Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...
 Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...
 Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto
 Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5
 

D40/d60, Pentax K-x, Oly E-520

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009
Pushky la Nikon in orice moment vei vedea care punct de focus il ai selectat. Daca schimbi punctul de focus, vei vedea instantaneu avand aparatul la ochi ca punctul de focus s-a schimbat. Oricare dintre cele x puncte de focus le vei avea desenate in vizor cu un patratel mic, iar in momentul selectarii unuia dintre ele, acesta va fi inconjurat de un patratel mai mare si mai gros :) Mai departe, in momentul in care vrei sa tragi un cadru, punctul de focus impreuna cu patratul care-ti arata ca este selectat vor lumina scurt o lumina rosie daca focalizarea s-a realizat, instantaneu iti va aparea si confirmarea focalizarii in coltul din stanga jos ( printr-un led rotund verde ) si,eventual, vei auzi si un beep ( asta se poate activa sau dezactiva ).

Edited by jinxy_c, 24 April 2010 - 16:07.


#38
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 20.01.2005
Da, vizorul este ca in a doua poza.

In mod normal n-ar trebui sa fie o problema pentru ca ai ghidajele alea si cam stii pe unde ar fi punctele de focus.
Nici eu nu inteleg de ce nu au facut o chestie atat de simpla cei de la Pentax.

#39
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 29.03.2006
Dupa ce de 7 ani, Pentax a tot realizat o gramada de DSLR-uri la care semnalizeaza cu rosu punctele de AF selectate, odata in momentul selectiei, si apoi si in momentul confirmarii, impreuna cu aprinderea rombului verde de la baza vizorului, recent a luat hotararea sa faca o reducere la hardware, pt. reducerea costurilor de fabricatie ale modelului entry level.

Este discutabil daca a fost o decizie inteleapta, pt. un model cu senzor performant la ISO, care evident avea sa atraga multa atentie in jurul lui....dar pe de alta parte, probabil a fost simtita si nevoia de avertizare a clientilor care cer mereu preturi tot mai mici...

Poate o sa apara si un K-x Super pana la urma, evident mai scump :)

*istD old, *istDS, *istDS2, K10D, K100D, K110D (cred), K100D Super, K20D, K200D, K-7 - toate semnalizeaza cele 11 puncte de AF (toate au 11 puncte de AF)
*istDL, *istDL2, K-m (2000) nu stiu daca semnalizeaza, insa oricum permit doar selectarea spot central sau AUTO pt. 3-5 puncte de AF.
K-x are 11 puncte de AF, permite si selectarea lor individuala, dar nu le semnalizeaza in vizor, doar pe LCD.

*istD old are pe langa sistemul cu patrate rosii, inca un sistem de semnalizare in paralel a punctului de AF selectat, prin intermediul unui careu cu leduri verzi situat la baza vizorului, care sugereaza pozitia punctelor de AF.

Edited by loock, 24 April 2010 - 16:46.


#40
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
mare problema asta cu punctele de AF...
Fiecare din cele trei aparate are puncte tari si puncte slabe.
K-x-ul e tatic pe ISO mare si dotari, dar are un AF mai ciudat si mai greu sa te obisnuiesti cu el (dar te vei obisnui).
E520 are vizorul mic si iso800+ mai slab, in schimb are cea mai buna constructie si ergonomie dintre cele 3.
D40/60 nu as lua acum, dar m-as uita la un D3000. Care are o calitate decenta a imaginii la ISO mare si cel mai bun AF din clasa, dar pierde la dotari (nu are Live-View, nu stie filmare).

Toate implica un anumit compromis... Cel mai ieftin iei D3000 cu 18-55. Cel mai bun raport calitate-pret il ai cu E520+14-42+50-150mm. Cele mai bune dotari le ai cu K-X+18-55+55-200.

Calitatea imaginilor la ISO100-400 este egala intre ele.

#41
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009
Rapier nu-i vorba ca-i o mare problema asta cu punctele de AF, dar mi se pare ca au "ciuntit" ceva ce chiar nu era nevoie. N-am idee, poate chiar m-as obisnui cu sistemul asta aiurea, dar in clipa de fata ma gandesc ca mi-ar fi al naibii de greu sa ma uit pe LCD inainte sa vad care naibii mi-o fi punctul de focus ales. Nu-i ceva cu care sa nu poti trai, dar preferam sa tai altceva din el daca tot voiam sa reduc costurile. De pilda eu as fi taiat 1 MP din senzor :P. Automat aveam o densitate ceva mai mica a pixelilor si un ISO mare si mai bun. Iar atunci, dar asta poate fi doar parerea mea, n-as fi strambat din nas ca senzorul are 11 MP si nu 12.

#42
rdh30flda

rdh30flda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 09.01.2007
senzorul nu se putea schimba, este senzorul sony de 12mp ajuns la a nu stiu cata generatie (ce echipeaza Nikoane si Sonyuri mai scumpe) si care impreuna cu filtrul AA si prelucrarea de imagine Pentax scoate niste poze foarte bune.

Cred ca e foarte clar motivul pentru care Pentax a lasat niste parti proaste la aparat, trebuie sa isi vanda si modelele din clasa superioara care teoretic ar trebui sa bata Kx la capitolul ISO. Era banal sa faca intr-un colt o matrice de puncte/linii fine pe LCD-ul din viewfinder care sa indice punctul de focus fara nici un cost suplimentar, doar inghesuind putin restul de informatie, dar nu acesta era interesul. La acumulatori s-a facut insa economie.

Pushky: daca te intereseaza sa faci bani din fotografie in sensul de a face nunti/botezuri, s-ar putea sa te ajute uneori numele Canon sau Nikon pe aparat (nu e o gluma). In rest nu cauta nimeni in EXIF sa vada daca poza e buna sau nu, deci orice marca merge. Uita-te la oferta de obiective pe f64, focus94, sinpro, fotohobbyshop ca sa iti faci o idee despre preturi si despre oferta (nu se aduc in tara chiar toate modelele). Daca nu tii sa investesti prea mult in obiective, atunci te ajuta ca obiectivul de kit sa fie mai bun.

#43
Pushky

Pushky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.08.2005
Asadar...am pus mana pe ambele aparate: D3000 si Kx, pe Oly l-am scos din competitie. Mi-au placut foarte mult materialele la ambele aparate, foarte bine "impachetate". Ca feeling in mana parca pentax statea putin mai bine, dar la nikon imi place vizorul mai mult.
Intr-adevar, nu am stiut cum sa "citesc" graficul din vizorul Pentax, pe cand la nikon imi arata foarte frumos ce este focusat.
Focus lent cand live view-ul este activat, adevarat.
In rest, meniuri ok, parca mai usor pentru pentax, pe mai putine grile...meniul guide la nikon mi se pare mult prea basic.
Obiectivul de kit mai mic la pentax decat cel de la nikon, pentru cei pe care ii intereseaza volumul.

Una peste alta, ramane sa aleg asa: Pentax pentru un iso mai bun, live view (nu e necesar), filmare (nu e necesar) sau Nikon pentru un pret mai bun cu vreo 300ron, punctele focus in VF si eventual accesul mai usor la obiective si accesorii.

#44
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009
Asa ca, evident, vei alege Nikon  :lol:

#45
Pushky

Pushky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.08.2005

View Postjinxy_c, on 25th April 2010, 10:11, said:

Asa ca, evident, vei alege Nikon  :lol:
:)) inca mai studiez putin pe internet, nu vreau sa ma grabesc. Fara discutii are si kx avantajele lui..mama lor de puncte focus, ele sunt de vina:))

#46
popa.florian

popa.florian

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 330
  • Înscris: 31.03.2007
Intreb si eu, dar Kx face bip cand e in focus? Daca face tot e ceva, ca punctul de focus cam 99% e folosit cel din centru, deci nu prea conteaza daca il vezi sau nu cat timp se aude (daca s-o auzi).
Daca nici nu se aude atunci chiar e nasol de utilizat acest aparat, parerea mea.

Edited by popa.florian, 25 April 2010 - 17:26.


#47
alexxveres

alexxveres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 20.01.2007

View Postpopa.florian, on 25th April 2010, 18:23, said:

Intreb si eu, dar Kx face bip cand e in focus? Daca face tot e ceva, ca punctul de focus cam 99% e folosit cel din centru, deci nu prea conteaza daca il vezi sau nu cat timp se aude (daca s-o auzi).
Daca nici nu se aude atunci chiar e nasol de utilizat acest aparat, parerea mea.
din cate stiu toate aparatele fac acel beep, dar pentru ce ai nevoie de el daca ai confirmare de focus in vizor. pe mine mai mult ma deranjeaza...

#48
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 29.03.2006
K-x are confirmare de focus in vizor, prin clasicul romb verde care se lumineaza.
La X-x este situat in partea dreapta-jos a vizorului , intre diafragma si exposure compensation.
Are in mod sigur si beep, insa in general oamenii aleg sa-l dezactiveze custom din meniu.

[ http://a.img-dpreview.com/reviews/pentaxKx/images/viewfinder_view.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#49
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,662
  • Înscris: 07.10.2005
Cu bip si fara mi se pare o adevarata prostie decizia Pentax de a castra in felul asta acest model, mai ales ca el se adreseaza in primul rand incepatorilor.

#50
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,692
  • Înscris: 26.02.2008

View Postcatalinmariescu, on 25th April 2010, 22:23, said:

Cu bip si fara mi se pare o adevarata prostie decizia Pentax de a castra in felul asta acest model, mai ales ca el se adreseaza in primul rand incepatorilor.

Da, e o mare prostie pentru noi astia pasionati de fotografie, insa considerand vanzarile K-x se pare ca s-au orientat bine cu coloratele. Mai jos extrase dintr-un interviu al unui oficial Pentax (Ned Bunnell), pentru Imaging Resource:

"And the other thing I think is happening is we're really tapping into the notion that families buying an SLR today, with the mother being the memory keeper, she's having a greater influence on the purchase decision, and therefore that's why we're seeing more red and white Kx's being sold."  :)

"... The K-x as a follow-up to the K-m (K2000) continues to have non-illuminated AF points. For most users, it does not seem to be an issue, especially if you move up from a point-and-shoot. However, for more advanced photographers who are used to being able to select their focus points and see a visual confirmation, we understand their concerns. I don't believe it's as much of a cost factor as the continuation of a design philosophy that we started with the K-m (K2000). We clearly do listen to our customers and recognize that this is a concern, and will consider this in future products. "

Poate aia de la Hoya  nu se asteptau sa fie kx asa bun la ISO mare si i-a luat prin surpindere faptul ca si cei pasionati de fotografie ar putea sa le bage niste bani in buzunare pentru un kx   :tooth:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate