Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...

Reparatie interfon

Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...
 Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti

Explozie la Dedeman Botoșani...
 Cat consuma un AC ?

La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...
 Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...
 

gat uscat dupa somn

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
13 răspunsuri în acest subiect

#1
Skat3r

Skat3r

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 307
  • Înscris: 25.06.2008
Buna ziua. Am 16 ani si de vreo un an si jumatate am un fel de uscaciune/usturime in gat in fiecare dimineata sau dupa ce dorm sau stau culcat o perioada mai mare de timp. Am si niste probleme cu plamanii, o bronsiectazie pentru care am fost internat la spitalul Marius Nasta de cateva ori, dar de gat nu mi-au spus mare lucru. Am deviatie de sept si sinuzita si am fost la multi doctori ORL, dar nimeni nu imi da un tratament de lunga durata. In plus am mereu o nara infundata. Daca stau pe o parte mi se infunda narea de pe partea de jos. Nu stiu unde sa mai merg. Am si ficatul umflat de la atatea antibiotice(ampicilina, penicilina, medocef, gentamicina, penicilina.)Am fost si la homeopat. Am incercat si o gramada de sprayuri: Nasonex, Sterimax, Rinocort, Nasodren, dar nimic nu a avut efect. Cred ca am si probleme cu amigdalele, dar ASLO imi iese mereu mic, iar analizele la sange si explorerile functionale mi-au iesit foarte bine. In plus am si o stare subfebrila(37.1-37.4) aproape in fiecare zi cateva ore si ma oboseste foarte tare, iar la Marius Nasta au spus ca nu stiu de la ce e febra.  Ce sfat imi dati? Nu stiu ce sa mai fac.

Editat de Skat3r, 14 martie 2010 - 10:35.


#2
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.757
  • Înscris: 17.01.2009
Poate ti se usuca gatul/nasul pentru ca aerul din camera nu e umidificat suficient. Incearca sa pui un prosop ud pe calorifer inainte sa te culci.
Mie mi se mai usuca gatul cand ma culc "insetat". ;)

#3
Skat3r

Skat3r

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 307
  • Înscris: 25.06.2008

 reovel, on 14th March 2010, 10:37, said:

Poate ti se usuca gatul/nasul pentru ca aerul din camera nu e umidificat suficient. Incearca sa pui un prosop ud pe calorifer inainte sa te culci.
Mie mi se mai usuca gatul cand ma culc "insetat". ;)

Si cand sunt prin spitale tot mi se usuca.

#4
Luckacs

Luckacs

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 119
  • Înscris: 06.09.2009

 Skat3r, on 14th March 2010, 10:34, said:

Buna ziua. Am 16 ani si de vreo un an si jumatate am un fel de uscaciune/usturime in gat in fiecare dimineata sau dupa ce dorm sau stau culcat o perioada mai mare de timp. Am si niste probleme cu plamanii, o bronsiectazie pentru care am fost internat la spitalul Marius Nasta de cateva ori, dar de gat nu mi-au spus mare lucru. Am deviatie de sept si sinuzita si am fost la multi doctori ORL, dar nimeni nu imi da un tratament de lunga durata. In plus am mereu o nara infundata. Daca stau pe o parte mi se infunda narea de pe partea de jos. Nu stiu unde sa mai merg. Am si ficatul umflat de la atatea antibiotice(ampicilina, penicilina, medocef, gentamicina, penicilina.)Am fost si la homeopat. Am incercat si o gramada de sprayuri: Nasonex, Sterimax, Rinocort, Nasodren, dar nimic nu a avut efect. Cred ca am si probleme cu amigdalele, dar ASLO imi iese mereu mic, iar analizele la sange si explorerile functionale mi-au iesit foarte bine. In plus am si o stare subfebrila(37.1-37.4) aproape in fiecare zi cateva ore si ma oboseste foarte tare, iar la Marius Nasta au spus ca nu stiu de la ce e febra.  Ce sfat imi dati? Nu stiu ce sa mai fac.
Incearca sa folosesti un umidificator de aer [ http://www.injoaca.ro/wp-content/uploads/2009/10/Umidificator_WARM_MIST_JANE_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]si sa iti rezolvi problema cu amigdale, sinusuri, polipi, deviatie de sept sau foloseste picaturi Olynth H.A

Dar nu mai folosi atatea antibiotice..

#5
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
lasand la o parte sfaturile bine intentionate dar inutile de mai sus, gatul ti se usuca pentru ca respiri pe gura si nu pe nas. deoarece respiratia nazala corecte iti este impiedicata de deviatie de sept si sinuzita.
opereaza-te si vei respira corect pe nas, vei tine gura inchisa si nu ti se va ma usca gatul

#6
portocaLeu

portocaLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 415
  • Înscris: 16.08.2008

 Skat3r, on 14th March 2010, 10:59, said:

Si cand sunt prin spitale tot mi se usuca.
Pai, nici prin spitale nu pune nimeni prosoape ude pe calorifer...
Daca ti se infunda nara de jos ( cand dormi) si zici ca suferi de sinuzita si deviatie de sept...ti-ai dat raspunsul!
E trist ca la numai 16 ani ai atatea probleme de sanatate, ai luat atat antibiotic si lucrurile par sa nu se sfarseasca.
Insista la medicul de familie sa te trateze mai atent, roaga-ti parintii sa-ti gaseasca un medic cu experienta si devotat meseriei! Probabil ca va trebui sa te operezi...
Seara, dupa ce te speli pe dinti fa gargara cu ceai de mustel de cateva ori si repeta acest lucru dimineata si in timpul zilei de cate ori poti - pentru dezinfectarea gatului.
Tine pe calorifer vase cu apa care sa umidifice aerul cat tine incalzirea de iarna. Nu sta si nu dormi in curent - acopera-ti capul cu un prosop subtire cand dormi.
Stai la computer doar atat cat e necesar si iesi mai des din casa, plimba-te cat poti de mult prin parc, pe faleza, fa miscare, alearga, da-te cu skate-ul gaseste preocupari care sa te faca sa iesi din casa si sa faci sport cu colegii! S-au instalat prin parcuri terenuri de volei, baschet; profita si mergi cu prietenii sa le utilizati de-acum, cand se incalzeste afara!
Multa sanatate!

Editat de portocaLeu, 14 martie 2010 - 11:44.


#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
gatul nu e infectat cu nimic ca sa fie dezinfectat

va inteleg bunele intentii dar daca nu ati trecut prin asta nu mai vorbiti degeaba...
antibioticul nu rezolva nimic daca obstructia este mecanica.

inainte sa ma operez de deviatie de sept ma trezeam noaptea aproape din ora in ora sa beau apa, sa-mi umezesc gatul.
ma durea fata la nivelul sinusurile si aveam gatu ca dat cu var...

dupa operatie...pam-pam ;)

apa pe calorifer si gargara cu musetel si plimbatul in parc "Ca sa te oxigenezi" sunt numai balarii care nu ajuta la nimic.

#8
Skat3r

Skat3r

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 307
  • Înscris: 25.06.2008

 spare-me, on 14th March 2010, 11:39, said:

lasand la o parte sfaturile bine intentionate dar inutile de mai sus, gatul ti se usuca pentru ca respiri pe gura si nu pe nas. deoarece respiratia nazala corecte iti este impiedicata de deviatie de sept si sinuzita.
opereaza-te si vei respira corect pe nas, vei tine gura inchisa si nu ti se va ma usca gatul
Eu respir pe nas pentru ca uneori mai dorm parintii cu mine si mi-au spus ca respir pe nas. Nu pot sa ma operez de deviatie de sept pana la 18 ani. Am incercat sa pun prosop umed pe calorifer si nu a mers. Daca ies afara si e putin vant, chiar si putin de tot ma doare fruntea toata ziua. Si mereu sunt foarte obosit si ma simt foarte rau din cauza febrei continue. Parintii nu ma inteleg deloc si nici nu incearca... ei zic ca sunt eu mai puturos si de aia sunt obosit  :crybaby:  si cand am zis ca vreau sa ma sinucid au ras  :crying:

#9
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.612
  • Înscris: 28.04.2005
Cred ca operatia de sept se recomanda dupa 18-20 de ani cand s-a dezvoltat organismul complet. Cel putin asa mi-au zis mie acum nspe ani cand mi-au descoperit deviatia de sept.

Si da, gatul uscat si incarcat e datorat atat deviatiei de sept cat si aerului uscat. O parte din simptome sunt reduse la mine cand dorm cu aerisirea deschisa. Umidificatoarele pe calorifer nu au ajutat deloc...

#10
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
daca e asa atunci ghinionul tau.
niciunul din sfaturile de mai sus nu te vor ajuta mare lucru

nu mai baga antibiotice in tine c-o sa te faci rpaf pe dinauntru
nu mai baga kile de siropuri si sprayuri pe nas c-o sa-ti faci praf mucoasa

stiu cum e sa nu priceapa parintii...mie toata lumea, nu numai parintii imi spuneau ca "Exagerez" :death:

asta e...mergi la un medic orl sa-ti spuna ce si cum

#11
Skat3r

Skat3r

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 307
  • Înscris: 25.06.2008

 spare-me, on 14th March 2010, 12:02, said:

asta e...mergi la un medic orl sa-ti spuna ce si cum

De doi ani ma duc in fiecare luna la ORL. La care orelist sa ma duc? Nu mai stiu ce sa mai fac.

#12
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
sa te duci la unul bun.
spitalul orl bucuresti

#13
Skat3r

Skat3r

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 307
  • Înscris: 25.06.2008

 spare-me, on 14th March 2010, 14:06, said:

sa te duci la unul bun.
spitalul orl bucuresti

Pe cine imi recomanzi de acolo?

#14
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
orice medic.
nu-ti face griji.
macar sa ajungi acolo

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate