Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu subwoofer?

Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...
 Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro
 Facultatea de geologie - ingineri...

Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

Copii legalizate cu apostila de la Haga

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
A fost acum 6 ani, deci s-ar putea sa se fi schimbat procedurile de atunci (sper, cel putin). In primul rand, mi-a trebuit programa analitica de la facultate, cu stampila pe fiecare pagina. A durat vreo doua luni pana mi-au dat-o. Cei mai nenorociti au fost cei de la Centrul National de Recunoastere si Echivalare a Diplomelor (http://www.cnred.edu.ro). Pe vremea aia - nu stiu cum e acum - nu te puteai duce la ei decat cu programare. Programarea nu se putea face decat telefonic, intre 8 si 10 sau ceva la fel de penibil (nu mai stiu daca se putea suna in fiecare zi, sau aveau zile speciale si pentru asta). Am sunat in februarie si m-au programat in august (n-am sa uit chestia asta). A venit si august. Erau oameni din provincie care statusera toata noaptea in fata sediului lor. Viza se dadea destul de greu, lumea era stresata si circulau sfaturi si legende despre ce inspector e mai cumsecade. Eram cu sufletul la gura dupa toate povestile auzite (oameni veniti din provincie pe care-i chemasera peste o saptamana ca le lipsea nu stiu ce act, si cand veneau cu actul respectiv erau repartizati la alt inspector care nu li-l mai cerea etc.). M-au refuzat si m-au reprogramat in septembrie. Aveam pe diploma o mentiune ca ma transferasem in anul III de la o sectie la alta, iar individul a spus ca trebuie detaliat in ce conditii s-a facut transferul. Eram destul de disperata, mi-am si amanat plecarea pe chestia asta. M-am dus la facultate, de unde m-au trimis la rectorat. La rectorat mi-au zis ca n-au ce sa adauge, si ca asta se scrie pe toate diplomele in cazuri de transfer. M-am dus din nou in septembrie, cu aceeasi diploma si mi-au vizat-o.

Pentru diploma de bac, m-am dus la liceu sa-mi dea o adeverinta de autenticitate, dupa care la Inspectoratul Scolar pentru viza.

De abia dupa toate peripetiile m-am dus la prefectura pentru apostilare - era imediat ce apostilarea incepuse sa se faca la prefectura.

Toata birocratia a fost un cosmar care mi-a amanat plecarea cu aproape 1 an. Sper ca in cazul tau sa mearga mai bine si mai repede :). Succes!

PS: Toate astea s-au petrecut in Bucuresti. Nu stiu cum e in alte orase, poate sunt mai normali.

#20
furiousdoc

furiousdoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 21.04.2010
In alte orase e la fel ca in Bucuresti: depinde foarte mult de PMS-ul functionarului public. Altfel, procedurile sunt destul de clar stabilite, volumul de munca in domeniu a scazut destul de mult, in teorie ar trebui sa mearga destul de snur.

#21
darias

darias

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.06.2010

View PostIvanna, on 13th May 2010, 07:22, said:

Am trimis deja copii normale, pt ca eu credeam ca apostila de la haga e doar un mod mai pompos de a numi copiile legalizate  :deadtongue:  Trebe apostila, vi se pare ca am inventat eu citatul din primul post ?

Serios, chiar atat de complicata e procedura la documentele scolare precum o povestetste furiousdoc ? Chiar trebe mers la facultate pt adevereinta si la minister pt alta prostie ?

@Laurentiu: De apostilat nu apostileaza decat in tara, ieri sunasem inclusiv la ambasada Ro in Belgia si mi-au zis acelasi lucru.
@furiousdoc: nu-mi trebe programa analitica


Ivanna,inteleg ca iti trebuie DECLARATIE DE VALOARE
Pentru asta  intr-adevar sunt multi pasi de facut,dar nu te speria,nu e asa complicat cum pare :nonobad:
Deci:
-de la liceul unde ai terminat:diploma ,foaie matricola(original)+adeverinta de autenticitate;cu acestea mergi la
-inpectoratul scolar judetean unde vizezi diploma si foaia matricola(adev. de autenticitate ramane aici)apoi
-mergi la prefectura si le supervizezi apoi
-notar ,legalizare
-traducere -traducator autorizat-( de aici incolo face el tot)
Tu trebuie sa ai in prealabil o programare la consulat,unde vei merge cu f.matr. +diploma ,ei iti vor da d.d.v.ATENTIE nu lasi originalele!!!
Cam asta ar fi tot ptr. d.d.v. a bac-ului
Pentru d.d.v. al studiilor universitare sunt aceiasi pasi:
-diploma in original+ programa analitica(verific-o bine!) mergi la Bucuresti la min. invatamantului(MECT),inapoi in provincie,legalizare....... cu diploma de bac+ f. matricola,diploma de la facultate+P.A vizate,traduse,legalizate,supralegalizate cu apostila Haga mergi la consulat
Succes!

#22
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Din ce stiu eu actele intai se apostileaza si abia apoi se traduc pentru a se traduce si apostila

#23
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Apostila a fost creata in scopul micsorarii volumului de acte necesare si al birocratiei, in special eliminarea supralegalizalilor.

Romania a reusit sa dubleze/tripleze volumul de alergatura birocratica din asta. Ce mai, suntem tari!
in USA, pentru apostilare am luat o copie recenta a actului respectiv de unde sunt tinute in evidenta (certificat de casatorie) cu stampila de acolo. Fara programare, dureaza 30 minute de cand intri pe usa. Trimis cu posta la oficiul care face apostilarea (sau dus personal). Eu m-am dus personal, fara programare, a durat iar 30 minute.
La consulatul roman insa am aflat de toata tevatura care urma sa fie cu ce voiam eu... durere. Traduceri, actele doveditoare din nou... practic apostila aia nici nu conta, ba mai rau a facut.

#24
mih_des_max

mih_des_max

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.02.2008

View Postdarias, on 30th June 2010, 16:07, said:

Ivanna,inteleg ca iti trebuie DECLARATIE DE VALOARE
Pentru asta  intr-adevar sunt multi pasi de facut,dar nu te speria,nu e asa complicat cum pare :nonobad:
Deci:
-de la liceul unde ai terminat:diploma ,foaie matricola(original)+adeverinta de autenticitate;cu acestea mergi la
-inpectoratul scolar judetean unde vizezi diploma si foaia matricola(adev. de autenticitate ramane aici)apoi
-mergi la prefectura si le supervizezi apoi
-notar ,legalizare
-traducere -traducator autorizat-( de aici incolo face el tot)
Tu trebuie sa ai in prealabil o programare la consulat,unde vei merge cu f.matr. +diploma ,ei iti vor da d.d.v.ATENTIE nu lasi originalele!!!
Cam asta ar fi tot ptr. d.d.v. a bac-ului
Pentru d.d.v. al studiilor universitare sunt aceiasi pasi:
-diploma in original+ programa analitica(verific-o bine!) mergi la Bucuresti la min. invatamantului(MECT),inapoi in provincie,legalizare....... cu diploma de bac+ f. matricola,diploma de la facultate+P.A vizate,traduse,legalizate,supralegalizate cu apostila Haga mergi la consulat
Succes!







Eu am fost preadmis la Politecnico di Milano si trebuie sa depun o declaratie de valoare intre 14 si 20 septembrie pentru inregistrarea ca student dupa admiterea finala.

Intrebarea mea e cam cat dureaza obtinerea declaratiei de valoare(diploma de bac si foaie matricola), daca ma pot incadra in timp.

Mentionez ca liceul mi-a eliberat la terminarea studiilor o copie legalizata a foii matricole si nu o foaie matricola originala. Copia am fost nevoit sa o trimit la Politecnico di Milano si prin urmare nu mai am decat o copie xerox simpla a copiei legalizate.
Ma gandesc ca liceul e obligat sa-mi faca o foaie matricola in original la cerere, nu?

Traducerile documentelor care trebuie depuse la universitate(diploma in original si declaratia de valoare) trebuie sa fie obtinute de mine la un traducator autorizat si legalizate de ambasada/consulatul Italiei din Romania.


Asadar intrebarea ramane cam cat timp v-a luat voua sa obtineti declaratia de valoare?

#25
marius3191

marius3191

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.10.2010
Am si eu o problema cu apostilarea asta.

Vreau sa ma inscriu la o facultate din Olanda si imi trebuie copie legalizata cu apostila de pe certificatul de nastere model european.
Intrebarea e, trebuie sa apostilez si certificatul sau numai copia?A mai trecut cineva prin asa ceva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate