Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua
 Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti
 

asigurare medicala

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Ajutati-ma si pe mine intr-o problema, va rog! Nu am carte de munca si prin urmare nici asigurare medicala. Pana acum nu am avut probleme medicale. E posibil sa am nevoie de o interventie chirurgicala in cazul unei apendicite. Eu as vrea sa-mi fac o asigurare la stat, am inteles ca se poate face chiar daca nu lucrezi, dar trebuie sa platesti 6 luni din urma. A mai trecut cineva prin asa ceva? Stiti cat costa la stat o astfel de interventie fara asigurare?
Pot face interventia pe asigurarea sotiei care lucreaza? Daca da cum se procedeaza?
Cu asigurarile private cum este? La spital privat am vazut ca o operatie de apendicita ajunge pana la 70 milioane.
Ce ma sfatuiti?

#2
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postionut27, on 8th February 2010, 16:54, said:

Ajutati-ma si pe mine intr-o problema, va rog! Nu am carte de munca si prin urmare nici asigurare medicala. Pana acum nu am avut probleme medicale. E posibil sa am nevoie de o interventie chirurgicala in cazul unei apendicite. Eu as vrea sa-mi fac o asigurare la stat, am inteles ca se poate face chiar daca nu lucrezi, dar trebuie sa platesti 6 luni din urma. A mai trecut cineva prin asa ceva? Stiti cat costa la stat o astfel de interventie fara asigurare?
Pot face interventia pe asigurarea sotiei care lucreaza? Daca da cum se procedeaza?
Cu asigurarile private cum este? La spital privat am vazut ca o operatie de apendicita ajunge pana la 70 milioane.
Ce ma sfatuiti?






Nu stiu daca poti sa faci asa ceva, mai ales ca plata din urma se face cam... ilegal...
Si nici nu cred ca cineva isi va risca sa isi bage pielea in saramura pentru o astfel de speta!!! :nonobad:

#3
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
Din cate stiu eu, se poate.
Primul pas, este sa mergi la administratia fiscala de care apartii si de la care sa iei o adeverinta din care sa reiasa ca nu obtii niciun fel de venit. Cu ea mergi la Casa de asigurari de sanatate a judetului de care apartii si platesti asigurarile retroactiv. Ei iti vor elibera o adeverinta cu care poti merge la spital/medic.
Ca sa intri pe asigurarea sotiei, va trebui sa mearga ea la notariat si sa dea o declaratie pe propria raspundere ca esti in intretinerea ei, de obicei la notariat i se cer diverse acte referitoare la tine, care sa motiveze aceasta stare ( certificate de handicapat, etc).

#4
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Multumesc pentru raspunsuri! Eu am buletinul pe Constanta dar locuiesc in Bucuresti. Deocamdata nu am drum prin Constanta si imi este greu sa merg sa rezolv problema la administratia financiara. Din Bucuresti se poate face ceva? O asigurare medicala privata mai ieftina care sa suporte costul operatiei stie cineva?

#5
nicopuscasu

nicopuscasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 26.06.2009
Cel mai bine faci pe asigurarea sotiei, in cazul de fata.
Sotia aduce de la job hartia care precizeaza ca plateste CASS.

#6
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007

View Postionut27, on 8th February 2010, 16:54, said:

Cu asigurarile private cum este? La spital privat am vazut ca o operatie de apendicita ajunge pana la 70 milioane.
Ce ma sfatuiti?
In Constanta ai Medstar 2000 la care o operatie clasica de apendicita costa 4100 lei iar laparoscopica este 4300 lei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate