Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 

arta sau limbi straine? sau altceva...?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
androne428

androne428

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 01.11.2009
Am 18 ani, si mai am 3 luni si termin liceul, si inca nu m-am hotarat la ce facultate sa ma duc.
Eu am inclinatii artistice si m-ar bate gandul sa dau la o facultate in acest domeniu, dar nu am destule informatii pentru asta.  Prin inclinatii artistice ma refer la faptul ca desenez tot timpul, si la scoala. Acasa "pictez" digital (in photoshop) tot felul de "tablouri" (pun in ghilimele pentru ca totul e digital). Dar pentru o facultate de arta banuiesc ca va trebui sa stiu sa sa pictez traditional, ceea ce pentru mine ar fi ceva cu totul nou.
A doua optiune ar fi la limbi straine. Aici am fost indrumat de parinti si de mai multi. Dar nu sunt sigur ca voi putea iesi ceva din facultatea asta. Nu stiu..
As vrea o parere. ce sa fac? cum e la aceste facultati, a fost careva?
Va multumesc anticipat.

-Andrei

#2
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008
La arta dai admitere, adica in 80% daca nu mai mult, se da admitere :). Adica trebuie sa te pregatesti din timp. Arta nu inseamna doar pictura clasica, arta poate insemna si design interior, vestimentar etc. Trebuie sa te interesezi de cerintele de la facultatile de arta ;) unele cer portofolii.

Legat de Limbi Straine, poti deveni profa, traducatoare, interpreta de conferinte, depinde de departament si de noroc. la Limbi Straine sfatul meu e SA ITI PLACA si daca de exemplu vrei sa aprofundezi limbile straine din liceu, sa le stii, altfel risti sa nu te descurci. Ah o alta idee ar fi limbile mai "exotice" care sunt la mare cautare si cel putin in traduceri se castiga mai bine daca traduci ceva mai "ciudat" decat clasica engleza :)

#3
androne428

androne428

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 01.11.2009

 Anahi_Mia, on 1st March 2010, 20:29, said:

poti deveni profa, traducatoare, interpreta de conferinte

Toate bune si frumoase, problema e ca sunt baiat :\

 Anahi_Mia, on 1st March 2010, 20:29, said:

Ah o alta idee ar fi limbile mai "exotice" care sunt la mare cautare si cel putin in traduceri se castiga mai bine daca traduci ceva mai "ciudat" decat clasica engleza :)

Pe asta am mai auzit-o si la altii. Poti sa imi dai niste exemple de limbi?

#4
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008
Japoneza, de exemplu :peacefingers:

#5
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Araba, turca, coreeana, sarba, suedeza, greaca, portugheza etc.

#6
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008
Uite sa-ti zic cazul unui prof de-al meu...
A terminat Engleza-Italiana la filologie si-a facut master in Studii Britanice si apoi in Studii AMericane si un doctorat. Este interpret de conferinte pe la Bruxelles (freelance) face parte din academia romana (partea pe transilvania sau ceva de genu asta), preda la master la IC(interpretariat de conferinte) si noua ne preda Studii Culturale (engleza), eu fiind la Limbi Moderne Aplicate. A inceput predand fonetica (cum ne-a predat noua un prof). Crede-ma sunt destui profi prin facultati etc...am vazut destui baieti. Cel putin eu am la LMA prof la informatica (ca noi facem la LMA si info), la gramatica limbi franceze si la studii culturale. Stiu profi pe la civilizatie spaniola, pe la literatura universala pe la rusa etc...(Asta in Cluj)

Limbi "exotice": japoneza (Desi e ffffff grea, trebe sa stii tot kanjiul ceea ce e  :confuzzled: ), coreeana, norvegiana, suedeza, daneza, olandeza, rusa, araba, chineza, portugheza (sunt foarte putini... :rolleyes: ). In Cluj se face sigur: coreeana, chineza, norvegiana, rusa, chineza si portugheza doar ca si facultativ. Facultativ se face si suedeza (da facultativ inseamna extra) ah da se face si finlandeza :D

#7
androne428

androne428

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 01.11.2009
poate cineva sa imi recomande o facultate specifica in domeniul acesta (limbi straine)? si daca se poate si niste detalii despre cum e acolo, ce se face, linkuri, orice m-ar putea ajuta, ar fi super. mersi

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate