Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparatie interfon

Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...
 Buletin de Bucuresti

Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?

La mulți ani @Tyby!
 Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...
 Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina
 

Inapt medical.

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
ploixter

ploixter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.01.2009
Problema vetii mele :(
In anul 2009 m-am angajat la o firma de transport feroviar .Aceasta firma mi-a platit scoala de mecanici de locomotiva si pe timpul scolii mi-au oferit salariul minim pe economie .Pentru a-mi oferi aceste servicii in contract au specificat ca daca imi dau demisia in 5 ani sunt nevoit sa le dau suma de 8000 euro
In 3 luni de zile m-am pus pe chituci (m-am imbolnavit) si medicul m-a dat inapt pentru functia de mecanic de locomotiva (Inapt la siguranta circulatiei) Am fost sunat azi de catre sefi sa ma prezint la Bucuresti la sediu firmei si mi-au spus ca ma vor da afara ca nu au ce face cu mine si ca o sa platesc si suma de 8000 de euro.. Din alte parti am auzit ca daca m-am imbolnavit nu mai platesc.

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ai mai deschis acum ceva vreme un topic in care spuneai ca nu ai chef si ca programul e obositor si ca nu iti imaginai ca e chiar asa, ca pleci nu stiu cate zile...
ai uitat?

acum te-ai "imbolnavit" ?...

ai mare grija ce tampenie faci si de pe unde-ti iei certificat medical ca esti "inapt" sa nu te dea aia in judecata si sa patesti si alte belele penale pe langa aia 8000 de euro si cheltuieli de judecata.

asemenea clauze exista tocmai pentru protectia impotriva unor angajati ca tine...care dupa 2-3 luni de munca fie din imaturitate fie din lipsa de raspundere considera ca nu e de ei...

problema nu e in cei 8000 de euro, pentru firma, ci pentru ca le trebuie om...
da, si trainingul e scump, dar au nevoie de om. si e o clauza care, de obicei, te tine acolo.

pe tine se pare ca nu, si acum incerci tot felul de tertipuri. asta e concluzia pe care o trag eu. daca si-asa zici ca potrivit contractului oricum platesti acei 8000 de euro nu stiu cu ce te ajuta.

dar faza cu "Adeverinta" obtinuta subit s-ar putea sa-ti dauneze f. mult la cazier si la portofel ;)

mergi la firma si intelege-te cu ei, poate nu o mai platesti, poate o esalonezi si/sau consulta un avocat daca e cazul...

problema vietii tale pare a fi seriozitatea..toti facem greseli in viata, dar uneori cand te joci cu sume d-astea pe care nu le ai, e bine sa te gandesti de 2 ori.
oricum, fara contract, nimeni nu te poate sfatui pe forum

Edited by spare-me, 10 May 2010 - 13:08.


#3
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Dar de ce nu consulti un avocat sa iti spuna ala ce si cum....
Aici primesti raspunsuri mai mult sau mai putin obiective.

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
http://forum.softped...p;#entry8081769

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate