Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Am primit credit in avans desi op...

3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle
 o masina legendara, Moskvitch 408

Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?
 Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...
 Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...
 

mda.......cred ca tot hartuire

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
livs_livs

livs_livs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 24.07.2007
Salut
Sunt nou pe aria asta si speram nici sa nu ajung, dar asta e viata. Treaba e relativ complexa. Eu am 28 de ani si am avut un litigiu cu un mos de vreo 70. Mai precis, maica-mea s-a imprumutat la el de niste bani, nu i-a dat la timp, a tras de ea cat a tras, apoi de mine, am ajuns initial la o intelegere, am primit de la el o declaratie notariala ca nu mai are nici o pretentie de la mine, apoi s-a sucit si acum imi cere 250 mil lei vechi ca sa ma lase in pace. Treaba ar fi simpla: nene, avem o intelegere, nu ma intereseaza, atat ca "omul" nu se linisteste. S-a interesat de mine, de prieteni etc incat in momentul de fata  a ajuns sa ii convinga pe "viitorii" mei socri ca eu sunt mare escroc si in ce pericol e fata lor. Ca sa fie treaba treaba, ei urmeaza sa se intalneasca toti sa explice fiecare ce si cum. Initial eu imi rugasem prietena sa inregistreze faza toata cu telefonul, iar ea imi spune ca nu poate sa faca asa ceva, ca inseamna sa nenorocesc oamenii, etc. Din punctul meu de vedere, treaba e relativ ok: nu are nimeni nimic ce sa imi reproseze. Am facut o intelegere, inca am mai plusat cu niste bani peste, doar doar ma lasa in pace, nu am luat nici un ban de la individul respectiv, lucru recunoscut chiar de el si totusi ma termina de creieri. A sunat inclusiv la firma mea sa le explice alora ce mare excroc au ei in firma, atat ca  oamenii au fost cu capul pe umeri si mi-au ascultat si explicatiile mele. Intrebarea mea se refera la ce masuri as putea sa adopt eu in cazul asta ( in conditiile in care eu nu am nici cine stie ce martori, iar de inregistrare nici nu poate fi vorba, desi pe asta ma bazam super mult ). In ce conditii il pot acuza de hartuire sau ce altceva pot sa fac sa ma protejez cat de cat? Deja sunt aproape de capatul unei relatii de 13 ani din cauza lui, serviciul mi-e relativ periclitat si nu stiu ce altceva se mai poate ivi, in conditiile in care am declaratia lui ca nu mai are nici o pretentie de la mine. Si totusi, la 1,5 ani de la declaratia aia ma termina. Nu prea pot sa aduc nici martori: prietena si ai ei- nu am cu cine. Seful meu nu vrea sa auda- mi-a zis ca e servicul ok cat timp el sau firma nu sunt implicati, iar eu sa il inregistrez nu am cum pentru ca are ff mare grija ce zice si cum se poarta cand e in preajma mea.

#2
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009
Din toata chestia asta cel mai trist mi se pare ca nu te poti baza pe aia de zici ca e prietena ta si viitoare nevasta.
Cu mosulica, fa rost de lista apelurilor primite, unde sa apara numarul lui ca apelant, inclusiv pe telefonul de la firma, si vorbeste cu un avocat, chit numai ca il sperii pe moshulica si sa vada ca vorbesti serios.

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 06.09.2004
pai corect n-ar fi sa-i dati omului banii inapoi cumva?

Edited by born2lose, 29 May 2010 - 04:14.


#4
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postlivs_livs, on 29th May 2010, 02:46, said:

Salut
am ajuns initial la o intelegere, am primit de la el o declaratie notariala ca nu mai are nici o pretentie de la mine
Ce bani sa dea inapoi , am inteles ca i-a dat .

View Postlivs_livs, on 29th May 2010, 02:46, said:

Initial eu imi rugasem prietena sa inregistreze faza toata cu telefonul, iar ea imi spune ca nu poate sa faca asa ceva, ca inseamna sa nenorocesc oamenii, etc.
Aia nu e prietena . Ei ii pasa de alti oameni , nu ca te nenoroceste mosul pe tine ? Intereseaza-te la un avocat despre calomnie . Desi banuiesc ca iar prietena ta nu o sa vrea sa fie martora . Cu asa prieteni , cine mai are nevoie de dusmani .

#5
livs_livs

livs_livs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 24.07.2007

View Postborn2lose, on 29th May 2010, 05:13, said:

pai corect n-ar fi sa-i dati omului banii inapoi cumva?
Pai nu am zis ca nu ar fi corect sa ii dau banii inapoi daca ar mai fi ceva de dat. Dar de la suma initiala pe care o "contractase" maica-mea, a recuperat cel putin triplul ei, apoi a mai facut niste reactualizari ciudate si a ajuns la o cu totul alta suma. Trecand peste aspectul ca totul s-a intamplat fara stirea mea si ca eu nu am luat nici un ban de la el, si-a recuperat suma cu varf si indesat. Iar acum pur si simplu mai vrea bani ca sa ma lase in pace. Chiar el mi-a zis ca daca ii mia dau 250 mil termina toata povestea. I-am zis ca daca nu e multumit, sa ma dea in judecata si cat hotaraste instanta sa ii dau, ii dau ( stii cum e faza, daca e musai cu placere ). Doar nu se apuca sa declare ca nu mai are nici o pretentie de la mine, daca initial nu era multumit. Apoi s-a sucit, in judecata nu ma da ( conform unui avocat, nu are pentru ce ), in schimb ma terorizeaza de atata timp......


View Postlucifer76, on 29th May 2010, 08:33, said:

Ce bani sa dea inapoi , am inteles ca i-a dat .


Aia nu e prietena . Ei ii pasa de alti oameni , nu ca te nenoroceste mosul pe tine ? Intereseaza-te la un avocat despre calomnie . Desi banuiesc ca iar prietena ta nu o sa vrea sa fie martora . Cu asa prieteni , cine mai are nevoie de dusmani .
Pai asta e problema: eu ma bazam pe ea si parintii ei, sa pot sa depun o plangere la politie si sa ii citez ca martori. Atat ca nici nu vrea sa auda de treaba asta.

#6
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Doamne fereste de asa prietena . Nu vreau sa ma bag in viata ta , dar uite eu nu pot sa fiu prieten cu cineva care nu ma ajuta cand am probleme . Daca ei pun botul la tot felul de chestii si nici nu vor sa te ajute , spune-le in fata ca nu vrei sa mai ai deaface cu ei , mai bine acum decat sa iti para rau mai tarziu . Nici cei de la firma nu te ajuta ? Macar ca martori . Ca iti trebuie ceva la mana ca sa te duci la tribunal . Desi daca mosul e scandalagiu , e posibil ca nici asa sa nu se astampare , poti sa iei si alte masuri , daca intelegi ce vreau sa zic .

#7
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
fa o reclamatie la politie si daca nu inceteaza da-l tu pe el in judecata si cere-i daune morale.
sau ignora-l total si poate inceteaza.

#8
livs_livs

livs_livs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 24.07.2007

View Postboxerbull, on 29th May 2010, 11:37, said:

fa o reclamatie la politie si daca nu inceteaza da-l tu pe el in judecata si cere-i daune morale.
sau ignora-l total si poate inceteaza.
Mda. Cu ignoratul nu merge, mi-a zis clar ca nu se potoleste, ca vrea sa ma termine. Seful meu mi-a zis clar ca am servici cat timp nu e implicat el sau firma, deci.......... Iar cu prietena e si mai si, pentru ca imi zice ca isi doreste o viata linistita, iar eu o expun prea mult etc, daca as iubio nu as expune-o atat, de parca sunt de vina ca a tabarat nebunul pe mine. Partea mai nasoala e ca suntem de vreo 10 ani impreuna, mai mult asta m-a dat peste cap, ca daca eram singur il ignoram si pace..........cat putea sa ma sacaie?

#9
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,158
  • Înscris: 31.07.2007
Dupa ce ajungi la limita rabdarii si epuizezi metodele de mai sus intreaba-l daca ii este cald cu dintii in gura.

#10
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postlivs_livs, on 29th May 2010, 02:46, said:

Salut
Sunt nou pe aria asta si speram nici sa nu ajung, dar asta e viata. Treaba e relativ complexa. Eu am 28 de ani si am avut un litigiu cu un mos de vreo 70. Mai precis, maica-mea s-a imprumutat la el de niste bani, nu i-a dat la timp, a tras de ea cat a tras, apoi de mine, am ajuns initial la o intelegere, am primit de la el o declaratie notariala ca nu mai are nici o pretentie de la mine, apoi s-a sucit si acum imi cere 250 mil lei vechi ca sa ma lase in pace. Treaba ar fi simpla: nene, avem o intelegere, nu ma intereseaza, atat ca "omul" nu se linisteste. S-a interesat de mine, de prieteni etc incat in momentul de fata  a ajuns sa ii convinga pe "viitorii" mei socri ca eu sunt mare escroc si in ce pericol e fata lor. Ca sa fie treaba treaba, ei urmeaza sa se intalneasca toti sa explice fiecare ce si cum. Initial eu imi rugasem prietena sa inregistreze faza toata cu telefonul, iar ea imi spune ca nu poate sa faca asa ceva, ca inseamna sa nenorocesc oamenii, etc. Din punctul meu de vedere, treaba e relativ ok: nu are nimeni nimic ce sa imi reproseze. Am facut o intelegere, inca am mai plusat cu niste bani peste, doar doar ma lasa in pace, nu am luat nici un ban de la individul respectiv, lucru recunoscut chiar de el si totusi ma termina de creieri. A sunat inclusiv la firma mea sa le explice alora ce mare excroc au ei in firma, atat ca  oamenii au fost cu capul pe umeri si mi-au ascultat si explicatiile mele. Intrebarea mea se refera la ce masuri as putea sa adopt eu in cazul asta ( in conditiile in care eu nu am nici cine stie ce martori, iar de inregistrare nici nu poate fi vorba, desi pe asta ma bazam super mult ). In ce conditii il pot acuza de hartuire sau ce altceva pot sa fac sa ma protejez cat de cat? Deja sunt aproape de capatul unei relatii de 13 ani din cauza lui, serviciul mi-e relativ periclitat si nu stiu ce altceva se mai poate ivi, in conditiile in care am declaratia lui ca nu mai are nici o pretentie de la mine. Si totusi, la 1,5 ani de la declaratia aia ma termina. Nu prea pot sa aduc nici martori: prietena si ai ei- nu am cu cine. Seful meu nu vrea sa auda- mi-a zis ca e servicul ok cat timp el sau firma nu sunt implicati, iar eu sa il inregistrez nu am cum pentru ca are ff mare grija ce zice si cum se poarta cand e in preajma mea.


  dupa mine treaba e simpla: bata de baseball si fara martori! fara gluma! in tara asta nu merge cu vorba buna,lege si bla bla. aici pumnul face legea.
  eu am cumparat o casa pe care o foloseam mai mult ca depozit pt lucrurile ce le aduceam de afara si mai rar pt cate un chef. ei bine ,dupa o vreme au inceput sa curga reclamatiile de la niste vecini care nu pot dormi de ce altii au bani,masini,marfa de vanzare fara sa se intrebe cati ani de munca presupune asta. ba ca e scandal si galagie,ba ca se construieste fara autorizatie,ba ca masinile au numere de anglia si sunt furate si tot asa. o singura data le-am spus sa-si bage mintile in cap dar nici vorba sa inteleaga.

#11
livs_livs

livs_livs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 24.07.2007
Asta cu bata e tentanta rau, dar mi-e ca o sa fiu primul banuit, nu credeti?

#12
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu am înțeles încă ce spune moșu' despre tine.
Dacă face afirmații defăimătoare în public la adresa ta și dacă martorii în fața cărora face el face acele afirmații sunt de acord să testeze pentru tine, poți să îl acționezi în judecată pentru calomnie.
Moșul nu o să ajungă niciodată la închisoare pentru o astfel de faptă, der cu siguranță că va fi condamnat la o amendă penală!
Pe de altă parte, dacă afirmațiile moșului nu sunt reale, dar totuși prietena ta și familia ei, pun botu' la prostiile lui, trebuie să te gândești foarte bine dacă vrei să îți faci un viitor alături de ei... :huh:
Bine, cel puțin că șeful tău are capul pe umeri!

#13
livs_livs

livs_livs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 24.07.2007
Ai sintetizat foarte bine toata situatia. Mosul face afirmatii defaimatoare despre mine, iar martorii, in care aveam cea mai mare incredere, nu vor sa ma ajute. Ideea e ca fara martori nu pot sa ma duc sa fac plangere la politie, ca na, doar nu ma cred pe cuvant.  Vreau sa incerc sa vorbesc si cu seful meu, ca de la om la om, si sa il intreb daca accepta sa il citez ca martor. Asta ar fi cea mai buna varianta. Ma rog, si cea mai improbabila: pentru el ar insemna niste drumuri de vreo 150 km, deci si ceva bataie de cap. Dar alta idee nu am......

Iar asta cu viitorul e ceea ce ma da peste cap cel mai rau. Daca eram de unul singur, ma durea in cot. Dar de la ea si ai ei ma asteptam sa ma ajute, nu sa imi intoarca spatele. O cred ca o fi speriata sau ceva de gen, dar nici eu nu am nici o vina ca am devenit hobby-ul astuia la batranete.

Edited by livs_livs, 29 May 2010 - 14:18.


#14
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
E speriata de un mos de 70 de ani ?

Chiar sunt uimit ca nu vor sa te ajute.
Cred ca ar trebui sa-ti pui semne de intrebare in privinta casatoriei...

Si eu zic sa-l dai in judecata (chiar si fara martori).  Poate se sperie si se mai potoleste.

#15
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
O situație foarte delicată, mai ales că martorii (pe care îi cunoști) nu vor să testeze....
Totuși, dacă îi propui ca martori, TREBUIE să dea declarații, după ce... depun jurământul, cu mâna pe Biblie, încheind cu binecunoscuta formulă: "așa să-mi ajute Dumnezeu!", deci, să fiu sincer nu cred că vreun individ cu scaun la cap va jura strâmb! :huh:
Problema cu prietena și familia ei, este, așa cum ai spus-o și tu, cea mai deranjantă!!!

#16
livs_livs

livs_livs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 24.07.2007
Mda. Problema cu prietena e rezolvata: de maine gata. Ii ofer o viata prea agitata, iar ea vrea liniste. Puii mei. Cineva zicea mai sus ca as putea sa fac plangere chiar si fara martori. As avea ceva sanse sa reusesc ceva chiar si asa? Adica, macar sa nu pun oamenii pe drumuri degeaba. Martori, deci, nu am, asa ca ar ramane varianta fara martori. Ce sanse as avea si cam ce as putea obtine?

#17
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,297
  • Înscris: 05.04.2006
Bine că ai scăpat de ea.

Acum mută-te în alt oraș și ai scăpat de moș.

#18
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Daca mosul e dus cu pluta , crezi ca o sa linisteasca daca il dai in judecata ? Asta e intrebarea . Asta sperie pe un om normal , nu pe cineva ca el . Fara martori , poate mai pierzi si procesul , ramai si cu banii dati .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate