Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Cum pot sa ma intalt mai repede ?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Nu am auzit pana acum copil sa nu-i placa fructele... eu devoram jumatate de sacosa de mere/zi.  :rolleyes:
Nu, fara gluma, pe timpuri, cand nu exista prea multa ciocolata, guma de mestecat, cola, chipsuri si alte minuni, fructele si legumele erau baza "de dulce".
Mere, pere, struguri, prune, nuci, caise, corcoduse, piersici... lista e atat de lunga! E ciudat sa spui ca nu pti manca fructe... CAUTA ce-ti place si baga in tine!
Daca vrei "hardcore", mananca morcovi, patrunjel radacina, telina sau varza... Ce bune erau! Si ce bune mi se par si acum! :)

Dar m-au ajutat sa cresc in inaltime? La cei 175cm ai mei, comparandu-ma cu verii si fratii mei de peste 180cm zic ca nu au contat prea mult.

Oricum, la 11 ani nu aveam problema asta cu inaltimea... te simti cumva discriminat la scoala?  :coolspeak:

Daca vrei un sfat pe care l-am citit si eu mai demult (pe atunci citeam orice despre culturism) in revista scria sa nu pui greutate pe coloana. Adica, sa o lasi putin mai moale cu caratul lucrurilor foarte grele... dar la 11 ani !?!? Ce probleme isi pun copiii din ziua de azi!  :console:


P.S.: parca te vad peste vreo 5 ani pe forum cu subiectul: "Cum sa fac sa ma adaptez: am 220cm!"  :-))

Edited by ciureanuc, 23 March 2010 - 15:07.


#20
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 UNHleaSHD, on 23rd March 2010, 13:34, said:

Ai grija ce propui. Nu propune ceva daca nu esti informat corect.
La ce te referi, mai exact?

#21
UNHleaSHD

UNHleaSHD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 29.07.2007

 e_bulu, on 23rd March 2010, 16:41, said:

La ce te referi, mai exact?

Replica "Fara culturism" am si ingrosat-o. La asta m-am referit.

Edited by UNHleaSHD, 23 March 2010 - 15:44.


#22
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Pai, asta o sa-ti spuna si un medic. Eu eram disperat sa cresc cat mai mult dupa ce am trecut prin perioada aia proasta datorata alimentatiei complet nesanatoase, fumatului (culmea e ca am inceput sa cresc atunci cand m-am apucat de fumat - pura coincidenta), etc. Am mers la centrul de medicina sportiva unde mi-au facut radiografia de care am povestit (aveam 15-16 ani), mi-au zis ca nu pot spera la mai mult de 190-191cm. (m-am oprit la 190 la 22 de ani) si mi-au dat ceva sfaturi ca sa ating macar inaltimea aia printre care si alimentatia complet diferita de cartofii aia pe care-i bagam in mine si evitarea anumitor activitati (ridicarea de greutati samd.). S-o mai fi schimbat ceva de atunci dar eu cred ca daca se duce la o sala de "urechisti" (sunt multe) fara antrenori seriosi, are toate sansele sa nu creasca atat cat i-ar permite genele.

#23
UNHleaSHD

UNHleaSHD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 29.07.2007

 e_bulu, on 23rd March 2010, 16:55, said:

Pai, asta o sa-ti spuna si un medic. Eu eram disperat sa cresc cat mai mult dupa ce am trecut prin perioada aia proasta datorata alimentatiei complet nesanatoase, fumatului (culmea e ca am inceput sa cresc atunci cand m-am apucat de fumat - pura coincidenta), etc. Am mers la centrul de medicina sportiva unde mi-au facut radiografia de care am povestit (aveam 15-16 ani), mi-au zis ca nu pot spera la mai mult de 190-191cm. (m-am oprit la 190 la 22 de ani) si mi-au dat ceva sfaturi ca sa ating macar inaltimea aia printre care si alimentatia complet diferita de cartofii aia pe care-i bagam in mine si evitarea anumitor activitati (ridicarea de greutati samd.). S-o mai fi schimbat ceva de atunci dar eu cred ca daca se duce la o sala de "urechisti" (sunt multe) fara antrenori seriosi, are toate sansele sa nu creasca atat cat i-ar permite genele.

Atat timp cat nu are antrenor personal, la varsta asta nu face nimic.
Trebuie sa astepte si sa se documenteze.
Sala NU te opreste din crestere! Decat daca nu respecti anumite chestii

Edited by UNHleaSHD, 23 March 2010 - 16:03.


#24
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Ne invartim in jurul cozii. In principiu, el nu stie ce NU trebuie sa faca (ce chestii trebuie sa respecte) iar o sala cu un antrenor care se ocupa prioritar de el din punctul asta de vedere (al cresterii), costa.

#25
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

 UNHleaSHD, on 23rd March 2010, 16:03, said:

Atat timp cat nu are antrenor personal, la varsta asta nu face nimic.
Trebuie sa astepte si sa se documenteze.
Sala NU te opreste din crestere! Decat daca nu respecti anumite chestii
Oameni buni, ARE UNSPREZECE ANI!!  Nu stiu, dar o mica banuiala ca nu e fiul lu' X sa-si permita antrenor personal.
Si oricum, la 11 ani nu te baga nimeni in seama. Nimeni nu-ti va sune decat sa faci exercitii fizice folosind greutatea corpului tau si atat.

Eu il sfatuiesc sa mai astepate vreo 3-4 ani si abia apoi sa-si puna problema inaltimii.
Cel mai mic copil din clasa mea de scoala primara e cat mine acum... si atunci era ultimul cand ne aliniau la sport. :)

#26
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
La mine a fost la fel cu diferenta ca ala a facut polo. Iar la mine a fost natura...

Edited by e_bulu, 23 March 2010 - 16:23.


#27
UNHleaSHD

UNHleaSHD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 29.07.2007

 ciureanuc, on 23rd March 2010, 17:19, said:

Oameni buni, ARE UNSPREZECE ANI!!  Nu stiu, dar o mica banuiala ca nu e fiul lu' X sa-si permita antrenor personal.
Si oricum, la 11 ani nu te baga nimeni in seama. Nimeni nu-ti va sune decat sa faci exercitii fizice folosind greutatea corpului tau si atat.

Eu il sfatuiesc sa mai astepate vreo 3-4 ani si abia apoi sa-si puna problema inaltimii.
Cel mai mic copil din clasa mea de scoala primara e cat mine acum... si atunci era ultimul cand ne aliniau la sport. :)

Atat timp cat nu are o alimentati potrivita o sa-i fie greu.

#28
lrdaniel

lrdaniel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.02.2010
eu am 16 ani acu...am 1.95 ...cam la varsta ta am crescut cel mai mult (10-15 cm pe vara) doar ca pe atunci nu stiam de cs si nici nu aveam pc, la televizor stateam putin ca nu ma pasiona insa mereu m-a pasionat sportul

am inceput cu inot prin clasa a 3a ... vreo 2 ani

in a 7a am facut un an de canotaj

de anu asta fac baschet

okay...concluzie la toate cele de mai sus fa inot cat mai mult(intinde cartilajele de crestere de la oase deoarece trebuie sa stai relaxat si intins pe apa)....la canotaj ne punea sa stam atarnati 5 ture a cate 30 de sec de o bara (propria greutate iti intinde de asemenea cartilajele dar cand iti dai drumul de la bara trebuie sa o faci cat mai lin)

sper sa iti foloseasca sfaturile mele...bafta cu crescutul ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate