tm

pityu_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 16.04.2008

View PostVladutz22, on 12th June 2010, 14:05, said:

Ok ,dar eu pana la uram ce fac cu problema mea,reamintesc am calculatorul de 3 ani si nu am luat nici odata procesorul jos...
Daca de 3 ani nu lai suflat de praf, ar cam fi cazul. Eu ma sperii ce gasec in el dupa 3 luni. Eu zic doar sa-l sufli bine nu te arunca sa dai jos radiatorul de pe procesor si sa schimbi pasta (sar' putea sa nu aiba nimic)

#24
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
Dar e curat.. doar in sursa nu am curatat..Nu stiu care e problemaaaaaa:((.. Azi sau maine o sa incerc un SP3 si ceva drivere mai noi de la placa video..Nu mai stiu ccauza

#25
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Daca faceai un efort si citeai, aflai raspunsuri la tot ce te intereseaza.
Scuza cu " nu inteleg limba Engleza, termenii tehnici, etc. ), nu tine.
Nu cred ca e tarziu ( pentru tine ) sa incepi chiar de acum.
Sa utilizezi calculatorul fara sa citesti nimic, fara sa te documentezi, e greu.

Si inca ceva. Raspunsurile pe forum sunt benevole.
Cine doreste, considera ca stie si are timp la dispozitie, raspunde.

razvan_77 a fost amabil si ti-a explicat cum procedeaza el.
Mai mult, cand a scris " daca nu intelegi ceva...posteaza ", s-a oferit sa te ajute in continuare.
Mai clar de atat, nu cred ca se poate explica ce ai de facut.

#26
pityu_tm

pityu_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 16.04.2008
Bine! Sa recapitulam. Intre elementii de la radiatorul procesorului trebuie sa fie "curat"! Pentru ca circuitul de aer sa raceasca cat mai bine radiatorul.
Circuitul de aer in carcasa sa fie cat mai optim. (avand in vedere ca aerul cald sta deasupra ventilatorul din sursa trebuie sa scoata aer in afara carcasei)
NU incerca sa reinstalezi pentru ca daca ai parte de aceleasi restarturi in timpul reinstalarii nu te vad bine. Toate astea daca intardevar este o problema de racire
Mai sunt anumiti virusi care asta fac, solicita si supraincalzesc coponentele hardware, recomand niste teste cu un live CD

#27
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
O sa ma duc la niste cursuri de engleza.. in 2-3 ani va contactez.. poate pana atunci schimb calculatorul!

#28
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009

View PostVladutz22, on 13th June 2010, 10:47, said:

O sa ma duc la niste cursuri de engleza.. in 2-3 ani va contactez.. poate pana atunci schimb calculatorul!


Engleza, ca orice limba straina sau ca orice alt domeniu il inveti doar daca iti place , si nu fortat de imprejurari...

De exemplu eu inteleg limba engleza destul de bine , si nu am invatat-o la orele de limba engleza (oricum la majoritatea am chiulit ,deh...cafeaua de dimineata) , cea mai multa am invatat-o din vizionarea filmelor sau chiar din nevoia (sau mai bine zis placerea) de informare in domeniul IT...


Si acum sa revenim la ale noastre  ..
Cel mai probabil trebuie schimbata pasta termoconductoare de pe cpu///
Ca sa afli cum intra pe youtube si scrie "how to apply thermal paste" si o sa iti dea o multime de rezultate ...pe engleza..

Succes

Edited by ionutzradu, 13 June 2010 - 10:08.


#29
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
" in 2-3 ani va contactez.. poate pana atunci schimb calculatorul! "
Chiar daca schimbi calculatorul, documentatia va fi tot in Engleza.

Dupa 2-3 ani de cursuri serioase de Engleza, vei putea citi Shakespeare in original.
Cred ca ar trebui sa incepi un curs intensiv de 3 luni.
Vei invata suficient pentru a te putea descurca in documentatie.

#30
pityu_tm

pityu_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 16.04.2008
"De exemplu eu inteleg limba engleza destul de bine , si nu am invatat-o la orele de limba engleza (oricum la majoritatea am chiulit ,deh...cafeaua de dimineata) , cea mai multa am invatat-o din vizionarea filmelor sau chiar din nevoia (sau mai bine zis placerea) de informare in domeniul IT..."

Pe "cartoon network" si "disney chanel" este totul dublat in limba Romana de unde vrei sa fie familiarizat cu engleza :)
off topic: Urmeaza generatia, care va dubla si filmele de la TVR, la HBO  :death:

#31
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
mersi ionutradu ...si mersi si celorlalti mi-ati fost de ,,mare'' ajutor..

Si apropo , nu rezist 3 luni fara calculator,  de ce cand  e dat display la driverul de la placa video merge? si cand e instalat nu? se incalzeste placa video sau procesorul

#32
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
Aham.. deci nici voi nu stiti??

#33
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009

View PostVladutz22, on 13th June 2010, 12:47, said:

de ce cand  e dat display la driverul de la placa video merge?


?????  :deadtongue:

#34
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
poi da am dat display la driver,merge mai sacadat da merge... si nu pot sa ma joc dar cel putin pot vb cu voi

#35
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010

View PostMos_Ilie, on 13th June 2010, 11:20, said:

" in 2-3 ani va contactez.. poate pana atunci schimb calculatorul! "
Chiar daca schimbi calculatorul, documentatia va fi tot in Engleza.

Dupa 2-3 ani de cursuri serioase de Engleza, vei putea citi Shakespeare in original.
Cred ca ar trebui sa incepi un curs intensiv de 3 luni.
Vei invata suficient pentru a te putea descurca in documentatie.

Si daca se incalzeste altceva?? si nu e de vina procesorul, cum aflu temperatura placii video??

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate