Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche
 RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez
 Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online
 AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...
 

masina lovita in parcare fara CASCO urgent!

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007

View Poststrabun, on 8th January 2011, 15:48, said:

Marcajele sunt longitudinale, transversale si "altele" (din care fac parte si astea pentru parcare).
La alea longitudinale scrie ce ai voie si ce nu ai voie sa faci. La alea transversale la fel. Dar la alea pentru parcare eu nu am vazut. Si as vrea sa vad, daca or fi vreo reglementare pe undeva.

LE: Si, ca sa-ti raspund la intrebare, uite de care sunt:
\ \ \ \ \ \ \ \ \
:P
Desenezi frumos  :coolspeak: Pai ce reglementare ar mai trebui daca acel marcaj este executat cu o linie continua?
Marcaj pentru locuri de parcare
Marcajele pentru locurile de parcare pe partea carosabila se pot executa lateral sau în axa drumului prin linii dispuse dupa pozitia vehiculelor astfel: - transversal pe axa sau pe marginea drumului ; înclinat fata de axa sau marginea drumului ; paralel cu axa sau marginea drumului Vehiculele vor fi asezate fara a încalca liniile de delimitate a locurilor de parcare.

Marcajele laterale se executa atât pentru a atrage atentia conducatorilor de vehicule asupra unor obstacole în plan vertical din zona drumului cât si pentru a marca marginea îmbordurata a drumului, în special pe timp de noapte sau ceata. Aceste marcaje sunt de culoare alb cu negru sau galben cu negru.

Exemplu
http://www.adevarul...._341366134.html

Edited by titoo, 08 January 2011 - 17:24.


#38
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,585
  • Înscris: 04.05.2006

View Posttitoo, on 8th January 2011, 13:10, said:

Probabil ca nu-ti va face, pentru ca traim in Romania...tara coruptiei, a tupeului si nesimtirii duse la extrem !!! Chestia cu legalitatea...daca te intrebi ,nu , nu e legal ! Nu conteaza de cand n-a mai intrat cineva pe forum, important e ca mai intra si altii care habar n-au de unele lucruri si nu trebuie sa ramana cu impresii gresite.

Am o masina de aproape 5m lungime, cu care tractez o remorca de 3.2m lungime. In total fac aprox 8m lungime. Cum parchez in mod legal acest ansamblu intr-o parcare de acel gen? Aud? :). Asta e cazul meu, cu care ma lovest uneori. Mai e si varianta parcarii unui autobuz de exemplu.

View Poststrabun, on 8th January 2011, 14:35, said:

Pai ori asa ori asa?

Apropo, e pe undeva reglementata in mod special respectarea marcajelor parcarilor?

Intre cele doua posturi, a trecut aproape 1an. Intre timp, e posibil ca un om sa-si mai dea seama ca a gresit in trecut. Sau nu ar trebui?

#39
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007

View Postrichelieu, on 8th January 2011, 17:58, said:

Am o masina de aproape 5m lungime, cu care tractez o remorca de 3.2m lungime. In total fac aprox 8m lungime. Cum parchez in mod legal acest ansamblu intr-o parcare de acel gen? Aud? :). Asta e cazul meu, cu care ma lovest uneori. Mai e si varianta parcarii unui autobuz de exemplu.



Intre cele doua posturi, a trecut aproape 1an. Intre timp, e posibil ca un om sa-si mai dea seama ca a gresit in trecut. Sau nu ar trebui?
Legal o parchezi acolo unde indicatoarele, marcajele iti permit acest lucru...de obicei paralel cu bordura. Intr-o parcare de acest gen nu ai cum sa o parchezi legal. Plus ca aici vorbeam de autoturisme nu de massini de peste 8 m.

#40
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,585
  • Înscris: 04.05.2006
Zau? Ia mai intereseaza-te :) . Cum naiba aveti voi permis ...ma depaseste :huh:
Si nu nu despre autoturisme vorbeam, ci de liniile continue ale msrcajelor din parcari.

#41
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007
Eu unul am obtinut permisul pe cai legale...dar in legislatia necesara categoriei B nu se specifica nimic referitor la parcarea camioanelor, autobuzelor. Nu am de ce sa ma interesez ca eu nu am decat categoria B, cand imi voi lua si restul categoriilor ma voi interesa unde ai voie sa parchezi camioane. Asa ca nu ne mai fierbe si lumineaza-ne si pe noi astia nestiutori.

#42
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,585
  • Înscris: 04.05.2006
Surprinzator, dar tot B-ul il am si eu si am avut intrebarea respectiva la examen. Atata timp cat cu B-ul poti conduce un ansamblu cum e cel descris de mine, e inuman sa nu cunosti legislatia. De fapt, e inuman sa-ti dai cu parerea :).
Un astfel de ansamblu,in cazul unei parcari cum e cea descrisa in desenul strabunului,  se parcheaza, paralel cu bordura  ocupand mai multe locuri de parcare. :) Da....e perfect legal. Si da, se calca peste liniile continue .

Edited by richelieu, 08 January 2011 - 19:54.


#43
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007
Ei uite ca eu n-am nimerit intrebarea asta la examen. Si nici inuman sa-mi dau cu parerea nu consider ca e, suntem intr-o tara libera si consider ca am acest drept.
"Da....e perfect legal. Si da, se calca peste liniile continue ." Si poate ne arati si noua ,astora fara remorci unde scrie chestia asta?

#44
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007
Bine ca s-a facut curatenie!!! Reatasez dovada celor afirmate mai sus.

#45
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
In afara de intrebarea aia din chestionar, legislatia e ambigua si informatia tinde spre 0 in cazul parcarilor. Din cauza asta au aparut multe HCL care sa reglementeze putin situatia, oricum incomplet. In linii mari se specifica ca este ilegal sa parchezi incalcand marcajul ce delimiteaza parcarea. Prin alte tari am vazut ca parcarile mari au si spatiu destinat autobuzelor, rulotelor, la noi mai nimic.....

#46
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007
Si mie mi se pare o aberatie sa nu poti parca o masina care tracteaza o remorca in astfel de parcari. Dar ca majoritatea legislatiei din Romania si cea rutiera lasa loc de interpretari. Logic, intr-o parcare marcata corespunzator unde masinile se parcheaza paralel cu borbura nu ar fi o drama. Deoarece masina cu remorca aferenta, ar ocupa 2 locuri de parcare. Pe cand in una care are marcaje ca cea data exemplu in carte, ai ocupa vreo 4-5 locuri. Si eu sunt curios de raspunsul dat de politie in acest caz. Probabil si pentru ei e o necunoscuta ,din moment ce nu au raspuns pana acum.

#47
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007
Azi am vorbit cu un politist de la rutiera si mi-a spus ca in astfel de parcari o masina cu remorca poate fi parcata legal ,dar respectand marcajul. Adica sa parcheze remorca pe un loc, sa o decupleze si masina sa fie parcata pe un loc alaturat. Mi se pare o tampenie...dar asta a fost raspunsul.

Edited by titoo, 15 January 2011 - 03:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate