Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...
 Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

abuz de incredere, talharie sau furt?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
gabita

gabita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.09.2005
Buna ziua,

Va relatez pe scurt ce mi s-a intamplat. ( o sa radeti poate) Fostul meu partener de viata mi-a luat masina si nu vrea sa mi-o inapoieze. M-a bruscat, mi-a luat cheile masinii si nu mai vrea sa aibe nici o discutie cu mine, motivul lui fiind faptul ca am ales sa-mi traiesc viata alaturi de altcineva. Am asteptat sa se calmeze gandindu-ma ca a fost o reactie la nervi, insa dupa o saptamana tot nu ma aflu in posesia masinii. Mentionez ca masina se afla in proprietatea mea, insa odata cu aceasta mi-a fost luat si talonul ( eu detin in acest moment cartea masinii si polita casco Astra) iar noi nu am fost casatoriti legal ( am trait in concubinaj). Va rog tare mult sfatuiti-ma ce sa fac. Dupa parerea mea fapta lui s-ar putea incadra la talharie (nu i-am dat masina de bunavoie el fiind foarte agresiv), abuz de incredere sau furt.
  Inainte de a face o plangere la politie sunt doua lucruri care ma retin : Sincer nu as vrea sa-i pricinuiesc nici o problema si sa-i fac nici un rau pentru ca desi el se considera dusmanul meu, eu il consider omul cu care mi-am petrecut cei mai frumosi ani din viata ( cand ne-am cunoscut eu aveam 18 ani el 32). AL doilea lucru care ma retine este ideea ca nu voi putea sa-mi recuperez pabuba. Spun asta pentru ca am inteles ca politia nu poate avea rol de recuperator iar in functie de incadrarea faptei pot sa fiu despagubita de casco sau nu.
Ma aflu intr-o situatie delicata si mi-e si teama, mi-e si ciuda, sunt si foarte trista...
Dati-mi un sfat va rog mult. :crying:

#2
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
S-ar putea incadra la talharie daca poti face dovada faptului ca ti le-a luat (cheile) cu forta. Cum? Ori prin declaratie ori prin CML. Ba are rol de recuperator in caz de furt/talaharie.
Nu te baza prea mult pe CASCO deoarece este posibil sa iti gasesca culpa in speta asta si sa nu vezi un chior! Ce culpa? Ba ca ai lasat actele in masina, cheile in acelasi loc cu actele, ca un ai declarat la Politie in termenul legal (24/48h)..
Ca idee, poti merge la Politie sa depui plangere, cel putin pentru a fi acoperita dpdv legal. Plangerea se poate retrage.

#3
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
In actele masinii cine figureaza ca fiind proprietar ?
Din banii cui a fost cumparata masina ?

#4
gabita

gabita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.09.2005

 CuteGuy, on 20th February 2010, 16:48, said:

S-ar putea incadra la talharie daca poti face dovada faptului ca ti le-a luat (cheile) cu forta. Cum? Ori prin declaratie ori prin CML. Ba are rol de recuperator in caz de furt/talaharie.
Nu te baza prea mult pe CASCO deoarece este posibil sa iti gasesca culpa in speta asta si sa nu vezi un chior! Ce culpa? Ba ca ai lasat actele in masina, cheile in acelasi loc cu actele, ca un ai declarat la Politie in termenul legal (24/48h)..
Ca idee, poti merge la Politie sa depui plangere, cel putin pentru a fi acoperita dpdv legal. Plangerea se poate retrage.

Multumesc pentru raspuns in primul rand. Sub ce forma sa depun plangerea? Nu pot sa dovedesc ca m-a agresat. A trecut o saptamana si vanataile s-au estompat. Ma gandesc ca mai bine as declara masina furata si atat si poate as putea primi totusi despagubiri. Dar am citit in lege si nu imi pot retrage plangerea ulterior chiar si cu impacarea partilor ( in caz de furt), doar daca suntem rude ( nu e cazul ), hotul este minor, sau locuim impreuna sau unul il are in gazda pe celelalt ( poate dovedind asta as putea retrage plangerea ulterior ). Ma mai gandesc ca in caz de furt nu sunt mari sanse ca politia sa gaseasca masina, poate doar sa primesc despagubiri de la casco. In caz de abuz de incredere este o mica sansa sa gaseasca politia masina( pe baza informatiilor date de mine), dar de la casco nu mai astept nimic. Poate la talharie as avea mai multe sanse sa recuperez ceva, dar cum am spus e greu de probat si apoi aici chiar nu cred sa imi pot retrage plangerea. Offf. Chiar nu stiu ce sa fac....


  In actele masini eu figurez ca proprietar. Masina a fost cumparata in 2008 din banii pe care ii faceam impreuna. Am fost asociati intr-o firma, apoi am facut o alta firma si tot asa, long story. Acest lucru cred ca este important mai mult din punct de vedere moral, pentru ca legal masina este proprietatea mea si atat. Cred. Ma insel?


Si nu stiu daca are vreo relevanta dar eu ii voi ceda in urmatoarele zile si firma pe care o detin singura in ideea ca a fost mai mult aportul lui si consider ca nu are rost sa am pretentii la altceva (firma detine utilaje pentru producerea de ambalaje si un Fiat Ducato). Numai ca o voi face prin intermediul contabilei pentru ca el nu doreste nici o discutie cu mine. Imi transmite doar ce am de facut. Niste ordine ca intodeauna...

#5
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
A furat, sa mearga la puscarie.
Cum bunul nu a fost obtinut in timpul unei casatori, cred ca tu esti unica proprietara de drept a autoturismului.
Daca tot nu vrei sa depui plangere pentru furt, faceti schimb, tu ii dai toata firma si el iti da masina care a furato.

Edited by Sorin84k, 20 February 2010 - 17:43.


#6
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

 Header, on 20th February 2010, 16:24, said:

In actele masinii cine figureaza ca fiind proprietar ?

gabita, in primul rand, trebuie sa probezi la Politie ca esti proprietar/masina se afla in posesia/detentia ta legitima.
In al doilea rand, daca individul ti-a luat prin violenta masina aflata in proprietatea ta, ne aflam in fata unei talharii.

Plangerea nu poate fi retrasa in eventualitatea in care fostul prieten va fi cercetat pentru talharie.

Edited by clara_spiele, 20 February 2010 - 18:41.


#7
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Trebuie sa faci plingere la sectia de politie in baza articolului Art. 221  CP alin 1. privind -Furtul unui vehicul în scop de folosință
Actiunea se pune in miscare la plingerea prealabila a victimei.

De asemenea in temeiul  Art. 225 privind Talharia dar si de Art. 38  privind Concursul de infractiuni.

Organele de politie nu pot avea caracter de recuperator,daca persoana incriminata/acuzata de furtul autovehicolului refuza predarea,i se intocmeste dosar penal iar in instanta trebuie sa obtii o hotarire definitiva si irevocabila de executare silita.

#8
gabita

gabita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.09.2005
Va multumesc tuturor pentru posturi.
  Header, sa inteleg ca in cazul in care refuza sa coopereze cu politia si sa predea masina singurul lucru l-ar care m-as putea astepta ar fi un proces lung (poate ani) la sfarsitul caruia as putea avea ceva sanse sa recuperez ceva.  :(
  Nu ar fi cel mai bine sa ma duc luni la politie si sa declar ca mi-au fost furate cheile si talonul masinii din birou iar masina din spatele biroului si ca suspectez in primul rand pe fostul partener. Ca sa pot spera la o posibila despagubire de la casco? Si voi declara ca am observat furtul cu 22 ore dupa producerea evenimentului asigurat. Politia va cerceta cazul iar daca in termen de 60 de zile nu il vor solutiona Casco imi va acorda despagubirea urmand sa-si recupereze paguba de la hot. Visez prea mult? Treziti-ma la realitate atunci, va rog...

#9
ibm_570

ibm_570

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.03.2008
Un singur sfat care ar face parte din aria juridica iti recomand , daca doresti sa iti recuperezi masina , te adresezi politiei , povestesti adevarul-adevarul si cat de curand poti primi masina ,nu incerca variante de a pacali casco ,poti ajunge din victima in infractor!

Edited by ibm_570, 21 February 2010 - 04:31.


#10
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,711
  • Înscris: 13.12.2006
singura solutie...te duci la politie si spui ca vrei sa depui plangere ca ti s-a furat masina. cine se va ocupa de tine sa iti ia reclamatia iti va spune clar ce e de facut in situatia ta.

#11
gabita

gabita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.09.2005

 ibm_570, on 21st February 2010, 04:31, said:

Un singur sfat care ar face parte din aria juridica iti recomand , daca doresti sa iti recuperezi masina , te adresezi politiei , povestesti adevarul-adevarul si cat de curand poti primi masina ,nu incerca variante de a pacali casco ,poti ajunge din victima in infractor!

Mi se pare un sfat pertinent, insa daca nu evit sa spun toate detaliile pot sa-mi iau adio de la casco din start. Poate e mai bine sa spun adevarul si sa merg pe mana politiei. Sper sa am norocul sa nimeresc o persoana mai inteligenta si mai pregatita decat mine in acest domeniu. Dar daca intalnesc un politist care cu greu face acordul subiectului cu predicatul. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar am avut ocazia sa intalnesc si astfel de politisti.

#12
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Din punct de vedere strict juridic, fapta fostului partener/concubin reprezinta infractiunea de talharie.

Bineinteles, putem sa discutam si despre anumite nuante, respectiv ce inseamna "m-a bruscat", in functie de aceste nuante fapta fostului partener/concubin putand fi inacadrata si ca furt sau furt calificat. Totusi, ai mentionat faptul ca ti-au ramas pe corp semne ale "bruscarii", de unde eu deduc faptul ca a fost violent, de o asemenea maniera incat sa justifice incadrarea faptei ca talharie.

Oricum, faptul ca echimozele (vanataile) s-au estompat intre timp, face aproape imposibil de probat infractiunea de talharie, astfel ca cel mai probabil va fi vorba despre infractiunea de furt, eventual furt calificat.

Datorita faptului ca ati fost parteneri si concubini, precum si a faptului ca a utilizat si in trecut masina, el se poate apara sustinand ca masina era in posesia lui la momentul in care v-ati despartit, iar cum dumneavoastra nu puteti sa probati nici macar faptul ca v-a fost luata masina, deja ajungem la abuzul de incredere.

In orice caz, atat timp cat scopul dumneavoastra este recuperarea masinii, nu are importanta daca fapta lui va primi o incadrare juridica sau alta, important este ca ea va fi recuperata, atat timp cat mai exista/este in circulatie. Chiar si daca a fost vanduta (nu se putea vinde cu indeplinirea tuturor formalitatilor legale), o veti putea recupera fara probleme. Doar in ipoteza in care a fost dezmembrata, lucrurile se complica, dar nu voi intra in amanunte decat daca va fi cazul (eu sper ca nu).

Asa cum s-a mai sugerat, singura dumneavoastra optiune ramane politia, unde trebuie sa depuneti o sesizare scrisa, in care sa relatati evenimentele produse, cu lux de amanunte. Eu va sugerez sa nu omiteti nimic, deci sa relatati inclusiv violenta fostului partener, lasati-i pe cei de la politie sa se ocupe de incadrarea juridica a faptei si de mersul dosarului. In momentul depunerii sesizarii, ar fi bine sa atasati si orice acte care atesta faptul ca sunteti proprietara autoturismului (contract de vanzare-cumparare, factura daca vi s-a emis, daca nu eventual o chitanta, cartea de identitate, polita de asigurare etc.).

Referitor la intentia dumneavoastra de a nu ii face rau fostului partener, puteti sa-i dati un ultimatum (mail, telefon, scrisoare cu confirmare de primire etc.), explicandu-i ca, in situatia in care nu va returneaza intr-un termen de x ore/zile, veti apela la politie. In cazul in care nu intelege de vorba buna, inseamna ca este imbecil si merita sa va adresati politiei. Nu uitati sa atasati si acest ultimatul sesizarii de politie.

Daca masina mai exista, o veti recupera fara probleme.

Edited by morpheusdj, 22 February 2010 - 12:29.


#13
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 gabita, on 21st February 2010, 23:44, said:

Mi se pare un sfat pertinent, insa daca nu evit sa spun toate detaliile pot sa-mi iau adio de la casco din start. Poate e mai bine sa spun adevarul si sa merg pe mana politiei. Sper sa am norocul sa nimeresc o persoana mai inteligenta si mai pregatita decat mine in acest domeniu. Dar daca intalnesc un politist care cu greu face acordul subiectului cu predicatul. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar am avut ocazia sa intalnesc si astfel de politisti.



Nu poti ști peste cine vei da...oricum, speranța moare ultima!
:naughty:
După ce ai făcut plângerea, să ne spui cum decurge procesul penal!
Am uitat să ți se spună ceva..nu poti sa iti retragi plangerea....asa ca, respectivul are mari sanse sa ajunga pe la zdup!
Asta daca nu te deranjeaza!

#14
gabita

gabita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.09.2005
Morpheusdj, multumesc tare mult pentru incurajari si pentru sfaturi. Am depus plangerea, ramane de vazut ce se intampla. Unul din principiile in care cred este : Nu abandona lupta inainte ca aceasta sa inceapa. Nu m-am confruntat pana acum cu astfel de probleme, nu mi s-a furat nimic niciodata si nici nu am depus vreo plangere la politie, dar uite ca intradevar exista un inceput pentru toate si decat sa nu iau atitudine prefer sa incerc toate variantele legale pentru a-mi recupera masina. Mai mult decat am pierdut deja nu stiu cat as mai putea pierde. Si chiar asa de s-ar intampla consider totusi ca sanatatea este cel mai de pret lucru si apoi linistea sufleteasca. Banii vin si se duc la fel ca si anii... Va multumesc inca odata pentru ca "m-ati bagat in seama"...  :down:

#15
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
daca nu vroia sa-i faca rau de ce nu a facut o plangere civila?

#16
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Civilul nu este o solutie, pana cand se finalizeaza actiunea civila masina poate sa fie pe butuci, dezmembrata, avariata etc.

#17
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
pentru a fi despagubit de casco, trebuie sa ai actele masinii si ambele chei. Fara chei, adio despagubire

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate