Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 Senzori de miscare aprind lampile...

Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...
 Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...
 Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 

CMYK format

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
master-of-puppets

master-of-puppets

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2010

 floriniaru, on 7th March 2010, 01:29, said:

Hm, da, am mai întîlnit, mi-aduc aminte, la Cotidianul, unde placa de galben trebuia dată separat și în oglindă. Nebunii există și vor exista.
Ce voiam să spun: dacă dai gata separat, greșelile de cerneală nu pot fi corectate. Cine știe tipar de ziar știe și de ce vorbesc.
Acum, despre InDesign: setarea de Rich Black e default. Cum se vede în ilustrație. Modificați-o fără milă!
Poate aberez, dar totusi intreb spre lamurirea mea: setarea asta este echivalent cu K100?
Inca o intrebare (poate la fel de aberanta): pentru a folosi K100 (pentru text) in toate machetele din InDesign nu exista pe undeva vre-o setare?

O alta nedumerire: daca am terminat de machetat o pagina CMYK (sa presupunem!), iar pozele nu sunt toate in format CMYK, fara sa modific macheta (daca prelucrez pozele in Photoshop sa le trec in CMYK), atunci... InDesign-ul le preia corect in macheta fara sa mai intervin eu?

#20
kliviu

kliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 01.10.2005
Cita vreme folosesti [Black], ala e 100K si atit, asa e la mine, nu cred ca poti modifica acea culoare. Sa nu dai din greseala registration in loc de black...
Si da, daca modifici fisierul sursa (poza pe care ai importat-o), indesign te avertizeaza la deschidere sau la export (print) ca linkurile s-au modificat si te intreaba daca le faci update automat sau le faci tu update mai tirziu.

#21
master-of-puppets

master-of-puppets

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2010

 kliviu, on 7th March 2010, 16:02, said:

Cita vreme folosesti [Black], ala e 100K si atit, asa e la mine, nu cred ca poti modifica acea culoare. Sa nu dai din greseala registration in loc de black...
Si da, daca modifici fisierul sursa (poza pe care ai importat-o), indesign te avertizeaza la deschidere sau la export (print) ca linkurile s-au modificat si te intreaba daca le faci update automat sau le faci tu update mai tirziu.
Bun pana aici, dar InDesign in mod normal avertizeaza cand la o imagine/poza ii este schimbata denumirea fisierului sau locatia, asta stiu, dar sa inteleg ca daca i se modifica marimea fisierului cu pricina sau este editat/prelucrat intr-un oarecare program avertizeaza si atunci?  :huh:
Oricum, macar acum stiu ca nu am muncit in zadar!  :D
Am a va multumi pentru raspusuri!  :OK:

#22
kliviu

kliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 01.10.2005
Garantat. Ia si probeaza... e o facilitate foarte utila. Daca redenumesti fisierul insa... Indesign o sa iti raporteze link missing si o sa trebuiasca sa reimporti sau sa refaci linkul spre "noul" fisier. Daca lasi denumirile in pace si editezi fisierul importat - dai in ID un update links.

#23
EagleTeam

EagleTeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 04.09.2008

 kliviu, on 9th March 2010, 21:31, said:

Garantat. Ia si probeaza... e o facilitate foarte utila. Daca redenumesti fisierul insa... Indesign o sa iti raporteze link missing si o sa trebuiasca sa reimporti sau sa refaci linkul spre "noul" fisier. Daca lasi denumirile in pace si editezi fisierul importat - dai in ID un update links.
Am incercat si eu sa fac cele scrise mai sus,, dar nu stiu unde gasesc ID-ul ala.... sau update links...  :blink:

#24
kliviu

kliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 01.10.2005
ID este prescurtarea de la InDesign. Update links gasesti in panelul links - coltul din dreapta sus. Daca nu reusesti cred ca poti incerca sa dai o cautare dupa indesign update links pe youtube... Al doilea rezultat e foarte bun.

#25
master-of-puppets

master-of-puppets

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2010
Revin cu cateva lamuriri.
Nu stiu daca ati fost de acord cu mine cand am afirmat anterior ca voi avea o mica cearta cu cei de la tipografie...
In fine, am descoperit "misterul" si fara cearta, insa cei de la tipografie nu au stiut sa imi explice ce si cum trebuie sa fac/sa le duc PDF-urile si pozele in functie de cum lucreaza ei...
Imi trebuiau imaginile realizate CMYK sau Grayscale (dupa caz), iar fisierul PDF "salvat" in oglinda (din Print, ca fisier).
Un fisier PDF continea 4 pagini pentru fiecare culoare in parte: C - prima pagina, M - a 2-a, Y - a 3-a, K - ultima. (pentru pagini color - CMYK)
Pentru un fisier PDF simplu (doar K, alb-negru sau cum vreti sa ii spuneti) trebuia verificat doar acel K=100%.
:OK:

#26
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 05.06.2006
Pai cati ne-am chinuit sa-ti spunem de separatia de culoare din print?!?!?!
Bine ca ai reusit!!!

#27
master-of-puppets

master-of-puppets

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2010

 liviu_np, on 20th April 2010, 23:30, said:

Pai cati ne-am chinuit sa-ti spunem de separatia de culoare din print?!?!?!
Bine ca ai reusit!!!
Nu imi puteam da seama la ce mod se realiza "separatia"... (aici era nedumerirea mea!).
Acum m-am lamurit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate