Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

constructie casa P+1 /2010

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 10.05.2007
Fiind amplasat pe o veche constructie care se va demola, pastrandu-se unele elemente, structuristul nu a vrut sa riste.
Placa de la parter este proiectata ca si cum nu ar sta rezemata pe vechea placa sau pe umplutura. Nu are de unde sti starea placii actuale. Ca sa fiu sincer, nici eu nu as risca. Cu cat este mai jos nivelul placii actuale, fata de placa ce se va turna? Beciul inteleg ca este CT sau desupra beciului este CT? Acolo, cu siguranta este nevoie de armare ca in planuri.
In schimb, planseul de peste parter este putin subdimensionat as fi mers pe fi10/15 si fi8/15, la fel si scara pe fi12 sau 14 in loc de fi10..

#20
corrnel

corrnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.05.2006

View PostAstrul, on 21st April 2010, 11:02, said:

Cu cat este mai jos nivelul placii actuale, fata de placa ce se va turna? Beciul inteleg ca este CT sau desupra beciului este CT? Acolo, cu siguranta este nevoie de armare ca in planuri......

placa actuala este la nivelul pamantului...adica peste pamant s-a turnat un strat de beton....noua placa va fi la 60cm

CT inseamna cota terenului ???? acum beciul este acoperit de placa care este la cota terenului.. intradevar, deasupra beciului este nevoie de armare, dar nu stiam daca e nevoie pt toata amprenta casei.

mi-am dat si eu seama ca omul nu a vrut sa riste si a armat-o ca si cum ar fi fost suspendata.... dar eu parca as risca :)

Edited by corrnel, 21 April 2010 - 20:27.


#21
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 10.05.2007
Placa respectiva, in acest moment nu mai este ancorata de fundatie. Posibil sa fie turnata direct pe pamant, pamantul sa nu fi fost compactat cum trebuie. In timp se poate lasa, la fel si placa ta.
Mai bine ai sparge si placa, ai face completare cu pamant si pietris, apoi ai compacta bine si poti sa pui linistit si-o plasa de 6 sau 8.
Dar, banuiesc ca treaba asta te duce catre alte cheltuieli, asa ca pana la urma tot acolo ajungi.
Stiu ca oltenii sunt inventivi, dar de data asta, te sfatuiesc sa mergi pe mana structuristului. Posibil ca e om cu experienta, vechime si astia sunt mai de moda veche, mai calculeaza, mai iau in vedere si alte riscuri, etc...nu sunt tinerei care fac aceeasi structura chit ca e pentru P+7, chit ca e pentru P+M, ca-s mai usor de numerotat aceleasi bare la aceleasi grinzi.

Edited by Astrul, 21 April 2010 - 22:27.


#22
corrnel

corrnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.05.2006
știu ca e "Jurnal constructie casa" dar deocamdată eu sunt la capitolul "demolare constructie"   :thumbdown:
totusi am zis sa 'prezentez situatiunea' ca poate se mai loveste careva de problema asta.

dupa ce am taiat structura metalica care era legata de constructia initiala (m-a costat 1.5 milioane taiatul cu autogen, 4 ore de munca) au ramas cei 6 stalpi + placa de betode de aprox. 40-45mp.
Attached File  IMG_4920.JPG   130.67K   89 downloads

am sunat niste 'baetzi' de la mica publicitate care se lăudau ca dărâma tot si mai si cară molozul... hmmmm.... nu vroiau decat 25 de milioane ca sa dea doar placa jos de pe stâlpi, iar de transport moloz nici vorba ca ei cărau doar molozul de la gauri de hota.... cica era lucrare grea dom'le, 3 zile de munca la ea.

eeee pai si daca tot e criza mare in rromanica, inspirat si de masurile femeii(FMI :worthy: ),  am decis sa-mi reduc bugetul de cheltuieli cu 100% la demolatul șandramalei. totusi am alocat 103 lei pt achizitionarea unui baros de 5 kile ( scump doamna scump, ce dracu, e automat ??).

mi-am adunat echipa de boșorogi (ăl bătrân al meu si socru'meo) si am trecut la planificarea acțiunii. mai mult am stat sa ne gândim cum să o dărâmam si să facem tot felul de simulări despre cum o sa cada placa pe noi si o sa ne facă piftie, decât munca propriu zisa.  oricum, siguranța înainte de toate, am pus popi astfel încât sa nu o ia placa spre casa vecinilor sau sa nu cada pe noi si sa vedeți la știrile de la ora 5, trei olteni făcuți poster :notangel: .

...așadar, luni am lucrat vreo 2 ore in care am dat in doua stâlpii din mijloc. marți, in 2 ore, suit pe o schela făcuta dintr-un raft, am doborât placa de pe stâlpi, spărgând cu barosu pe lângă stâlpi....
Attached File  IMG_4929.JPG   122.16K   69 downloads
Attached File  1_.jpg   110.38K   57 downloads

epuizați emoțional de reușita am plecat acasă că se făcuse si cald rău. am revenit cu forte proaspete miercuri( azi) si pana la 12 pisălogirăm juma de placă...
rupserăm si coada barosului dar isi scoasa banii săracu... armătura plăcii a fost făcuta cu fier de 8, cred, pe care il vom recupera 95%.... e numai bun pt stalpii de la gard si alte chestii  :coolspeak:  
Attached File  IMG_4948.JPG   174.47K   65 downloads
Attached File  IMG_4947.jpg   108.29K   124 downloads

nu am față de tocilar cu mâini de pianist dar probabil ca poziția terenului într-o zona bunicica a orașului le da impresia 'meseriașilor' ăștia ca sunt vreun milionar in euro si ca pot sa-si scoată pârleala cu mine pentru toata criza asta... ca astfel nu-mi explic banii ceruți de ei.... deci concluzie:
dacă aveți câteva neamuri care se mai pot târî cu un baros in mana si lucrați atenți, veți reuși sa economisiți câteva meleoane bune.... iar senzatia e priceless  :OK: ... vorba aia, stii ca ai pus osu' la casa ta plus ca seara dupa ce bei o oala rece de vin, adormi neîntors... plus ca faci muschi de dai fomeea pe spate  :kisstogether:

Edited by corrnel, 12 May 2010 - 16:04.


#23
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
frumos.
interesant.
deci, cand vrei sa fluieri, suieri!  ^_^

#24
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 10.05.2007
Olteanu' tot oltean ramane! :D Brava dom'le, bine ca n-a cazut placa pe voi. In rest, sanatate curata cu munca asta.

#25
corrnel

corrnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.05.2006

View PostAstrul, on 12th May 2010, 22:22, said:

Olteanu' tot oltean ramane! :D ..

pai eu zic ca dacă îmi intru in mana ca lumea si ma mai ajuta cu sfaturi  astrul, căsuța si ceilalți forumiști pricepuți  :console: , ma apuc si ridic singur casa  :lol:

Deja am ales constructorul iar peste maxim 3 saptamani sper sa postez poze cu armaturile fundatiei  :coolspeak: :photo:

#26
corrnel

corrnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.05.2006
saptamana trecuta am inceput lucrarile. am spart placa veche pe unde vor trece fundatiile noi, placa de deasupra beciului si 2 pereti ai beciului (unul se misca iar altul trebuia spart pt intrare si nu mai ramanea mare lucru din el). deocamdata nu prea se intelege mare lucru . . . dupa ce vor termina cu beciul vor trece la pregatirea fundatiilor.
Attached File  Resize_of_IMG_5221.JPG   147.81K   45 downloads

Cei 2 pereti ai beciului vor fi turnati in rand cu stalpi :
Attached File  untitled.JPG   31.74K   29 downloads
s-a scos si placa de jos a beciului si s-a turnat din nou (folie si armatura cu fier de 6, cred)
Attached File  Resize_of_IMG_5228.JPG   139.24K   43 downloads

Attached File  Resize_of_IMG_5234.JPG   120.24K   51 downloads


Attached File  Resize_of_IMG_5243.JPG   106.31K   38 downloads

prima turnare, prima problema :
Attached File  Resize_of_IMG_5256.JPG   98.44K   56 downloadsAttached File  Resize_of_IMG_5259.JPG   119.64K   44 downloadsJPG]
2 stalpi nu au fost pozitionati bine si au fost indoiti pt a veni la linie... graifuirea nu e prea mare, in plus vor fi incadrati de peretii de beton asa ca sper sa nu fie prea grava problema.  

s-a facut cofrajul exterior al peretilor iar pana miercuri cred ca vor termina de armat peretii beciului si cofrajul peretilor
Attached File  Resize_of_IMG_5262.JPG   134.04K   50 downloads

#27
quezon

quezon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.02.2010
Cum mai stai cu lucrarile?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate