Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...
 Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

Recomandare fosa ecologica
 La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online

Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...
 info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie

Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#6643
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011
:)))))))) Achime si ale mele unele sunt la fel ..ghemotace, ba lungi, ba oparite ..fiecare planta se simte intr un anumit fel.  n au nici pe'' dracu''   nu mai umbla la ele. sunt fff ok . daca vei avea vreo boala vei afla singur.
lasa solarul deschis , eu il tin de o sapt deschis non stop ./

cat despre copii , daca sunt extratimpurii poti merge pe 2 brate , daca nu sunt ..poti sa lasi 1 sau 2 copii dar dupa 15 iulie. sa mearga si sa produca. asa am facut eu anul trecut la yarden si a produs mai bine decat mama.
eu dau borocal de la marcoser - foliar. 1 data pe saptamana .

#6644
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011

View PostHapygarden, on 15 mai 2015 - 19:58, said:

Achime, lasand pauzele si glumele deoparte, ce prezinti tu acolo arata al naibii de tare a viroza. Importiva careia din pacate nu exista tratament.
Vezi un pic imaginile din link. Daca se "pupa" cu ce ai tu pe "viu" in solar nu e a buna......
http://www.horticult...tele-de-tomate/


Da, se poate ca aceasta prezentata azi sa fie afectata de asa ceva. Sau te referi si la "ghemotoc " ?

Maine o sa-mi pun manusile chirurgicale ( desi speram ca macar in concediu sa scap de ele :) ) o scot afara cu grija si o arunc la vecinu, ca doar vecinii se ajuta :)
Glumeam, o sa o incinerez sau vad eu cum scap de ea.

Desi am zis ca stau linistit,cred ca voi da si milbeknock in acest caz.  Se pare ca virusul nu se raspandeste singur decat de mine sau diferite  "bazganii' asa ca nu cred ca se merita sa risc.

Celelalte prezentate cu cateva pagini in urma nu prezinta nimic deosebit pe frunze,tulpina decat o rasucire a frunzelor.gogo de pe ele arata bine.
Sper ca acelea sunt bine....poate arunci o privire sa iti dai cu parerea.


Daca sunt si ele afectate...nu stiu. Poate fac o noua serie si dezinfectez intre cicluri . Dar sper sa nu fie cazul.

#6645
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Achime, ti-a zis sa nu iei ca definitiv ce zic. E doar o suspiciune.
Pune foto cu detalii si or sa mai vada si altii ce si cum. E al naibii de greu sa iti dai seama dintr-o imagine.
Ca prim indicator, la viroze frunzele nu sint doar rasucite ci si deformate, mai mici decat normal, etc

Edited by Hapygarden, 15 May 2015 - 20:48.


#6646
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Ok, mersi.  Orice opinie e buna. Am invatat deja multe lucruri pe care le voi aplica in sezonul viitor.

Sa citesc pe acest forum e cam tot ce fac eu in timpul liber mai nou...n-am mai vazut un film recent iar la meciuri am renuntat demult. Dar in week-end imi duc sotia la "apa"...am promis .
Daca stiam eu ca sunt atatea complicatii in ecuatie puneam niste turita..Posted Image

Poze cu rasucitele am pus cateva pagini mai in spate....am conchis ca le las in pace deocamdata.

Iar referitor la "oparita" si "ghemotoc "...mai astept opinii . Nu fac nimic...ca iar ma trimite Guru sa iau un "calmant"  Posted Image

Da na...sunt in concediu si cum e cam liniste pe aici...hopa si eu  Posted Image

Totusi inclin sa le dau dreptate colegilor care m-au sfatuit sa iau o pauza , si aici ma refer la cele rasucite nu la cazurile prezentate recent.  

Zic asta pentru ca in acel articol spune ca virozele nu se trateaza dar se previn.  Ori tomatele mele au cam primit fungicide odata  din faza de rasad,apoi  cam la 14 zile, tocmai in scop preventiv. Au suferit putin din cauza temperaturilor, nu zic, dar cred ca cel putin preventiv nu aveam ce sa le fac mai mult. Iar fungicidele au fost alternate, nu am dat de 2 ori acelasi produs.

Acuma, ce-o vrea bunul Dumnezeu.

Edited by Achimitom04, 15 May 2015 - 21:07.


#6647
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 15.07.2007
@ Achimitom04

Spune-mi te rog dacă ce am postat eu mai devreme seamănă cu ce probleme au ale tale?

Mulțumesc.

#6648
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Bsam...eu sunt abia la faza de biberon pe aici Posted Image

Sincer, parca am vazut si la mine o frunza-doua ca ale tale. Suspicionez ceva legat de picaturi cazute de pe folie si actiunea soarelui. Aici ma refer la cele albite pe o portiune. Poate fi si o carenta de nutritie .

Referitor la cele ghemotoc, si eu am vre-o 3 . Habar nu am ce e cu ele, o fi virus, or fi mutanti . Eu le voi monitoriza frunzele. Daca se ingalbenesc, pateaza,  sau prezinta anomalii fata de restul le voi pofti politicos afara din solar. Cu manusi chirurgicale...sa iasa cu Smurd-ul, nu oricum Posted Image

Edited by Achimitom04, 15 May 2015 - 21:21.


#6649
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 15.07.2007
Mulțumesc pentru răspuns.

Înseamnă că eu sunt încă la faza de embrion :)

Am doar vre-o 70 de fire pentru consum propriu, dar anul trecut au fost lovite de mană și s-au cam prăpădit, iar acum sunt mai suspicios.

De aceea întreb și pe ceilalți de pe aici ce părere au, dacă și ce ar trebui să fac.

Am început și să citesc topicul dar nu recunosc simptomele petelor ca fiind similare cu cele văzute pe aici sau pe alte site-uri unde sunt prezentate bolile tomatelor.

Orice sfat e binevenit.

#6650
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Cine stie ceva despre RALUCA  si ABELUS ? Oricum le-am plantat, la ce sa ma stept ?

#6651
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,680
  • Înscris: 27.01.2012
Achim,
Un secret de gradinar profi, la copilit un bun 'dezinfectant' pentru maini si foarfeci...e o solutie de lapte praf!
Proteinele din lapte inhiba transmiterea virusilor de la o planta la alta ;)

#6652
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,620
  • Înscris: 19.05.2002

View Postsubway_guru, on 16 mai 2015 - 00:02, said:

Achim,
Un secret de gradinar profi, la copilit un bun 'dezinfectant' pentru maini si foarfeci...e o solutie de lapte praf!
Proteinele din lapte inhiba transmiterea virusilor de la o planta la alta Posted Image

Hai ca-i buna...!
Cel mai antiviral e ...laptele de mama...!Are anticorpi.

#6653
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011
la mine ghemotoace aveau anul trecut yarden si antalya,.
chiar ma speriasem rau de tot .

noaptea erau ok,  ziua ghemotoace. au mers perfect  .asa sunt unele  plante.

la fel cum isi intorc frunzele  kivelli si prekosul .


si apropos , anul asta ghemotoace au numai kivelli la mine acumin solar.si ceva frunze intoarse. o sa fac poze pt a l linistit pe colegul Achim  :))))))))

Edited by chiperr, 16 May 2015 - 10:32.


#6654
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Guru, mersi de sfat. Ceva de dat direct pe ranile provocate nu stii ?

#6655
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,680
  • Înscris: 27.01.2012
N-am in dulapul de prim ajutor decat bandaj pentru pomi...dar ma gandesc ca la firul ala lovit ai putea incerca...un plasture?...in ideea de a inchide accesul sporilor pana se vindeca singur!
P.S.
Treaba cu laptele am 'furat-o' din ghidul canadian al legumicultorilor profi de solanacee ;)

Edited by subway_guru, 16 May 2015 - 13:46.


#6656
nelu-1961

nelu-1961

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 13.01.2012
Ghiperr
Am vazut ca ai avut si ai tomate antalya,te rog spune-mi si mie cum au mers si daca au gust pentru ca am pus si eu anul acesta.

#6657
alexiannis

alexiannis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 27.12.2013
Tomatele sant marzano se copilesc?

#6658
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,680
  • Înscris: 27.01.2012
In solar sau pe campie?

#6659
alexiannis

alexiannis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 27.12.2013
pe campie. multumesc.

#6660
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,680
  • Înscris: 27.01.2012
La campie poti sa le lasi mai buruienoase...
;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate