Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid
 Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Ajustare pret contract mixt

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...
 Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded
 DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt

Cum setez sa trimit sms de pe dig...
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#9793
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,950
  • Înscris: 13.04.2007

View Posthortifuntrei, on 15 martie 2016 - 21:12, said:

Rautate fara rost.
Ventilatorul ăla a fost luat ca sa scoata surplusul de CO2 din rasadnita. Iar acum il folosesc sa creez un microclimat favorabil la nivelul frunzelor.
Tu cum stimulezi absorbtia de substanta nutritiva de catre planta?

Danute, nu este nicio rautate, de ce trebuie sa apelam mereu la arta conspiratiei?
Cu nostalgie, imi aduc aminte despre acel ventilator, era unul din primele mele mesaje dupa revenirea pe SP si pentru care am fost felicitat de bunul meu prieten. Pentru orice detaliu despre automatizari stiu ca ai numarul meu de telefon.
Numai bine, Marian Radu, Brazi, Prahova

#9794
hortifuntrei

hortifuntrei

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 330
  • Înscris: 16.06.2015
Bineinteles ca este o rautate gratuita.
Cum vad ca ai memorie buna, poate iti aduci aminte ca trebuia sa gasesc URGENT o solutie pentru ca nivelul foarte mare de CO2 sa nu afecteze iremediabil rasadurile.
Iar tu vii acum si bagi așa, o mică sopârlă: ” ia uite-l si p-asta a dat pe un ventilator cit am dat eu pe automatizarea mea. Ce fraier...”.
Numai ca nu esti fair-play, pentru ca cei de pe forum nu cunosc toate detaliile. Si uite-asa apare o mica manipulare.

Am militat intotdeauna pe acest forum pentru a folosi cele mai noi tehnologii, in masura in care ni le permitem. M-am certat pina si cu aia care fertilizeaza cu gainaț. Am fost primul care a postat aici o reteta completa de fertilizare pentru tomate si ardeioase. Din pacate doar serrifu a mai venit cu una. Ma rog, sint multe de spus. Eu cred ca mi-am facut datoria pe acest forum, atit cit am știut. Nu m-am crezut niciodata un mare cunoscator, mereu am sustinut ca mai am foarte multe de invatat.

Asa ca nu halesc înțepăturile astea. Nu-ti sint dator cu nimic asa cum nici tu nu imi esti mie. Numai ca noi doi nu mai avem ce discuta, atit timp cit tu ai avut o atitudine ostila fata de mine la un moment dat, intr-o disputa care nu era a ta. Mie imi plac oamenii cu caracter, nu curvele cu multe fețe care dau like-uri cind un coleg de forum primeste o sanctiune.

Cind o sa-mi instalez iGrow-ul, fii sigur ca nu te voi suna pe tine, am și sters numarul de mult din agenda. Apelez la profesionisti.

Unei singure persoane de pe acest forum trebuie sa-i cer scuze, lui rid. Stie el pentru ce, am fost un porc ordinar, si imi pare foarte rau pentru postarea aceea. Omule, daca poti sa ma ierti, as fi foarte bucuros. Imi pare rau.

In rest, nu regret nimic din ceea ce am scris pe aici, nici macar injuraturile, fiecare si le-a meritat la momentul respectiv.

hortifuntrei, Slobozia, Ialomița, România, Europa, Terra, the fucking Universe.

Edited by hortifuntrei, 15 March 2016 - 22:23.


#9795
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,950
  • Înscris: 13.04.2007
Vezi cum dai cu bata in balta si faci numai scenarii!
Nu are nimeni nimic cu tine, eu chiar te-am felicitat ca ai pus acea schema de fertilizare pe topic, ai tot respectul meu. Eu nu am pretins niciodata ca sunt un mare legumicultor, ma joc si eu cu plantele, e un hobby. Imi pare rau ca ai sters numarul meu din agenda telefonului, dupa ce ti-ai vazut treaba rezolvata cu acea consultanta gratis oferita de Marian in urma cu 2 ani. Stai linistit, cei care ma cunosc, si nu sunt putini, stiu ca nu am pretentii. De ce oare vezi in mine un dusman, sa fie oare defect profesional?
PS: daca mai ai probleme cu forajul de apa iti trimit numarul de telefon pe PM.
Cu stima si respect, Marian Radu, ca de corsica nu ma stie nimeni prin sat!
Iti eram dator cu raspunsul la intrebarea: ''Tu cum stimulezi absorbtia de substanta nutritiva de catre planta?''
Ei bine, eu nu ma ocup de acest lucru, la mine functioneaza foarte bine delegarea de sarcini:

Attached Files



#9796
hortifuntrei

hortifuntrei

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 330
  • Înscris: 16.06.2015
Ce-mi place mie de aștia care iti dau citeva sfaturi si apoi iti scot ochii ca, vai, ce consultanta gratuita ti-am dat.
Nu te consider dusman, citeste cu atentie, nu am spus niciodata asta. Pur si simplu nu ma intereseaza persoana ta.
Iar la intrebare nu ai raspuns cum stimulezi absorbtia de SN. Ai raspuns cu ce faci asta.
Ceea ce este o mare diferenta.

Edited by hortifuntrei, 15 March 2016 - 22:57.


#9797
tablainmultirii

tablainmultirii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 12.03.2016

View Postcorsica, on 15 martie 2016 - 22:47, said:

Ei bine, eu nu ma ocup de acest lucru, la mine functioneaza foarte bine delegarea de sarcini:
daca nu aveai "cisterna pe casa", ziceam ca ai pus pozele de la un repetitor Vodafone ! ... Posted Image

Edited by tablainmultirii, 16 March 2016 - 13:37.


#9798
alexiannis

alexiannis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 27.12.2013
Mai are putin si se coace.

Attached Files



#9799
hortifuntrei

hortifuntrei

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 330
  • Înscris: 16.06.2015
Ai facut un calcul cit a costat energia? Merita?

#9800
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Felicitari Alexianis. In Aprilie le culegi coapte :)

#9801
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,950
  • Înscris: 13.04.2007

View Postalexiannis, on 16 martie 2016 - 19:54, said:

Mai are putin si se coace.

Concursul prima gogonea 2016 s-a incheiat. Felicitari castigatorului!

#9802
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
La categoria Tango cu galeata/sac in solar incalzit.

Urmeaza concursul de Sârba pe pamant in solar neincalzit. ;)

#9803
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 30.07.2013
Si apoi prima tomata coapta in camp :)

#9804
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Corect. Categoria "Bătuta pe câmp" este urmatoarea :)

#9805
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Eu asttept prima muratura. :)

#9806
alexiannis

alexiannis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 27.12.2013
hortifuntrei    anul asta am incalzit cu resturile de prin curte,dar am un arzator cu rumegus,ma costa mai mult transportul.Eu sunt un bunic de 66 de ani care se trezeste devreme si se culca tarziu.                                                                                                                                                                                                                                                                                                       corsica      concursul prima gogonea 2016 trebuie sa continue,pe mine nu ma bagati in seama. Ma bucur si respect pe tineri care sunt ambitiosi si se zbat sa realizeze ceva bun si folositor.

#9807
hortifuntrei

hortifuntrei

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 330
  • Înscris: 16.06.2015
Anul acesta, experimental, voi folosi o rețetă de fertirigare recomandata de cel mai bun laborator european de analize.
Am trimis mostre de apa si sol si am primit reteta pentru primele 4 saptamini.
Iata ce contine solutia nutritiva:

- azotat de calciu
- azotat de potasiu
- mono potasiu fosfat
- sulfat de magneziu
- azotat de magneziu
- sulfat de mangan
- sulfat de cupru
- sulfat de zinc
- molibdat de sodiu
- fier chelat EDDHA

Rog apostolii bio sa se abtina de la comentarii, mi-e lene sa-mi fac alt cont.

#9808
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,950
  • Înscris: 13.04.2007

View Postalexiannis, on 16 martie 2016 - 21:34, said:

Eu sunt un bunic de 66 de ani care se trezeste devreme si se culca tarziu.   
O solutie pentru tine ar fi si soba racheta care se mai numeste si soba pensionarului, poti folosi ca sursa de foc toate resturile de prin curte, inclusiv cocenii de porumb, deci costuri cu incalzirea zero si chiar merita.

#9809
RoVAl

RoVAl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.03.2016

View Posthortifuntrei, on 16 martie 2016 - 21:38, said:

... Rog apostolii bio sa se abtina de la comentarii, mi-e lene sa-mi fac alt cont...
Posted Image
Ai putea sa ne arati procentajele, de la aceaste substante ?
multumesc

#9810
hortifuntrei

hortifuntrei

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 330
  • Înscris: 16.06.2015
Nu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate