Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare soundbar pentru telev...

Salariile romanilor urca la cer

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara
 Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...
 Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

Recomandare fosa ecologica
 

RCS&RDS cere acces liber la banda de 900 MHz

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#19
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Decizia de a se putea oferi servicii de date in banda GSM are consecinte negative si pozitive.

Negative ar fi dezavantajarea operatorilor exclusiv 3G cum e cazul RDS dar care se pot compensa.
Totusi un acces liber la banda GSM al RDS nu ar fi tocmai placut pentru ceilalti pentru ca ar anula practic orice tentativa a lor de a veni cu tarife competitive astfel incat s-ar crea din start un monopol local in rural, taranul fiind in primul rand interesat de pret si apoi de calitate, RDS fiind singurul care se pricepe de minune sa imbine perfect aceste caracteristici.

Pozitive ar fi in primul rand spargerea cvasimonopolul Romtelecom Clicknet, prin substiturea acestuia cu serviciile de date mobile.
Evident, nu cu aceleasi caracteristici, dar cu o alternativa viabila la acestea. Atunci chiar ca isi pot pune reteaua la conservare, costurile mari din rural facand neatractive continuarea investitiilor, aplicarea tarifelor actuale fiind singura practica acceptabila in aceste conditii.

Edited by danutz1, 25 February 2010 - 00:31.


#20
dan2002sv

dan2002sv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 27.09.2002
Cum adica sa aiba acces la 900mhz?
Asta inseamna sa se apuce sa faca retea pe frecventa asta? Sau se folosesc de frecventa altora? Cum vine asta?
Faza cu cumparatul retelei Zapp de la Cosmote, nu ii vad rostul. Pana la urma tot GSMul are prioritate, nu CDMA-ul.
Totusi, traim in Romania, unde majoritatea problemelor se rezolva doar cu bani. Sunt curios ce or sa obtina cei de la RDS pana la urma.
Cica:

Arbitrul telecom va realiza o analiza de impact care ar putea duce la acordarea de compensatii RCS&RDS, a anuntat marti Catalin Marinescu, care a estimat ca rezultatul studiului va fi anuntat pana la finele anului.

Clar, pana la sfarsitul anului, colosii huzuresc.
Nu ma mai mira nimic.

Edited by dan2002sv, 25 February 2010 - 01:22.


#21
D-O-G

D-O-G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 26.01.2010
Io nu știu unde dracie s-a gândit RDS când s-a aruncat pe licența mobilă, ei nu s-or gândit că Vodafone își face în 3 luni de zile acoperire națională în 900 mhz?
Cred că mai mult o bandă de 420 sau 450 mhz "pușca" cu planul de afacere al RDS.
Oricum, ar trebui analizată situația OTE care deține 5 licențe, cel puțin de cele pe 420 sau 450 își cam bat joc. Dar cum fiecare unge sistemul unde trebuie o să fie un consurs de unsoare.
Se vede de la o poștă că OTE ține 5 licențe doar pentru monopolizare.

Edited by D-O-G, 25 February 2010 - 01:58.


#22
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View PostAcidMan, on 24th February 2010, 20:21, said:

pai da. acum aia care spuneau ca 3g e mai bun ca gsm ar spune ca e bun gsm ul 
ce-i drept, nu i-ar struca si gsm lui gigi, s-ar extinde mai repede.

e vorba de 3g pe frecventele alea nu e vb de gsm simplu

cat despre cdma si dezvoltare in cdma = garbage = gunoi = esec din start

iar referitor la modemuri si bani de echipamente ca tot mentiona cineva.. sa mai vad un operator care iti da echipamentele moca la un abonament care costa cat 2 sticle de suc.

Edited by onlyone, 25 February 2010 - 02:02.


#23
mxmx

mxmx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 15.01.2010

View Postdan2002sv, on 25th February 2010, 01:07, said:

Asta inseamna sa se apuce sa faca retea pe frecventa asta? Sau se folosesc de frecventa altora? Cum vine asta?
Se pare ca unii pricep mai greu. Nu-i nimic, mai explicam: nimeni nu are "frecventa proprie si personala", ci au inchiriat-o in urma unei licitatii pentru a oferi ANUMITE servicii. Acum acel "anumite" s-a modificat, deci in mod corect ar trebui organizata o noua licitatie. Nu-i frecventa lui Vodafone, nici a lui Orange sau a altuia; ei sunt doar chiriasi.

#24
ghineabogdan07

ghineabogdan07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 21.11.2007
Cosmote a inceput folosirea fostei retele Zapp si au inceput sa distribuie stickuri de internet mobil cdma cel mai mic abonament fiind 8euro tva inclus si nu cred ca vor mai vine reteaua acum.

#25
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,756
  • Înscris: 10.05.2008

View PostBlackhawk, on 25th February 2010, 00:04, said:

*Se mai adauga 250lei costul echipamentului DTH daca te abonezi acum :D
sau nu .........................................

#26
D-O-G

D-O-G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 26.01.2010

View Postmxmx, on 25th February 2010, 08:27, said:

Se pare ca unii pricep mai greu. Nu-i nimic, mai explicam: nimeni nu are "frecventa proprie si personala", ci au inchiriat-o in urma unei licitatii pentru a oferi ANUMITE servicii. Acum acel "anumite" s-a modificat, deci in mod corect ar trebui organizata o noua licitatie. Nu-i frecventa lui Vodafone, nici a lui Orange sau a altuia; ei sunt doar chiriasi.
Nu știu ce e de priceput, era clar că se va modifica legislația să poți oferi ce servicii tu vrei în banda pe care o ai alocată. UMTS-ul ăsta în benzile alea era deja dezvoltat prin alte părți când a luat RDS-ul licența în 2100. Dacă voia acoperire, trebuia să aștepte banda de 420. Acuma doar încearcă să dreagă busuiocul.

Edited by D-O-G, 25 February 2010 - 11:08.


#27
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
WCDMA in 900MHz e bun daca vrei sa dai "ceva, acolo"; e ceva mai eficient decat GSM, dar nu vei putea vinde avioane doar pentru ca ai pus WCDMA. Luand in considerare ofertele actuale ale RCS-ului, WCDMA in 900 MHz le-ar folosi exact la nimic. Ca sa poti arunca dupa clienti cu date mobile gratis, 2100 MHz e o frecventa chiar prea joasa, iar 5MHz o banda mult prea ingusta chiar si la tara.

Edited by mtest, 25 February 2010 - 12:56.


#28
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Era vorba de net mobil, nu de voce. Si daca tii neaparat sa ai, vei avea si voce si date.
Trebuie doar sa perseverezi si sa intelegi ca nu degeaba se vinde bine un serviciu daca nu ar fi avantajos.
Deci e logic ca pentru asta trebuie sa accepti intarzieri si amanari pana intri in posesia lui pentru ca daca tariful nu creste si cererea ramane mare, e clar ca furnizorul nu-i va putea face fata.

Edited by danutz1, 25 February 2010 - 13:07.


#29
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View PostD-O-G, on 25th February 2010, 01:54, said:

Io nu ?tiu unde dracie s-a gândit RDS când s-a aruncat pe licen?a mobilă, ei nu s-or gândit că Vodafone î?i face în 3 luni de zile acoperire na?ională în 900 mhz?
La cum ai zis-o parca chiar la asta te-ai referit, la colorarea hartii pe suprafete cat mai intinse, fara vreo baza pentru acoperire practica sub incarcare mare. Astea sunt doar discutii de fanboys a mea e mai mare decat a ta :lol: Ma repet oricum.. am zis care e ideea de baza, nu s-a bagat nimeni ca "bouu", desi in priceperea noastra nelimitata si omniprezenta gasim argumente pentru orice.

Din voce deja nu se pot scoate bani, iar abonamentele RDS le vad mai mult ca substitut ieftin ca internet fix la tara.

Edited by Blackhawk, 25 February 2010 - 13:24.


#30
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Dovezi. Daca nu e de ajuns forumul softpedia cu useri din toata tara, poate e de ajuns articolul din capital sau cozile de la casierii.
Cum nu au alta posibilitate, cei care au FL2 si primesc gratuit modemul nu au alta posibilitate? Ganditi oameni buni inainte de a vorbi prostii.
Eu m-am abonat cu cartea de identitate si cu o declaratie, nu mi se pare o regula stupida.

Am explicat mai sus de ce nu au modemuri.
Vrei "calitate si stabilitate"? Esti liber sa platesti 13 euro la vodafone si vei avea de toate, noi ne bucuram ca avem cu un client mai putin care face mofturi ca nu are stabilitate. Niciun operator nu cred ca isi doreste astfel de clienti.

Edited by danutz1, 25 February 2010 - 13:34.


#31
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
@Blackhawk inca se mai scot bani frumosi din interconectare.

#32
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
parerea mea este ca RDS greseste dpdv economic prin faptul ca lasa preturile asa jos la net-ul mobil.  cred ca este mai scump sa faci o retea de date decat de voce. la date iti trebuie capacitate mult mai mare. ei practica niste preturi de dumpung si astfel nu prea mai au bani pentru investitii! oare cat o fi de rentabil pentru companie un abonament de 15 ron?
ar fi o idee sa cumpere reteaua de 450 Mhz de la cosmote, dar oare ei o vand? si trebuie sa ne gandim ca si pentru evdo trebuie relee destul de multe, degeaba prinzi semnal, ca daca esti la distanta foarte mare de celula nu te mai conectezi!

Edited by rich1974, 26 February 2010 - 11:29.


#33
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 08.01.2007

View Postrich1974, on 26th February 2010, 11:23, said:

parerea mea este ca RDS greseste dpdv economic prin faptul ca lasa preturile asa jos la net-ul mobil.  cred ca este mai scump sa faci o retea de date decat de voce. la date iti trebuie capacitate mult mai mare. ei practica niste preturi de dumpung si astfel nu prea mai au bani pentru investitii! oare cat o fi de rentabil pentru companie un abonament de 15 ron?
RDS joaca pe 2 fronturi: daca primeste gratis licenta pe 900 castiga daca nu, tine preturile atat de jos incat sa nu-i lase pe ceilalti sa poata face abonamente de date pe 900 sau 2100 (tinand cont ca nici-o retea nu are abon la net sub cei 3 euro + TVA).
Si, dupa cum se vede, nu au destule aparate pentru cate cereri au!

#34
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
frate! cum sa nu-si faca un om abonament la net de la concurenta cand RDS are acoperire minuscula? si cu tarifele astea RDS nu vor avea bani de extindere EVER! cred ca pentru a face extindere la nivel national pe 2100 trebuie mai mult de 1 mld de euro! are RDS banii astia?

#35
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005

View Postdanutz1, on 25th February 2010, 13:27, said:

Vrei "calitate si stabilitate"? Esti liber sa platesti 13 euro la vodafone si vei avea de toate

Sa nu exageram...

#36
PanaramaFlavia

PanaramaFlavia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 24.10.2008
Marea lor greseala este lipsa echipamenteleor. Eu astept de cateva luni sa apara modem in Sf Gheorghe. Nu conteaza faptul ca viteza ar fi de 3G simplu. am nevoie din cand in cand de net mobil. Pentru 10 lei nu am cine stie ce pretentii, dar imi mai pica cateodata netul fix si imi trebuie net mobil. Daca ar avea modemuri, s-ar abona  multa lume si la 356 kbps. Pt 10 lei sa fim seriosi, merita. Poti sa navighezi pe net lejer, decat deloc ...


Nu prea ii inteleg. Au ocazia sa faca bani, dar sunt caposi si nu o fac.
Marketing ieftin as zice eu, ca sa nu zic de personalul din magazinele lor. Eu le-as da un termen de o luna ca sa fie la curent cu toate serviciile RCS/RDS. Daca dupa o luna nu le situ, o zi buna papa, afara din firma. Dar asa ceva nu vrea Tesary pt ca rudele si neamurile din rds ar face scandal. Pana nu adopta un spirit profesionalist, au multe de pierdut. Sincer m-as angaja la ei ca sa fac ordine. Asa nu mai merge. Au posibilitatea sa avanseze, dar nu prea avanseaza asa cum ar trebui.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate