Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Font cu probleme la instalare

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Ma ajuta cineva?
Am pus diacritice la un font (cu Fontlab). Fontul e luat de pe DaFont, nu avea unele caractere, unele le-am construit eu.
Am reusit sa-l export, dupa ce am inchis curbele pe care le uitasem deschise, acum la instalre spune ca "serious error" si e naspa, nu vrea sa-l instaleze. Sau, daca apare in FontBook, nu apare in AI.

Cine ma ajuta?
Tx!

Attached Files


Edited by ciureanuc, 02 March 2010 - 13:12.


#2
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Salut, vezi in atasament. L-am instalat, am facut testul in Ai, am restartat calculatorul si tot acolo e, nicio eroare, Ai deschide in continuare fisierul etc. Sper sa functioneze si la tine.

Deschide in FontLab ambele fonturi si uita-te la file->font info pentru diferente:

- am sters orice referire la dimensiuni sau stiluri ale fontului
- am redenumit fontul si i-am dat build names dupa numele custom
- debifat font is bold si altele asemenea, lasat normal peste tot
- la unicode ranges am dat auto, adica oricum scomma si tcomma parca erau in ceva extended, fontul avea initial doar Latin1 activ

Ma rog, nu stiu cat e inteligent si cat e aiurea din ce am facut, nu am gasit niciodata timp sa ma informez ca lumea pe tema fonturilor, am aplicat ce m-a invatat si pe mine un nene. Care nu s-a obosit sa-mi explice de ce "font is bold" ar confuza un fisier modificat.

Ma rog, sper sa-ti fie de ajutor.

A, si ca ordine a pasilor, deschis fontul, file-> font info, facut modificarile respective, pe urma generate font, save.

Sper sa ne ajute cu niste explicatii teoretice careva mai pregatit decat noi :)

Bafta :)

P.S.: am observat ca Ai isi ia vreo 15 secunde sa zic pana il afiseaza, or fi ramas ceva bube si la variantea mea, sper macar sa-ti faci treaba cu el.

P.S.2: in alea 15 secunde sau cat or fi, imi afiseaza ce e la mine default, Myriad Pro. De proba am convertit la curbe cand a deschis si a convertit dupa Myriad, nu dupa fontul respectiv. Daca il las sa se incarce, convertirea se face corect. Iar ma simt ignorant.

Attached Files


Edited by skandal, 02 March 2010 - 21:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate