Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !
 Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...
 Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 

Se aude un sunet ciudat la roata din spate

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Salut,

Am o problema la bicicleta si, inainte de a ajunge la service (e in garantie), as vrea sa aflu mai repede ce ar putea fi.

Problema e la roata din spate, am observat-o pedaland intr-un parc unde era liniste: cand pedalez tare si bicicleta merge tare, in zona rotii din spate se aude un sunet ca de table de fier care se freaca una de alta. Am crezut ca e de la cric, sunetul era asemanator ca a unui cric care joaca... dar nu.
Ajuns acasa, am rasturnat bicicleta si am inceput sa invart incet roata... Si cand merge incet se aude, se aude ca... doua table care se ating in mers (nu am alt termen de comparatie)... am observat ca numai in doua pozitii ale rotii apare sunetul (luand ca punct cadrul si invartind roata, sunetul este ritmic).


La pedalatul normal nu simt o scadere a vitezei, nu pedalez mai greu, nu "scapa" deloc. Doar sunetul asta enervant.

Pentru ca plec din localitate, am sa ajung la service abia sambata viitoare.
Ca sa nu ma gandesc non-stop la problema, ma ajuta cineva?


Daca poate conta, roata are butuc Joytech, frane pe disc Shimano.


Tx!


P.S.: daca ma gandesc mai bine, sunetul seamana cu al unui rulment neuns ale carui bile se freaca de camasa - asta e sunetul pe care il aud la viteze mari. La viteze mici, sunetul e cel descris mai sus: doua table care se ating...  sa fie un rulment neuns pe undeva? Bicla e noua!

Edited by ciureanuc, 13 May 2010 - 19:27.


#2
Tutzzu

Tutzzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 24.03.2010
Incearca sa desfaci butucul sa vezi daca acolo este problema .

#3
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
verifica atent sa nu atinga placutele de discul de frana inainte sa desfaci butuci..etc

#4
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Salut.
Am o bicla mai veche si intampin o problema la roata din spate. Recent am uns in interiorul butucului inclusiv bilele de rulment cu vaselina si am strans cat am crezut -nici prea strans nici prea slab- , butucul la loc  (inainte , se auzeau miscarile bilelor  si roata nu se rotea in largul ei-se oprea destul de repede-)   ,dar acum am un mic joc .  Este normal ?

#5
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Nu prea. Probabil conurile si bilele sunt uzate si trebuiesc inlocuite. Un ax spate cu conuri costa ~ 10 - 15 lei. Inlocuieste conurile si vezi cum se prezinta.

#6
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Multam pentru raspuns , o sa merg  zilele astea sa vad .  Trebuie butucul strans foarte bine ?  

Am uitat sa mai zic ca am un mic joc si la pinioane ,care-s  bine stranse  pe acel inel interior (cred, nu am avut cheie corespunzatoare, dar am folosit un cleste) . Aici care ar putea fi problema ?

#7
drysna

drysna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 12.04.2007
Din ce am vazut si auzit azi la 2 amici la tura... Daca strangi prea mult nu e bine, il distrugi. Poti sa iti dai seama ca e prea strans atunci cand roata se invarte mai greu. Posibil sa ma insel ;)

#8
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
nu te inseli drysna. butucul trebuie strans "la mana" de cele mai multe ori astfel incat sa mearga uniform poate sa aiba si foarte foarte mic joc. (Nu ma refer la piulitele care tin roata in cadru :) )

Eu am observat ca pinioanele au un mic joc, e normal, nu ai de ce sa-ti faci griji.

#9
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

 Serv_Electronics, on 15th May 2010, 17:44, said:

verifica atent sa nu atinga placutele de discul de frana inainte sa desfaci butuci..etc
Multumesc de raspuns.
Am fost la service si asta era. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate