Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...
 Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...
 Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?
 Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma
 

casa mea - 1/2 duplex Pitesti

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 realvpitesti, on 10th March 2010, 18:48, said:

[...] Orice parere, sugestie, critica, etc. e binevenita...
Ai turnat șapa de egalizare în baia de la care ai pus poza?

#20
realvpitesti

realvpitesti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.09.2006
Nu am turnat inca sapele de egalizare. O sa pun un extrudat de 3 peste tot si apoi torn sapa. Problema mea majora acum este instalatia termica.Instalatorul insista pentru PPR prin pardoseala. Daca pun prin pardoseala clar pun cupru izolat dar ma duce prea mult.

#21
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 realvpitesti, on 13th March 2010, 20:06, said:

Nu am turnat inca sapele de egalizare. O sa pun un extrudat de 3 peste tot si apoi torn sapa. [...]
Atunci mai ai timp să modifici instalația de scurgere din baie, astfel încît scurgerea lavoarului și bideului/dușului/căzii (?) să se facă prin sifon.


 realvpitesti, on 13th March 2010, 20:06, said:

[...] Instalatorul insista pentru PPR prin pardoseala. Daca pun prin pardoseala clar pun cupru izolat dar ma duce prea mult.
Eu nu am recomandat niciodată PPR prin șapă, ba din contra. ;)
Între PPR și CU mai există și PEX. :idea:

Edited by raduk, 13 March 2010 - 20:35.


#22
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,326
  • Înscris: 17.03.2009
Ia sa-l intrebi pe electricianul tau cate circuite ti-a tras,care este ala pentru incalzirea electrica prin pardoseala,ce conductor ,cablu a folosit,pune poze cu legaturile din dozele de legatura!
Dupa cate vad a folosit litat.

#23
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 raduk, on 13th March 2010, 20:34, said:

Atunci mai ai timp să modifici instalația de scurgere din baie, astfel încît scurgerea lavoarului și bideului/dușului/căzii (?) să se facă prin sifon.
de ce l-ai avertizat??? n-am convenit noi ca pe unii ii lasam sa-si faca mofeta sulfuroasa???   :roflmao:

Edited by casuta_papusilor, 13 March 2010 - 22:31.


#24
realvpitesti

realvpitesti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.09.2006
[quote name='raduk' date='13th March 2010, 20:34' post='7938135']
Atunci mai ai timp să modifici instalația de scurgere din baie, astfel încît scurgerea lavoarului și bideului/dușului/căzii (?) să se facă prin sifon.



Poti fi te rog un pic mai explicit? Sa il pun pe instalator sa puna un sifon pe undeva?


Am 8 circuite insa niciunul pentru incalzirea electrica prin pardoseala. Din explicatiile tale am inteles ca pentru asta imi trebuie trifazat, o cheltuiala in plus pe care nu mi-o permit in acest moment. Cred ca litat a folosit. E bine, e rau? O sa fac mai multe poze cand ajung la casa.

#25
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 realvpitesti, on 14th March 2010, 12:38, said:

Poti fi te rog un pic mai explicit? Sa il pun pe instalator sa puna un sifon pe undeva?
nu trebuire sa-l puna nicaieri anume. sta bine acolo unde sta, dar scurgerea (de dus/cada) incercuita cu rosu trebuie sa treaca prin sifon (traseu albastru), dupa care sa iasa din el mai departe.
la tine scurgerea trece pe langa sifon, si atunci sifonul n-are decat functie de scurgere a apei din baie (la spalat sau inundatie).
daca nu treci scurgerea cazii prin sifon o sa iti vina tot mirosul de canal in baie si la etaj, nemaiavand garda de apa asigurata de sifon.

 realvpitesti, on 14th March 2010, 12:38, said:

Cred ca litat a folosit. E bine, e rau?
ca electro-instalator sanitare si zugravo-bautor iti spun ca nu e bine. trebuie conductor plin.

Attached Files


Edited by casuta_papusilor, 14 March 2010 - 12:52.


#26
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,326
  • Înscris: 17.03.2009

 realvpitesti, on 14th March 2010, 12:38, said:

Am 8 circuite insa niciunul pentru incalzirea electrica prin pardoseala. Din explicatiile tale am inteles ca pentru asta imi trebuie trifazat, o cheltuiala in plus pe care nu mi-o permit in acest moment. Cred ca litat a folosit. E bine, e rau? O sa fac mai multe poze cand ajung la casa.
Nu-ti permiti,nu-ti permiti acum,dar pune-l sa-ti traga un circuit de la tablou pentru IP,iar intre tablou si firida existenta acum (sau pana langa ea) o coloana trifazata ,iar in momentul in care vei putea sa bagi trifazat va fi foarte simplu :first: ,nu vei mai sparge ziduri,trage coloane,etc.
Eu personal sunt adeptul conductorului brut,dar vad ca moda si interesul unora au facut sa fie acceptat si litatul,doar ca asta are un mod deosebit de lucru,legaturi in dozele de legatura(da capacul jos la o doza o  si pune o poza)

#27
realvpitesti

realvpitesti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.09.2006
Am trecut azi si am facut ceva poze...de destept ce sunt am lasat cheile in alta masina si n-am avut cu ce sa intru.S-a lucrat intensiv si chestiile cu care ma confrunt acum sunt:
- Dupa ce termin tencuit+tinci manual cat sa astept pina la glet? Constructorul zice ca o saptamana e destul.
- Daca las peretii exteriori doar cu tinci, fara decorativa cel putin un an, este vreo problema?
- Cat v-au costat utilitatile (racordare apa, canalizare, gaze)? Toate utilitatile trec prin fata portii (5-10m de intrarea in casa)
- o recomandare de centrala pentru 130 mp,casa izolata relativ bine zic eu. Ceva la 28-32kw. Nu pun in condensatie, diferenta de pret fiind prea mare.

Vedeti in poza si partea vecinului care este inca la rosu.

Attached Files



#28
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,106
  • Înscris: 22.06.2004
nu uita sa dai folia exterioara jos de pe ferestre. si eticheta de pe sticle ca daca da soarele in ea ma injuri. succes

#29
realvpitesti

realvpitesti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.09.2006
Sper ca n-ai patit azi ceva...trebuie sa recunosc ca mi-au mai scapat cateva :) ca m-am chinuit 10 minute sa dezlipesc un abtibild d-ala alb.

#30
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 realvpitesti, on 14th March 2010, 12:38, said:

Poti fi te rog un pic mai explicit? [...]
Attached File  amplasare_sifon.jpg   19.92K   8 downloads


 realvpitesti, on 14th March 2010, 12:38, said:

[...] Sa il pun pe instalator sa puna un sifon pe undeva? [...]
Nu. Doar să îl întrebi dacă va veni el periodic să completeze garda sifonului.  :naughty:


 realvpitesti, on 13th March 2010, 20:06, said:

[...] Instalatorul insista pentru PPR prin pardoseala. [...]
Poate că după această "insistență", coroborată și de treaba cu sifonul, ar fi mai bine să cauți un altul. ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate