Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Facultatea de Drept STAT sau PARTICULAR ..diferente

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
marius_123

marius_123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.04.2010
Sunt elev la Drept la o Universitate particulara  din Bucuresti considerata a fi cea mai buna sau printre cele mai bune (dintre cele particulare)>nu ma intrebati care, nu fac publicitate:))<< dar se tot aude un zvon ca facultatiile particulare nu se compara cu cele de stat ..Oare??(ma refer la cele serioase nu la SPIRU SAU ECOLOGICA!!)  aceiasi profi sunt peste tot iar la materiile importante precum penal si civil exigentele sunt mari si profii sunt foarte buni  asa ca dac vrei sa inveti, inveti oriunde ...pot spune totusi ca la particular din 100 de elevi sa zicem doar 20 maxim invata spre deosebire de stat unde majoritatea invata..dar cam atat :thumbup: poti invata oriunde  :peacefingers: voi ce ziceti???

#2
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006
deobicei astea particulare is niste nulitati, iar daca absolvi una dintre cele de stat ai mult mai multe sanse. Mai ales la drept....

sper sa nu o faci degeaba :)

#3
marius_123

marius_123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.04.2010
De acord ca sunt unele facultati de DREPT particulare care sunt nulitati !!! dar nu toate .... iti respect opinia totusi :peacefingers:

#4
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008
invata bine pe drq aia de la stat  :lol:

#5
Drosophila-melanogaster

Drosophila-melanogaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 09.03.2010

 marius_123, on 1st April 2010, 21:36, said:

Sunt elev la Drept la o Universitate particulara  din Bucuresti considerata a fi cea mai buna sau printre cele mai bune (dintre cele particulare)>nu ma intrebati care, nu fac publicitate:))<< dar se tot aude un zvon ca facultatiile particulare nu se compara cu cele de stat ..Oare??(ma refer la cele serioase nu la SPIRU SAU ECOLOGICA!!)  aceiasi profi sunt peste tot iar la materiile importante precum penal si civil exigentele sunt mari si profii sunt foarte buni  asa ca dac vrei sa inveti, inveti oriunde ...pot spune totusi ca la particular din 100 de elevi sa zicem doar 20 maxim invata spre deosebire de stat unde majoritatea invata..dar cam atat :thumbup: poti invata oriunde  :peacefingers: voi ce ziceti???
diferenta este ca "la stat" invata studenti, nu elevi...

#6
marius_123

marius_123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.04.2010
AAAAA......SCUZA-MA.....OBIJUNUINTA :thumbdown: ....ce ne faceam daca nu ai fi avut tu un asa spirit al observatiei:))...:D

Edited by marius_123, 08 April 2010 - 19:10.


#7
Annny

Annny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.06.2007
transfera-te daca poti! mai ales daca nu ai pile, ia si-nvata serios, nu e de glumit cu dreptul. ori esti bun in domeniu, ori n-ai ce face cu diploma.

#8
marius_123

marius_123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.04.2010

 Annny, on 8th April 2010, 22:17, said:

transfera-te daca poti! mai ales daca nu ai pile, ia si-nvata serios, nu e de glumit cu dreptul. ori esti bun in domeniu, ori n-ai ce face cu diploma.

Nu e cazul de transfer...avem aceiasi profi ca si la Universitate...si au spus ca nu este cazul!!! ce vreau sa zic este ca nu conteaza unde esti ci cat inveti   :peacefingers: iar cu pilele...depre pile poate fi vorba doar in avocatura( pana la un anumit nivel) si in notariat   :deadtongue: dar si aici trebuie sa STI!!! dar ai mare dreptate nu este de glumit nici cu dreptul nici cu vreo alta facultate!!!(daca vrei sa lucrezi in domeniu)

Edited by marius_123, 09 April 2010 - 17:51.


#9
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
nu trebuie de fapt SA STII ?

Edited by figo1988, 10 April 2010 - 11:34.


#10
marius_123

marius_123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.04.2010

 figo1988, on 10th April 2010, 12:34, said:

nu trebuie de fapt SA STII ?
STII..... :deadtongue:    l-am scris foarte repede si nu am stat sa il verific....daca aveti ceva de spus ar fi bine sa se refere la DREPT  :thumbup: :peacefingers:

Edited by marius_123, 10 April 2010 - 21:43.


#11
recul

recul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 15.06.2008

 marius_123, on 1st April 2010, 22:41, said:

De acord ca sunt unele facultati de DREPT particulare care sunt nulitati !!! dar nu toate .... iti respect opinia totusi :peacefingers:

din ce vad, ai deschis topicul degeaba, parerea ta e deja formata! nu prea ai cum sa compari dreptul la stat cu partilarul! si ast ao spune unul care a absolvit la particulara (la nici una din cele enumerate de tine). daca vrei cariera de jurist, du-te la stat, omule, acolo inca se mai face carte! bafta!

#12
marius_123

marius_123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.04.2010

 recul, on 10th April 2010, 22:50, said:

din ce vad, ai deschis topicul degeaba, parerea ta e deja formata! nu prea ai cum sa compari dreptul la stat cu partilarul! si ast ao spune unul care a absolvit la particulara (la nici una din cele enumerate de tine). daca vrei cariera de jurist, du-te la stat, omule, acolo inca se mai face carte! bafta!
Adevarul este ca  ..la STAT ai acea  "bafta" ca esti oarecum fortat sa inveti sunt regulile mult mai stricte!! aceasta este marea diferenta dintre PARTICULARE  si STAT acuma depinde si de student :thumbup:  iar in legatura cu opinia mea este normal sa "iau apararea" particularelor fiind student la una din ele:P ...de aceia am si deschis topicul sa vad si o alta parere  precum a ta  ..iti multumesc oricum:d :peacefingers:

Edited by marius_123, 10 April 2010 - 23:20.


#13
Drosophila-melanogaster

Drosophila-melanogaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 09.03.2010
la Drept se sustinea o proba "dura" la Limba Romana.
se pare ca tu n-ai dat-o!

"aceiasi"???????????

#14
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
la particulare predau in proportie de 75 % aceiasi profesori ca si la stat.
diferenta e ca nu le pasa de ceea ce fac studentii.
pentru ca studentii platesc niste bani si e problema lor daca-si baga picioarele in banii parintilor sau nu.

la fel cum, inca, in romania 75 % dintre angajatori vor stramba din nas cand vor vedea o asemenea facultate.

ceea ce la drept nu e cazul. deoarece daca nu profesezi ca jurist angajat la o firma, si intri in barou, nu intereseaza pe nimeni.

la stat, unde te tine statul in brate, sunt alte reguli, mai stricte, legate de absente si promovari.

de-aia la particulare unii trec ca gasca prin apa dar sunt si unii care invata pentru ca asta isi doresc.

si la stat trec multi ca gasca prin apa, dar mai putini decat omologii lor de la particulare.

#15
marius_123

marius_123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.04.2010

 Drosophila-melanogaster, on 11th April 2010, 18:26, said:

la Drept se sustinea o proba "dura" la Limba Romana.
se pare ca tu n-ai dat-o!

"aceiasi"???????????

NU STIU CARE ITI ESTE PROBLEMA...DESI SUNT CONVINS CA ESTE UNA MARE...DACA NU AI NIMIC DE SPUS IN LEGATURA CU DREPTUL  ..LASA-NE!!!....da draga mea "aceiasi"!! nu ti convine LASA- NE!!! MULTUMESC ANTICIPAT
singular masculin: acelasi
singular feminin: aceeasi

plural masculin: aceiasi(PROFESORI)
plural feminin: aceleasi

Edited by marius_123, 11 April 2010 - 19:23.


#16
Drosophila-melanogaster

Drosophila-melanogaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 09.03.2010
asta este, am gresit din... obijnuinta!

#17
marius_123

marius_123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.04.2010
"de-aia la particulare unii trec ca gasca prin apa dar sunt si unii care invata pentru ca asta isi doresc.

si la stat trec multi ca gasca prin apa, dar mai putini decat omologii lor de la particulare."

AICI AI MARE DREPTATE MULTI TREC CA GASCA PRIN APA DAR..NU ARE LEGATURA CU FACULTATEA SAU PROFESORII  .....NU VOR EI SA INVETE!!! DIN ACEST MOTIV STATUL ESTE MAI BINE VAZUT> ACOLO MAJORITATEA INVATA, LA PARTICULARE NU!!! DAR PENTRU CA NU VOR :))) ASTA FIRESTE ESTE PAREREA MEA

 Drosophila-melanogaster, on 11th April 2010, 20:17, said:

asta este, am gresit din... obijnuinta!
ma mir ca ai recunoscut > e ceva...;) CRED CA A DURUT:D <ACUM HAI SA LASAM PROSTIILE SI SA REVENIM LA TOPICUL NOSTRU ..MULTUMESC!!! :kisstogether:

#18
Drosophila-melanogaster

Drosophila-melanogaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 09.03.2010

 marius_123, on 11th April 2010, 20:29, said:

ma mir ca ai recunoscut > e ceva...;) CRED CA A DURUT:D <ACUM HAI SA LASAM PROSTIILE SI SA REVENIM LA TOPICUL NOSTRU ..MULTUMESC!!! :kisstogether:
asa obijnuiesc eu, sa recunosc!
tu obijnuiesti?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate