Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

accident pe trecere

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
scorpyo

scorpyo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,461
  • Înscris: 14.01.2008
Plateste cat iti cere...si alta data sa fi mai atent...
Domnia si prostia se platesc...fara suparare...
Ai lovit persoana..si inca mai si vrei sa scapi.. :nonobad: esti cam nesimtit la faza asta.
Bafta pe viitor!

#20
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postscorpyo, on 24th February 2010, 15:47, said:

Plateste cat iti cere...si alta data sa fi mai atent...
Domnia si prostia se platesc...fara suparare...
Ai lovit persoana..si inca mai si vrei sa scapi.. :nonobad: esti cam nesimtit la faza asta.
Bafta pe viitor!




De unde ai ajuns la concluzia conform căreia inițiatorul vrea să  scape???
Pe deasupra îl mai faci și nesimțit!!! :confuzzled:
În caz că nu ai citit cu atenție, îți explic faptul că inițiatorul are întocmit  pe numele său un dosar penal pentru comiterea infracțiunii de vătămare corporală din culpă... care, de regulă se pedepsește cu amendă penală,sau cu câteva luni de închisoare cu suspendare, mai ales (așa cum e cazul de față) când partea vătămată nu a suferit leziuni corporale care să necesite multe zile de ingrijiri medicale....
Până una-alta, roagă-te să nu fii vreodată într-o astfel de situație.... :thumbdown:

Edited by copjob2000, 24 February 2010 - 20:13.


#21
scorpyo

scorpyo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,461
  • Înscris: 14.01.2008

View Postcopjob2000, on 24th February 2010, 20:12, said:

De unde ai ajuns la concluzia conform căreia inițiatorul vrea să  scape???
Pe deasupra îl mai faci și nesimțit!!! :confuzzled:
În caz că nu ai citit cu atenție, îți explic faptul că inițiatorul are întocmit  pe numele său un dosar penal pentru comiterea infracțiunii de vătămare corporală din culpă... care, de regulă se pedepsește cu amendă penală,sau cu câteva luni de închisoare cu suspendare, mai ales (așa cum e cazul de față) când partea vătămată nu a suferit leziuni corporale care să necesite multe zile de ingrijiri medicale....
Până una-alta, roagă-te să nu fii vreodată într-o astfel de situație.... :thumbdown:
Am fost in aceasi situatie..deci vb in cunostinta de cauza....
Imi pare bine ca la celalte posturi nu ai avut nimic de comentat ale predecesorilor mei, faze cu dumnezei etc..
As vrea sincer sa te vad in aceasi situatie,sa vad daca vei mai fi asa coleric.
So te-ai ambalat degeaba... e un forum liber unde fiecare isi spune parerea, nu instaura dumneata aici o dictatura.
Fiecare cauta cate o chichita sa scape dupa ce au comis un fapt...
Am dreptul la opinia mea, care sincer nu ma intereseaza daca iti convine sau nu.  :console:

#22
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Răspuns pe lângă subiectul dezbăut aici:

Nu cred ca cineva a mai procedat ca tine...
Nu te-am criticat absolut deloc, doar am subliniat ca l-ai facut nesimtit pe initiator, fapt care nu te face nici mai inteligent si nici mai presus decat el... chiar daca te interesează sau nu...
Revin iar.... intrebându-te cum ai auns la conluzia conform căreia m-am ambalat???  :huh:
Sau ca aș vrea să instaurez o dictatură???  :lol:
Acest raționament mă fac să-mi pun serioase semne de întrebare asupra capacității tale de a ...(cenzurat)... sau de a face afirmații pertinente!
Cu siguiranță ai dreptul la o opinie, așa cum fiecare individ are dreptul la așa ceva, insă, în nici un caz nu ai dreptul de a blama pe cineva, sau de a-i adresa invective, ori injurii...


Sper să fie ultima oară când procedezi astfel, pentru că. în caz contrar, vei suporta consecințele comportamentului tău de ...(cenzurat).... chiar dacă "îți convine sau nu" și chit că vei spune că cineva (poate chiar eu) are față de tine un comportament dictatorial!


Pentru cine are ochi să citească și creier să înțeleagă:
Frica păzește... bostănăria!

#23
scorpyo

scorpyo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,461
  • Înscris: 14.01.2008
Invective...injurii...ce tare esti esti...mai aveai putin si ziceai ca am vrut sa ii dau in cap... :deadtongue:

Faci atata caz pt cuvantul nesimitit....

....dar,macar eu  Nu am amenintat ca si tine pe nimeni...

Esti foarte tare...mai speriat..brrrr!!!

***Pentru cine are ochi să citească și creier să înțeleagă:
Frica păzește... bostănăria!***

Ce ai scris mai sus denota nimic altceva decat nivelul tau de subcultura si frustrare...



Inca odata..nu esti Dumnezeu...scriu ce VREAU eu...pentru ca este un forum liber...
daca cuvantul nesimitit a lezat pe autorul topicului, imi cer scuze, DAR IN NICI UN CAZ DE LA TINE...

El e mai destept si ca mine dar mai ales ca si tine, pt ca el nu se mai implica in discutie.

Si nu uita..eu am trecut prin asta, pt ca sotia mea a fost lovita pe trecerea de pietoni, si respectivul a scapat datorita unor chichite, profitand ca nu toata lumea s-a nascut cu dreptul in mana ( ca si tine  :thumbup: )...sau lucra la politie (  :naughty: )dar Dumnezeu e sus, si poate roata asta se mai intoarce si catre altii cateodata, fie ei nesimtiti ..fie ei dictatori, fie ei mari bostanari care imprima frica pe forumuri...
Sa ai o viata frumoasa si.... reprima-ti in alt mod frustarile...

Cel mai destept cedeaza primul... :peacefingers:

Edited by scorpyo, 25 February 2010 - 23:04.


#24
emunteanu

emunteanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.02.2010

View Postcopjob2000, on 23rd February 2010, 23:35, said:

Poti incerca sa soliciti efectuarea in cauza la IML, a unei expertize medico-legale pe motivul ca numărul de zile de ingrijiri medicale care sunt trecute in certificatul medico-legal, este mai mare decat numarul real de zile care ar fi fost necesare pentru vindecarea leziunilor produse în urma accidentului rutier căruia i-a căzut victimă. ;)
Daca rezultatul este un număr de zile de îngrijiri medicale de până în 10, dosarul se va solutiona favorabil ție și nu îi vei mai plăti nici un ban victimei.
Vestea proastă este că tu trebuie să plătești expertiza de la IML!
Mai ai o solutie, ceva mai nasoala pentru tine, dar mai economica... sianume sa lasi dosarul sa curga, si sa ajunga in instanta unde vei fi condamnat la o amendă penală.... asta daca nu te deranjeaza sa ai cazierul patat...numai că, de regulă, ca o pedeapsă complementară, ți se anulează permisul de conducere, stabilindu-se totodată și o perioadă în care nu ai voie să sustii un alt examen pentru obtinerea permisului de conducere! :mellow:
Multumesc
Cam la concluzia asta am ajuns si eu.
Chestia penala, nu imi place, dar nici nu sufar foarte tare. Mai mult m-ar durea anularea permisului (probabil 1 an).
Exista oare posibilitatea, ca dupa ce ma inteleg cu victima la o suma de cca. 1000 euro cu stiinta  RCA, pe baza unei hartii semnate intre noi ( eu si victima) ca RCA -ul sa-mi ramburseze banii?

#25
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
De regulă nu prea am văzut condamnări la închisoare cu executarea pedepsei, pentru comiterea unor astfel de infracțiuni (vătămare corporală din culpă).
Chiar dacă vei fi obligat și la plata unor despăgubiri materiale față de partea vătămată, dacă nu ai posibilități materiale (sau nu prea ai...) datoria se va eșalona în timp.
Perioada pentru care permisul de conducere care va fi anulat, poate fi micsorata, printr-o solicitare catre instanta prin care se va solicita diminuarea acestui termem, mai ales dacă singura ta meserie este aceea de șofer...
Nu cred că poți face astfel de înțelegeri cu partea vătămată, după care să fii despăgubit de RCA.
RCA-ul va acorda despăgubiri unei părți numai în urma unei sentințe judecătorești, iar dacă tu ai făcut vreo înțelegere anterioară pronunțării hotărârii, nu ai nici o garanție că vei fi despăgubit de RCA... de fapt nu prea cred că acest lucru este posibil!

#26
ctatar

ctatar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 15.08.2009

View Postcopjob2000, on 26th February 2010, 23:14, said:

De regulă nu prea am văzut condamnări la închisoare cu executarea pedepsei, pentru comiterea unor astfel de infracțiuni (vătămare corporală din culpă).
Chiar dacă vei fi obligat și la plata unor despăgubiri materiale față de partea vătămată, dacă nu ai posibilități materiale (sau nu prea ai...) datoria se va eșalona în timp.
Perioada pentru care permisul de conducere care va fi anulat, poate fi micsorata, printr-o solicitare catre instanta prin care se va solicita diminuarea acestui termem, mai ales dacă singura ta meserie este aceea de șofer...
Nu cred că poți face astfel de înțelegeri cu partea vătămată, după care să fii despăgubit de RCA.
RCA-ul va acorda despăgubiri unei părți numai în urma unei sentințe judecătorești, iar dacă tu ai făcut vreo înțelegere anterioară pronunțării hotărârii, nu ai nici o garanție că vei fi despăgubit de RCA... de fapt nu prea cred că acest lucru este posibil!
Societatea de asigurari nu va plati nimic pana la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti, care va stabili natura si cuantumul despagubirilor civile. Apropo de o discutie mai veche legata de RCA si asiguratori, ajung sa dau dreptate domnului care sustinea ca ceea ce se intampla in Romania tinde sa fie strigator la cer. Iar au de gand sa mareasca pretul la polite. Nasol moment.  :thumbdown: O sa fim nevoiti sa ne facem CASCO la cati o sa circule fara polite RCA. :confuzzled:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate