Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#4627
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
Ideea cu licopwnul e ca nu se distruge la temp.inalte, dar la frunze de ex.cica trebe max.40*.

#4628
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
anknic, asa cum zice si roadmaster, uscate si puse in ulei,rezista fara probleme. Pe cele trecute prin apa cu otet, eu le-am sterilizat pt. siguranta.

virg, clienti fideli... cumparatori, din orasul asta mic, ce tot revin. Am si specificat mai sus, unii au inteles, altii nu.

#4629
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014

 anknic, on 06 august 2014 - 14:35, said:

Ideea cu licopwnul e ca nu se distruge la temp.inalte, dar la frunze de ex.cica trebe max.40*.
Ce legatura are? Frunze de tomate deshidratate pentru ceai nu cred ca facem. Ca nu vrem sa murim tineri si frumosi intoxicati cu solamina.......

#4630
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
la frunze de leustean si altele, facea referire anknic :)

#4631
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,281
  • Înscris: 24.08.2005
Va multumesc tuturor.

 Hapygarden, on 06 august 2014 - 09:09, said:

Excelent Road. Nici mi e nu imi arata a boala ci a carenta - mai precis Magneziu din ce vad eu dar mai lipseste ceva si pe langa ala - parca vad si un pic de cloroza..
Eu in afara de zeama de gainat si macerat de urzica (acesta din urma foliar) nu le-am dat (alternat la 1 saptamana)
Din ce pot obtine magneziu natural (plante, macerate, ceaiuri....)?

Edited by vdingo11, 06 August 2014 - 16:43.


#4632
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009

 vdingo11, on 06 august 2014 - 16:43, said:

...
Eu in afara de zeama de gainat si macerat de urzica (acesta din urma foliar) nu le-am dat (alternat la 1 saptamana)
Din ce pot obtine magneziu natural (plante, macerate, ceaiuri....)?

Esti de admirat daca reusesti sa duci la capat cultura fara mari pierderi si fara "chimicale "...dar daca lasi mana pe sol,prin frunzele uscate/cazute...o sa fie si mai greu la anul !

Eu cred ca e tarziu in faza asta sa mai aduci un aport organic de elemente( magneziu,potasiu) ,dar nu imposibil !
Nu-i mai da gainatz, se vor duce tare vegetativ..in detrimentul fructificarii,cu risc de putregai !
Zic si eu ,ca un incepator !
Pune si tu locatia in profil ,sa vedem pe unde n-a dat grindina anu' asta !
Si eu am carente similare,dar nu mai imi bat capul,...am devenit mai relaxat,plantele sunt pline de fructe( in solar,afara....am pierdut lupta !)

#4633
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,281
  • Înscris: 24.08.2005

 roadmaster969, on 06 august 2014 - 17:09, said:

Esti de admirat daca reusesti sa duci la capat cultura ....
In solarul meu de 4x4 la cele 20 de fire de rosii si 15 de castraveti este mult spus cultura.Posted Image

 roadmaster969, on 06 august 2014 - 17:09, said:

...... fara "chimicale "...
Cand am spus ca nu le-am dat nimic in afara de gainat si urzica m-am referit la "papica" nu la chimicale. Evident ca au fost stropite preventiv si cu chimicale si fiind asa putine in solar am avut timp sa le bibilesc.
Cat despre gainat pot sa va confirm ca duce si la cresterea fructelor nu numai a plantei - asa cred eu.
Afara am pierdut si eu lupta dar am invatat multe din experienta din acest an.

Edited by vdingo11, 06 August 2014 - 18:56.


#4634
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Gata am cules si eu prima runda de rosii sa le bag la conservaraie. San Marzano Nano, Klass f1 si 'rosii mari romanesti'. Toate din camp doar cu 3 bordeleze si 2 insecticide. Din Marbena n`am prea avut de foto ca am doar 6 fire care se mananca f repede :o)
Ca gust pot spune ca Marbena e pe primul loc dar urmata foarte indeaproape de 'rosiile mari romanesti' (care lasa de dorit la productie si rezistente din pacate) si Klass.
Klass, desi e hibrid, este deosebit de gustos si nu a lipsit din salate completand f bine aroma Marbenei. Minusurile sunt coaja mai taricica(desi nu`i cu gena LSL) + faptul ca se coc mai greu. Chiar daca sunt rosii si pe afara si pe inauntru trebuie lasate mai mult pe planta ca sa`si atinga potentialul gustativ. In solar inteleg ca nu ies asa gustose cu apa la 2-3 zile.
La anul pun cu siguranta Klass f1 si Marbena, de astea doua nu ma mai despart.
Ce mai am de laudat sunt vinetele Madona F1. Cele mai GUSTOASE vinete pe care le`am mancat vreodata cu putine seminte, cremoase si de dimensiuni perfecte de copt nu dictai animalele de 1-1,5kg. Productie f buna, rezistenta ok,  viguroase.
Abia astept sa culeg si tona de ardei de o am pe 40mp2 ca sa o laud cu poze, am gogosari Bihar de peste 400gr cred si ardei gras rosu Antonio f1 mai mare ca`n supermarket, le`a placut de toate ploile astea ce sa zic :)

Attached Files



#4635
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,148
  • Înscris: 17.03.2005
Rid-ule, bune marzanele nano dar la anul as ice sa mergi pe alea de la bulgari, sunt mai bune din toate punctele de vedere, o selectie chiar reusita... ;)

#4636
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Pai tot tu mi`ai recomandat si pe astea si firma de la care sa le iau. Si`s f multumit, au fructe potop de la etajul 3 in sus si ma astept sa le culeg pe toate la cum arata plantele.

#4637
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Eu n-am făcut poze la ce am cules pe 5 August dar am filmat un pic ce a rămas pe urmă
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5lEj9GdXnug?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4638
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,148
  • Înscris: 17.03.2005

 rid, on 06 august 2014 - 20:32, said:

Pai tot tu mi`ai recomandat si pe astea si firma de la care sa le iau. Si`s f multumit, au fructe potop de la etajul 3 in sus si ma astept sa le culeg pe toate la cum arata plantele.
Si eu dar am si bulgaroaice in studiu si sunt peste.parca mai lungane, mai aerisite, rod bun, reziistenta buna.

#4639
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 22.02.2009

 roadmaster969, on 06 august 2014 - 09:41, said:

Anul trecut le-am deshidratat "babeste" ( pe tomate) pe o tava  acoperite cu o plasa sa nu dea musca in ele...puse in ulei de oliva....mai am si acum in beci,fara probleme( pentru ankinic !)

De ce nu ne zici toata povestea: cat de mult le-ai deshidratat ? (zile de soare? rigiditate? etc)
"Omeneste-ne" cu o reteta completa!

 rid, on 06 august 2014 - 19:43, said:

Gata am cules si eu prima runda de rosii sa le bag la conservaraie. San Marzano Nano......

Marzano astea nu-s cam crude pentru conservare?

Numai bine!

#4640
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Multe cam sunt, dar am vrut sa curat primul etaj definitiv si cum le fac abia peste o saptamana bulion au timp sa se indulceasca cum trebuie.
parinte, te astept cu link ca am incredere in matá :)

#4641
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 26.02.2006

 vdingo11, on 06 august 2014 - 18:50, said:

Afara am pierdut si eu lupta dar am invatat multe din experienta din acest an.
Si la anul ce planuri de lupta ai? e utila experienta celor ce au pierdut recolta, ca si mine un biet incepator.

#4642
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009

 danutz_2009, on 06 august 2014 - 22:11, said:

De ce nu ne zici toata povestea: cat de mult le-ai deshidratat ? (zile de soare? rigiditate? etc)
"Omeneste-ne" cu o reteta completa!
...

M-ai prins cu lectia neinvatata !Posted Image
N-a fost nimic studiat,pur si simplu le-am pus pe o tava zincata( asta aveam de la alveolare), taiate in juma (numa' cherry,deh ,excedent ) ,lasate la oki,cateva zile....cu rama de la plasa de tantari deasupra....!
Aratau groaznic,fata de cum erau in tineretze !Posted Image
Au cazut insa vitejeste in pizza si alte salate !
Cred ca le mai trebuiau mirodenii,sa aduca la gust ca alea italiene ,dar puradeii n-au comentat,au bagat la greu !
Doar eu,ca masterchef de servici am carait...dar stii ca sunt perfectionist ! :)

Las' ca anu' asta avem inaintasi ( padre& qwerty) si ne dau ei retetele  !
Ma angajez sa pun papila,daca mi se ofera invitatia ! :)
Daca nu ,nimeresc eu camara lu' qwerty ...la padre nu ma bag ,are un dulauuuu.....brrrr!Posted Image
Da'l iau pe Iorgu ,are experienta cu cainii ....!Posted Image
Posted Image

#4643
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 22.02.2009

 roadmaster969, on 07 august 2014 - 19:09, said:

N-a fost nimic studiat,pur si simplu le-am pus pe o tava zincata( asta aveam de la alveolare), taiate in juma (numa' cherry,deh ,excedent ) ,lasate la oki,cateva zile....cu rama de la plasa de tantari deasupra....!

Multumesc gospodar @roadmaster969!
Cateva nelamuriri tot mai am: nu am "lucrat" cu soarele, nu stiu cat sa le deshidratez, etc!

 roadmaster969, on 07 august 2014 - 19:09, said:

Au cazut insa vitejeste in pizza si alte salate !
Cred ca le mai trebuiau mirodenii,sa aduca la gust ca alea italiene .....

Cativa catei de usturoi sparti cu latul cutitului, seminte de floarea soarelui, cimbru, ulei de rapita,
piper, etc.....
Incearca sa schimbi si materia prima: testeaza si San Marzano, Roma, etc (din gama de conservare)!

 roadmaster969, on 07 august 2014 - 19:09, said:

Doar eu,ca masterchef de servici am carait...dar stii ca sunt perfectionist ! Posted Image

Stiu! Am inceput sa te cunosc! Posted Image

Numai bine!

#4644
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009

 danutz_2009, on 07 august 2014 - 21:01, said:

Multumesc gospodar @roadmaster969!
Cateva nelamuriri tot mai am: nu am "lucrat" cu soarele, nu stiu cat sa le deshidratez, etc!

Am citit atunci putin la vremea aceea ,am uitat acum, dar ma refreshuiesc curand,ma paste o alta sharja curand,deja am terminat sucurile,ketch-up-urile si alte derivate, si mai am "marfa" la greu !
Eu zic ca e pacat sa nu aprofundezi/ aprofundam aceasta tehnica veche si eficienta ,banui ca majoritatea "hobbistilor "de pe arie au un oaresce excedent... nu numai de tomate !
Sa ma insel oare ?!

Cativa catei de usturoi sparti cu latul cutitului, seminte de floarea soarelui, cimbru, ulei de rapita,
piper, etc.....
Incearca sa schimbi si materia prima: testeaza si San Marzano, Roma, etc (din gama de conservare)!

Eh,aici chiar regret ca nu am avut decat cateva fire de marzano nano afara, care,desi curtate de toti fungii si virozele si alternariozele din sezonul asta ,copilite la sange de soacra-mea ,ca sa -mi fie utila Posted Image , mi-au dat cateva tomate,insuficiente totusi pentru un experiment complet ! Avand un spatiu relativ mic si o dorinta mare de experimentat ,am pus predominant de consum in stare proaspata,desi,stiam de anul trecut de familia rio grande,marzano,roma...
O sa incerc la anul sa modific raportul ,daca nu mai apar "pretendente " ....si nu sunt putine !


Stiu! Am inceput sa te cunosc! Posted Image
Posted Image

Numai bine!


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate