Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...
 Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

Pe cine sa aleg? - sfaturi relatie

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
anonima_a

anonima_a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.05.2010
Am nevoie de un sfat și nu știu la cine sa apelez. Simt nevoia sa vorbesc cu cineva, sa ii spun ce am pe suflet dar nu vreau sa îmi dezvălui identitatea. Apelez la voi, cei ce citiți acest forum. Sa va povestesc ... sunt într-o relație de aproape 2 ani. La început totul a fost bine, a fost dragoste la prima vedere. Eram îndrăgostiți lulea. El ma iubește și acuma, ma iubește enorm și avem planuri mari (sa mergem la facultate în același oraș, sa ne căsătorim ... ). Suntem mereu împreună, ne spunem totul, îmi face toate poftele, nu îl atrage orice alta fata în afara de mine, e trup și suflet pentru mine. Asa am fost și eu. Dar m-am îndrăgostit de colegul meu de clasa. Suntem în aceeași clasa de 2 ani. Mereu l-am plăcut dar în ultima vreme m-am atașat foarte tare de el și ma gândesc non-stop la el. Si el ma place dar nu se apropie mai tare de mine pentru ca ma respecta ca am iubit, altfel eram împreună. La scoală stam mereu impreuna, ma prinde de mana, ma ia in brate, si simt ca plutesc in momentele alea. Ne simtim foarte bine. Mi-e rușine de mine ca în timp ce sunt cu iubitul meu ma gândesc la el. Mi-e greu sa rup o relatie de 2 ani, ar suferi foarte mult si as suferi si eu pentru ca m-am obisnuit cu el si in plus toata lumea ar rade "ce indragostiti erati si ziceati ca va casatoriti si acuma ...". Oare ce sa fac? Sa termin relatia pentru colegul meu? Daca e doar atractie fizica? Daca dupa un sarut o sa treaca tot focul dintre noi?

#2
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008

 anonima_a, on 1st May 2010, 11:26, said:

Mi-e ru?ine de mine ca în timp ce sunt cu iubitul meu ma gândesc la el. Mi-e greu sa rup o relatie de 2 ani, ar suferi foarte mult si as suferi si eu pentru ca m-am obisnuit cu el si in plus toata lumea ar rade "ce indragostiti erati si ziceati ca va casatoriti si acuma ...". Oare ce sa fac? Sa termin relatia pentru colegul meu? Daca e doar atractie fizica? Daca dupa un sarut o sa treaca tot focul dintre noi?

Daca tu cand te gandesti la actualul  tot ce iti vine in minte este ca "iti este greu sa rupi o relatie dupa 2 ani" sau ca "ce o sa zica lumea daca ne despartim" fara sa pui in balanta ce simti pentru el eu zic ca raspunsul e destul de clar.
Ce varsta ai?

Edited by luk4, 01 May 2010 - 10:32.


#3
x24

x24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 26.04.2007

 anonima_a, on 1st May 2010, 11:26, said:

in plus toata lumea ar rade "ce indragostiti erati si ziceati ca va casatoriti si acuma ...".

Si daca rade lumea ce ?

#4
anonima_a

anonima_a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.05.2010

 luk4, on 1st May 2010, 11:32, said:

Daca tu cand te gandesti la actualul  tot ce iti vine in minte este ca "iti este greu sa rupi o relatie dupa 2 ani" sau ca "ce o sa zica lumea daca ne despartim" fara sa pui in balanta ce simti pentru el eu zic ca raspunsul e destul de clar.
Ce varsta ai?
Am 17 ani. Sunt la a doua relatie serioasa. Prima relatie a fost tot de 2 ani dar am avut probleme ca era prea gelos si ma batea. Am ajuns sa cred ca avea probleme mintale. Stiu ce o sa spui "copila de 17 ani". Ma inteleg foarte bine cu iubitul meu ... am uitat sa specific ca toata ziua vine la noi, imi ajuta parintii la orice, ar fi foarte greu sa ma despart de el chiar daca vreau.

#5
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008

 anonima_a, on 1st May 2010, 11:50, said:

Am 17 ani. Sunt la a doua relatie serioasa. Prima relatie a fost tot de 2 ani dar am avut probleme ca era prea gelos si ma batea. Am ajuns sa cred ca avea probleme mintale. Stiu ce o sa spui "copila de 17 ani". Ma inteleg foarte bine cu iubitul meu ... am uitat sa specific ca toata ziua vine la noi, imi ajuta parintii la orice, ar fi foarte greu sa ma despart de el chiar daca vreau.

O sa zambesc :)
Deci ai inceput prima relatie serioasa la varsta de 13 ani (cu un individ care era gelos si te batea).
La 15 ani ai inceput a doua relatie serioasa .

Lasa relatiile serioase de genul asta si traieste-ti viata. Nu te mai lua dupa ce zice lumea ca o sa ajungi "nefericita" .

#6
anonima_a

anonima_a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.05.2010

 luk4, on 1st May 2010, 11:58, said:

O sa zambesc :)
Deci ai inceput prima relatie serioasa la varsta de 13 ani (cu un individ care era gelos si te batea).
La 15 ani ai inceput a doua relatie serioasa .

Lasa relatiile serioase de genul asta si traieste-ti viata. Nu te mai lua dupa ce zice lumea ca o sa ajungi "nefericita" .
Iti inteleg perfect zambetul  :P oricine ar auzi asa ceva ar ramane foarte surprins. Oricum multumesc frumos de sfat.

 anonima_a, on 1st May 2010, 12:00, said:

Iti inteleg perfect zambetul  :P oricine ar auzi asa ceva ar ramane foarte surprins. Oricum multumesc frumos de sfat.
Crede-ma ca imi pare foarte rau pentru tot. Regret ca nu sunt o fata care sa stea toata ziua in cluburi si sa se distreze si sa se duca cu care apuca. Dar nu is genul care sa stea o zi cu un baiat. Ma atasez foarte repede de cineva.

#7
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
Pune-i la incercare pe amandoi sa vezi care te iubeste cu adevarat, sau daca amadnoi te iubesc, care te iubeste cel mai mult! incearca totusi un sarut cu colegul si vezi ce sentimente ai, apoi pune-i la incercare , nu stiu nu imi vine acum in minte nicio metoda de incercare, dar sigur iti va trece tie ceva prin cap, sau poate alti colegi de pe forum sa iti dea idei de incercat baietii  :D succes!

#8
lucianlucian2

lucianlucian2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 04.02.2009
la 17 ani, cuvantul "Maritis" nu trebuie sa existe in dictionarul tau. As zice astfel: presupunand ca scoala este singurul loc in care va vedeti atat de des, pastreaza-ti actualul prieten pana la vacanta. Daca ii vei simti lipsa in vacanta, e timpul sa te gandesti serios la destramarea relatiei cu prietenul tau, in cel mai 'placut' mod posibil.

Si inca odata, esti tanara, nu ai nici un motiv sa gandesti atat de departe.

#9
anonima_a

anonima_a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.05.2010

 planner26, on 1st May 2010, 12:05, said:

Pune-i la incercare pe amandoi sa vezi care te iubeste cu adevarat, sau daca amadnoi te iubesc, care te iubeste cel mai mult! incearca totusi un sarut cu colegul si vezi ce sentimente ai, apoi pune-i la incercare , nu stiu nu imi vine acum in minte nicio metoda de incercare, dar sigur iti va trece tie ceva prin cap, sau poate alti colegi de pe forum sa iti dea idei de incercat baietii  :D succes!
Multumesc foarte mult pentru sfat.

#10
Zamykanie

Zamykanie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.04.2010
In momentul asta cred ca iti bati joc de amandoi. Dupa 2 ani cred ca deja a aparut monotonia si plictiseala, poate de aceea te simti atrasa de acel coleg. Ar fi perfect daca te-ai putea hotari mai repede, altfel ai toate sansele sa-i pierzi pe amandoi . :thumbdown:

#11
anonima_a

anonima_a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.05.2010
Inca mai astept sfaturi, parerile voastre.  <_<

#12
dantella

dantella

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,920
  • Înscris: 09.07.2009
barbatii nu-s niste pantofi ...ca sa-i incerci sa vezi care ti se potrivesc mai bine :naughty:

din punctul meu de vdr, fiecare vine spre tine cu ceva diferit...unul te starneste fizic , celalalt , psihic, oferindu-ti un climat de relativa stabilitate si liniste
mie insa mi-e clar ca tre sa vina un al 3-lea care, ori sa intruneasca toate asteptarile, ori sa iti ia mintile pana intr-acolo incat sa nu iti mai pui intrebari de genul asta

toti am trecut asa ceva...
la 17 ani de ce ai nevoie ? cred ca stii raspunsul :naughty:

poti fi nefericita si daca cel de langa tine te...iubeste...
cum e posibil ? ...pt ca te iubeste altul decat CEL la care visezi cu ochii deschisi...si ...inchisi :rolleyes:
e o chestie stupida de psihologie feminina careia cred ca mai toate i-am cazut in mreje... :console:

Edited by dantella, 01 May 2010 - 12:49.


#13
Ultras89

Ultras89

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 609
  • Înscris: 30.10.2007
Vezi lupta pe doua fronturi si ai sa patesti ca mine ... am zis in timpul unei partide de sex numele tipei!
Fi atenta aici ...viata e scurta ... noi suntem tineri ... nu avem nimic de pierdut ...daca o luam de la inceput !  Daca inima iti spune sa fi cu colegul de clasa atunci dute cu el ...dar mare grija ca prin liceu si eu imbratisam fete si le pupam cu care nu vroiam sa fiu (ar fi bine sa discuti mai serios cu colegul ila al tau).
Oricum ...ai 17 ani ...daca focul s-a stins ...greu se mai aprinde ...deci sa nu cumva sa ajungi undeva pe la 24 de ani si sa te desparti dupa o relatie de multi multi ani si sa regreti ca nu ai incercat mai multe in viata.
Parerea mea e sa il iei frumos pe actualul prieten si sa ii zici "fi atent  ... relatia asta pentru mine nu mai inseamna ceea ce inseamna pentru tine ...asa ca ar fi mai bine sa o lasam balta inainte ca sa iti fie mai tie mai greu"
Dar inca odata ...gandeste-te bine ce iti vrea inima ... daca te combini cu ista nou si dupaia iti lipseste celalalt ...atunci e naspa
E o vorba "Dragostea e ca o minge de fotbal ...cand e la tine sutezi in ea ...dupaia tot alergi dupa ea!"

Edited by Ultras89, 01 May 2010 - 13:12.


#14
anonima_a

anonima_a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.05.2010

 dantella, on 1st May 2010, 13:47, said:

barbatii nu-s niste pantofi ...ca sa-i incerci sa vezi care ti se potrivesc mai bine :naughty:

din punctul meu de vdr, fiecare vine spre tine cu ceva diferit...unul te starneste fizic , celalalt , psihic, oferindu-ti un climat de relativa stabilitate si liniste
mie insa mi-e clar ca tre sa vina un al 3-lea care, ori sa intruneasca toate asteptarile, ori sa iti ia mintile pana intr-acolo incat sa nu iti mai pui intrebari de genul asta

toti am trecut asa ceva...
la 17 ani de ce ai nevoie ? cred ca stii raspunsul :naughty:

poti fi nefericita si daca cel de langa tine te...iubeste...
cum e posibil ? ...pt ca te iubeste altul decat CEL la care visezi cu ochii deschisi...si ...inchisi :rolleyes:
e o chestie stupida de psihologie feminina careia cred ca mai toate i-am cazut in mreje... :console:
colegul ma starneste atat fizic cat si psihic :D ... nu stiu ce sa mai cred ... simt ca ma implinesc in el ... mi-e greu sa ma duc in fiecare zi la scoala si sa imi intorc capul in spatele clasei ca sa il privesc, sa ma apropii in fiecare pauza de el si sa gasesc un motiv de ce am venit si pauza asta langa el :P

 Ultras89, on 1st May 2010, 14:10, said:

Vezi lupta pe doua fronturi si ai sa patesti ca mine ... am zis in timpul unei partide de sex numele tipei!
Fi atenta aici ...viata e scurta ... noi suntem tineri ... nu avem nimic de pierdut ...daca o luam de la inceput !  Daca inima iti spune sa fi cu colegul de clasa atunci dute cu el ...dar mare grija ca prin liceu si eu imbratisam fete si le pupam cu care nu vroiam sa fiu (ar fi bine sa discuti mai serios cu colegul ila al tau).
Oricum ...ai 17 ani ...daca focul s-a stins ...greu se mai aprinde ...deci sa nu cumva sa ajungi undeva pe la 24 de ani si sa te desparti dupa o relatie de multi multi ani si sa regreti ca nu ai incercat mai multe in viata.
Parerea mea e sa il iei frumos pe actualul prieten si sa ii zici "fi atent  ... relatia asta pentru mine nu mai inseamna ceea ce inseamna pentru tine ...asa ca ar fi mai bine sa o lasam balta inainte ca sa iti fie mai tie mai greu"
Dar inca odata ...gandeste-te bine ce iti vrea inima ... daca te combini cu ista nou si dupaia iti lipseste celalalt ...atunci e naspa
E o vorba "Dragostea e ca o minge de fotbal ...cand e la tine sutezi in ea ...dupaia tot alergi dupa ea!"
Eu nu am patit asta dar de fiecare data cand suntem in pat ma gandesc cum ar fi sa fie colegul meu in locul lui :D :deadtongue:

#15
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
vbeste cu iubi tau si vezi cum reactionaza la ceea ce ai sa-i zici, apoi poti lua o hotarare sngura fara sa mai intrebi pe aci.

#16
dantella

dantella

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,920
  • Înscris: 09.07.2009

 anonima_a, on 1st May 2010, 14:58, said:

colegul ma starneste atat fizic cat si psihic :D ... nu stiu ce sa mai cred ... simt ca ma implinesc in el ... mi-e greu sa ma duc in fiecare zi la scoala si sa imi intorc capul in spatele clasei ca sa il privesc, sa ma apropii in fiecare pauza de el si sa gasesc un motiv de ce am venit si pauza asta langa el :P


Eu nu am patit asta dar de fiecare data cand suntem in pat ma gandesc cum ar fi sa fie colegul meu in locul lui :D :deadtongue:


parerea mea e ca esti prea tanara pt a-ti lua niste angajamente fata de cineva :nonobad:
pa de alta parte, prietenul tau va fi cu siguranta dezamagit ...problema e, ca daca vrei sa te desparti de el , fa-o cat mai rpd...cu cat timpul trece, iti va fi mai greu , iar el va suferi implicit mai mult :console:
intre tine si colegul de scoala e ...chimie...asta nu e putin lucru , insa nu garanteaza neaparat ca ati putea evolua spre o relatie serioasa
fii sincera cu tine insati...nu il lua de fraier pe cel cu care esti...merita sa stie adevarul
mai gandeste-te ca poate colegul se teme ca daca ai fi cu el , s-ar "bucura" de acelasi "tratament " de care are parte acum partenerul tau oficial
s-ar putea ca tu sa iesi singura "sifonata" din povestea asta , iar ei sa devina amici
mare atentie , deci...nu conteaza ce alegi , conteaza mult sa nu faci compromisuri si mai ales sa nu joci pe doua fronturi...pt ca roata se poate invarti :notangel:

#17
ioana_ok

ioana_ok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 07.12.2008
Ce e in mana nu-i minciuna!

#18
anonima_a

anonima_a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.05.2010

 dantella, on 1st May 2010, 18:13, said:

parerea mea e ca esti prea tanara pt a-ti lua niste angajamente fata de cineva :nonobad:
pa de alta parte, prietenul tau va fi cu siguranta dezamagit ...problema e, ca daca vrei sa te desparti de el , fa-o cat mai rpd...cu cat timpul trece, iti va fi mai greu , iar el va suferi implicit mai mult :console:
intre tine si colegul de scoala e ...chimie...asta nu e putin lucru , insa nu garanteaza neaparat ca ati putea evolua spre o relatie serioasa
fii sincera cu tine insati...nu il lua de fraier pe cel cu care esti...merita sa stie adevarul
mai gandeste-te ca poate colegul se teme ca daca ai fi cu el , s-ar "bucura" de acelasi "tratament " de care are parte acum partenerul tau oficial
s-ar putea ca tu sa iesi singura "sifonata" din povestea asta , iar ei sa devina amici
mare atentie , deci...nu conteaza ce alegi , conteaza mult sa nu faci compromisuri si mai ales sa nu joci pe doua fronturi...pt ca roata se poate invarti :notangel:
zi de zi descopar ca avem tot mai mult in comun (eu si colegul) :D ca ne potrivim tot mai bine ... multumesc foarte foarte mult pentru sfaturi. esti cumva psiholog? :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate