Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...
 Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...
 Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto
 Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5
 

Nikon D5000

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
dodonline

dodonline

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.03.2010
Salut! Mi-am achizitionat si eu un Nikon D5000 cu un obiectiv 18-55mm, dar am o nelamurire si daca m-ati putea ajuta as fii recunoscator. Cand ma uit pe vizor apare o linie verticala de la punctul central de focalizare pana sus. E normal sau e o problema tehnica?

#20
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009

View Postdodonline, on 23rd May 2010, 09:14, said:

Salut! Mi-am achizitionat si eu un Nikon D5000 cu un obiectiv 18-55mm, dar am o nelamurire si daca m-ati putea ajuta as fii recunoscator. Cand ma uit pe vizor apare o linie verticala de la punctul central de focalizare pana sus. E normal sau e o problema tehnica?

E normal, e un traseu electric care face legatura intre sistemul de AF si punctul de focus ales ( in cazul tau cel central )

#21
bulldog_cox

bulldog_cox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.05.2010
si eu intentionez sa cumpar d3000 sau d5000, ce ma sfatuiti?
unde este d5000 body cu 1.699Ron?

#22
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 09.05.2009
@bulldog_cox Cam tarziu ...

Quote

mai ales de cand cu oferta de buy-back valabila pana pe 11 aprilie 2010 care a coborat pretul lui D5000 la doar 1.699 lei
Acum nu cred ca-l mai gasesti sub 2500, poate doar SH. Parerea mea este sa mergi pe D5000 daca iti permiti desigur.

#23
akai_fan68

akai_fan68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.02.2010
salut. sunt proaspatul posesor al unui D5000. va rog mult spuneti-mi are functia "BACKLIGHT"? sau cum pot fotografia obiecte cu soarele in spatele lor. cu stima si multumiri. am obiectiv de kit 18-55

#24
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,320
  • Înscris: 24.02.2007
Expui corect si apoi in functie de ce vrei sa pozezi poti sa dai si cu blitzul.

Edited by dani.user, 26 June 2010 - 13:05.


#25
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006

View Postakai_fan68, on 26th June 2010, 09:01, said:

salut. sunt proaspatul posesor al unui D5000. va rog mult spuneti-mi are functia "BACKLIGHT"? sau cum pot fotografia obiecte cu soarele in spatele lor. cu stima si multumiri. am obiectiv de kit 18-55

Depinde ce vrei sa iti iasa. Daca vrei expunere corecta si in background si subiectul din fata atunci trebuie expus backgroundul corect si subiectul luminat cu flash. Daca vrei backgroundul corect si subiectul ca o silueta masori backgroudul si gata. Daca vrei subiectul luminat corect iar backgroundul vrei subexpus atunci masori doar subiectul si gata. Cum obtii cele de mai sus ?  Comuti functia de Metering a aparatului pe Spot, in acest fel aparatul va masura expunerea pe un segment de aproximativ 5% din jumatatea cadrului, in felul acesta poti masura foarte precis expunerea doar pe o parte a cadrului. Ca sa te poti folosi de cele de mai sus trebuie sa citesti cate ceva despre Zone System, numai asa vei putea intelege cum poti masura corect folosind Spot.

Daca vrei backgroundul expus bine si subiectul la fel nu trebuie sa te mai complici cu cele de mai sus, lasi Metering pe Matrix si ridici blitzul onboard, dar vezi sa nu fie setat pe Auto, sa fie setat pe simbolul ala cu traznetul :) fara A langa el, cred ca asa e la Nikon. Teoretic aparatul ar trebui sa stie automat sa expuna cum trebuie. Daca tot iti iese backgroudul supraexpus umbli la compensarea expunerii si scazi la -1EV dupa care mai faci o incercare.

Sper ca nu te-am incurcat mai rau, bafta !

#26
akai_fan68

akai_fan68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.02.2010

View Postrealdexter, on 26th June 2010, 17:01, said:

Depinde ce vrei sa iti iasa. Daca vrei expunere corecta si in background si subiectul din fata atunci trebuie expus backgroundul corect si subiectul luminat cu flash. Daca vrei backgroundul corect si subiectul ca o silueta masori backgroudul si gata. Daca vrei subiectul luminat corect iar backgroundul vrei subexpus atunci masori doar subiectul si gata. Cum obtii cele de mai sus ?  Comuti functia de Metering a aparatului pe Spot, in acest fel aparatul va masura expunerea pe un segment de aproximativ 5% din jumatatea cadrului, in felul acesta poti masura foarte precis expunerea doar pe o parte a cadrului. Ca sa te poti folosi de cele de mai sus trebuie sa citesti cate ceva despre Zone System, numai asa vei putea intelege cum poti masura corect folosind Spot.

Daca vrei backgroundul expus bine si subiectul la fel nu trebuie sa te mai complici cu cele de mai sus, lasi Metering pe Matrix si ridici blitzul onboard, dar vezi sa nu fie setat pe Auto, sa fie setat pe simbolul ala cu traznetul :) fara A langa el, cred ca asa e la Nikon. Teoretic aparatul ar trebui sa stie automat sa expuna cum trebuie. Daca tot iti iese backgroudul supraexpus umbli la compensarea expunerii si scazi la -1EV dupa care mai faci o incercare.

Sper ca nu te-am incurcat mai rau, bafta !


nu, nu m ai incurcat deloc. trebuie sa ti multumesc si o fac. incerc si iti spun ce a iesit. ideea era asta: caz banal. sa fotografiez o turla de biserica, sa zicem, si soarele este in spatele ei... cateva grade e de ajuns sa mi fie mie in fata obiectivului. cu stima si multumesc. astept sa mi mai dai sfat la ce caz am prezentat

#27
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006
Si ce vrei sa se vada expus corect, turla, cerul sau amadoua ? Daca le vrei pe amadoua e destul de greu ca n-ai flash atat de puternic desi e posibil sa mearga cu un SB-800 daca turla e aproape. daca vrei cerul luminat corect si turla ca o silueta, comuti masurarea pe Spot, pui punctul central undeva pe cer, apesi declansatorul pana la jumate sa blochezi expunerea dupa care reincadrezi si declansezi. Folosesti compensarea expunerii in functie de rezultate.

#28
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,320
  • Înscris: 24.02.2007
Folosesti tehnica HDR daca vrei ambele expuse corect.

#29
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006

View Postdani.user, on 27th June 2010, 13:14, said:

Folosesti tehnica HDR daca vrei ambele expuse corect.

E o varianta numai ca aia nu e poza. Nu s-a adus in discutie folosirea calculatorului ci doar a echipamentului foto. Cum as intreba eu : cum pot sa ii fac o poza prietenei mele in fata cascadei Niagara dar fara sa ajung acolo. Raspunsul corect ar fi ca nu poti, dar pe calculator folosind o poza a prietenei si una a cascadei se pot face niste smekerii :)

#30
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View Postakai_fan68, on 26th June 2010, 16:35, said:

nu, nu m ai incurcat deloc. trebuie sa ti multumesc si o fac. incerc si iti spun ce a iesit. ideea era asta: caz banal. sa fotografiez o turla de biserica, sa zicem, si soarele este in spatele ei... cateva grade e de ajuns sa mi fie mie in fata obiectivului. cu stima si multumesc. astept sa mi mai dai sfat la ce caz am prezentat

ti-a iesit ? poti pune aici poza finala sa se vada mai bine si sa invete si altii (printre care si eu :D)

#31
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View Postrealdexter, on 27th June 2010, 19:54, said:

E o varianta numai ca aia nu e poza. Nu s-a adus in discutie folosirea calculatorului ci doar a echipamentului foto. Cum as intreba eu : cum pot sa ii fac o poza prietenei mele in fata cascadei Niagara dar fara sa ajung acolo. Raspunsul corect ar fi ca nu poti, dar pe calculator folosind o poza a prietenei si una a cascadei se pot face niste smekerii :)


Nu este acelasi lucru. Un colaj este una, iar folosirea unei tehnici de procesare este alta. Nu uita ca unele camere au deja procesarea hdr incorporata, iar majoritatea ofera diverse moduri de bracketing, care sunt folosite atat pentru selectie, cat si pentru mixare.

#32
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006

View PostDSops, on 28th June 2010, 11:34, said:

Nu este acelasi lucru. Un colaj este una, iar folosirea unei tehnici de procesare este alta. Nu uita ca unele camere au deja procesarea hdr incorporata, iar majoritatea ofera diverse moduri de bracketing, care sunt folosite atat pentru selectie, cat si pentru mixare.

Sunt de acord, D5000 nu ofera asa ceva si tocmai de-aia m-am limitat doar la tehnici de fotografiere si nu de post procesare.

#33
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 09.05.2009
@realdexter Tehnicile de postprocesare fac parte (integranta in opinia mea) din fotografie. Postprocesare se facea si pe vremea fotografiei argentice (cand aparatele nu stiau sa faca decat fotografii) asa ca nu vad de ce acum ar fi ceva de blamat.

Edited by DannyMC, 28 June 2010 - 15:40.


#34
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006

View PostDannyMC, on 28th June 2010, 16:38, said:

@realdexter Tehnicile de postprocesare fac parte (integranta in opinia mea) din fotografie. Postprocesare se facea si pe vremea fotografiei argentice (cand aparatele nu stiau sa faca decat fotografii) asa ca nu vad de ce acum ar fi ceva de blamat.

Ai perfecta dreptate, nici n-am blamat chestia asta, am spus doar ca atat timp cat intrebarea sa referit doar la tehnici de fotografiere m-am limitat cu raspunsul la ele. N-am absolut nimic impotriva tehnicilor de postprocesare, de fapt una dintre galeriile mele preferate de pe flickr contine numai pseudo HDR si HDR

#35
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
de regula, cand ai o persoana asezata cu spatele la soare, si ai camera pusa pe mod de masurare matrice, sau chiar preponderent central, exponometrul camerei dicteaza o expunere mediata, ce arde nitel si cerul, si subexpune si persoana ce sta cu spatele la sursa de lumina. pe ce camere am folosit eu, o functie de genul backlight dicta o supraexpunere a cadrului cu 1-2 stopuri, incat subiectul sa iasa expus corect.

sigur ca sunt multe metode de a expune corect si in fata si in spate, se pot folosi blitzuri, chiar blende, sau se poate folosi expunere manuala in cazul in care fundalul nu este de interes.

Edited by nicolaie, 29 June 2010 - 09:39.


#36
Blogatu

Blogatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 16.06.2010
Sunt foarte curios de parerile voastre vis-a-vis de pretul de achizitie al unei astfel de camere Nikon. Nu dispun de un buget atat de mare si as vrea sa achizitionez un DSLR. Am gasit la un pret de aproximativ 2551 lei camera pe Sigmanet http://www.sigmanet....-DX-VR--id33083 cu obiectiv 18-55. Se merita sa cumpar si un obiectiv pentru zoom, care costa cam 700 lei mai mult? Astept raspunsurile posesorilor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate