Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...
 Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

Problema PC...

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,577
  • Înscris: 17.09.2005

 dan_1072, on 9th April 2010, 15:26, said:

Tensiunea de la procesor posibil sa fie cam mare. Ai racire adecvata, nu se incinge ?
AMD 3200+ pe 130nm are Vcore de 1,5V.
Varianta pe 90nm are Vcore de 1,4V.
Deci tensiunea este buna ,oricare din variante ar fi prezenta in socket.

#20
slash95

slash95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 31.01.2010
Am postat temperaturile, tensiunile, am pus poze, imi da cineva o solutie? :D

#21
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,577
  • Înscris: 17.09.2005
Este bine sa verifici sistemul si cu o alta sursa.
Sau cu o alta unitate optica.

#22
slash95

slash95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 31.01.2010

 bit 61, on 9th April 2010, 18:03, said:

Este bine sa verifici sistemul si cu o alta sursa.
Sau cu o alta unitate optica.
Poate provoca unitatea optica astfel de probleme?? Mai degraba din sursa...

#23
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,577
  • Înscris: 17.09.2005
Corect ,dar nu garantat % la %.
Deci incepe cu sursa.

#24
dan_1072

dan_1072

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.01.2007
Unitatea optica are consum mare de curent la scriere sa la citire. Cand sta degeaba ce sa consume ?

#25
slash95

slash95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 31.01.2010

 dan_1072, on 9th April 2010, 18:30, said:

Unitatea optica are consum mare de curent la scriere sa la citire. Cand sta degeaba ce sa consume ?
La mine s-ar putea sa fie defecta deoarece, uneori ,,rasnea" ceva si cred ca unitatea optica era sursa. Plus ca atunci cand se bloca si dadeam reset primul lucru incepea sa lucreze timp de 2-3 secunde DVD-Romul.

#26
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 slash95, on 9th April 2010, 16:51, said:

Am postat temperaturile, tensiunile, am pus poze, imi da cineva o solutie? :D
:nonobad:   Nu mai spune !!! Unde sunt tensiunile furnizate de sursa ?

#27
slash95

slash95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 31.01.2010

 cspot, on 9th April 2010, 18:35, said:

:nonobad:   Nu mai spune !!! Unde sunt tensiunile furnizate de sursa ?
Imi pare rau dar numai atat am descoperit cu EVEREST...tensiunea furnizata de sursa nu o arata :)

#28
dan_1072

dan_1072

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.01.2007
Daca o inlocuiesti DVD-romul cu unul nou si placa de baza are controllerul defect, o sa ai aceleasi probleme. Ar fi bine sa poti face cateva teste.

#29
slash95

slash95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 31.01.2010

 dan_1072, on 9th April 2010, 18:44, said:

Daca o inlocuiesti DVD-romul cu unul nou si placa de baza are controllerul defect, o sa ai aceleasi probleme. Ar fi bine sa poti face cateva teste.
Spune te rog, mai exact cum sa fac teste?

#30
dan_1072

dan_1072

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.01.2007
Inainte sa cumperi un DVD-rom nou, ar fi util sa poti imprumuta unul si sa verifici daca sistemul functioneaza bine. Daca problema persista rezulta ca nu DVD-ul este cauza, logic nu ? In acest caz, mai ramane de verificat sursa. Pui o sursa noua dar daca e defect controllerul de pe placa de baza ? Ai cumparat-o degeaba.
Ai instalat si SpeedFan ? Sa vezi ce informatii iti ofera despre tensiunile de alimentare


Off topic
Ce placa video ai ?

Edited by dan_1072, 09 April 2010 - 18:01.


#31
slash95

slash95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 31.01.2010

 dan_1072, on 9th April 2010, 18:57, said:

Inainte sa cumperi un DVD-rom nou, ar fi util sa poti imprumuta unul si sa verifici daca sistemul functioneaza bine. Daca problema persista rezulta ca nu DVD-ul este cauza, logic nu ? In acest caz, mai ramane de verificat sursa. Pui o sursa noua dar daca e defect controllerul de pe placa de baza ? Ai cumparat-o degeaba.
Ai instalat si SpeedFan ? Sa vezi ce informatii iti ofera despre tensiunile de alimentare


Off topic
Ce placa video ai ?
Placa video este Nvida GeForce 6600.

Acestea sunt tensiunile afisate de SpeedFan:

Attached Files


Edited by slash95, 09 April 2010 - 19:29.


#32
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Cred ca este pentru cel putin a 6-a oara cand scriu ca tensiunile masurate cu fel de fel de "programe minune" nu trebuiesc luate in serios. Poate sunt utile prin faptul ca pot fi urmarite valorile, in sensul ca tensiunea fluctueaza, creste sau scade. Valorile in sine, nu sunt credibile.

Doar masuratoarea cu un Voltmetru ( presupus bun ) trebuie sa fie luata in consideratie.
Din poza pe care ai pus-o, reiese exact ce am scris.

Daca tensiunile puse in chenar rosu ar fi adevarate, protectiile sursei ( oricat de largi ar fi setarile lor ) ar trebui opreasca instantaneu furnizarea tuturor tensiunilor si sa inchida neconditionat calculatorul.

Nici temperaturile masurate cu "programele minune" , nu sunt mai breze !
Le numesc asa, pentru ca pot da totusi valori plauzibile pe cele cateva placi de baza pe care au fost testate inainte de a fi oferite gratis utilizatorilor.

Attached Files


Edited by Mos_Ilie, 09 April 2010 - 20:26.


#33
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007

 Mos_Ilie, on 10th April 2010, 00:17, said:

Salut,

Cred ca este pentru cel putin a 6-a oara cand scriu ca tensiunile masurate cu fel de fel de programe minune nu trebuiesc luate in serios. Poate sunt utile prin faptul ca pot fi urmarite valorile, in sensul ca tensiunea fluctueaza, creste sau scade. Valorile in sine, nu sunt credibile.

Doar masuratoarea cu un Voltmetru ( presupus bun ) trebuie sa fie luata in consideratie.
Din poza pe care ai pus-o, reiese exact ce am scris.

Daca tensiunile puse in chenar rosu ar fi adevarate, protectiile sursei ( oricat de largi ar fi setarile lor ) ar trebui opreasca instantaneu furnizarea tuturor tensiunilor si sa inchida neconditionat calculatorul.

da-mi voie sa completez cu faptul ca speed fan-ul are nevoie de caracteristicile placii de baza pe care se testeaza (nu soft-ul asa cum e dat jos) si mai sfant decat orice alt soft de masurat, este bios-ul. aici ar trebui verificate intr-o prima faza tensiunile si temperaturile.

#34
slash95

slash95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 31.01.2010

 Mos_Ilie, on 9th April 2010, 21:17, said:

Salut,

Cred ca este pentru cel putin a 6-a oara cand scriu ca tensiunile masurate cu fel de fel de programe minune nu trebuiesc luate in serios. Poate sunt utile prin faptul ca pot fi urmarite valorile, in sensul ca tensiunea fluctueaza, creste sau scade. Valorile in sine, nu sunt credibile.

Doar masuratoarea cu un Voltmetru ( presupus bun ) trebuie sa fie luata in consideratie.
Din poza pe care ai pus-o, reiese exact ce am scris.

Daca tensiunile puse in chenar rosu ar fi adevarate, protectiile sursei ( oricat de largi ar fi setarile lor ) ar trebui opreasca instantaneu furnizarea tuturor tensiunilor si sa inchida neconditionat calculatorul.
Eu am facut ce a spus dan 1072. Ce componenta credeti ca imi cauzeaza probleme?

 c14h3r, on 9th April 2010, 21:24, said:

da-mi voie sa completez cu faptul ca speed fan-ul are nevoie de caracteristicile placii de baza pe care se testeaza (nu soft-ul asa cum e dat jos) si mai sfant decat orice alt soft de masurat, este bios-ul. aici ar trebui verificate intr-o prima faza tensiunile si temperaturile.
Stiu ca BIOS-ul afiseaza corect, DAR BIOS-ul meu nu arata decat temperaturile, nu si tensiunile!!!

#35
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
" Ce componenta credeti ca imi cauzeaza probleme? "

Sunt tentat sa ii dau dreptate lui bit 61.
Adica : Sursa 60% sanse sa faca probleme, unitatea optica 40%.
Probabilitatea de defect a unui canal Ide din cele ( banuiesc ) doua, o poti elimina usor, schimband in placa de baza cablul care vine de la Cd/Dvd cu cel care vine de la Hdd.

Ce se scapa din vedere este ca atunci cand in unitatea optica se introduce un Cd sau Dvd, motorul de spindle ( cel care invarte suportul optic ), incearca sa ajunga la turatia nominala in timp cat mai scurt.
Astfel apare ( pentru o perioada de timp relativ scurta ), o crestere de curent ( implicit putere ) destul de importanta pe +12V.
Daca sursa este "subreda", clacheaza destul de usor.

Nu mai are rost sa amintesc ca tot din +12V se alimenteaza si regulatorul de tensiune pentru procesor si ca si el o poate lua razna. Garantat rezulta Bsod, blocaj sau chiar restart.

Daca sursa ofera mai multe tensiuni distincte de +12V, situatia se amelioreaza intrucatva.
Din pacate, doar sursele scumpe dispun de posibilitatea asta.

Edited by Mos_Ilie, 09 April 2010 - 20:58.


#36
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Mos_Ilie, on 9th April 2010, 20:17, said:

Doar masuratoarea cu un Voltmetru ( presupus bun ) trebuie sa fie luata in consideratie.
Din poza pe care ai pus-o, reiese exact ce am scris.


       Reiese ca daca aduc doua surse din care cel putin una defecta si un voltmetru nu este sigur ca o sa-ti dai seama care e buna si care e defecta....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate