Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina
 cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard
 

Tahograf , are sau nu treaba ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
StrutZz

StrutZz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 18.10.2006
Salutare tuturor colegilor ,

Dragii mei am o nelamurire , urmeaza sa aduc un Sprinter care are MTMA 4400 Kg , din Irlanda pana in Romania pt ca aceasta sa ramana definitiv aici.... Masina are tahograf , urmeaza a fi incarcata cu maxim 2 tone ... Trebuie sa merg cu diagrama sau nu ?

Va rog sa ma ajutati in cel mai scurt timp ca nu stiu ce sa fac ! Multam fain !

#2
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Bineinteles ca trebuie sa mergi cu tahograful.

#3
StrutZz

StrutZz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 18.10.2006
Alte pareri ?

#4
marmota05

marmota05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 24.04.2006
sal, era o discutie asememanatoare pe bt, iar unii spuneau ca nu ai cum sa aduci marfa pt ca nu ai licenta de transp nefiind inscrisa pe ro. da un tel la arr inainte (obligatoriu tahograf pt orice dep 3.5t indif ca e gol-plin). bafta

#5
sandybell

sandybell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 08.11.2006
obligatoriu tahograf !...ai grija la timpii de conducere...(pauzele)..si daca aduci marfa...(mobila sau alte acareturi personale nu-ti trebe nici o licenta...

#6
gaby_bn

gaby_bn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.01.2010

 StrutZz, on 5th May 2010, 12:21, said:

Salutare tuturor colegilor ,

Dragii mei am o nelamurire , urmeaza sa aduc un Sprinter care are MTMA 4400 Kg , din Irlanda pana in Romania pt ca aceasta sa ramana definitiv aici.... Masina are tahograf , urmeaza a fi incarcata cu maxim 2 tone ... Trebuie sa merg cu diagrama sau nu ?

Va rog sa ma ajutati in cel mai scurt timp ca nu stiu ce sa fac ! Multam fain !
Daca masina e dotata cu tahograf nu conteaza ca esti incarcat sau descarcat trebuie sa mergi la diagrama

#7
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006

 sandybell, on 5th May 2010, 16:14, said:

obligatoriu tahograf !...ai grija la timpii de conducere...(pauzele)..si daca aduci marfa...(mobila sau alte acareturi personale nu-ti trebe nici o licenta...

Licenta de transport nu-i trebuie in cazul asta, insa nu sunt sigur daca nu cumva pt. > 3.5 tone ii trebuie atestat transport marfa. Din cate stiu eu licenta de transport se atribuie firmei iar atestatul transport soferului, pe care il obtine in urma unui examen. Nu sunt in domeniu dar cred ca atestatul asta trebuie la oricine care conduce utilitara > 3.5 tone.

#8
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008

 saxx, on 6th May 2010, 11:12, said:

Licenta de transport nu-i trebuie in cazul asta, insa nu sunt sigur daca nu cumva pt. > 3.5 tone ii trebuie atestat transport marfa. Din cate stiu eu licenta de transport se atribuie firmei iar atestatul transport soferului, pe care il obtine in urma unui examen. Nu sunt in domeniu dar cred ca atestatul asta trebuie la oricine care conduce utilitara > 3.5 tone.
iti trebuie diagrama, atestat si licenta daca ai face transport pt altcineva, daca faci pt tine nu iti trebuie

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate