Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 

Cum erau șosele pe vreme Tovarășului?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Bre, nu stiu si sincer nici macar nu imi pasa cum erau acu' x ani. Conteaza cum sunt acum, nu cum erau.
Ce e si mai trist e ca avem doar sosele nu si autostrazi - pentru ca un drum care leaga nimic de nimic (a3) NU se poate numi autostrada. De restul nu ma pot pronunta, de obicei circul inspre vest. ;)

#20
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004
Pai vedeti? Asta e problema mare a romanului: se compara mereu cu pragul de sus, dar nu vede ca exista si unul jos.
Corect este sa vedem de unde am plecat in 89, inainte sa criticam ce e acum. Noi comparam doar cu ce au aia in strainatate (vest): total gresit!  pai aia in 89 aveau deja super-infrastructura auto - ce care nu o puteam noi cumva egala in 20 de ani nici daca aveam puterea economica a Germaniei (si conducatorii ei). Pt. ca ei in 89 construiau deja la infrastructura de vreo 80 de ani. ;)

Noi ne plangem azi ca tara de de rahat si nu avem nimic in ea si dam vina doar pe generatiile actuale de politicieni.
Fals! Noi o intreaga istorie ne-am ocupat de otravit fantanile, ars ogoarele, daramat casele si nu am construit mai nimic notabil. Asta e adevaratul motiv pentru care nu avem azi niciun fel de infrastructura si balim cand vedem ce au strans aia prin Vest. Au strans pentru ca au construit sute de ani la ea.

Edited by qudatheo, 01 June 2010 - 13:35.


#21
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Ca idee:
File:German Autobahn 1936 1939.jpg
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/bc/German_Autobahn_1936_1939.jpg/800px-German_Autobahn_1936_1939.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004
Bine ai facut ca ai mentionat si anul. ;)

#23
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,118
  • Înscris: 07.07.2006
Apropo de piatra cubica, acum 3 sau 4 ani, cind am mers ultima data pe DN3 in Dobrogea, mai erau inca segmente pavate astfel, pe la Ostrov, Dervent, Baneasa.

Sint citeva exemple de drumuri asfaltate bine in scop turistic pe vremuri si apoi neintretinute niciodata. Unul ar fi cel ce duce la Ghetarul Scarisoara, ala mai ocolit, pe unde azi abia se poate merge cu masina, nu-ti vine sa crezi ca acum 25 de ani era cursa de autobuz si drumul asfaltat.

#24
ilie.

ilie.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 05.07.2007

View Postdjl, on 29th May 2010, 17:46, said:

Cum erau șoselele pe vremea Tovarășului? În afară de faptul că erau mai libere. Mă refer la cum erau întreținute și chestii de genul.


bune, in oras .

#25
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,123
  • Înscris: 13.06.2004
Autostrăzile din România sunt mai proaste decât cele ale nemților în anii '30. Auostrzile rămase în fosta R.D.G. după infama separație a Germniei nu erau într-o stare prea bună...

#26
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View Postdjl, on 3rd June 2010, 20:43, said:

Autostrăzile din România sunt mai proaste decât cele ale nemților în anii '30.
...si in '45 au venit americanii si le-au rezolvat pe toate! <_<

Edited by dan84, 05 June 2010 - 12:11.


#27
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

View Postdjl, on 3rd June 2010, 20:43, said:

Autostrăzile din România sunt mai proaste decât cele ale nemților în anii '30.


Da o tura prin Republica Moldova si prin Ucraina si or sa-ti apara soselele si autostrazile noastre Autobahn :lol:

#28
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View PostMarius3k, on 1st June 2010, 14:37, said:

Ca idee:
File:German Autobahn 1936 1939.jpg
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/bc/German_Autobahn_1936_1939.jpg/800px-German_Autobahn_1936_1939.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si dupa 70-80 de ani inca se mai tine (cea din stanga, desi pare-mi-se ca e totusi in SUA)!

Attached Files


Edited by dan84, 06 June 2010 - 01:06.


#29
minisoferul

minisoferul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 24.09.2008
In ultima poza se vede un drum drept , ceea ce la noi sunt cam rare. Nu pot da vina pe proiectanti dar sa faci curbe duble ca sa ocolesti o movila de pamant pe care o poti muta cu roaba ? Nu ma leg de cazurile unde este in urcare si unde curbele ajuta .... Drumuri bune la toata lumea.

#30
dennis12225

dennis12225

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 15.05.2007
Movila aia de pamant care s-o muti cu roaba pare un deal, basculantele prin anii 30 nu aratau prea bine, nici excavatoarele, deci las-o cum a facut-o neamtu atunci, mama lor de nazisti cu autostrazile lor.

E85 era ok am mers cam 2 drumuri pe an intre Buc.-Bacau si alte DN-uri spre Falticeni si P. Neamt. Drumul fiind european era ok, parca erau mai bine intretinute. Totusi sa vedem drumurile de azi, pe vremea aia erau 3 masini pe strada, aia din SV, NT se uitau ca la masini straine la numarul de B, eram o aparitie exotica B)

#31
minisoferul

minisoferul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 24.09.2008
Eu face-am referire la drumurile din RO, nu zic nimic de Nemti ca nu ar avea nici o noima sa ne comparam cu ei. Numai bine si drumuri bune sa aveti.

#32
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

View Postabancor, on 3rd June 2010, 14:18, said:

Apropo de piatra cubica, acum 3 sau 4 ani, cind am mers ultima data pe DN3 in Dobrogea, mai erau inca segmente pavate astfel, pe la Ostrov, Dervent, Baneasa.

La fel e si acum, si nu sunt semnalizate cu absolut nimic! Drumul ala in afara de fi carpit din an in an, nu difera cu mult fata de acum 25 de ani

#33
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View Postdjl, on 29th May 2010, 16:46, said:

Cum erau șoselele pe vremea Tovarășului? În afară de faptul că erau mai libere. Mă refer la cum erau întreținute și chestii de genul.
In mod cert nu erau cele mai scumpe din lume, cum le avem acum.

#34
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,272
  • Înscris: 24.01.2008
Foarte bine punctat !  :OK:

#35
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,802
  • Înscris: 28.11.2005
Scumpe pe hartie, in realitate cate exista? :D

#36
minisoferul

minisoferul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 24.09.2008
Nu mar deranja prea mult daca ar fi cel mai mare pret/km din lume dar sa fie calitatea pe care o ai de la un asemenea pret per km sau macar sa existe. Numai bine si drumurile alea care sunt sa fie cat mai bune ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate