Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Inselaciune

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
ike_dubaku

ike_dubaku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 23.02.2009
Salut,

AM si eu o problema,in care vreau sa va cer sfatul.

Am schimbat cu cineva 2 laptopuri,individul respectiv mi-a mai dat diferenta de bani ptr laptopul meu.

Dupa cateva zile s-a razgandit si acum ma suna si ma ameninta cu tribunalul ca ma da in judecata,ptr inselaciune,daca nu schimb inapoi.

Eu nu am inselat cu nimic,toata tranzactia s-a desfasurat la el acasa,nu exista martori doar noi doi.

Care este adevarul si ce se poate intampla daca cretinul chiar depune plangere.

Edited by ike_dubaku, 17 March 2010 - 14:09.


#2
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Conform art.215 Cod Penal alin.1, inducerea in eroare a unei persoane, prin prezentarea ca adevarata a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasa a unei fapte adevarate, in scopul de a obtine pentru sine sau pentru altul un folos material injust si daca s-a pricinuit o paguba, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 12 ani.

Alineatul 3 prevede ca inducerea sau mentinerea in eroare a unei persoane cu prilejul incheierii sau executarii unui contract, savarsita in asa fel incat, fara aceasta eroare, cel inselat nu ar fi incheiat sau executat contractul in conditiile stipulate, se sanctioneaza cu pedeapsa prevazuta in alineatele precedente, dupa distinctiile acolo aratate.


Cam asta te priveste pe tine din codul penal.
Aveti semnat un contract intre voi ?

#3
ike_dubaku

ike_dubaku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 23.02.2009

 SirLaurentiu, on 17th March 2010, 14:21, said:

Conform art.215 Cod Penal alin.1, inducerea in eroare a unei persoane, prin prezentarea ca adevarata a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasa a unei fapte adevarate, in scopul de a obtine pentru sine sau pentru altul un folos material injust si daca s-a pricinuit o paguba, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 12 ani.

Alineatul 3 prevede ca inducerea sau mentinerea in eroare a unei persoane cu prilejul incheierii sau executarii unui contract, savarsita in asa fel incat, fara aceasta eroare, cel inselat nu ar fi incheiat sau executat contractul in conditiile stipulate, se sanctioneaza cu pedeapsa prevazuta in alineatele precedente, dupa distinctiile acolo aratate.


Cam asta te priveste pe tine din codul penal.
Aveti semnat un contract intre voi ?

Nu avem semnat nimic.Ne-am inteles la telefon,m-am dus la om acasa la invitatia lui,a testat laptopul meu,eu am testat laptopul lui,amandoi am fost de acord cu diferenta si atat.Dupa o ora de stat la el,am plecat de la el si gata.De atunci ma suna incontinuu si ma ameninta!

#4
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Mai am o intrebare la tine : ai factura sau ceva care sa ateste valoare laptopului tau si faptul ca e al tau ?

Daca da, stai fara grija.
In cel mai rau caz, ajungi in instanta, unde se cere o comparatie la pretul de piata, se accepta sau nu diferenta de bani dintre voi, in prealabil stabilindu-se ca ati facut schimb de buna voie si nesiliti de nimeni, tu dovedind asta cu actele care ti le-am enumerat.

Edited by SirLaurentiu, 17 March 2010 - 14:28.


#5
ike_dubaku

ike_dubaku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 23.02.2009

 SirLaurentiu, on 17th March 2010, 14:27, said:

Mai am o intrebare la tine : ai factura sau ceva care sa ateste valoare laptopului tau si faptul ca e al tau ?

Daca da, stai fara grija.
In cel mai rau caz, ajungi in instanta, unde se cere o comparatie la pretul de piata, se accepta sau nu diferenta de bani dintre voi, in prealabil stabilindu-se ca ati facut schimb de buna voie si nesiliti de nimeni, tu dovedind asta cu actele care ti le-am enumerat.
Nu am nici un act ptr ca si eu la randul meu am schimbat cu cineva!

Si mai mentionez ca omul nu ma cunoaste,nu stie unde stau,cine sunt nimic.Doar nr de telefon are.

Si ce baza legala are sa ma dea in judecata?Doar ca zice el ca l-am inselat.Ce dovezi poate sa aiba?

Edited by ike_dubaku, 17 March 2010 - 14:42.


#6
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Atunci foloseste si tu functia aia de ignore al unui numar de telefon si aia e :lol:

#7
ike_dubaku

ike_dubaku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 23.02.2009

 SirLaurentiu, on 17th March 2010, 14:48, said:

Atunci foloseste si tu functia aia de ignore al unui numar de telefon si aia e :lol:
Pai da ma asta fac,dar m-a speriat cretinul cu amenintarile lui.Eu nu vreau sa ajung sa umble politia dupa mine,Doamne fereste.

Eu vreau sa stiu daca cretinozoidul se duce la Politie si povesteste cele intamplate,il ia cineva in serios?

#8
xXx69Asu

xXx69Asu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.08.2007

Quote

daca cretinozoidul se duce la Politie si povesteste cele intamplate,il ia cineva in serios?

Nu, mai mult ca sigur nu-l i-a nimeni in serios. Adica, pentru un laptop sa te caute?

#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Orice reclamatie adreseaza o persoana, indreptata impotriva unuia pe care il acuza de vreo fapta penala, trebuie cercetata...
Daca spui ca el nu are decat numarul tau de telefon, cel mai bine ti-l schimbi... daca e cartela.
Daca e abonament, poti sa il schimbi contra cost, dar tot vei fi gasit... :naughty:
In acest caz, cand vei fi fost identificat, daca nu au existat martori la schimb, celalalt te poate acuza numai daca are acte de proprietate pe lalptop-ul lui, altfel poti nega cu tarie...
Daca ai timp de pierdut si vrei sa-ti bati taraba de individ, asteapta solutia dosarului si il reclami apoi tu pentru denuntare calomnioasa....

#10
ike_dubaku

ike_dubaku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 23.02.2009

 copjob2000, on 17th March 2010, 15:17, said:

In acest caz, cand vei fi fost identificat, daca nu au existat martori la schimb, celalalt te poate acuza numai daca are acte de proprietate pe lalptop-ul lui, altfel poti nega cu tarie...
Daca ai timp de pierdut si vrei sa-ti bati taraba de individ, asteapta solutia dosarului si il reclami apoi tu pentru denuntare calomnioasa....
Pai si daca el are acte de proprietate a laptopului?

#11
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Ia-o si pe partea cealalta ... nu cred ca respectivul are bani sa-si permita un avocat ... ca daca avea bani de avocat .. avea bani si de laptop nou... asa ca ... fara avocat nu exista proces. M-as mira sa aflu ca e in stare sa se reprezinte singur :)

 ike_dubaku, on 17th March 2010, 15:34, said:

Pai si daca el are acte de proprietate a laptopului?

Asta inseamna sa faci " afaceri " fara cap

#12
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 ike_dubaku, on 17th March 2010, 15:34, said:

Pai si daca el are acte de proprietate a laptopului?





Chiar dacă a cumpărat calculatorul cu acte (dovedește că este proprietarul acestuia) va trebui să dovedească faptul ca cel care i-a dat calculatorul, facând schimbul, a știut despre eventuala defecțiune și că aceasta era anterioară schimbului... lucru imposibil de demonstrat... mai ales că au fost unul la unu.... fără martori... :confuzzled:

#13
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Si dupa cartela poate fi gasit cineva,in centrala sunt memorate numerele celor care l-au apelat si numerele apelate,luate la verificat unul dintre cei care a fost fost sunat de acel numar ori a sunat il stie pe posesor,mai sunt si alte elemente dar nu le pot face publice.

Cand cineva face o plingere si mai ales penala trebuie s-o si dovedeasca,nici nu cred ca ar putea fi acceptat macar dosarul unei eventuale plingeri in situatia de fata,prin urmare cel care a deschis acest topic poate sa stea calm si linistit.
Recomand sa-si schimbe numarul de telefon.

La politie poate face plingere insa nici acolo nu se rezolva nimic,fiecare a facut un schimb unde X nu stiu cum face dovada ca i-a dat lui Y o suma de bani din moment ce Y nu-si aminteste,cuvant contra cuvant.

#14
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Normal!
Atât timp cât nu există martori, cel "păgubit" poate să îl reclame pe "autor" și de genocid, piraterie, sau mai știu ce altă infracțiune, nu înseamnă că va păți ceva.... :huh:

#15
ike_dubaku

ike_dubaku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 23.02.2009
In fine,eu m-am dus la politie astazi dimineata ca sa-l reclam ca ma hartuieste pe telefon,ptr ca asta face,intre timp mi-am schimbat si nr de tel, dar continua sa-mi trimita mailuri.

Oricum am dovezi pe telefon,pe mail ce cretin e asa ca.

Multumesc ptr sfaturi!

#16
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
E buna intentia ta,imi permit sa-ti recomand sa fi extrem de atent ce declaratii dai,citeste fara graba ceea ce semnezi,nu scrie declaratia precum agentul iti dicteaza in timp pixul tau scrie iar la urma semnezi.
Nu poti fi obligat sub nici-o forma sa semnezi declaratii cu care nu esti de acord,sa declari lucruri neadevarate etc.
Tine-ne la curent cu situatia.

#17
ike_dubaku

ike_dubaku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 23.02.2009
Sunt foarte atent,mai ales ca e si luat in vizor omul,daca face o miscare gresita,sau doamne fereste ma cauta acasa sau mai rau,direct la Politie ma duc.

Am cartea de vizita al agentului care tin sa recunosc a fost foarte amabil,si prompt respectiv operativ,si pe aceasta cale un mare BRAVO Politiei Romane.

va mai tin la curent!

#18
ctatar

ctatar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 15.08.2009

 ike_dubaku, on 18th March 2010, 12:08, said:

Sunt foarte atent,mai ales ca e si luat in vizor omul,daca face o miscare gresita,sau doamne fereste ma cauta acasa sau mai rau,direct la Politie ma duc.

Am cartea de vizita al agentului care tin sa recunosc a fost foarte amabil,si prompt respectiv operativ,si pe aceasta cale un mare BRAVO Politiei Romane.

va mai tin la curent!
Surprinzator, un lucru bun despre politisti. Ma si saturasem de topicuri in care se reclamau numai abuzuri (unele cu parfum de credibilitate, altele stravezii de tot). Se pare ca nu sunt toti pokemoni, garcea etc.
PS Mentionez ca nu sunt politist. :peacefingers:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate