Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 

constructie casa P+1 /2010

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
corrnel

corrnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.05.2006
Salut,

Mai am puțin pana când voi demara lucrările, asa ca e timpul sa deschid si jurnalul  :thumbup:

Terenul este situat in Craiova, are aprox. 415 m.p., deschidere aprox. 11,5 ml. Utilitati : apa, canalizare, gaze, trifazic (direct din PT).
Attached File  teren.jpg   92.8K   86 downloads
Pe teren exista o constructie veche (120mp amprenta), cu beci de 5x4m, care va fi pastrat. Cam 40-45mp din amprenta constructiei sunt acoperiti de placa de beton, cu stalpi de beton si BCA. Ulterior s-a marit suprafata construita cu cadre metalice si BCA.
Attached File  Resize_of_IMG_4860.JPG   128.67K   160 downloads
Mai am de demolat peretele din fata si de taiat grinzile de fier pentru a elibera terenul...celor care vor demola structura de beton.

Proiectul :
Attached File  PLAN_SUBSOL0000.jpg   37.02K   102 downloadsAttached File  plan_parter0000.jpg   61.26K   168 downloads Attached File  Resize_of_PLAN_ETAJ0000.jpg   56.15K   84 downloads

Plan fundatii:
Attached File  fundatie.jpg   156.47K   101 downloads
Detalii fundatie:
Attached File  detaliifundatie1.jpg   100.73K   76 downloadsAttached File  detaliifundatie2.jpg   99.43K   47 downloads
Armare placa -0.05:
Attached File  armareplaca005.jpg   176.25K   81 downloads
Armare placa +2.95:
Attached File  armareplaca295.jpg   136.03K   62 downloads
Armare placa +5.95:
Attached File  armareplaca595.jpg   140.82K   55 downloads
Detalii scara:
Attached File  armarescara.jpg   103.17K   81 downloads

Edited by corrnel, 20 April 2010 - 14:31.


#2
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
mamaaa ce pregatit a venit omu acesta!!!  :D

tot lipseste o piesa!
stalpii! cum arata si de unde pleaca stalpii!

Edited by casuta_papusilor, 20 April 2010 - 14:51.


#3
corrnel

corrnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.05.2006
Dupa ce am mai studiat planurile am hotarat sa modific putin parterul :
Attached File  Untitled_2.jpg   254.47K   133 downloads
Initial, peretele era continuu, dar pt ca nu aveam 1.90m intre geamul de la bucatarie si proprietata vecina am hotarat sa retragem peretele bucatariei. Vazand la ce pret a ajuns fierul am luat planurile la puricat si am hotarat sa retrag si peretele biroului si sa-l aliniez cu cel al bucatariei. Asa mai elimin niste stalpi. Peretele livingului nu pot sa-l modific, este pus pe peretele beciului.
Etajul va arata asa :
Attached File  Untitled_22.jpg   263.85K   93 downloads

Fierul calculat de structurist :
Attached File  fier.jpg   122.55K   72 downloads
...in total, 9.200kg.....mie mi se pare cam mult pt o casa de aprox 180mp. Voi folosi BCA iar invelitoarea va fi din tabla.
De asemenea, la armarea placii -0.05 am o nedumerire. Din planuri vad ca este armata la fel ca o placa de etaj. Asa o trebui ? .... cand ma voi intalni cu arhitectul o sa-l intreb, sa ma lamureasca si pe mine.


...revin si cu stalpii

Attached Files


Edited by corrnel, 20 April 2010 - 14:55.


#4
corrnel

corrnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.05.2006
Stalpii:
Attached File  stalpi1.jpg   116.51K   65 downloadsAttached File  stalpi2.jpg   110.03K   30 downloads
Grinzi si centuri:
Attached File  grinda1.jpg   136.92K   29 downloadsAttached File  grinda2.jpg   109.19K   18 downloads

Nu am luat inca de la arhitect tot dosarul dar ca sa va faceti o idee despre proiect , pun cateva imagini randate de mine in ArchiCad12 (cat m-am priceput si eu) :
Attached File  3d1.jpg   44.92K   112 downloadsAttached File  3d2.jpg   43.42K   89 downloads

Nu e vreo scula de arhitectura, m-a interesat mai mult functionalitatea. As fi vrut sa arate altfel, dar am fost limitati si de latimea mica a terenului (in oras e destul de buna, oricum). Pe mine ma doare la basca mai mult de bucataria de vara si de gratarul pe care mi le voi face langa de nucul din gradina, chestii d'astea  :OK:

Edited by corrnel, 20 April 2010 - 15:27.


#5
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008
din hol cum ajungi in bucatarie sau cum urci scarile spre etaj? :peacefingers:

#6
corrnel

corrnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.05.2006
hehe, pe geamul de la bucatarie sau dau gaura cu piconu dupa ce termin de construit si imi fac usa..... probabil cand stersai vreo grinda, stersai si usa din greseala....

Edited by raduk, 20 April 2010 - 18:22.
citarea inutilă a postului precedent


#7
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008
Eu credeam ca este a 8 a minune... :kisstogether:
In primul an la facultate,la primul meu proiect, se intra mai intai pe geam,urma un hol,dupa care era usa....... :confuzzled:

#8
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
n-as vrea sa fiu eu complet carcotas, dar mie mi se arata ca stalpii pleaca jos de la nivelul -0,05 m de la cota 0?

#9
corrnel

corrnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.05.2006
Prima oferta primita de la un constructor a fost de 11.500e - manopera.....  :deadtongue:
Iar pt  demolat imi cere cam 1.5ooE ....  :deadtongue:

casuto, habarnam de unde pleaca... din schite asa pare.... hmmmm, e de rau ???? ..... dom'le daca e mai ieftin asa, poa' sa plece si de la cota +2.95

Edited by corrnel, 20 April 2010 - 16:48.


#10
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
pai ditamai stalpii, care vad ca ajung si la 8,33 m nu au nici o incastrare?
ce dracu, la parlita mea de casa taraneasca cu parter pitic si pod meschin, am incastrare de aproape 1 metru, iar case de 6-8 metri n-au deloc (pleaca de la cota pamantului) sau chiar de la placa?

Edited by casuta_papusilor, 20 April 2010 - 16:59.


#11
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009

 corrnel, on 21st April 2010, 00:43, said:

Prima oferta primita de la un constructor a fost de 11.500e - manopera.....  :deadtongue:
Iar pt  demolat imi cere cam 1.5ooE ....  :deadtongue:

casuto, habarnam de unde pleaca... din schite asa pare.... hmmmm, e de rau ???? ..... dom'le daca e mai ieftin asa, poa' sa plece si de la cota +2.95

salut, succes,

Pretul la demolat ti la zis asa din burta?....ce ai de demolat mai exact?, fundatia ce adancime e? si ai idee daca e mult fier.....da ceva mai multe detalii....ce suprafata are?

ca un sfat, placa se sparge foarte usor (nu te speria) problema adevarata e la fundatie, ce adancime in pamant are, daca o sparti pe toata sau doar o anumita portiune, conteaza mult, normal se ia la ora cu piconu (buldoexcavator), poti sa spargi si cu picon electric dar sa fie slabuta fundatia, ca de nu e belea....eu la fundatia mea a batut ala vreo 11 ore si am platit 1200 ron (adancime 80 cm, 70 mp am spart), dar cand am discutat am vb de piconu mare (ai grija ca poate veni cu picon mic si sa te umfle)...la buldoexcavator se pot monta 3 tipuri de picoane, cel mare e de 500 kg/f....daca venea un utilaj mai mic 3 zile stresam vecini, asa a durat doar 1 zi...., iar daca dura 3 zile ma umfla de ma rupea, tu trebuie sa stii si sa estimezi cam cat sparge ala, tragel de limba si iti faci un calcul pe urma tu cam cat platesti la ora.....

succes

succes

#12
corrnel

corrnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.05.2006

 nickulaie, on 20th April 2010, 18:13, said:

salut, succes...
mersi omule, bafta si tie....... chiar pe jurnalul tau ma uitam ca sa imi fac o idee despre cat ar putea sa ma coste pe mine.
uite, asta este de demolat :
Attached File  Resize_of_IMG_4860.JPG   132.94K   104 downloads ... cu albastru am trasat fundatiile si cu roz, stalpii si placa de sus.
peretii de bca i-am demolat, au ramas doar stalpii cu placa de deasupra.
mai intai vreau sa scap de placa de deasupra, cei 6 stalpi si fundatiile.... pe latura unde a fost structura metalica(are cam 10m lungime), nu cred ca este fundatie adanca si cred ca nu are armaturi.
Cred ca o sa fie mai dificil pe portiunea unde s-a construit intial cladirea care are cam 40-45 m.p. amprenta.  Probabil ca fundatiile de sub ea sunt un pic mai adanci si au si armatura. Noile fundatii vor veni in locul celor care le voi scoate.

Placa de pe pamant inca nu stiu daca o scot sau nu. Mai degraba as lua un mototrancarici din acela cu disc cu care se taie pe strazi asfaltul sau betonul cand se umbla la canalizari sau gaze si cu el as taia doar pe unde am nevoie.

deci dimensiunile ar fi :
- placa de deasupra   ~40mp
- 6 stalpi cu dimensiunea de 30x30
- apox. 32 metri liniari de fundatie (nu cred ca e foarte adanca)

O sa incerc sa caut un picon mare, platit cu ora. Intai sa vad totul dat jos si dupa aia ma interesez si de transport. Si eu ma gandesc la vecini, cel mai frica imi este sa nu sara pietre sa le sparg geamurile.... va mai fi si praful facut de placa cand va cadea.... cam nasol...

Oricum decat sa dau 1.500 de epuroi mai bine ma apuc si o sparg eu cu barosul. Mi-o lua o luna, doua, dar stiu ca fac muschiu' pe mine ca arnold si imi mai raman si bani sa-mi iau o rabla de opel inscrisa la bulgari :))) ... ce dracu sa facem, e criza mare neica, economisim de unde putem...

Edited by corrnel, 20 April 2010 - 18:51.


#13
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
Salut,

Deci eu zic ca 1500 eur e umflat rau de tot pretul, decat daca nu cumva pretul e si cu DEBARASAT moloz...atentie sa nu scapi din vedere acest aspect, daca la fundatie nu ai armatura...pfuiii e simplu de tot.....trece ala cu piconu prin ea ca prin unt.....la mine am avut la fundatie 6 bari de 12, si a spart ala calumea, mai mult sa chinuit ca nu am vrut sa sparg tot si sa urcat pe ea si a piconat.....ca daca ii ziceam toata era mai simpla, la tine ce vad eu acolo preconizez vreo 15 ore de piconat cel mult...calculeaza...MAXIM 120 RON/ORA...(vezi sa nu iti ia si drumu vreo 200 ron....eu nu l-am platit)..deci undeva la 2000 ron e arhi-suficient parerea mea....si aici ma refer DOAR PICONU, nu si debarasarea, daca te gandesti sa si te debarasezi de el (molozu) (oferta era de vreo 400-500 ron/masina, dar eu il folosesc la umplutura, ca ma ridic cu 90 cm peste cota pamantului) eu zic tot atunci sa faci rost de camioane si sa il incarci ca si asa ai utilaju acolo, daca nu, vezi sa ii ceri sa vina cu cupa mare (aia de 60), si sa ti-l adune intr-un colt (molozu) sau ceva de genu asta.....daca nu se descurca cu lama....oricum nu te speria, in 1 zi de munca dispare, la mine soferu a fost meserias, la 8 era la teren, 1 cafea, la 8:30 incepea si pana la 18.00 nu termina (nici mancare nu baga).....e super tare....recomand oricand.


oricum ai grija si cum iei, ca daca iei la ora si dai de unu puturos....te scoate de te doare capu, si eu la fel mam cam enervat la inceput ca nu am reusit sa negociez la lucrare, initial imi dadusem un buget de maxim 2000 ron SPARTUL, si am iesit la 2200 ron cu tot cu sapatura...deci super tare, dar cum am zis...totul conteaza de soferu utilajului.....si apropo, nu te mai chinui tu sa darami pereti aia, ala cu piconu in 15 minute iti da pereti jos instant, iar pe urma cu lama iti face luna acolo, e munca aiurea pusa de tine, dupa ce ai sa vezi cum lucreaza unu real ai sa te sperii cat de eficient e, dar ai grija, FACE UN ZGOMOT.....sa ai autorizatiile sau vecini draguti, eu nu am avut nimic dar spre norocu meu (ma asteptam pe la pranz cu ceva ''musafiri pe la poarta''....dar au fost draguti cu mine).

Succes..

#14
corrnel

corrnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.05.2006

 nickulaie, on 20th April 2010, 19:55, said:

.....si apropo, nu te mai chinui tu sa darami pereti aia, ala cu piconu in 15 minute iti da pereti jos instant, iar pe urma cu lama iti face luna acolo...

neeee, nu e munca aiurea... i-am spart eu, special ca sa recuperez bca-urile.... am recuperat cam 8-9mc de bca-uri intregi pe care le voi folosi la peretele de deasupra etajului.... calcan cred ca ii zice... am acoperisul intr-o apa si deci voi avea un perete de vreo 12 metri lungime, inalt de aprox 2-3 metri cred.... cum ziceam, incerc sa recuperez orice si sa fac economii.

...cat despre "musafiri", sa se mai duca si ei pe la altii. sa ma lase naiba in pace...

Edited by corrnel, 20 April 2010 - 19:38.


#15
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
aaa, asa da cu recuperatul....foarte bine.....recupereaza cat mai mult posibil......oricum vezi ca sunt mai multe tipuri de buldo-excavatoare, vezi sa iei unu mare si cu piconu mare....ca nu faci nici o treaba......la mine de exemplu daca aplecam urechea la o oferta mai mica pe ora dar cu un picon mai micut, nu termina ala in 2 zile si ma costa cu vreo 40% mai mult decat am dat....deci sa fii foarte atent ce vei alege si sa intrebi in mod expres ce picon are si ce buldoexcavator, sa fie mare nu cu putere mic, ca si aia conteaza si bratul lui la cat se lungeste......pt ca in clipa in care bagi piconu bratul ramane fix, nu se lungeste si al 3 element ca la cupa....

dar tine cont ca tu ai banu......si nu uita, daca o sa pastrezi molozu rezultat posibil sa ai nevoie de el pe urma si la umplutura.......asa ca...lama (partea aia frontala) sa fie din 2 elemente.....hidraulice, sa poata sa si traga molozu nu doar sa il ridice, e important si acest aspect.

bafta

#16
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 10.05.2007
Casuta, stalpii sunt dati si in detaliile de fundatii. Normal se centralizeaza toate pe un singur plan, insa exista.

#17
corrnel

corrnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.05.2006

 Astrul, on 20th April 2010, 21:45, said:

Casuta, stalpii sunt dati si in detaliile de fundatii.....

la detaliile de fundatii m-am gandit si eu.... si daca tot am avut onoarea  :coolspeak: de a-mi vizita jurnalul ce parere aveti despre armarea placii la cota -0.05 ?
din ce am vazut in poze la alti colegi forumisti, in placa "de pe pamant" se baga doar plasa.... la mine pare ca este armata ca o placa de etaj sau gresesc eu ?

probabil ca structuristul a luat in calcul faptul ca voi sparge placa actuala de deasupra beciului pt a-l inalta si voi veni cu noua placa peste beci....si din aceste motive a armat-o asa.... totusi ma gandeam sa nu mai sparg placa actuala, decat in colturi unde voi baga stalpi.

....nu de alta dar ma cam streseaza pretul "fchierului" si as mai taia din cele 9200 de kile propuse de dom' structurist.

Edited by corrnel, 20 April 2010 - 21:10.


#18
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008

 casuta_papusilor, on 20th April 2010, 17:53, said:

pai ditamai stalpii, ... (pleaca de la cota pamantului) sau chiar de la placa?
Din ce vad eu, stalpii pleaca de la -1.35, 4 dintre ei chiar la -2.90 ..... iar trotuarele vad ca sunt la -0.60. Asadar nu par sa plece de la cota pamantului (cum e la casa la mine  :peacefingers: )

Schitele sunt facute de mana ?  :huh:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate