Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...
 Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...
 Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?
 Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...
 

O "casa" din lemn in regim propriu HEEEEELLLLP!

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
28 răspunsuri în acest subiect

#1
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 142
  • Înscris: 07.06.2008
Pentru inceput va recunosc ca sunt "afon" in domeniul constructiei unei case, singura mea experienta era atunci cand citeam jurnalele, experientele altora, problemele si bucuriile lor... eram sceptic in prinvinta constructiilor in regim propriu, parca ii compatimeam... acum sunt in "papucii" lor  :mellow:  .
Circumstantele ma fac nevoit sa ma aventurez in necunoscut, incercand constructia aceasta sa o fac cat se poate de solo posibil.
Constructia este din lemn, panouri sandwich, sau asa sper,  are parter+mansarda,(bucatarie+baie+hol+dormitor+balcon mic=HOME SWEET HOME )micuta, amprenta fiind de aprox 27 m2, trebuie sa las loc pentru o alta cladire folosita in scop comercial.
Momentan am sapat doar amprenta, de aici incep problemele...:
-cum pot face colturile sa fie la 90 grade exacte, pentru ca panoul de perete sa se potriveasca perfect
-oare se va lasa placa de beton turnata odata ce pun mobila peste( a fost o casa batraneasca  ce am demolato )
-oare lemnul care nu este chiar bine uscat o sa imi faca probleme
-gipscartonul il pot monta direct pe montantii peretelui, sau pentru ca nu e bine uscat va lucra si crapa placa

nu imi mai trece prin cap ce mai este, sper ca prin binevointa vizitatorilor acestui forum sa rezolv unele dintre ele.
Va tin la curent cu poze si costurile aferente.

P.S.: Panouri sandwich am ales pentru rapiditatea constructiei avand nunta in august trebuie sa dau din lopatele sa termin cat mai mult posibil...sa mai si raman cu  bani de nunta :) . Scuze daca mai gresesc gramatical sau tehnic dar sunt rupt de oboseala dupa caratul si sortatul lemnului.TINETI-MI PUMNII!!

#2
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.582
  • Înscris: 10.05.2007
Incep si eu printr-o gluma. Afon in constructii nu poti fi decat daca te ocupi de acustica. Poate profan ;)
Pune si niste poze.

#3
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.426
  • Înscris: 05.07.2009

View Postdilimach3, on 21st March 2010, 14:06, said:

Scuze daca mai gresesc....dar sunt rupt de oboseala dupa caratul si sortatul lemnului.TINETI-MI PUMNII!!

credeam ca de atata stat in genunchi pe la biserica ...nicidecum de la carat lemne , pe caldurica si sarbatoarea asta :P

View Postdilimach3, on 21st March 2010, 14:06, said:

-cum pot face colturile sa fie la 90 grade exacte, pentru ca panoul de perete sa se potriveasca perfect
-oare se va lasa placa de beton turnata odata ce pun mobila peste( a fost o casa batraneasca  ce am demolato )
-oare lemnul care nu este chiar bine uscat o sa imi faca probleme
-gipscartonul il pot monta direct pe montantii peretelui, sau pentru ca nu e bine uscat va lucra si crapa placa

1. diagonalele sa fie egale  ....si la colturi dai unghi drept ( vezi "isoscelul" )
2. nu s a inteles mare lucru
3. depinde , cand a fost taiat , cat a stat etc etc ...e greu de precizat o "evaluare" a problemelor care le poate da
4. pui rigips pe perete ...si apoi crapa placa .....se vede ca esti un pic obosit ...asa ca ia o gura de aer , stai relaxat ca nu te fugareste nimeni ,  limpezesteti gandurile , bea o gura de apa ...si apoi ia punct cu punct toate problemele "care te deranjeaza"

succes !  :peacefingers:

ps. eventual iti "limpezesti" gandurile , la un mic , o berica  :peacefingers:

LE : posibil sa te fi referit la "placa" de rigips si eu am inteles altceva ....offf...cred ca eu sunt mai obosit ca ttine :)

Editat de cheta06, 21 martie 2010 - 14:44.


#4
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.830
  • Înscris: 06.12.2004
Mai bine apelezi totusi la un inginer constructor. Macar pt niste sfaturi. Altfel o sa faci mplacabil greseli care or sa te coste mult si pe care o sa le constati prea tarziu. Sa il chemi periodic in diferite stadii ale constructiei sa isi dea cu parerea. Nu ar trebui sa te coste multe asta.

Editat de qudatheo, 21 martie 2010 - 14:47.


#5
31PLT

31PLT

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 10
  • Înscris: 01.04.2007
curaj  :peacefingers:

#6
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.193
  • Înscris: 07.01.2007

View Postcheta06, on 21st March 2010, 14:25, said:

1. diagonalele sa fie egale  ....si la colturi dai unghi drept ( vezi "isoscelul" )

vezi pitagora!

ce structura va avea peretele tau sandwich ?

#7
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.426
  • Înscris: 05.07.2009
:D ..... :peacefingers:

Editat de cheta06, 22 martie 2010 - 18:54.


#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.785
  • Înscris: 27.01.2009
orice jurnal pe acest forum ar trebui asortat cu poze contra sfaturi/opinii
fara poze nu pot sa-ti spun decat ca totul e extrem de simplu
1-faci fundatia
2-pe fundatie faci casa
3-pe casa faci acoperis
4-in jurul casei faci gard
si gata esti boier

#9
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 142
  • Înscris: 07.06.2008
dupa atata "planuire", alergat dupa balast, oameni, scandura etc., etc., m-am relaxat citind printre randuri mesajele voastre, rad copios. Din pacate Doamne Doamne o sa ma certe dar nu am avut de ales a trebuit sa muncesc duminica, ma duc la spovedanie anticipat :) , astazi nu am facut mare lucru, lemnul adus pentru cofrag nu era bun, sunt un pic suparat ca am pierdut o zi.
-placa la care ma refeream anterior era cea de gipscarton, prinsa pe montantii structurii din lemn, panoul de perete fiind tip framing, nu stiu daca sa o prind direct pe lemn sau sa folosesc cadre.
-constructia dorita se aseaza pe "ruinele" vechei case batranesti, am demolat ,carat pamant, nivelat, sapat fundatie si doresc sa torn placa grosime aprox 10-13cm, nu cred ca se va lasa.
-lemnul este intr-o stare relativ buna nu stiu daca este bine uscat, sper sa nu imi faca probleme pe viitor. Lemnul oricum vreau sa il protejez cu un strat de lac protector...din ce am citit asa este indicat dar am un prieten "constructor" care imi spune ca nu trebuie dat cu nimic atata timp cat il acopar cu osb si gipscarton.
Voi ce credeti?
Poze o sa upload-ez in curand, probabil maine.
Am cerut sfatul catorva "mesteri" dar ei sunt prea ocupati sa contruiasca blocuri si vile sunt prea insemnificativ...de aceea sper sa obtin sfaturi din experientele voastre.
Iar de calmat nu stiu daca o sa am timp: trebuie sa fac constructia pentru uz comercial pana de pasti, casa, nunta, sa mai tin si pe picioare micutza afacere pe care o avem. Asa ca stres stres si sa nu uitam streeees.

#10
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.326
  • Înscris: 17.03.2009

View Postdilimach3, on 22nd March 2010, 21:00, said:

Iar de calmat nu stiu daca o sa am timp: trebuie sa fac constructia pentru uz comercial pana de pasti, casa, nunta, sa mai tin si pe picioare micutza afacere pe care o avem. Asa ca stres stres si sa nu uitam streeees.
Dintre toate astea, nunta o sa te ,,bantuie" pana la adanci batraneti!
O sa  aiba grija sotia sa -ti aduca aminte! :lol: :lol:

#11
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 142
  • Înscris: 07.06.2008
viata in doi este placuta plina de aventuri, probleme, dezbateri mai aprinse, iubire, intelegere, ufffff ce frumos o sa fie... SPER!!!
Astazi am progresat am reusit sa cofrez jumatate din fundatie, mi-a revenit zambetul pe buze incerc sa atasez poze dar nu reusesc, probabil am probleme cu netul sau cu virusii.
Am cautat pe net despre prinderea panoului de perete de fundatie si am gasit tot felul de variante unele prea stiintifice, altele par prea firave ( precum prinsul cu cleme ) care credeti ca ar fi mai indicate?
Probabil ca repet de prea multe ori, nu stie nimeni despre prinderea gipscartonului direct pe montantul din lemn? peretele este tip framing
Multumesc anicipat.

#12
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postdilimach3, on 23rd March 2010, 18:05, said:

Probabil ca repet de prea multe ori, nu stie nimeni despre prinderea gipscartonului direct pe montantul din lemn? peretele este tip framing
casa din lemn se lasa! e o axioma!
plecand de la asta trebuie sa tii cont ca, daca n-are luft lasat, va crapa si se va sparge.
de treaba cu lasatul casei trebuie sa tii cont si la golurile de usi si ferestre. vei face ferestrele si usile mai "scurte" si vei umple golurile de deasupra cu vata.
la ultima pagina, are astru jurnal de casa din lemn, parca. sau pe case finalizate, ca nu mai stiu.

Editat de casuta_papusilor, 23 martie 2010 - 19:45.


#13
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 142
  • Înscris: 07.06.2008
Cateva poze cu planurile casei. planurile sunt facute intr-un program de amatori, amenajarea camerelor am incercat sa o fac cat se poate de adevar. Sper sa va placa, sunt deschis la sugestii. Ultima poza este cu cladirea finala mult visata, acoperis plan cu terasa deasupra uffff abia astept sa o termin pe toata, momentan ma incurca contructia uz comercial.

Fișiere atașate



#14
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.582
  • Înscris: 10.05.2007
Parerea mea este sa consulti de urgenta un proiectant!

#15
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 872
  • Înscris: 08.08.2008
dilimach,casa facuta de tine zici ca semana cu niste containere suprapuse.
Nu are nici un fel de estetica. :nonobad: Fereste micute,balcon mic.......nu stiu nu are nici un Dumnezeu. :confuzzled:
Nici macar ultima poza,care zici tu ca ar fii preferata ta.
ia legatura cu un arhitect,spune-i ce vrei si cu ce sfat iti mai da si el, ajungi la o alta forma,dar in nici un caz ce ai facut tu. :confuzzled:
Sper ca nu te-am suparat rau!   :console:
Este un sfat prietenesc!:kisstogether:

#16
instinct

instinct

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 701
  • Înscris: 29.09.2006
Omu' a turnat fundatie si acum sa schimbe estetica :).

Oricum la cat de spartana e nu stiu de ce iti faci griji. Prinde-o cum vrei, o sa aiba o masa si inertie atat de mici incat cel mult cade de pe fundatie cu totul la jumate de metru la cutremur si gata :). O ridici la loc  cu macaraua sau un grup entuziast. Prinde-o in dibluri, ancore chimice, whatever... Era bun un pistol cu cuie de ciment, prindeai niste coltare langa cosoroaba si gata, in juma de ora o prindeai. La cea mare ce sa-ti zic, baga niste tije filetate de la turnare, cu "mustata", si treci cosoroaba prin ele.

Cu gipsul e simplu, prinde-l cu luft, adica lasi 3-4mm intre placi. La fel la OSB ! Oricum gipsul nu se pune de jos, asa ca o sa ai luft oricum pe verticala. Si tot mereu prinzi la mijlocul montantului. Nu dai cuie in gips sau OSB altundeva. Distanta intre montanti se pastreaza. Se modifica grosimea lor ;). Si inaltimea, dar mult mai putin.

Spor.

#17
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.426
  • Înscris: 05.07.2009
faina rau

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  a.JPG   67,12K   141 download-uri


#18
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 434
  • Înscris: 29.01.2006
eu nu inteleg, cum o sa obtii autorizatie de constructie fara planuri si memorii de la arhitect, structurist, etc. ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate