Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

Proceduri vamale Port Constanta

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.
 Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...
 

Legea privind Muzica prea tare

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 nosferyk, on 16th February 2010, 10:20, said:

Nu, din beton de 15-20 interiori si 30-40 exteriori, dar zgomotul depaseste valoarea admisa noaptea, indiferent din ce ai peretii (caramida, bca, beton, placi gips). Aud cand trag vecinii apa, sau umplu cada.
Lucrez in domeniul constructiilor si am ales un bloc bine izolat, dar zgomotele alea le auzi. Si vorbesc de zgomote de bun simt, pe care inevitabil le provoci.

Cel mai bun exemplu ar fi zgomotul produs de A/C, de sursa exterioara, care functioneaza vara la 30 grade noaptea NU? ei bine, genereaza 55db si am ales un model silentios la vremea respectiva, acum sunt si la 45db. Oricum peste maxim admis. :)

Nu sesizam zgomotele pana intr-o limita pentru ca suntem obisnuiti cu ele. Asta nu inseamna ca nu exista si ca nu le percepem in subconstient.
In blocul unde stau eu nu se aud aceste zmogote iar aerul este centralizat...sunt mai rare, dar se poate..nu se aude nimic.
sigur, sa ajungi la performanta asta intr-un bloc vechi, prin izolari necesita mult timp si multi bani...
ai si tu dreptate...

Edited by spare-me, 16 February 2010 - 10:28.


#20
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 tiestodj20, on 15th February 2010, 22:11, said:

daca pe baba aia de langa tine o afecteaza atat de tare inseamna ca e sanatoasa , are auzul perfect ...

n-ai idee ce specimene de-astea exista. aveam una care auzea cand aprindeam lumina de la intrerupator  :D

#21
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
paradoxal este ca...pe masura ce inainteaza in varsta auzul ar trebui sa scada...

cel mai misto cumul de babe paradoxale sunt alea care indeplinesc simultan conditiile de mai jos:

1) cand asculta ele radio trinitas sau se uita la mircea radu la televizor dau televizorul la maxim "Ca nu aud"...de nu poti sa traiesti in casa
2) canda sculti tu ceva mai tare, tragi apa sau, ca charme, actionezi intrerupatorul, AUD TOT :w00t:

how come ?!

#22
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

 spare-me, on 16th February 2010, 11:48, said:

paradoxal este ca...pe masura ce inainteaza in varsta auzul ar trebui sa scada...

cel mai misto cumul de babe paradoxale sunt alea care indeplinesc simultan conditiile de mai jos:

1) cand asculta ele radio trinitas sau se uita la mircea radu la televizor dau televizorul la maxim "Ca nu aud"...de nu poti sa traiesti in casa
2) canda sculti tu ceva mai tare, tragi apa sau, ca charme, actionezi intrerupatorul, AUD TOT :w00t:

how come ?!


Paradox  :rolleyes:  , e o enigma.

 charme, on 16th February 2010, 11:11, said:

n-ai idee ce specimene de-astea exista. aveam una care auzea cand aprindeam lumina de la intrerupator  :D

asta chiar e tare , cum sa auda cand apesi pe intrerupator ?  :roflmao:

#23
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,219
  • Înscris: 13.07.2005

 spare-me, on 16th February 2010, 11:48, said:

paradoxal este ca...pe masura ce inainteaza in varsta auzul ar trebui sa scada...

cel mai misto cumul de babe paradoxale sunt alea care indeplinesc simultan conditiile de mai jos:

1) cand asculta ele radio trinitas sau se uita la mircea radu la televizor dau televizorul la maxim "Ca nu aud"...de nu poti sa traiesti in casa
2) canda sculti tu ceva mai tare, tragi apa sau, ca charme, actionezi intrerupatorul, AUD TOT :w00t:

how come ?!

Asta se cheama .... AUZ SELECTIV !

De-aia dau tare Radio Trinitas si iti bat in perete cand tragi apa -  nu aud bine Cuvantul Domnului : ”Iubeste-ti aporapele ca pe tine insuti !”

#24
adill

adill

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.08.2008
Voi ca voi..deh,chemati politia ca doar si ala e cetatean ca tine.Avertisment->Amenda.Da eu ce-oi mai face acum?Gandindu-va ca deasupra mea locuieste un "star" colorat :peacefingers:

Edited by adill, 16 February 2010 - 12:06.


#25
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
Și eu sunt amator de volum ridicat și sunt frustrat că nu prea pot să mă bucur de el. Nu din cauza reclamațiilor din bloc ci pentru că nu vreau EU să-i deranjez pe vecini. Abia aștept să mă mut la casă: acolo voi putea asculta muzica la maxim, în curu gol, pe terasă  :thumbup:

#26
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Mutate la casa trust me everyday 700W RMS si n-are cine sa se planga!

#27
Ion230

Ion230

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.05.2011
Salut,vad ca a trecut ceva timp de cand nu a mai dat nimeni pe la subiectu asta :).M-am uitat in mare la ce s-a scris pe tema " muzica prea tare " dar n-am vazut ce cautam,sau am omis eu.Anyway, as vrea sa stiu de cate avertismente de la politie este nevoie pana la o eventuala amenda.Mentionez ca stau la bloc si am probleme cu vecina de sub mine :)),cum maresc un pic volumul ori imi bate in perete ori ma trezesc cu ea direct la usa,ceea ce mi se pare o totala mizerie,sa nu am voie sa ascult muzica 20/30 minute pe zi intre orele 15:00-18:00 la un volum sub 50%,sursa mea de muzica fiind un sistem 5.1 undeva pe la 70 RMS,deci va dati seama ca exagerat nu e.Astept un raspuns , multumesc.

#28
nelu27

nelu27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.05.2007
Raspunsul este unul de bun simt, NU DERANJA VECINUL CARE NU TE DERANJEAZA!

#29
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007
Voi va vaitati de muzica prea tare, se poate rezolva cu casti antifon; dar ce ma fac eu ca vecinul de deasupra si-a luat banda de alergare si toata ziua am senzatia ca este cutremur???

#30
Dane289

Dane289

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.05.2012
Eu locuiesc la casa si dupa 3 piese la 50% volum primesc mesaj de la vecina: da muzica mai incet. Ma dispera deja vecina asta. Nu ma pot bucura de Z5500 deloc!

#31
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,734
  • Înscris: 23.10.2006
Poate vecina vrea sa ascultati muzica impreuna.Posted Image

#32
micronik

micronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.01.2012
Nimeni nu este obligat sa asculte muzica voastra. Acesta este motivul reclamatiilor.

#33
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,207
  • Înscris: 10.07.2013

 Dane289, on 13 mai 2014 - 12:36, said:

Eu locuiesc la casa si dupa 3 piese la 50% volum primesc mesaj de la vecina: da muzica mai incet. Ma dispera deja vecina asta. Nu ma pot bucura de Z5500 deloc!
De unde stie vecina numarul tau de telefon?
*Intre orele 22:00 si 07:00 este bine ca volumul sa fie dat spre minim.....Posted Image


Acum am vazut ca topicul este din 2014. Mea culpa!
Se poate sterge.

Edited by xmanyacs77, 24 July 2016 - 17:52.


#34
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,376
  • Înscris: 16.03.2004

 perus, on 15 februarie 2010 - 17:02, said:

Daca nu asculti manele (le urasc)  nu-i nimic poti sa bubui,eu daca as fi vecinul tau nu as avea nimic cu muzica tare Posted Image

”baba” aia care i-a făcut reclamație este și ea o ființă umană, plătitoare de taxe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate